.
چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸.
امروز:
Jun 26 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 25 فروردين 1398 ساعت 04:43

سودان: فرمانده نظامیان وعده داد حکومت متحول شود

رهبر شورای نظامی موقت سودان در یک سخنرانی تلویزیونی وعده داد که نظام حکومتی این کشور را متحول کند.

سپهبد عبدالفتاح عبدالرحمن برهان وعده داد علاوه بر متحول کردن ساختار نهادهای حکومت، زندانیان سیاسی آزاد و مقررات منع آمد و شد شبانه هم لغو شود.

ژنرال برهان همچنین با تاکید بر حراست ارتش از امنیت عمومی در دوران انتقالی، وعده داد تا کمتر از دو سال دیگر زمینه برگزاری انتخابات آزاد را فراهم کند.

او همچنین از مخالفان خواست به ارتش در برقراری نظم کمک کنند و وعده داد تمام کسانی که در کشتار معترضان دست داشته اند، محاکمه شوند.

سخنرانی ژنرال برهان در حالی انجام شد که تظاهرات ضدحکومتی در خرطوم، پایتخت سودان همچنان ادامه دارد و معترضان خواهان انتقال سریع قدرت از نظامیان به غیرنظامیان هستند.

محمد یوسف مصطفی، از سخنگویان معترضان سودانی به بی بی سی گفته است که مخالفان خواهان تشکیل فوری یک دولت غیرنظامی با مشارکت ژنرال ها هستند.

حزب کنگره سودان، از احزاب مخالف هم اعلام کرده که خواهان تشکیل یک دولت غیرنظامی با اختیارات اجرایی کامل است.

پیش از سخنرانی آقای برهان، ژنرال صلاح عبدالله غوش، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری سودان از سمت خود استعفا داد. او دومین عضو شورای نظامی موقت است که از سمت خود کناره گیری می کند.

پیش از او هم ژنرال احمد ابن عوف، وزیر دفاع و فرمانده کودتاگران از سمت خود کناره گیری کرده بود.

عمر حسن البشیر، رییس جمهوری سودان که در سال ۱۹۸۹ با رهبری یک کودتا قدرت را در دست گرفته بود، در یازدهم آوریل پس از سی سال از قدرت کنار گذاشته شد. برکناری او به وسیله گروهی از فرماندهان ارشد نظامی پس از تظاهرات گسترده مخالفان در پایتخت و دیگر نقاط سودان صورت گرفت.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت