.
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷.
امروز:
Mar 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 22 تیر 1397 ساعت 04:16

سقوط شدید لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا

دویچه وله فارسی: احتمال کنترل بانک مرکزی ترکیه توسط اردوغان بازار مالی این کشور را نگران کرده و باعث کاهش ارزش لیر در برابر دلار آمریکا شد. دلار آمریکا روز پنجشنبه ۲۱ تیر به ۵ لیر و نرخ یورو هم به ۵۸ /۶ لیر رسید.

 

دلیل کاهش ارزش لیر ترکیه افزایش تورم، گرانی و همچنین نگرانی از کنترل بازارهای مالی توسط دولت اعلام شده است. بازار مالی ترکیه نگران کنترل بانک مرکزی این کشور توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

برات البایراک، وزیر دارایی جدید ترکیه و داماد اردوغان، تلاش کرد آرامش را به بازار مالی برگرداند. او همزمان با کاهش ارزش لیر گفت که کنترل بانک مرکزی به هیچ وجه توسط دولت انجام نخواهد گرفت و تاکید کرد که دولت چنین برنامه‌ای ندارد.

اما پیش از این، اظهارات رجب طیب اردوغان،  رئیس جمهور ترکیه، در ارتباط با کاهش نرخ بهره نگرانی‌ها را در بازار مالی ترکیه بیشتر کرده بود. به ویژه آنکه اردوغان پس از انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ ژوئن این اختیار را به دست آورد که رئیس بانک مرکزی و معاونش را خودش برگزیند. این موضوع سبب التهاب بیشتر بازار مالی شد. علاوه بر آن با صدور فرمانی دوره فعالیت رئیس بانک مرکزی و معاونش را از ۵ سال به ۴ سال تقلیل داد.

افزایش تورم هم یکی دیگر از دلایل کاهش ارزش لیر در برابر دلار است. در قیاس با ماه قبل تورم حدود ۱۵ درصد در این کشور افزایش پیدا کرد.

همه این رویدادها بانک مرکزی ترکیه را مجبور کرد که برای مبارزه با تورم نرخ بهره پایه بانکی را افزایش دهد.

ضمانت وزیر دارایی ترکیه برای استقلال بانک مرکزی

البایراک، وزیر دارایی جدید ترکیه،  اطمینان می‌دهد که  بانک مرکزی ترکیه استقلالش را حفظ می‌کند. او تاکید می‌کند که مکانیسم‌های تصمیم‌گیری‌ مالی بانک مرکزی ترکیه به طور مستقل عمل می‌کند.

وزیر دارایی ترکیه همچنین تاکید می‌کند که ظرفیت‌های بانک مرکزی این کشور در جهت ثبات  قیمت‌ها به کار برده شود. به باور او، مهم‌ترین اولویت دولت جدید مبارزه با تورم در ترکیه است.

گرانی در ترکیه در ماه ژوئن ۱۵ درصد رشد کرد و ارزش لیر ترکیه در ظرف یک سال حدود ۳۰ درصد در برابر دلار سقوط کرد.

اگرچه بانک مرکزی ترکیه پیش از این توانست جلوی سقوط لیر را با افزایش نرخ بهره پایه بگیرد، اما نوسانات ارزش لیر همچنان ادامه پیدا کرده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت