چاپ کردن این صفحه
یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 22:16

آمریکا: ترکیه باید اطمینان بدهد که کردهای شمال سوریه در خطر نیستند

نیروهای آمریکایی همچنان در منبج در شمال سوریه در حال عملیات هستند

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا از شرط جدیدی برای خروج نیروهای این کشور از سوریه خبر داده است. به گفته آقای بولتون ترکیه باید موافقت کند از متحدان کرد آمریکا در شمال سوریه حمایت کند.

آقای بولتون که به اسرائیل سفر کرده به خبرنگاران گفت که آمریکا می‌خواهد مطمئن شود که بقایای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شکست خورده است.

او گفت: "ما فکر نمی کنیم که ترکیه دست کم بدون هماهنگی و توافق آمریکا به اقدام نظامی‌ای دست بزند  که جان نیروهای ما به خطر بیفتد. آن‌ها همچنین درخواست رئیس جمهور را برای به خطر نینداختن جان نیروهای مخالف دولت سوریه که همراه ما جنگیده‌اند در نظر می‌گیرند."

او تاکید کرد که برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هیچ جدول زمانی وجود ندارد اما تعهد نامحدود هم در کار نیست.

آقای بولتون امشب با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار و فردا به ترکیه سفر می‌کند. آقای نتانیاهو گفته که در باره نقش ایران در سوریه با جان بولتون گفتگو خواهد کرد و آقای بولتون هم گفته قصد دارد در مذاکره با مقامات ترکیه از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهورترکیه بر ضرورت امنیت کردهای شمال سوریه تاکید کند.

سخنگوی رئیس جمهور ترکیه در واکنش به اظهارت آقای بولتون گفته است: "این ادعا که ترکیه، کردها را هدف قرار می‌دهد و گفتن این که اهداف آنکارا پیکارجویان داعش و گروه‌های کرد پ‌ک‌ک و ی‌پ‌گ هستند، معقولانه نیست."

اعلام غیرمنتظره خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه توسط دونالد ترامپ، ابهامات زیادی را در این مورد ایجاد کرده که آیا نیروهای کردی که در شمال سوریه در حال جنگ هستند، پس از خروج آمریکا، هدف حمله دشمن دیرینه خود یعنی ترکیه قرار خواهند گرفت یا خیر؟

نیورهای دموکراتیک سوریه که از افراد کرد و عرب تشکیل شده و با فرماندهی کردها و حمایت آمریکا در سوریه می‌جنگند، پس از اعلام این خبر از طرف آقای ترامپ، نگران حمله ترکیه شدند که یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) را وابسته به حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و "تروریست" می‌داند، موضعی که آمریکا با آن موافق نیست.

جان بولتون قصد دارد فردا به ترکیه سفر کند
جان بولتون قصد دارد فردا به ترکیه سفر کند

همزمان دونالد ترامپ بار دیگر با اشاره به این که نیروهای آمریکایی از سوریه خارج خواهند شد گفت که من "هرگز نگفتم که این خروج بسرعت انجام خواهد شد".

این در حالی است که آقای ترامپ نخستین بار که در میانه ماه گذشته میلادی (دسامبر) خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اعلام کرد گفت: "آنها (سربازان آمریکایی) همگی برمی گردند. آنها همین حالا برمی‌گردند."

مقامات آمریکایی هم گفته بودند که به نیروهای این کشور سی روز فرصت داده می شود تا خاک سوریه را ترک کنند.

آقای ترامپ در زمان اعلام خبر خروج نیروهای آمریکایی همچنین گفته بود که داعش "شکست خورده است".

تصمیم دونالد ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا با انتقادات گسترده‌ای در داخل و خارج این کشور روبرو شد.

نیروهای زمینی آمریکا اولین بار در پاییز سال ۲۰۱۵ درگیر جنگ در سوریه شدند
نیروهای زمینی آمریکا اولین بار در پاییز سال ۲۰۱۵ درگیر جنگ در سوریه شدند

چه تعداد نیروی آمریکایی در سوریه مستقر است؟

بر اساس گزارش‌ها، حدود دو هزار نیروی آمریکایی در سوریه مستقر هستند اما شمار آنها احتمالا بیشتر است.

نیروهای زمینی آمریکا اولین بار در پاییز سال ۲۰۱۵ در سوریه درگیر جنگ شدند. در ابتدا باراک اوباما، رئیس جمهور وقت شمار اندکی نیروی ویژه را برای آموزش و مشاوره نیروهای محلی کرد که با داعش در جنگ بودند، به سوریه اعزام کرد.

آمریکا چندان تمایلی به این کار نداشت اما تلاش‌هایش برای مسلح کردن گروه‌هایی که با داعش در جنگ بودند به هرج و مرج منتهی شده بود.

پس از آن بر شمار نیروهای آمریکایی در سوریه افزوده شد و شبکه‌ای از پایگاه‌ها و فرودگاه‌ها در نواحی شمال شرق سوریه ایجاد کرد.

http://www.bbc.com/persian/world-46773847