.
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 13 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 24 تیر 1397 ساعت 20:47

بیش از هزار کودک در میان قربانیان غیرنظامی افغان در ۲۰۱۸

 
افغانستان
 ۲۸ درصد از این قربانیان در حمله‌های انتحاری پیچیده کشته و زخمی شده‌اند

سازمان ملل می‌‎گوید آمار غیرنظامیانی که در سال جاری میلادی در افغانستان کشته شده‌ اند، بی‌سابقه بوده است. تازه‌ترین اطلاعات نشان داده که در شش‌ ماه اول امسال ۱۶۹۲ غیرنظامی در خشونت‌های جاری کشته شده اند. این رقم از سال ۲۰۰۹ میلادی که سازمان ملل شروع به ثبت آمار تلفات افغانستان کرده، تا کنون سابقه نداشته است.

 

در مدت یاد شده بیش از ۳ هزار غیرنظامی نیز زخمی شده‌اند.

قربانیان کودکان نیز ۱۳۵۵ نفر اعلام شده که ۳۶۳ مورد کشته و ۹۹۲ کودک هم مجروح شده‌اند.

 

سازمان ملل می‌گوید درگیری میان نیروهای امنیتی و جنگجویان مخالف و بمب‌گذاری‌های گروه موسوم به دولت اسلامی و شورشیان طالبان از علل اصلی بروز تلفات در میان غیرنظامیان است.

حملات هوایی نیروهای دولتی نیز از دیگر علت‌های افزایش تلفات غیرنظامیان افغان دانسته شده است.

در ماه گذشته که دولت افغانستان آتش‌بس یک‌جانبه‌ای با گروه طالبان اعلام کرد، امیدواری‌ها برای بازگشتن صلح به این کشور جنگ‌زده بیشتر شد اما رویارویی‌های خونین میان طالبان و نیروهای دولتی پس از عید فطر از سرگرفته شد.

 

کی‌ها غیرنظامیان را می‌کشند؟

سازمان ملل می‌گوید عامل ۴۵ درصد این قربانی‌ها مواد انفجاری کارگذاری شده و حمله‌های انتحاری "پیچیده" بوده که بیشتر توسط نیروهای شورشی مخالف دولت افغانستان سازماندهی شده‌اند.

حملات پیچیده به حملاتی اطلاق می‌شود که در آنها مهاجمان از وسایل و شیوه‌های متعددی برای دست یافتن به هدف خود استفاده می‌کنند.

براساس این گزارش از مجموع افراد کشته شده، شورشیان مخالف دولت افغانستان عامل کشتن ۱۱۲۷ غیر نظامی و زخمی شدن ۲۲۸۶ نفر شناخته شده‌اند که نزدیک به نصف این قتل‌ها توسط گروه طالبان، ۱۸ درصد توسط گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و هفت درصد توسط عناصر نامعلوم ضد حکومت انجام شده‌است. دولت نیز عامل ۲۰ درصد آن بوده است.

در این گزارش آمده که بیشتر تلفات غیر نظامیان در ولایت‌های کابل پایتخت، ننگرهار در شرق، فاریاب در شمال، هلمند و قندهار در جنوب افغانستان به بار آمده اند.

 

سازمان ملل شمار تلفات کابل را ۳۲۱ کشته و ۶۷۲ زخمی اعلام کرده که بیشتر از نصف آن توسط افراد داعش بار آمده است. میزان تلفات در ولایت ننگرهار نیز ۳۰۴ کشته و ۶۰۷ مجروح اعلام شده که مسئولیت بیشتر از ۵۰ درصد آنرا داعش به عهده گرفته است.

در کنار اینها، جنگ‌های زمینی، قتل‌های هدفمند و عمدی، عملیات هوایی و مواد انفجاری برجا مانده از جنگ‌های پیشین دیگر عامل تلفات و زخمی شدن افراد غیر نظامی عنوان شده است.

۲۰ درصد غیر نظامیان توسط نیروهای دولتی کشته شدند

دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که در شش ماه گذشته ۱۰۴۷ غیر نظامی در افغانستان توسط نیروهای امنیتی کشته و زخمی شدند، که ۱۷ درصد توسط نیروهای امنیتی افغان، دو درصد توسط نیروهای بین‌المللی و یک درصد نیز توسط نیروهای مسلح طرفدار دولت انجام شده است.

افغانستان
 رویارویی‌های مسلحانه، اصلی‌ترین عامل تلفات غیرنظامیان افغان دانسته شده

بیشتر کشته شدگان براساس این آمار در درگیری زمینی اتفاق افتاده و علاوه بر آن در شش ماه گذشته ۱۴۹ غیر نظامی در حمله هوایی نیروهای افغان کشته و ۲۰۴ نفر دیگر مجروح شده‌اند که نسبت به سال گذشته ۵۲ درصد افزایش یافته است.

کاهش ۱۵ درصدی قربانیان زن

شمار قربانیان زنان در این شش ماه ۵۴۴ مورد اعلام شده است. ۱۷۵ زن کشته شده و ۳۸۷ نفر زخمی شده‌اند که حدود نصف آنان در درگیری زمینی اتفاق افتاده ولی در کل نسبت به سال ۲۰۱۷ میزان تلفات زنان در شش ماه اول ۲۰۱۸ میلادی ۱۵ درصد کاهش یافته است.

قربانیان کودکان نیز ۱۳۵۵ نفر اعلام شده که ۳۶۳ مورد کشته و ۹۹۲ کودک هم مجروح شده‌اند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت