.
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 14 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 21 بهمن 1397 ساعت 00:20

نیروهای دموکراتیک سوریه: حمله نهایی به مواضع داعش آغاز شد

سخنگوی ائتلاف مورد حمایت آمریکا در سوریه می‌گوید حمله نهایی به باقیمانده گروه تروریستی "داعش" آغاز شده است. او این حمله را تعیین‌کننده خوانده و هدف آن را از بین بردن آخرین جهادگرایان تروریست در شرق سوریه عنوان می‌کند.

    
Syrien, Al-Rakka: Soldaten der Syrischen Demokratischen Kräfte (SDF) (picture alliance/dpa/M. Umnaber/dpa)

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مصطفی بالی، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه روز گذشته (شنبه، نهم فوریه) اعلام کرد که حمله نهایی به آخرین بازماندگان گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) آغاز شده و "در چند روز آینده" به پایان خواهد رسید.

مصطفی بالی این حمله را "نبرد تعیین کننده" برای از میان بردن "آخرین بازماندگان تروریست‌ها" خوانده است. هدف از این عملیات بازپس گرفتن روستاهای کوچکی در استان دیرالزور است که هنوز تحت کنترل جهادگرایان افراطی قرار دارد.

دیرالزور در کنار رود فرات واقع شده و هم مرز استان حسکه در شمال شرقی سوریه است که تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه قرار دارد. این نیروها از گروه‌های سیاسی و نظامی کرد و عرب تشکیل شده‌اند و گروهی از اقلیت‌های ارمنی، ترکمن و آشوری با آنها همکاری می‌کنند.

نیروهای دموکراتیک سوریه از ماه سپتامبر سال گذشته با حمایت ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا بازپس گیری مناطق تحت کنترل گروه تروریستی داعش را آغاز کرده‌اند و با پشتیبانی حمله‌های هوایی و موشکی ائتلاف به پیشروی خود در آخرین مناطق تحت تسلط داعش ادامه می‌دهند.

آخرین بازماندگان داعش در شرق سوریه

این نیروها که محور اصلی آن از کردهای تشکل موسوم به یگان‌های مدافع خلق تشکیل شده، در سایت اینترنتی خود هدف از حمله‌های اخیر را بیرون راندن اسلامگرایان افراطی از آخرین منطقه تحت کنترل آنها در شرق سوریه عنوان کرده‌اند. گفته می‌شود این منطقه چهار کیلومتر مربع بیشتر مساحت ندارد و در استان دیرالزور و نزدیک مرز عراق قرار دارد.

مطابق گزارش‌ها در روزهای گذشته پیشروی نیروهای مورد حمایت آمریکا در آخرین مناطق تحت کنترل تروریست‌ها متوقف شده بود زیرا جهادگرایان دولت اسلامی از شهروندان غیرنظامی به عنوان سپر دفاعی انسانی سوءاستفاده می‌کردند.

نیروهای دموکراتیک سوریه می‌گویند طی ده روز گذشته حدود ۲۰ هزار نفر از ساکنان غیر نظامی منطقه به مکان‌های امن منتقل شده‌اند. افرادی که از این مناطق گریخته‌اند به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که هنوز بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ تروریست در آنجا حضور دارند.

مصطفی بالی اظهارات فراریان را تائید می‌کند و می‌افزاید هنوز صدها غیرنظامی نیز در منطقه تحت کنترل تروریست‌ها به سر می‌برند. گروه تروریستی داعش سال ۲۰۱۴ پس از اشغال بخش‌های بزرگی از سوریه و عراق خلافت خود خوانده‌ای در این منطقه اعلام کرد.

وعده‌های ترامپ، شکست کامل داعش

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که ماه دسامبر خبر خروج ۲ هزار نظامی آمریکایی از سوریه را اعلام کرده بود روز چهارشنبه اطمینان داد که این کشور همچنان خود را به نبرد با تروریست‌های داعش متعهد می‌داند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حدود ۸۰ کشور با ائتلاف بین‌المللی ضد تروریسم به رهبری آمریکا همکاری می‌کنند. نمایندگان این کشورها چند روز پیش و پس از یک گردهمایی در واشنگتن در بیانیه‌ای اعلام کردند: «ما در پیکار با وحشیگری داعش و در عزم خود برای نابود کردن این گروه خطرناک و اهداف ویرانگرش متحد هستیم.»

ترامپ روز پنج‌شنبه از شکست کامل داعش در روزهای آینده و بیرون راندن باقیمانده تروریست‌ها از آخرین پایگاه‌ها در عراق و سوریه خبر داد و گفت دولت آمریکا هفته آینده این موضوع را به طور رسمی اعلام خواهد کرد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت