.
جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸.
امروز:
Jul 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 26 اسفند 1397 ساعت 22:09

اعتراضات ضد دولتی در نیکاراگوئه سرکوب شد

دویچه وله فارسی: پلیس نیکاراگوئه تظاهرات خیابانی و مسالمت‌جویانه اپوزیسیون را با خشونت و استفاده از گاز اشک آور پاسخ داد. دولت اورتگا که خود را حامی گفت‌وگو می‌خواند، مورد انتقاد بین‌المللی قرار گرفته است.

    
Nicaragua Managua Opposition Protest Polizei (picture-alliance/AP Photo/A. Zuniga)

بیش از صد نفر از منتقدان دولت نیکاراگوئه که به خیابان‌های ماناگوآ آمده بودند، برای مدتی بازداشت شدند. شماری از اعضای اتحادیه "CIVICA" که برای برون رفت از بحران با دولت مذاکره می‌کنند نیز در میان دستگیرشدگان هستند.

تجمع در ماناگوآ ممنوع اعلام شده بود و پلیس نیکاراگوئه با گاز اشک‌آور به مصاف تظاهرکنندگان رفت.

طبق اطلاعات مرکز حقوق بشر نیکاراگوئه (CENIDH) ماموران پلیس سلاح‌های سنگین حمل می‌کردند و هر کس را که قصد اعتراض مسالمت‌جویانه داشت، قلع و قمع کردند. این مرکز می‌گوید پلیس یکی از عکاسان خبرگزاری فرانسه را کتک زد و دوربینش را ضبط کرد.

سفارت آمریکا در نیکاراگوئه از مقامات این کشور خواسته که علیه تظاهرکنندگان و روزنامه‌نگارانی که به وظیفه خود عمل می‌کنند،  به خشونت متوسل نشود.

در توئیتر این سفارتخانه نوشته شده است: «دولت اورتگا می‌گوید از گفت‌وگو با منتقدان و مخالفان حمایت می‌کند اما به جای مذاکره به بازداشت تظاهرکنندگان و گزارشگران پرداخته است.»

در ادامه توئیت آمده که دنیا نظاره می‌کند و صدای دمکراسی‌خواهی با شیوه‌های خشن خاموش نمی‌شود.

Nicaragua Rosario Murillo und Daniel Ortega in Managua (picture-alliance/AP Photo)

دانیل اورتگا و همسرش

از آوریل ۲۰۱۸ تا کنون، منتقدان و مخالفان دولت نیکاراگوئه به خیابان‌ها می‌آیند و علیه دانیل اورتگا و همسرش روزاریو موریلو که معاون اوست، شعار می‌دهند. آنها پیش از هر چیز خواستار انتخابات پیش‌هنگام  ریاست جمهوری هستند.

این انتخابات قرار است در  سال ۲۰۲۱ برگزار شود اما اپوزیسیون می‌خواهد زمان آن در مارس ۲۰۱۹ باشد.  به گفته کمیسیون بین‌المللی حقوق بشر، بر اثر درگیری‌هایی که تا کنون بین پلیس نیکاراگوئه، شبه نظامیان و تظاهرکنندگان ضد دولتی روی داده، ۳۲۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

اعتراض‌ها وقتی آغاز شد که دولت به عنوان برنامه ریاضت اقتصادی، تغییراتی در قانون بازنشستگی اعمال کرد و مزایا را کاهش داد.

دانیل اورتگا و خانواده‌اش چندین دهه است که در نیکاراگوئه زمام امور را در دست دارند. او آخرین بار در سال ۲۰۱۶ پیروز انتخابات اعلام شد. پیروزی او به معنای ادامه حضور همسر و فرزندان او در پست‌های مهم سیاسی و اقتصادی بود.

روزاریو موریلو، همسر اورتگا قدرتمندترین زن نیکاراگوئه است. هفت فرزند مشترک آنان نیز مقام‌های مهمی در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و رسانه‌های نیکاراگوئه دارند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت