.
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷.
امروز:
Mar 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 10 تیر 1397 ساعت 05:40

ترامپ‌: عربستان با افزایش تولید نفت موافقت کرد

رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتر اعلام کرد، ملک سلمان، پادشاه عربستان با درخواست او برای افزایش تولید نفت جهت جبران کسری صادرات نفتی ایران و ونزوئلا موافقت کرده است.

 
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در حساب کاربری خود در توییتر از افزایش احتمالی تولید نفت عربستان برای جبران کسری نفت ایران و ونزوئلا خبر داد.

او شنبه ۳۰ ژوئن (۹ تیر) در توییتر نوشت، در گفت‌وگو با ملک سلمان، پادشاه عربستان از او خواسته تا با افزایش تولید نفت سیر صعودی قیمت نفت در بازار‌های جهانی را تعدیل کند.

ترامپ نوشت: «من با ملک سلمان عربستان سعودی حرف زدم و توضیح دادم، به دلیل آشفتگی و اختلال عملکرد در ایران و ونزوئلا از او می‌خواهم، تولید نفت را برای جبران کسری و ایجاد توازن در بازار، شاید تا ۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. ملک سلمان موافقت کرده است.»

 به نوشته خبرگزاری آلمان، افزایش روزانه ۲ میلیون بشکه تولید نفت عربستان تقریبا معادل رشد ۲۰درصدی صادرات نفت این کشور است.

به گزارش سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، عربستان در حال حاضر حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند. قیمت یک بشکه (۱۵۹ لیتر) نفت خام برنت روز شنبه ۳۰ ژوئن به حدود ۸۰ دلار آمریکا افزایش پیدا کرد. در حالی که همین محصول یک سال پیش حدود ۵۰ دلار ارزش داشت.

قیمت این محصول در شرایط فعلی تحت تأثیر روندهای سیاسی در ایران و ونزوئلا، دو تولیدکننده بزرگ نفت قرار دارد. ترامپ در توییتر قیمت کنونی نفت را "بسیار بالا" خواند.

آمریکا که پیش از این از امضاکنندگان توافق اتمی با ایران (برجام) بود در ماه مه سال جاری از آن بیرون رفت و اعلام کرد، تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور را از سر می‌گیرد. ترامپ خواستار به صفر رسیدن صادرات نفت ایران تا ۴ نوامبر (۱۳ آبان) است.

خبرگزاری دولتی "اس‌پی‌ای" عربستان سعودی تنها از گفت‌‌وگوی تلفنی ترامپ و ملک سلمان درباره ثبات بخشیدن به بازار نفت خبر داده است. این خبرگزاری محور این گفت‌وگو را جبران کسری‌های بالقوه صادرات نفت خوانده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت