.
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 14 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 04 تیر 1398 ساعت 00:13

ترامپ آماده مذاکراتی با ایران است که به لغو تحریم بینجامد

دویچه وله فارسی: به گفته برایان هوک، رئیس جمهوری آمریکا خواستار دست‌یافتن به توافقی با ایران است که به لغو تحریم‌ها علیه تهران منجر شود. او می‌گوید اما ایران باید از فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی و حمایت از گروه‌های نیابتی دست بردارد.

    
برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران

نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، همزمان با آغاز دور تازه‌ای از تحریم‌های آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی یا باید بر سر میز مذاکره بیاید یا شاهد فروپاشی بیش از پیش اقتصاد خود خواهد بود.

برایان هوک که در جریان سفر منطقه‌ای خود در عمان به سر می‌برد روز دوشنبه ۲۴ ژوئن (سوم تیر) در یک گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که دونالد ترامپ آماده است بر سر توافقی با جمهوری اسلامی مذاکره کند که به تحریم‌های واشنگتن علیه تهران خاتمه دهد.

او در عین حال گفته است که جمهوری اسلامی باید به فعالیت‌های هسته‌ای، برنامه‌های موشکی و حمایت از "گروه‌های نیابتی" خاتمه دهد.

توافق جدید با تصویب کنگره؟

هوک توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی را که سال ۲۰۱۵ به امضاء رسید ناقص و "ذارای مشکل" خواند زیرا این توافق در ایالات متحده مبنای قانونی ندارد. او می‌گوید واشنگتن خواهان دست‌یافتن به توافقی با تهران است که در کنگره آمریکا نیز به تصویب برسد و پشتوانه حقوقی محکمی داشته باشد.

برایان هوک با اشاره به دونالد ترامپ تصریح کرد که او رئیس جمهوری است که "بسیار مصمم است" با حکومت ایران به گفت‌وگو بنشیند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که قرار است برای تشریح سیاست‌های واشنگتن برای کشورهای اتحادیه اروپا از عمان به پاریس سفر کند می‌گوید آنچه هر کس باید از خودش بپرسد این است: «چرا ایران همچنان دست رد به سینه دیپلماسی می‌زند.»

دونالد ترامپ اردیبهشت سال پیش فرمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را امضاء کرد. در پی این اقدام نه تنها تحریم‌های لغو یا تحریم شده ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی دوباره اعمال شد که این تحریم‌ها تشدید و گسترده‌تر هم شده‌اند.

در هفته‌های گذشته تنش میان ایران و آمریکا شدت گرفته و این تنش‌ها هفته گذشته و پس از هدف قرار دادن یک پهپاد تجسسی ایالات متحده توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران تا آستانه حمله‌های تلافی‌جویانه ایالات متحده آمریکا نیز پیش رفت.

انتقاد ایران از تشدید تحریم همزمان با درخواست مذاکره

جمهوری اسلامی می‌گوید دونالد ترامپ به دلیل خروج از توافق‌نامه‌ای بین‌المللی که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز آن را تائید کرده و به خاطر اعمال مجدد تحریم‌ها غیر قابل اعتماد است. برخی مقامات ایرانی گفته‌اند اگر کاخ سفید در ادعای خود در مورد مذاکرات جدیدت دارد باید ابتدا با لغو تحریم‌ها حسن نیت خود را نشان دهد.

یک روز پیش از سخنان برایان هوک، وزیر خارجه آمریکا مایک پمپئو در آستانه سفر به عربستان سعودی و امارات متحده عربی از طرفی از طرح تشکیل یک ائتلاف فرامنطقه‌ای علیه جمهوری اسلامی خبر داد و از سوی دیگر اعلام کرد که واشنگتن آماده است "بدون پیش‌شرط" با تهران وارد مذاکره شود.

دونالد ترامپ نیز یک‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی "ان‌بی‌سی" بار دیگر از آمادگی واشنگتن برای "مذاکره بدون پیش‌شرط" با تهران خبر داد. او همزمان اعلام کرد که روز دوشنبه تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی اعمال خواهد شد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در نشست خبری سوم تیرماه خود اظهارات همزمان مقامات ارشد ایالات متحده درباره آمادگی برای مذاکرات بدون پیش‌شرط و تشکیل ائتلاف و تشدید تحریم‌ها را ضد و نقیض و نشانه "بی‌سیاستی و تشتت آرا در تیم فعلی آمریکا" عنوان کرد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت