.
چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸.
امروز:
Jun 26 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 06 مهر 1397 ساعت 02:33

حزب کمونیست کارگری ایران: اعتصاب رانندگان کامیون به ٢٠٠ شهر گسترش یافت

اطلاعیه شماره ٣:

امروز ٥ مهر اعتصاب با شکوه و سراسری رانندگان کامیون و  کامیونداران وارد پنجمین روز خود شد. این اعتصاب مدام گسترش می یابد و تاکنون به ٢٠٠ شهر در ١٣ استان رسیده است. رانندگان متحدانه ایستاده اند و با ابتکارات مختلف برای جلب همبستگی بخش های دیگر جامعه تلاش میکنند. پلاکاردها و پارچه نوشته هایی روی کامیون ها نصب شده و روی آنها برای نمونه نوشته شده است "گرانی لاستیک و شهریه مدرسه"، "راننده خسته و معلم ورشکسته"، و همچنین "راننده، کارگر، معلم، اتحاد، اعتصاب". به این ترتیب رانندگان کامیونها معلمان و کارگران  و دیگر بخشهای جامعه را به همبستگی فرا میخوانند.

با گسترش مبارزات رانندگان کامیون موجی از همبستگی با این اعتراضات به راه افتاده است. از جمله شب پنجم مهرماه فاصله ساعت ٩ تا ١١ شب طوفان تویتری در حمایت از اعتصابات رانندگان کامیون به جریان افتاده است. همچنین امروز  ناوگان مسافربری خوزستان در حمایت از اعتصاب سراسری رانندگان ناوگان دست به اعتصاب زدند و کلیه سرویس های خود به دیگر استانها را لغو کردند. شرکتهای مسافربری ایران پیما، همسفر، تی بی تی، رویال سفر و... مستقر دراهواز، آبادان، خرمشهر، ماهشهر، ایذه  و دیگر شهرهای استان خوزستان نیز روز چهارم مهرماه در حمایت از اعتصاب رانندگان کامیون غرفه های فروش بلیط را تعطیل و سرویسهای خود را لغو کردند.

در مقابل این حرکت با شکوه و گسترده، دست اندرکاران حکومت برای شکستن اعتصاب شروع به تقلا کرده اند و تلاش میکنند برخی را به اعتصاب شکنی تشویق کنند. اما رانندگان کامیون هوشیارانه با آن مقابله میکنند. از جمله از بارگیری تریلی ها جلوگیری میکنند. در جاهایی به میان رانندگانی که قصد بار زدن دارند میروند و آنها را قانع میکنند که به اعتصاب بپیوندند. پایانه های بارگیری از طریق مدیای اجتماعی اعلام میکنند که به دلیل اعتصاب کسی برای بارگیری نیاید. در جاهایی که تریلی های بار با اسکورت دولتی حرکت میکنند، جلوی آنها را میگیرند و در یک خبر از شیراز از حمله مردم به تانکر و اسکورت آن توسط حکومت برای جلوگیری از حملات گزارش شده است. و بالاخره اینکه امروز رانندگان اعتصابی کامیون از بندر خمینی با اعلام اینکه کسی نیاید اعتصاب است، خبر دادند که ماشین ها در بندر ماهشهر تماما خوابیده اند و کسی بار نمیزند و حتی ماشینهای داخل بندر که داخلی کار میکردند در اعتصابند و درب پایانه بندر امام را بسته اند. در همین خبر گفته شده است که چند نفر از رانندگان کامیون توسط یگان حفاظت حکومت بازداشت شدند که با توجه به فضای گسترده اعتراض بلافاصله آزاد شده اند.

حکومت شایع کرده است که با قطار و ماشینهای ارتشی و دولتی میخواهند بارها را جابجا کنند و این کاملا جو سازی و پوشالی است. زیرا خود حمل و نقل بار به قطار نیاز به کامیون دارد. ضمن اینکه ریل بارگیری و مالیات قطار چند برابر مخارج حمل ونقل جاده ای است و برایشان بسیار گران تمام میشود. گفته میشود که استانداران در رابطه با چگونگی برخورد با اعتصاب رانندگان جلسه داشته اند و قرار شده است که از کامیون های شرکتی برای شکست اعتصاب رانندگان کامیون استفاده کنند. به کلیه شرکت های دولتی از جمله شرکت آبادان، شرکت خلیج فارس، جهاد نصر، خط سبز، ایثار گران، توکا، وغیره نامه داده شده است که کامیون های خود را جهت حمل بار به بندرعباس اعزام کنند. رانندگان کامیون ضمن انتشار این خبر به همکاران خود هشدار داده اند که آماده باشند و مانع تردد کامیونهای شرکتی شوند.

رانندگان کامیون و کامیونداران  خواستهای خود را در ١٧ بند توضیح داده و محورهای اصلی اعتراضاتشان را اعتراض به گرانی، بیکاری، نداشتن امنیت شغلی، دزدی و چپاول، حقوق های ناچیز و تعویق در پرداخت حقوقها، و نداشتن حق ایجاد تشکل و وعده های پوچ و توخالی مقامات مسئول اعلام کرده اند. و اینها همه محور اعتراضات کل جامعه علیه بساط جهنمی جمهوری اسلامی است. رانندگان کامیون خواستار پایان دادن به کل این بساط ظلم و نابرابری در جامعه شده اند.

اعتصاب رانندگان کامیون نمونه شورانگیزی از اعتصابات سراسری است که در حرکتی متحد و قدرتمند به جلو میرود و  جبهه وسیعی از همبستگی مبارزاتی را در جامعه شکل میدهد. از این اعتصاب فعالانه حمایت کنیم و صدای آنرا به گوش همه برسانیم. زنده باد رانندگان معترض و حق طلب!

پیش بسوی اعتصابات و اعتراضات سراسری

حزب کمونیست کارگری ایران

٥ مهر ۱۳۹۷، ٢٧ سپتامبر ۲۰۱۸

tel:00447435562462

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت