.
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸.
امروز:
Aug 24 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 21 بهمن 1397 ساعت 22:24

مقاومت سرسختانه بازماندگان داعش در برابر 'عملیات نهایی'

یک سرباز فرانسوی که در ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در نبرد علیه داعش در سوریه حضور دارد

یک سرباز فرانسوی که در ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در نبرد علیه داعش در سوریه حضور دارد

شبه‌نظامیان سوری که از سوی آمریکا حمایت می‌شوند می‌گویند در "عملیات نهایی‌شان" برای تصرف آخرین مناطق تحت کنترل گروه داعش، با مقاومت سرسختانه بازماندگان این گروه روبه‌رو شده‌اند.

یکی از سخنگویان نیروهای دموکراتیک سوریه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که "با تجربه‌ترین" نیروهای اسلامگرای داعش در حال دفاع از آخرین پایگا‌ه‌های این گروه در سوریه هستند.

گروه داعش که یک گروه جهادگرای سنی است، تا دو سال پیش بخش بزرگی از سرزمین‌های دو کشور عراق و سوریه را تحت کنترل خود داشت.

این گروه در اوج دوران قدرتش در سال ۲۰۱۴، یک "خلافت اسلامی" اعلام کرد که از نظر مساحت تقریبا هم‌اندازه کشور بریتانیا بود و جمعیتی بالغ بر هفت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نیز در این مناطق، زیر سلطه داعش قرار داشتند.

داعش در حال حاضر فقط بخش کوچکی از استان شرقی دیرالزور سوریه را در مرز عراق در اختیار دارد.

روز شنبه مصطفی بالی، از سخنگویان نیروهای دموکراتیک سوریه گفت که این گروه، آخرین عملیات را برای تصرف کامل مناطق تحت کنترل داعش آغاز کرده است.

درگیری نظامی این گروه و داعش به مدت یک هفته متوقف شده بود تا نزدیک به ۲۰ هزار تن از ساکنین غیرنظامی روستاهای منطقه بتوانند از محل عملیات خارج شوند.

غیرنظامیان سوری که از سرزمین‌های تحت کنترل داعش گریخته‌اند
غیرنظامیان سوری که از سرزمین‌های تحت کنترل داعش گریخته‌اند

نیروهای دموکراتیک سوریه که بسیاری‌شان کردهای این کشور هستند از حمایت هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردارند. این گروه با حمایت آمریکا موفق شده است که داعش را از بخش‌های بزرگی از مناطق شمال شرقی سوریه به عقب براند.

در ماه دسامبر سال گذشته میلادی، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که گروه داعش "تقریبا از بین رفته" و کمی بعد تصمیم گرفت که تمامی دو هزار سرباز آمریکایی مستقر در سوریه را از این کشور خارج کند.

آقای ترامپ روز چهارشنبه هفته گذشته گفت: "باید تا هفته آینده اعلام شود که ما ۱۰۰ درصد (مناطق تحت سلطه)س خلافت را در کنترل داریم."

شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه که بسیاری‌شان کرد هستند و از سوی آمریکا حمایت می‌شوند
شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه که بسیاری‌شان کرد هستند و از سوی آمریکا حمایت می‌شوند

شکست داعش از جمله موضوعاتی است که دیگر کشورها از جمله ایران و روسیه نیز آن را نتیجه فعالیت نظامی خود در سوریه معرفی می‌کنند.

این دو کشور هر دو در سوریه از نیروهای نظامی وابسته به بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه حمایت می‌کنند.

بر اساس برآورد سازمان ملل در حال حاضر همچنان بین ۱۴ هزار تا ۱۸ هزار شبه‌نظامی گروه داعش در دو کشور عراق و سوریه حضور دارند که از این تعداد، حدود سه هزار نفر خارجی هستند.

همزمان چندین گروه وفادار به داعش، یا نزدیک به این گروه اسلامگرا در کشورهای افغانستان، لیبی، مصر و برخی دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا و غرب آفریقا فعال هستند.

http://www.bbc.com/persian/world-47188695

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت