.
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸.
امروز:
Aug 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 22:24

حزب کمونیست کارگری ایران: اخباری از اعتراضات گسترده کارگری


تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه و دو خبر دیگر

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه

روز ١٦ دی جمعی از کارگران بازنشسته در مجتمع نیشکر هفت تپه در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات سنواتی خود در مقابل دفتر مدیریت این مجتمع تجمع کردند و دست به اعتراض زدند. بنا بر خبر ها این کارگران که شمارشان به حدود ۹۵ نفر می‌رسد، از آذر ماه تا اسفند ماه سال ۹۵ به مرور بازنشسته شده‌اند. به گفته کارگران کارگرانی که به مرور از این واحد بازنشسته می‌شوند امکان دریافت مطالبات سنوات پایان کار خود را ندارند. در عین حال هنوز موفق به دریافت نیمی از سنوات خود نشده اند. کارگران میگویند بعد از سال‌ها تلاش توانسته اند با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور از این کارخانه بازنشسته شوند، اما حالا کارفرما نبود منابع مالی را بهانه پرداخت نشدن سنوات آنها عنوان می‌کند. کارگران بازنشسته هفت تپه در رابطه با این موضوع بارها تجمع کردند اند.

اعتراضات کارگران واحد تولید مخازن تحت فشار کاوش در قزوین
کارگران واحد تولید مخازن تحت فشار کاوش در قزوین در ادامه تجمعات اعتراضی شان در اعتراض به اخراج ها در روز پانزده دیماه با طرح شکایتی در اداره کار شهر صنعتی البرز خواستار بازگشت به کارشان شدند. از جمله این کارگران روز یازده دیماه در رابطه با اخراجها در مقابل استانداری تجمع داشتند. زیر فشار اعتراض کارگران و بدنبال تشکیل جلسه ای با حضور مسئولان استانداری و نمایندگانی از کارگران، قرار بر این شد که تا هفته دیگر به خواست آنها رسیدگی شود. ٨٠ کارگر این واحد تولیدی از روز یکم دی ماه سال جاری با تصمیم کارفرمای کارخانه با اتمام قراردادهای کارشان اخراج شده اند. برخی از این کارگران ١٤ سال سابقه کار دارند. خواسته فوری این کارگران بازگشت به کار و پرداخت مطالبات معوقه مزدی و سنواتی آنهاست. به گفته کارگران کارفرما قبل از بیکارسازیها وعده پرداخت ۴۵ روز سنوات را به هریک از آنها داده بود اما همراه با اخراجها طلب کارگران نیز بالا کشیده شده است.

تجمع اعتراضی نانوایان طبس بخاطر وضع بد معیشتی
روز ١٦ دی جمعی از کارگران نانوایی در طبس در اعتراض به وضع بد معیشتی خود تجمع کردند. به گفته کارگران از سال ٩٣ دستمزد آنها افزایشی نداشته است. این درحالیست که حداقل دستمزد تعیین شده سال ٩٧ خود چندین بار زیر خط فقر است و گرانی روز افزون اجناس هر روز قدرت خرید مردم را پایین تر آورده و وضعیت اقتصادی آنها را وخیم تر کرده است. کارگران نانوایی طبس ادامه زندگی در این ابعاد از فقر و بردگی را غیر ممکن دانسته و خواستار افزایش فوری دستمزدهایشان هستند. این کارگران میگویند که مرتبط دانستن دستمزد کارگران خبازی‌ها به نرخ نان و پیمان‌های دسته‌جمعی، باعث شده دستمزد آنان در سال‌های گذشته ثابت بماند و حاضر به ادامه این وضعیت نیستند.

پیش بسوی تشکیل شوراها

پیش بسوی اعتصابات سراسری

حزب کمونیست کارگری ایران

١٦ دی ٩٧- ٦ ژانویه ٢٠١٩


اخباری از اعتراضات گسترده کارگری

اعلام همبستگی کارکنان بیمارستان امام خمینی با کارگران

روز ١٢ دیماه دهها نفر از کارکنان بیمارستان "امام خمینی" کرج برای پیگیری احیای این مرکز درمانی و طلبهایشان در مقابل سازمان خصوصی‌سازی کشور تجمع کردند. در رابطه با این موضوعات کارکنان این بیمارستان تجمعات بسیاری بر پا کرده اند و زیر فشار همین اعتراضات اخیرا حدود ٤ ماه پایه حقوق آنان پرداخت شد. اما هنوز هفت تا هشت ماه حقوق طلب دارند. لازم به یادآوریست که این بیمارستان به فروش گذاشته شده و کارکنان آن خواستار راه اندازی دوباره بیمارستان و بازگشت به کار و پرداخت فوری طلبهایشان هستند. در حرکت اعتراضی این روز کارکنان بیمارستان امام خمینی طی اقدامی جالب همبستگی خود را با کارگران فولاد اهواز، نیشکر هفت تپه، هپکو و آق دره اعلام کردند.

تجمع اعتراضی کارگران شیر و لبنیات وارنا
روز چهارشنبه ۱۲دی۹۷ کارگران شیر و لبنیات وارنا در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات آنان بعد از یکسال، مقابل دادگستری ورامین تجمع کردند.

تجمعات اعتراضی کارگران خدماتی نیشابور و همسرانشان
روز ١١ دیماه کارگران خدماتی ناحیه دو شهرداری نیشابور در ادامه اعتراضاتشان به پیمانی شدن قراردادهایشان، طی اقدامی جالب به همراه همسرانشان به صورت جداگانه در نقاط مختلف شهر تجمع کردند و با مردم در مورد مشکلاتشان بحث و گفتگو کردند. بنا بر خبرها در تجمع نخست، همسران کارگران خدماتی منطقه دو شهرداری نیشابور مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند. در این تجمعات کارگران و همسرانشان از شرایط دشوار کاری، از سالها کار شبانه روز در شهرداری و نداشتن هیچگونه امنیت شغلی و از شرایط سخت معیشتشان برای مردم سخن میگفتند. در ادامه این تجمعات این کارگران در منطقه مجاور محل کار خود در خیابان بهشتی تجمع کردند. به گفته کارگران شهرداری نیشابور از ابتدای ماه جاری قرارداد کار ۳۰۰ نفراز کارگران قرارداد مستقیم را به پیمانی تبدیل کرده است و در نتیجه امنیت شغلی آنان به خطر افتاده است. کارگران در مقابل این تعرضات ایستاده اند و در اعتراض به این موضوع طی این مدت تجمعات اعتراضی متعددی برپا کرده اند.

تجمع کارگران اگزوز خودرو در اعتراض به وضعیت کارخانه
روز ١١ دی جمعی از کارگران کارخانه «اگزوز خودرو» خراسان در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی خود و ناروشنی وضعیت کارخانه دست از کار کشیده و در محوطه شرکت تجمع کردند. اخیرا ۲۰۰ تن از کارگران اخراج شده اند. این درحالیست که هم اکنون تولید این کارخانه بشدت کاهش یافته و سه شیفت کاری آن به یک شیفت تبدیل شده است و و بیکارسازی بیشتری در راه است. بعلاوه این وضعیت بهانه ای برای کاهش پ
پرداختهای کارگران شاغل در کارخانه شده است و با توجه به افزایش روزافزون قیمت ها فشار اقتصادی سنگینی بر دوش آنان وارد شده است. اعتراض کارگران ادامه دارد.

تجمع کارگران کاوش قزوین با وعده استانداری خاتمه یافت
روز ١١ دی ٨٠ کارگر شرکت مخازن تحت فشار «کاوش» (سانکا) در اعتراض به اخراجها در مقابل استانداری تجمع کردند. زیر فشار اعتراض کارگران و بدنبال تشکیل جلسه ای با حضور مسئولان استانداری و نمایندگانی از کارگران، قرار بر این شد که تا هفته دیگر به خواست آنها رسیدگی شود. در نتیجه کارگران موقتا به تجمع خود خاتمه دادند و اعلام کردند که اگر پاسخی نگیرند دوباره برمیگردند. کارگران قاطعانه اعلام کرده اند که خواست آنها بازگشت به کار و مشخص شدن وضعیت مطالباتشان است.

پیش بسوی تشکیل شوراها

پیش بسوی اعتصابات سراسری

حزب کمونیست کارگری ایران

١٣ دی ٩٧- ٣ ژانویه ٢٠١٩

تجمع اعتراضی بازنشستگان مقابل مجلس اسلامی

" حکومت سرمایه دار مفتخور نمیخواهیم"

امروز روز یازدهم دیماه یک تجمع اعتراضی بزرگ بازنشستگان در مقابل مجلس اسلامی برپا شد. بازنشستگان بنا به فراخوان از قبل اعلام شده و برای پیگیری خواستهایشان مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند و بر خواستهای خود تاکید کردند. از ساعت ده صبح تجمع شروع شد و هر لحظه بر شمار تجمع کنندگان اضافه میشد. در این تجمع بازنشستگان با شعارهایشان صدای اعتراضشان را علیه فقر، تبعیض، نابرابری، بساط دزد سالار حاکم و سرکوبگریها بلند کرده و مستقیما علیه توحش و بربریت سرمایه داری شعار دادند. برخی شعارهای بازنشستگان عبارت بود از: "دولت سرمایه دار حرف حالیش نمیشه"، "حکومت سرمایه دار مفتخور نمیخوایم"، "ظلم و ستم کافیه، سفره ما خالیه"، "برای رفع تبعیض ما همه با هم هستیم"، " بازنشسته به پا خیز علیه ظلم و تبعیض"، "تورم، گرانی، جواب بده روحانی"، "دولت خیانت میکند، مجلس حمایت میکند"، " اسلامو پله کردن، مردمو ذله کردن"، "حقوقهای نجومی فلاکت عمومی"، "حکومت فقر و دزد و چپاول نمیخوایم نمیخوایم"، " بازنشسته به پا خیز علیه ظلم و تبعیض". بازنشستگان همچنین با شعارهای "نه تهدید نه زندان دیگه فایده نداره"، "حکومت سرکوب زندان شلاق نمیخوایم"، "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، " معلم زندانی، آزاد باید گردد"، " معیشت منزلت سلامت حق مسلم ماست"، "فریاد فریاد از این همه بیداد"، "مجلس به این بی غیرتی هرگز ندیده ملتی" کل بساط سرکوب و جنایت و قوانین جزای اسلامی را به چالش کشیدند و خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی شدند.

وجه دیگر شعارهای بازنشستگان در این روز تاکید بر اتحاد و همبستگی مبارزاتی بخش های مختلف جامعه بود. بازنشستگان از جمله شعار میدادند:"کارگر، معلم، دانشجو، اتحاد، اتحاد"، "تنها راه رهایی، اتحاد، اتحاد"

بازنشستگان همچنین با شعار تا حق خود نگیریم، از پا نمی نشیینم بر تداوم اعتراضاتشان تا تحقق خواستهای خود تاکید کردند.
یکی از لحظات پرشور این تجمع هنگامی بود که نیروی انتظامی قصد بازداشت جوانی را داشت و جمعیت یکصدا فریاد میزد:" پلیس برو دزد را بگیر" و مانع دستگیر وی شدند.در بیانیه ای به مناسبت این تجمع بازنشستگان برخواستهایی چون افزایش سطح حقوقها به میزان بالاتر از خط فقر اعلام شده و متناسب با هزینه زندگی استاندارد امروزی جهانی، اختصاص بودجه لازم جهت تضمین یک زندگی مناسب برای بازنشستگان، توقف تعرض به منابع و امکانات صندوق های بازنشستگی و پرداخت خسارت بابت پولهای خارج شده از این صندوق ها و استرداد بدهی های دولت به این صندوق، لغو بیمه های تکمیلی وبرقراری بیمه کارآمد و رایگان، توقف سیاست و برنامه های خصوصی سازی درعرصه های تولید ، آموزش ، بهداشت و درمان وخدمات عمومی، توقف روند پرونده سازی و پیگردهای قضایی و امنیتی برای فعالین اجتماعی و آزادی فوری وبی قید وشرط فعالینی که در بند هستند و به رسمیت شناختن حق ایجاد تشکل های مستقل بازنشستگان تاکید گذاشته بودند.
همزمان در مشهد نیز بازنشستگان کشوری در اعتراض به پاسخ نگرفتن به مطالبات شان در در خیابان آبکوه جنب پمپ بنزین تجمع داشتند و بر خواستهای مشابهی تاکید کردند.
از خواستها و اعتراضات بازنشستگان فعالانه حمایت کنیم و صدای بازنشستگان را همه جا بازتاب دهیم.
پیش بسوی اعتصابات سراسری

پیش بسوی ایجاد شوراها

حزب کمونیست کارگری ایران

١١ دی ۱۳٩۷، ١ ژانویه ٢٠١٩


علیه دستگیری ها در شهرهای کردستان مقابله کنیم
طبق گزارشهای منتشر شده، شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٧، شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج، فعال کارگری خلیل کریمی را بدلیل شرکت در “مراسم روز جهانی کارگر” و همچنین “حمایت از کمپین نه به اعدام رامین حسین پناهی” به یک سال حبس تعزیری محکوم و این حکم را رسما به وی ابلاغ کرد.

چهار فعال کارگری آرام محمدی، شاهو صادقی،‌ مهرداد صبوری و امید احمدی معرفی که دلیل برگزاری مراسم روز جهانی کارگر سال ١٣٩٥ در شهر کامیاران روانه زندان این شهر شدند. مهرداد صبوری و امید احمدی هر کدام به یک سال زندان تعزیری محکوم شده‌اند و شاهو صادقی و آرام محمدی هر یک به ٩١ روز حبس محکوم شده‌اند.

دلنیا صبوری و روژین ابراهیمی، دو فعال زن که همراه با چهار فعال دیگر ١٢ مهر ٩٥ در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج با حکم یک سال حبس مواجه شده‌بودند، پس از صدور حکم تجدیدنظر به سه روز زندان محکوم شدند.

طی روزهای گذشته، ماموران امنیتی با یورش به منزل و یا محل کسب مردم ٩ نفر در شهرهای بوکان، بانه، سرپل ذهاب، ایلام و پیرانشهر، را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

در ١ دی ماه، “سعید خاکی” در محل کسب خود در منطقه امیرآباد شهرستان بوکان، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. ٢٩ آذر “عثمان فرجی” در بانه، ٢٨ آذر، “صابر خوشایند” ساکن روستای “رمک” از توابع سرپل ذهاب، ٢ دی‌ماه "امیر برکتی" ساکن ایلام، در اواخر آذرماه، چهار نفر با اتهام «همکاری با یکی از احزاب مخالف حکومت» در شهر پیرانشهر، ٢ دی ماه "جهانگیر محمودی" از نودشه از سوی نهادهای انتظامی و اداره اطلاعات بازداشت شده‌اند.

مردم مبارز

حکومت جنایتکار اسلامی با دستگیری فعالین زنان، کارگری و اجتماعی و با امنیتی و نظامی کردن شهرهای کردستان، عمق وحشت و ترس خود از اعتراضات شما را به نمایش گذاشته است. نهادهای حکومتی تظاهراتهای توده ای و با شکوه شما در شهر مریوان، سنندج، بانه، سقز، جوانرودو ... ، تجربه کرده اند.

حکومت اسلامی تنفر عمیق و نارضایتی توده ای مردم کردستان را طی ٤ دهه گذشته تجربه کرده است. حکومت اسلامی از ترس فرپاشی و جارو کردن نیروهای امنیتی و اداری اش توسط مردم کردستان، دست به میلیتاریزم و امنیتی کردن فضای سیاسی ــ اعتراضی مردم زده است. امنیتی کردن شهرها و دستگیری های اخیر نشانه ترس حکومت جنایتکار اسلامی از شما مردم مبارز و انقلابی است. با همفکری با اتخاذ اقدامات عملی فضای امنیتی نیروهای مزدور حکومت اسلامی را میتوان و باید خنثی کرد. در محلات امکان برپایی اعتراض و تجمع را سازماندهی کنید. محلات را به کانون های اعتراض و تجمع تبدیل نمایید.

مردم کردستان، تجارب با ارزش و قابل اتکایی در مبارزه علیه حکومت اسلامی دارند. شما تظاهرات و اعتراضات کوبنده با شرکت چند هزار نفر را تجربه و به نمایش گذاشته اید ، مردم با قدرت تمام و تمام قد علیه حاکمان اسلامی ایستادند. با اتحاد و همفکری و با اتکا به تجارب مبارزاتی میتوانید فضای امنیتی حکومت اسلامی را خنثی کنید!

با برپایی تجمع و راه پیمایی نباید اجازه داد دستگیری ها ادامه داشته باشد و خواهان آزادی فوری دستگیرشدگان شوید.

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران

١١ دی ١٣٩٧

١ ژانویه ٢٠١٩

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت