.
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷.
امروز:
Feb 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 25 خرداد 1397 ساعت 04:46

چهار نفر در درگیری انتخاباتی در شهر کردنشین ترکیه کشته شدند

سفر انتخاباتی یک نماینده حزب حاکم ترکیه به شهر سوروچ به درگیری و تیراندازی منجر شد که در این جریان چهار نفر کشته و هشت نفر زخمی شدند.

برادر این نماینده مجلس و دو پسر یک مقام محلی سابق حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه، که مدافع حقوق کردها است، در میان کشته شدگان هستند.

این درگیری تنها ١٠ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه اتفاق افتاده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، حزب دموکراتیک خلق‌ها را به همراه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) مسئول این اتفاق دانست. صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر زندانی حزب دموکراتیک خلق‌ها، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه است، اما پ‌ک‌ک در این کشور "تروریستی" محسوب می‌شود.

گزارش‌های متفاوتی از چگونگی آغاز درگیری امروز منتشر شده است.

رسانه‌های هوادار دولت ترکیه می‌گویند ابراهیم خلیل ییلدیز، نماینده مجلس، با گروه همراهش مورد حمله گروهی قرار گرفتند که چوب و چاقو داشتند. بر این مبنا چند نفر از مهاجمان ادعایی از هواداران حزب دموکراتیک خلق‌ها بودند.

در مقابل گزارش‌های تاییدنشده رسانه‌های کرد می‌گوید که پس از تنش لفظی میان آقای خلیل ییلدیز با مغازه‌داران محلی، محافظان او به اسلحه متوسل شدند.

شهر سوروچ که این اتفاق در آن افتاده در سال ۲۰۱۵ صحنه یک بمبگذاری بود که ٣٣ نفر از داوطلبان کمک به کوبانی، شهر کردنشین سوریه در محاصره داعش، در آن کشته شدند.

داعش مسئولیت آن بمبگذاری را به عهده گرفت. اما نزدیکان قربانیان، عمدتا جوانان چپگرا یا کرد، دولت ترکیه را متهم می‌کردند که اجازه داده این حمله اتفاق بیفتد.

دو روز پس از بمبگذاری سوروچ دو مامور پلیس ترکیه کشته شدند و موجی از درگیری در مناطق کردنشین ترکیه به راه افتاد.

http://www.bbc.com/persian/world-44484956

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت