.
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸.
امروز:
Aug 24 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 19 بهمن 1397 ساعت 22:03

هشدار نسبت به وقوع یک "فاجعه" در زندان قرچک ورامین

دویچه وله فارسی: هم‌زمان با بالا گرفتن نگرانی‌ها از وضعیت زندانیان زن در زندان قرچک ورامین، محمود صادقی، نماینده مجلس نیز شرایط این زندان را نگران‌کننده خوانده و گفته است، مسئولان حاضر به اسخگویی در این زمینه نیستند. پیش‌تر، سایت مجذوبان نور وضعیت زندان زنان قرچک را بحرانی اعلام کرده بود.

سایت مجذوبان نور روز جمعه ۱۹ بهمن (هشتم فوریه) نوشت: «از شب گذشته و به دنبال وخامت حال یک زندانی زن، وضعیت بند زنان این زندان بحرانی گزارش شده است. این در حالی است که رئیس زندان قرچک علت شورش را خبر عفو زندانیان عنوان کرده است.»

زندان قرچک ورامین در بیابان‌های شرق تهران واقع شده است. بسیاری وضعیت این زندان ویژه زنان را با بازداشتگاه کهریزک مقایسه می‌کنند.

سایت مجذوبان نور در حالی این خبر را اعلام کرده که برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در توییتر نیز در پی تماس تلفنی با نزدیکانشان به ناآرامی‌ها در بند زنان زندان قرچک اشاره کرده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سایت مجذوبان نور که پایگاه مستقل خبری دراویش نعمت‌اللهی گنابادی است، در خبرهای تکمیلی نوشته است: «ماموران زندان برای پایان دادن به ناآرامی در بند زنان زندان قرچک به شلیک گلوله متوسل شده‌اند. همچنین ماموران زندان که همگی مرد هستند زنان زندانی را مورد ضرب و جرح قرار داده‌اند.»

در عین حال وبلاگ بنیاد حقوق بشری عبدالرحمن برومند روز جمعه ۱۹ بهمن روایت یک عضو خانواده یکی از زندانیان از حمله مأموران به زندانیان قرچک را بازتاب داده است. گفته می‌شود در این زندان یک فاجعه رخ داده است: «گاز اشک‌آور در سالن‌های بسته بدون پنجره، بسیاری از زندانی‌ها حالت خفگی دارند. بسیاری جاها آتش گرفته و پر از دود شده است. دست و پا و سر تعداد زیادی از زندانیان شکسته است. بسیاری از زندانیان آسیب‌دیده را به حال خودشان رها کرده‌اند و یک تعداد را هم برده‌اند به بیمارستان.»

در گزارش بنیاد برومند از قول یک عضو خانواده زندانی آمده است که وعده‌های دروغین مسئولان زندان در مورد آزادی آنها موجی از اعتراض را برانگیخته است. "زندانیان را یک جور شکنجه روانی کرده‌اند". او می‌گوید: «مسئولان زندان هفته‌ی پیش گفته بودند به مناسبت چهل سالگی انقلاب، رهبری به شما عفو داده و به مناسبت چهل سالگی انقلاب بیشترتان آزاد می‌شوید. زندانی ما با خوشحالی زنگ زده بود که «کاش همیشه چهل سالگی انقلاب باشد». به زندانیان گفته بودند دو سوم‌تان آزاد می‌شوید، اما دیروز معلوم شده است که اصلا هم این طور نیست، حالا که اسامی عفوشدگان آمده، معلوم شده عفوها به روال سابق بوده است.»

بنا به گفته‌ی این فرد مطلع، در زندان قرچک حدود یک هزار زندانی محبوس هستند. اکثر زندانیان وسایل‌شان را جمع کرده بودند، چرا که به آنها گفته بودند «همه آزاد می‌شید جز قصاصی‌ها و معاونت در قتل». اعتراض زندانی‌ها معمولی بوده و کمی به در و دیوار کوبیدند. اما ماموران زندان با باتوم و گاز اشک‌آور به آنها حمله کرده‌اند. زندانیان هم پتوهایشان را آتش زدند که گاز اشک‌آور خفه‌شان نکند.

به گفته‌ی این فرد مطلع، وقتی زندانیان دیگر دیدند که به هم‌بندی‌هایشان حمله کرده‌اند و گارد توی زندان ریخته و گاز اشک‌آور زده است، حتی کسانی که از اول معترض نبودند، اعتراض کردند که «چرا بچه‌ها را می‌زنید؟» و بدین ترتیب در همه زندان شورش شده است.

ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار و فعال مدنی، در توییتی به تاریخ جمعه ۱۹ بهمن (۸ فوریه) نوشته است: «تعدادی از زندانیانی که قرار بود به مناسبت چهل سالگی انقلاب عفو شوند امروز به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و بسیاری‌شان بدون رسیدگی پزشکی به حال خود رها شده‌اند. امروز به زندانیان غذا هم نداده‌اند .آنها زندانی عادی هستند و نه حتی سیاسی.»

Jila Baniyaghoob@jilabani
 
 

تعدادی از زندانیانی که قرار بود به مناسبت انقلاب عفو شوند امروز به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند و بسیاری شان بدون رسیدگی پزشکی به حال خود رها شده اند.امروز به زندانیان غذا هم نداده اند .آنها زندانی عادی هستند و نه حتی سیاسی

 
77 people are talking about this
 

کاربر دیگری در شبکه توییتر می‌نویسد که خواهرش از زندان قرچک زنگ زده و با صدای هیجان‌زده گفته است: اینجا همه منتظر آزادی هستند، لاریجانی گفته است ۵۰ هزار نفر آزاد می‌شوند و هر کس فکر می‌کند او یکی از آنهاست.

yaasan@yaasan20
 
 

خواهرم از زندان قرچک زنگ زده، با صدای هیجان زده میگه وای نمی دونی اینجا چه خبره.همه منتظر آزادی ان
-آزادی؟
_اخباررو گوش نمی دی مگه؟لازیجانی گفته 50 هزار زندانی به مناسبت 22 بهمن عفو می شن و هرکی فکر میکه یکی از اون 50 هزار نفره

 
29 people are talking about this
 

فرد مطلع درباره‌ وضعیت زندان قرچک به بنیاد برومند می‌گوید: «آن جا همه چیز قابل اعتراض است. غذای بد، درمان بد، آب شور، اما چیزی که می‌تواند زندانیان را این قدر خشمگین کند، این است که اول به آنها بگویند آزاد می‌شوید و زندانی ساکش را ببندد و بعد بگویند، ببخشید اشتباه شد. وگرنه سال‌هاست که مسئولان به بیماری‌ها بی‌توجهی می‌کنند. اینها یک عده زندانی عادی هستند که سال‌هاست زندان‌اند. دلشان خوش شده بود که آزاد می‌شوند چرا که به خاطر چهل سالگی انقلاب این قدر در رادیو و تلویزیون تبلیغ عفو گسترده کردند. نمی‌دانید توی سالن ملاقات چه خبر بود! همه می‌گفتند که بچه‌ها آزاد می‌شوند.»

سایت کلمه درباره وضعیت حاکم بر این زندان زنان از قول شاهدان عینی نوشته است: «آلودگی‌های ناشی از نبود امکانات کافی سرویس‌های بهداشتی، ازدحام ۲۰۰۰ زندانی در هفت سوله که گنجایش یک سوم جمعیت مذکور را نیز به سختی داراست و برخوردهای بسیار نامناسب مأموران زندان با زندانیان و نگهداری کودکان زندانی زیر ۱۸ سال در میان زندانیان خطرناک، عدم وجود آب قابل شرب، وضعیت نامناسب غذایی، تنها گوشۀ کوچکی از مشکلات زندانیان نگهداری شده در این زندان است.»

https://www.dw.com/fa-ir/iran/a-47436454

ناآرامی زندان قرچک؛ 'تلفن‌ها قطع شده'

به دنبال اعتراض زندانیان قرچک و برخورد ماموران گارد با آنها، گفته می‌شود که تلفن‌های این زندان و زندان فشافویه قطع شده و نزدیکان زندانیان خبری از آنها ندارند.

علیرضا روشن، مدیر مجذوبان نور که اخبار مربوط به دراویش گنابادی را منتشر می‌کند، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "از ظهر جمعه تمام تلفن‌ها قطع شده."

آقای روشن گفت: "هیچ اطلاعی از زندانیان قرچک و فشافویه نداریم."

شماری از دراویش زن در زندان قرچک نگهداری می‌شوند.

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران، بروز ناآرامی در زندان قرچک را تایید کرده است.

به گفته علیرضا روشن نزدیکان زندانیانی که به زندان قرچک مراجعه کرده‌اند پاسخ روشنی درباره وضعیت زندانیان نگرفته‌اند، اما صدای ناآرامی از بیرون شنیده می‌شده است.

گزارش‌هایی که بی‌بی‌سی مستقلا قادر به تایید آنها نیست حاکی از شلیک گاز اشک آور، تیر هوایی و کتک زدن زندانیان با باتوم است، که به دنبال آن عده‌ای از زندانیان مجروح و به بهداری منتقل شده‌اند.

کانال تلگرامی مجذوبان نور نوشته است که آتش‌سوزی پس از آن آغاز شد که زندانیان برای خنثی کردن گاز اشک آور پتوهایشان را آتش زدند.

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران، با استناد به "فردی مطلع" گفته است که زندانیان مرتبط با جرایم مواد مخدر "به گمان اینکه عفو شاملشان نمی‌شود دست به اعتراض زدند. اما پس از اینکه به آنها اعلام شد عفو شاملشان می شود آرام شده‌اند."

رسانه‌های رسمی در ایران در روزهای اخیر از "عفو گسترده" به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب ایران خبر داده‌اند.

شماری از فعالان حقوق بشری و خبرنگاران در ایران با اشاره به شرایط بد زندان قرچک می‌گویند اعتراض زندانیان دلایل دیگری هم داشته است.

http://www.bbc.com/persian/iran-47179028

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت