.
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 18 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 11 بهمن 1397 ساعت 20:41

پارلمان اروپا گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت

در حالی که جنگ قدرت با حدت میان مادورو، رئیس جمهور سوسیالیست و خوان گوایدو، رهبر مخالفان در ونزوئلا جریان دارد، پارلمان اروپا پشت گوایدو قرار گرفته و او را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخته است.

    
default

نمایندگان پارلمان اروپا روز پنجشنبه ۱۱ بهمن (۳۱ ژانویه) با اکثریت آرا خوان گوایدو، رهبر مخالفان نیکلاس مادورو، رئیس جمهور فعلی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناختند. پارلمان اروپا هم‌زمان از فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست از این تصمیم پیروی کنند. در رای‌گیری‌ای که امروز در بروکسل انجام شد، ۴۳۹ نماینده رای موافق، ۱۰۴ نماینده رای مخالف و ۸۸ نماینده رای ممتنع دادند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نمایندگان پارلمان اروپا مجلس ونزوئلا را "تنها ارگان مشروع و دمکراتیک" در این کشور دانستند و حمایت همه‌جانبه خود را از گوایدو اعلام کردند.

پارلمان اروپا دلیل اعلام این رای را تن ندادن مادورو به برگزاری انتخابات مجدد اعلام کرد. شماری از کشورهای اروپایی برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه را شرط عدم به رسمیت شناختن گوایدو قرار داده بودند. هنوز روشن نیست که آیا همه کشورهای اروپایی از مسیری که پارلمان اروپا در پیش گرفته است، پیروی خواهند کرد یا خیر.

قرار است امروز گفت‌وگوهایی در همین رابطه در شهر بوخارست انجام شود. در این نشست وزاری امور خارجه کشورهای اتحادیه اروپا شرکت خواهند کرد. چند کشور عضو اتحادیه اروپا، از جمله آلمان، فرانسه، بریتانیا و اسپانیا، در روزهای گذشته به مادورو هشدار دادند تا روز یکشنبه آینده انتخابات دمکراتیک برگزار کند، وگرنه آنها خوان گوایدو را به عنوان رئیس موقت دولت به رسمیت خواهند شناخت.

در حال حاضر کشورهایی مانند یونان با تصمیم پارلمان اروپا مخالفند. برای اتحادیه اروپا مهم است که در این موضوع حساس نظری واحد میان کشورهای عضو آن برقرار باشد. به رسمیت شناختن ریاست جمهوری موقت گوایدو از سوی اتحادیه اروپا بیشتر جنبه نمادین دارد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت