.
يكشنبه ۳۰ دي ۱۳۹۷.
امروز:
Jan 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 18:09

اخباروگزارشات کارگری23اردیبهشت1397

محمد حبیبی بازداشتی بیستم اردیبهشت  ماه مقابل سازمان برنامه و بودجه آزادباید گردد

- آزادی 7نفر از بازداشت شدگان بیستم اسفند مقابل سازمان برنامه و بودجه به قید کفالت

محمد حبیبی کماکان زندانی است

- آخرین وضعیت محمد حبیبی بروایت بازرس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان سراسر کشور

- اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران:معلمان دستگير شده بايد فورا آزاد شوند

- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه هپکو نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده ها ی توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی وکارفرما

اقدام به خودکشی یکی از کارگران این واحدتولیدی در اغما

- اعتصاب صدها کارگر نیروگاه و سد چم شیر گچساران دراعتراض به عدم پرداخت7ماه حقوق برای دومین روز متوالی

- تجمع اعتراضی دوباره کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت  سراسر کشورنسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های  سرخرمن مسئولان مقابل ساختمان خصوصی‌سازی

- تجمعات دامنه دار180کارگر اخراجی کارخانه صدر فولاد برای بازگشت بکار وپرداخت مطالبات

- تجمع اعتراضی رانندگان استیجاری شهرداری تبریز نسبت به عدم تبدیل وضعیت و وعده های پوچ مقابل شهرداری تبریز

- تجمع اعتراضی کارگران پروژه باغ کتاب(شرکت کیسون)نسبت به عدم پرداخت11ماه حقوق وحق سنوات 11ساله

- داوود رفیعی، کارگر اخراجی پارس خودروبازهم مقابل وزارت کار بازداشت شد

- عدم پرداخت بموقع حقوق ومشکلاتی که گریبانگیرکارگران راه‌آهن زواره اصفهان می باشد

- کارگران و توده های محروم، با برجام و بی برجام

- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه بناب نسبت به پرداخت شهریه دروس افتاده

- تجمع دانشجویان دانشگاه فردوسی دراعتراض به کاهش سنوات تحصیلی برای دومین روز متوالی

- تجمع دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان به منظور افزایش سنوات تحصیلی

- کشته وزخمی شدن 3کارگر درتبریز براثر ریزش ساختمان نیمه کاره

- غرق شدن یک کارگر جوان شیلات رستم آباد شهرستان اردل دراستخر

آزادی 7نفر از بازداشت شدگان بیستم اسفند مقابل سازمان برنامه و بودجه به قید کفالت

محمد حبیبی کماکان زندانی است

روزیکشنبه بیست وسوم اردیبهشت،هفت نفر از بازداشت شدگان تجمع اعتراضی بیستم اسفند معلمان مقابل سازمان برنامه و بودجه به قید کفالت آزاد شدند.

محمد حبیبی دیگر بازداشتی این تجمع کماکان زندانی است.

آخرین وضعیت محمد حبیبی بروایت بازرس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان سراسر کشور

جعفر ابراهیمی ضمن اشاره به وضعیت محمد حبیبی یکی از معلمانی که از وضعیت بازداشت او اطلاعی در دست نبود ، گفت: اکنون از وضعیت ایشان هم مطلع شده ایم و طی تماس تلفنی که امروز محمد حبیبی با همسرش داشته اعلام کرده که خوشبختانه وضعیت جسمی اش خوب است و طبق آخرین اطلاعی که ما داریم قرار است امروز خانواده محمد حبیبی برای پیگیری وضعیت او به مراجع مربوطه مراجعه کنند.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ23اردیبهشت،چهار روز پس از تجمع صنفی معلمان در مقابل سازمان برنامه و بودجه که همزمان در سراسر کشور برگزار شد و به برخورد نیروهای امنیتی با تجمع کنندگان و بازداشت تعدادی از معلمان، انجامید، اکنون خبر میرسد که برای آزادی بازداشت شدگان قرار کفالت صادر شده است.

جعفر ابراهیمی بازرس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان سراسر کشور در خصوص آخرین وضعیت معلمان بازداشتی در تجمع ۲۰ اردیبهشت ماه گفت: در تجمع روز پنجشنبه ۱۵ نفر از معلمان بازداشت شدند که ۷ نفر آنها خوشبختانه همان روز با پیگیری های انجام شده آزاد شدند و ۸ معلم به نامهای عالیه اقدام دوست، محمد حبیبی، رسول بداقی، محمدتقی فلاحی، رحمان عابدینی، اسماعیل گرامی، حسین غلامی، جواد ذوالنوری همچنان در بازداشت به سر میبرند. در ابتدا برای هر یک از این معلمان وثیقه ۵۰ میلیون تومانی تعیین شد که به گفته ابراهیمی با پیگیری خانواده بازداشت شدگان، اکنون این وثیقه ها به قرار کفالت تبدیل شده است.

ابراهیمی در این خصوص گفت: با توجه به گفت و گوی خانواده ها با بازپرس پرونده با تبدیل وثیقه به کفالت موافقت شده است.

 او همچنین ضمن اشاره به وضعیت محمد حبیبی یکی از معلمانی که از وضعیت بازداشت او اطلاعی در دست نبود ، گفت: اکنون از وضعیت ایشان هم مطلع شده ایم و طی تماس تلفنی که امروز محمد حبیبی با همسرش داشته اعلام کرده که خوشبختانه وضعیت جسمی اش خوب است و طبق آخرین اطلاعی که ما داریم قرار است امروز خانواده محمد حبیبی برای پیگیری وضعیت او به مراجع مربوطه مراجعه کنند.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران:معلمان دستگير شده بايد فورا آزاد شوند

با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان، روز بیستم اردیبهشت، معلمان در تهران و بیش از سی شهر و شهرستان، بار دیگر برای پیگیری خواسته های خود به تجمع اعتراضی دست زدند. معلمان گرد هم آمدند تا همچنان به وضع معیشتی غیر انسانی و تاسف آور خود، کیفیت پایین آموزش در مدارس و پولی و کالایی کردن آموزش توسط رژیم اسلامی سرمایه اعتراض کنند.

پاسخ رژیم به خواست معلمان بطور مشخص در تهران همان پاسخ همیشگی بود: هجوم، سرکوب و بگیر و ببند. از همان ابتدای تجمع معلمان تهران در برابر سازمان برنامه و بودجه ، نیروهای امنیتی و لباس شخصی ها به معلمان یورش بردند و بویژه زنان معلم را بطور وحشیانه مورد ضرب و شتم قرار دادند. به گزارش کانون صنفی معلمان تهران در جریان این یورش افسار گسیخته 15 نفر از معلمان ازجمله محمد تقى فلاحى، دبیر کل كانون صنفى معلمان تهران، محمد حبيبى،عضو هيات مديره، رسول بداقى بازرس كانون صنفى معلمان تهران و همچنين رحمان عابدينى عضو هيات مديره كانون صنفى استان البرز، خانم عاليه اقدام دوست و روح الله مردانى از فعالان صنفى معلمان دستگير شدند. به همین ترتیب محمد حبيبى كه اخیرا با سپردن وثيقه از زندان آزاد شده بود با ضرب و  شتم توسط لباس شخصى ها به مکانی نامعلوم برده شد و سپس به دادسراى زندان اوين منتقل شد.

عوامل سركوبگر رژيم براى آزادى بازداشت شدگان وثيقه ٥٠ ميليون تومانی در خواست کرده اند اما بازداشت شدگان  حکم را نپذیرفته و همچنان در بازداشت بسر مى برند.

بنا به گزارش ها در شهرهاى ديگر، تجمع معلمان بدون خشونت پایان یافت. معلمان تجمع کننده در شهر مريوان با شنيدن خبر یورش به تجمع همکاران خود در تهران و دستگیری تعدادی از آنان، دو ساعت ديگر به اعتراض خود ادامه دادند و خواهان آزادى بى قيد و شرط همه بازداشت شدگان شدند.

اتحاد بين المللى ضمن حمایت از خواسته ها و مبارزات معلمان، همراه با آنان تا آزادى بى قيد و شرط همه فعالين كارگرى و معلمان از جمله اسماعيل عبدى كه در هيجدهمين روز اعتصاب غذاى خود بسر مى برد و دیگر معلم زندانی  محمود بهشتى لنگرودى، به كمپين خود ادامه خواهد داد.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۳ مه ۲۰۱۸

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه هپکو نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده ها ی توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی وکارفرما

اقدام به خودکشی یکی از کارگران این واحدتولیدی در اغما

روزیکشنبه بیست وسوم اردیبهشت ماه، کارگران کارخانه هپکو دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده ها ی توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی وکارفرما دست به تجمع مقابل مقابل درب اصلی این واحد تولیدی زدند.

بدنبال این تجمع یکی از کارگران این واحدتولیدی در اغما از روی پل بختیاری اقدام به خودکشی کرد وقصد پرت کردنش را از ارتفاع داشت  که در نهایت به وسیله افرادی که در آن جا حضور داشتند نجات یافت.

براساس گزارشات منتشره، این کارگران با اجتماع مقابل در اصلی واحد تولیدی خواستار بازنگری در بهبود شیوه مدیریت و پرداخت معوقات خود شدند و از مسئولان درخواست کردند تا برای ساماندهی وضعیت شرکت صنعتی هپکو چاره اندیشی کنند.

یکی از کارگرانی که در این اجتماع اعتراضی حضور داشت، گفت: در واکنش به محقق نشدن وعده‌های کارفرما و همچنین نامشخص بودن وضعیت کارخانه اینجا جمع شده‌ایم.

وی در تشریح اتفاقاتی که باعث شده او و همکارانش تجمع کنند، گفت: حدود یکسال است مالکیت این واحد صنعتی از سوی مسئولان سازمان خصوصی‌سازی با حداقل ارزش مالی به سهامدار جدید واگذار شده است،  در این مدت کارفرما علارغم وعده‌های داده شده در خصوص بهبود وضعیت کارخانه خوب عمل نکرده و اخیرا در گفتگو با یکی از رسانه‌های مکتوب برنامه‌های کوتاه‌مدت خود را برای راه‌اندازی کارخانه اعلام کرده است.

به گفته وی، قرار بود براساس تعهدات، کارفرمای جدید تا پایان خرداد ماه همه مشکلات شرکت اعم از کارخانه و کارگرانش را مرتفع کند اما به تازگی مشاهده کرده‌ایم کارفرما نه تنها در این موارد هیچ اقدامی انجام نداده و مشکلات همچنان باقی‌ست بلکه اخیرا در یکی از رسانه‌های مکتوب از برنامه‌های کوتاه مدت خود  برای بهبود وضعیت کارخانه صحبت کرده و این موضوع بعد از یکسال نگران کننده است.

وی با بیان اینکه در زمان واگذاری؛ اهلیت مالک جدید توسط مسئولان مربوطه تایید شده بود، یادآور شد: به دنبال برپایی دور نخست اعتراضات کارگران هپکو اراک که در سال نود‌وپنج اتفاق افتاد، سازمان خصوصی‌سازی، سهامدار سابق را به دلیل نداشتن اهلیت برکنار کرد اما با آمدن سهام‌دار جدید در وضعیت شرکت هیچ تغییری ایجاد نشده است.

قابل یادآوری است که کارگران هپکو در سال‌های گذشته، پس از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، بارها به پرداخت‌نشدن به موقع دستمزد خود اعتراض کرده و خواستار بازگرداندن مالکیت آن به دولت شده‌اند.

اعتصاب صدها کارگر نیروگاه و سد چم شیر گچساران دراعتراض به عدم پرداخت7ماه حقوق برای دومین روز متوالی

روزیکشنبه بیست وسوم اردیبهشت ماه برای دومین روز متوالی، صدها کارگر نیروگاه و سد چم شیر گچساران دراعتراض به عدم پرداخت7ماه حقوق به اعتصابشان ادامه دادند.

براساس گزارشات منتشره،معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران گفت: 1000 نفر از کارکنان و کارگران نیروگاه و سد در حال ساخت چم شیر گچساران به دلیل پرداخت نشدن7 ماه حقوق معوقه خود دست از کار کشیدند.

محمد رضا فاضل افزود: عملیات احداث سد مخزنی چم شیرگچساران 70درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تامین اعتبار بصورت ماهانه در پایان سال 1397 آبگیری می‌شود.

وی بیان کرد: 1000 نفر از کارکنان و کارگران نیروگاه و سد در حال ساخت چم شیر گچساران به دلیل پرداخت نشدن7 ماه حقوق معوقه خود دست از کار کشیدند.

معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران تصریح کرد: از این تعدا د نیرو حدود 300 نفر از اوایل سالجاری به دلیل پرداخت نشدن حقوق معوقه به کار بازنگشتند و 700 نفر دیگر نیز از روز شنبه هفته جاری به دلیل عنوان شده دست از کار کشیدند.

فاضل عنوان کرد: آخرین پرداختی حقوق به کارکنان و کارگران سد چم شیر گچساران در اسفند ماه سال 96 بوده است.

وی ادامه داد: به کارکنان و کارگران سد چم شیر 6 ماه حقوق معوقه در سال گذشته و یک ماه نیز در سالجاری حقوق بدهکار هستیم.

معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران خاطرنشان کرد: ما منتظر تخصیص اعتبار جهت پرداخت معوقات کارگران و کارکنان سد چم شیر هستیم تا هرچه زودتر این مشکل مرتفع شود.

فاضل بیان کرد: تلاش زیادی از سوی مسئولان سد چم شیر صورت گرفت تا از تعطیلی کارگاه پیشگیری شود اما کارکنان حاضر به بازگشت به محل کار تا زمان پرداخت مطالبات خود نیستند.

تجمع اعتراضی دوباره کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت  سراسر کشورنسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های  سرخرمن مسئولان مقابل ساختمان خصوصی‌سازی

روزیکشنبه بیست وسوم اردیبهشت ماه برای باری دیگر،جمعی از کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت  سراسر کشوردراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های سرخرمن مسئولان مقابل ساختمان خصوصی‌سازی اجتماع کردند.

تجمع کنندگان با سردادن شعارهایی ازجمله«سفره ی ما خالیه جای شما عالیه»اعتراضشان را ننسبت به عدم پرداخت 38ماه حقوق وحق بیمه ونداشتن امنیت شغلی پس از 11سال کارکردن  و وعده های سرخرمن مسئولان بنمایش گذاشتند.

برپایه گزارشات منتشره، تعدادی از کارکنان حاضر در تجمع امروز که از نقاط مختلف کشور برای پیگیری وضعیت شغلی و مطالبات معوقه خود عازم تهران شده‌اند، گفتند: برای چندمین بار است که جهت پیگیری وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات‌مان از نقاط مختلف کشور به تهران سفر می‌کنیم و مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی دست به تجمع می‌زنیم.

به گفته معترضان، پیش از این نیز کارکنان دفاتر سهام عدالت مقابل ساختمان‌های مجلس شورای اسلامی، وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی تجمع کرده بودند که آخرین آن مقابل ساختمان مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران (سالن اجلاس سران) انجام شد.*

طبق اظهارات کارکنان سهام عدالت؛ در تجمع روز (یکشنبه ۲۰ اسفند ماه سال ۹۶) مقابل ساختمان مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران (سالن اجلاس سران) که در آن «آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت» از سوی سازمان خصوصی‌سازی  برگزار می‌شد، مسئولان این سازمان قول پیگیری وضعیت شغلی و پرداخت مطالباتمان را تا پایان سال داده بودند که تاکنون عملی نشده است.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود، حدود هزار و پانصد نفر در دفاتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت سراسر کشور  با سوابق حدودا ۱۱ سال مشغول کار هستند که به حال خود رها شده و در حال حاضر حدود ۳۸ ماه مطالبات مزدی و بیمه‌ای معوقه طلبکارند.

عدم اجرایی شدن قول پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی مبنی بر پرداخت معوقات سه ساله کارکنان سهام عدالت که روز بیستم اسفند ماه نود و شش در برنامه آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت پشت تریبون وعده دادند که مشکل این افراد را حل می کنند از دلایل تجمع امروز کارکنان بود.

رئیس سازمان خصوصی سازی در آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت این قول را به کارکنان شرکت های سهام عدالت شهرستانی دادند که تا شب عید معوقات مذکور پرداخت شود ولی تا امروز عملی نشده است.

*ادامه اعتراضات کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی  باتجمع مقابل سالن اجلاس سران محل همزمان با آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت

روزیکشنبه بیستم اسفند ماه،جمعی از کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت درادامه اعتراضاتشان* نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ، مقابل سالن اجلاس سران محل همزمان با آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت،تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره، معترضان خواستار رسیدگی سازمان خصوصی‌سازی به مطالبات معطل مانده و بلاتکلیفی 2 هزار نیروی متعلق به تعاونی‌های استانی سهام عدالت هستند.

این افراد به دلیل بلاتکلیفی دو ساله و عدم دریافت بخشی از حقوق و مطالبات خود اعتراضاتی را نسبت به برگزاری این همایش دارند.

کارشناسان معتقدند سازمان خصوصی می‌توانست به جای برگزاری همایش عمومی درخصوص سهام عدالت به برگزاری همایش‌ها و نشست‌های تخصصی برای تعیین تکلیف سهام عدالت اقدام کند و به این ترتیب هزینه‌های کمتری نیز با عدم اجرای همایش‌های عمومی برای دولت ایجاد شود.

تجمعات دامنه دار180کارگر اخراجی کارخانه صدر فولاد برای بازگشت بکار وپرداخت مطالبات

کارگران کارخانه صدر فولاد پس از پنج ماه اخراج از کار:

برای پیگیری مطالبات مزدی و وضعیت بازگشت به کارمان هرچند روزی یک ‌بار مقابل ساختمان نهادهای مختلف دست به اعتراض می‌زنیم اما هنوز بلاتکلیف هستیم.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ23اردیبهشت،با گذشت بیش از ۵ ماه از اخراج بیش از180نفراز کارگران کارخانه صدر فولاد خرم‌آباد*، هنوز کارفرما مطالبه‌های حقوقی کارگران اخراجی را پرداخت نکرده است. کارگران از زمان اخراج تاکنون پیگیر بازگشت به‌کار خود هستند.

بنابهمین گزارش،آذر ماه سال ۹۶، بیش از۱۸۰ نفر از کارگران کرخانه صدر فولاد خرم‌آباد در استان لرستان با میانگین ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه کار به دلیل عدم نیاز از سوی کارفرما اخراج شدند. همچنین حدود ۳ نفر از پرسنل اداری صدر فولاد که در دفتر تهران کار می‌کردند، کار خود را از دست داده‌اند.

به نقل از کارگران این واحد صنعتی گفته می‌شود، برای پیگیری مطالبات مزدی وضعیت بازگشت به کارمان هرچند روزی یک‌بار مقابل ساختمان نهادهای مختلف دست به اعتراض می‌زنیم** اما هنوز بلاتکلیف هستند.

از قرار معلوم کارگران این کارخانه در پنج ماهی که اخراج شده‌اند؛ در جستجوی کار به واحدهای صنعتی و خدماتی زیادی مراجعه کرده‌اند اما به دلیل شرایط سنی که دارند تا این لحظه هیچ کاری برای آنها پیدا نشده است.

گفته می‌شود کارگران اخراجی در حال حاضر حدود ۷ ماه مطالبات مزدی از کارفرما خود طلبکارند اما تاکنون تحت پوشش بیمه بیکاری قرار نگرفته‌اند. آنها نگرانند که با ادامه این وضعیت نتوانند برای مدت زیادی با این شرایط بتوانند ادامه دهند.

به گفته کارگران اخراجی؛ مدیریت این واحد صنعتی مدعی‌ست در شرایطی که به دلیل مشکلات اقتصادی حتی قادر به پرداخت دستمزد کارگران موجود نیست، امکان بازگشت به کار اخراج‌شدگان وجود ندارد.

* بیکاری 187کارگر صدر فولاد خرم آباد با ماه ها حقوق معوقه بدنبال تعطیلی کارخانه

کارخانه صدر فولاد خرم آباد تعطیل و187کارگرش با ماه ها حقوق معوقه بیکارشدند.

براساس گزارشی که 12آذر1396 رسانه ای شد، علی آشتاب مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان لرستان در همین رابطه گفت: کارخانه صدر فولاد خرم آباد ۱۸۴ کارگر  دارد و این افراد چندین ماه از حقوق خود را از این کارخانه طلب دارند؛ همچنین این کارخانه به شرکت‌های خدمات‌رسان آب و برق بدهکار است که باید مشکلات این بدهی‌ها و همچنین مشکلات مربوط به حق  بیمه های کارگران آن برطرف شود.

بنا بهمین گزارش،علاوه بر این حدود ۳ نفر از کارکنان اداری صدر فولاد هم که در دفتر تهران کار می کردند هم کار خود را از دست داده‌اند.

**تجمع اعتراضی کارگران بیکارشده کارخانه صدر فولاد خرم آباد نسبت به بلاتکیلفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری لرستان

روزپنج شنبه سوم اسفند ماه1396، کارگران بیکارشده کارخانه صدر فولاد خرم آباد دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان وتعطیلی کارخانه وبرای بازگشت بکارمقابل استانداری لرستان تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،پرداخت حقوق، سنوات و بازگشایی مجدد کارخانه خواسته اصلی کارگران معترض مقابل استانداری لرستان است.

کارخانه صدر فولاد خرم آباد 35 هکتار وسعت دارد و سالانه 600 هزار تن فولاد تولید می‌کرد وبنا بود این ظرفیت به 1 میلیون  و 500 تن در سال افزایش یابد.

.به گفته رئیس هیئت مدیره شرکت صدر فولاد خرم آباد، تأمین سرمایه در گردش، مهم‌ترین مشکل این کارخانه است                                                                   

سید موسی خادمی استاندار لرستان آذر ماه امسال به مسئولان شرکت صدر فولاد خرم آباد دو ماه فرصت داد تا مشکلات پیش روی این کارخانه را مرتفع کنند                                

 هر چند فرصت  2 ماهه استاندار به مسئولان شرکت صدرفولاد خرم آباد پایان یافته و هنوز خبری از حل مشکلات این کارخانه نیست.

 اما سید موسی خادمی در اولتیماتوم آذر ماه خود گفته بود، اگر مالک کارخانه درفرصت تعیین شده مشکلات  را  مرتفع نکند ازراه  دیگری اقدام خواهیم کرد.

تجمع اعتراضی رانندگان استیجاری شهرداری تبریز نسبت به عدم تبدیل وضعیت و وعده های پوچ مقابل شهرداری تبریز

روز یکشنبه بیست وسوم اردیبهشت همزمان با جلسه شورای شهر، رانندگان استیجاری شهرداری تبریز دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت و وعده های پوچ دست به تجمع مقابل شهرداری این شهرزدند.

براساس گزارش منتشره، رانندگان استیجاری که همزمان با جلسه شورای شهر تبریز در مقابل عمارت تاریخی شهرداری تجمع کرده بودند، بنری با نوشته‌ی «‌جناب آقای شهردار حضرتعالی در دوره چهارم شورا در مورد مشکلات 164 راننده ماشین‌های حمل زباله به همراه دکتر نجفی و دکتر بابایی اقدم جلسه اضطراری گذاشتید ولی حالا در رأس ریاست برای حل این مشکل شانه خالی می‌کنید و در حق خانواد‌ های این قشر ظلم می‌کنید» در دست داشتند.

قائم مقام شهردار تبریز در این خصوص گفت: تبدیل وضعیت و استخدام رانندگان خارج از اختیار شهرداری است.

رسول موسایی ادامه داد: استخدام تابع برخی قوانین و مقررات است که در وضعیت کنونی تبدیل وضعیت رانندگان منع قانونی دارد.

تجمع اعتراضی کارگران پروژه باغ کتاب(شرکت کیسون)نسبت به عدم پرداخت11ماه حقوق وحق سنوات 11ساله

روزشنبه بیست ودوم اردیبشت ماه، کارگران پروژه باغ کتاب(شرکت کیسون)دراعتراض به عدم پرداخت11ماه حقوق وحق سنوات 11ساله در تهران پایین تر از میدان ونک، بلوار کتابخانه ملی، باغ کتاب تهران دست به تجمع زدند.

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران شرکت کیسون

٧٠ کارگر پروژه باغ کتاب شرکت کیسون یازده ماه حقوق و سنوات ١١ سال کار خود را از این شرکت غول پیکر ساختمانی طلبکارند. این کارگران همگی قرارداد موقت بوده و کارگرانی با ١١ سال سابقه طلبکار این شرکت هستند

در سال گذشته این کارگران با قراردادی یکساله مشغول به کار می شدند در حالی که از سال جدید با قراردادهای یک ماهه کارگران قرارداد بسته اند.

کارگران این شرکت در روز ٢٢ اردیبهشت در تهران پایین تر از میدان ونک، بلوار کتابخانه ملی، باغ کتاب تهران دست به اعتراض زدند.

داوود رفیعی، کارگر اخراجی پارس خودروبازهم مقابل وزارت کار بازداشت شد

روزیکشنبه23اردیبهشت، داوود رفیعی، کارگر اخراجی پارس خودرو که برای پیگیری مطالباتش مقابل وزارت کار رفته بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

عدم پرداخت بموقع حقوق ومشکلاتی که گریبانگیرکارگران راه‌آهن زواره اصفهان می باشد

مشکل پرداخت حقوق چندماه یکبار کارگران ایستگاه راه‌آهن زواره اصفهان که ظاهرا چندسال است لاینحل مانده باعث شده که گذران زندگی این کارگران در طول سال با مشکل مواجه شود.

به گفته این کارگران، این نحوه پرداخت حقوق اجازه هیچ‌گونه برنامه‌ریزی را به آنها نمی‌دهد و ‌اکثرا حتی در پرداخت اقساط بانکی خود با مشکل مواجهند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ23اردیبهشت،در این رابطه مدیرکل راه‌آهن یزد با اشاره به این که متولیان کارگران ایستگاه راه‌آهن زواره اصفهان، بخش خصوصی است و راه‌آهن به لحاظ قانونی اجازه دخالت در امور این بخش را ندارد، گفت: البته پیمانکار برای پرداخت حقوق معوقه این کارکنان تا پایان هفته قول مساعد داده است.

«سید مصطفی داودی» در خصوص عدم پرداخت حقوق کارکنان راه‌آهن ایستگاه زواره از اسفند ماه سال گذشته افزود: به لحاظ قانونی اداره کل راه آهن یزد اجازه ورود به این موضوع را ندارد و کارگران از نگاه قانونی در صورت نداشتن رضایت از کارفرما می‌توانند با مراجعه به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان دستگاه حاکمیتی بین کارگر و کارفرما، شکایت خود را مطرح کنند.

وی عنوان کرد: در چنین مواردی با اعلام رای اداره کار، راه آهن می‌توانند حق کارگران را از صورت وضعیت پیمانکار بخش خصوصی کسر و به کارگران در ازای حق الزحمه‌شان پرداخت نماید.

داودی گفت: بررسی‌های اداره کل راه آهن نشان می‌دهد که شرکت متولی این کارگران پانزدهم هر ماه اقدام به پرداخت حقوق کارکنان خود می‌کند که به احتساب این مطلب، تنها هشت روز از پرداخت آنها معوق شده است و با پیگیری‌های راه آهن، شرکت وعده داده که این معوقه را تا پایان این هفته با کارکنان خود تسویه کند.

این مسئول در مورد این که بنا به گفته کارکنان، آنها حقوق اسفندماه خود را نیز که باید 15 فروردین‌ماه دریافت می‌کردند، تاکنون نگرفته‌اند، خاطرنشان کرد: البته براساس روال شرکت‌های بخش خصوصی آنها می‌توانند یک ماه از حقوق کارکنان خود را برای تسویه حساب تا زمان پایان قرارداد نزد خود نگه دارند که در این صورت در هنگام تسویه در واقع دو ماه از حقوق به این افراد پرداخت می‌شود و حقوق ماه اسفندماه این کارکنان نیز جزو همین یک ماه حقوق بوده است که پیمانکار آن را نگه داشته است.

کارگران و توده های محروم، با برجام و بی برجام

جوانمیر مرادی                  

برجام که در تاریخ 19 مهر 94 به تصویب رسید و به دنبال آن تحریم های هسته ای دولت های غربی علیه حکومت ایران لغو گردیدند، بعد از حدود یک سال و سه ماه از سر کار آمدن ترامپ و سپری شدن یک مدت یک سال و سه ماهه تنش و کشمکش میان دولت های آمریکا و ایران علی رغم تلاش 5 دولت دیگر از امضاء کنندگان برجام، ترامپ هجدهم اردیبهشت برجام را پاره کرد و تحریم های هسته ای مجددا قرار است از جانب دولت آمریکا به اجرا گذاشته شوند.

تحریم های هسته ای از سال 1385 در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد آغاز شد و در اوایل نیمه دوم سال 94، دوره اول ریاست جمهوری روحانی به پایان رسید و از مهر 94 تا چند روز پیش، تحریم ها برداشته شده بودند.

اما وضعیت زندگی اکثریت مردم ایران شامل کارگران و بقیه مردم که فاقد ثروت و رابطه با جناح ها و باندهای در قدرت از 40 سال پیش تا امروز که دوران سپری شدن زمامداری انواع دولت ها و دوره ها و شرایط سیاسی و اقتصادی، از دوران جنگ گرفته تا سازندگی، گفتگوی تمدنها، تحریم ها و آخرین آن، دوره تلاش دیپلماتیک و برداشتن تحریم ها که روحانی افتخار برداشتن آنها را دارد، چگونه بوده است؟

سطح زندگی اکثریت مردم از 40 سال پیش به این سو تحت تأثیر شرایط غیر متعارف و غیر معمول مشابه آن چه که در جهان تحت حاکمیت سرمایه داری دور و بر موجود است، مدام و بی وقفه در سراشیبی افول قرار گرفته و هر روز به ته دره فقر و فلاکت و هزاران بلای مرتبط با آن نزدیک تر شده است. در تمامی دوره ها، آنچه که برای صاحبان قدرت کمترین اهمیت و مبرمیتی نداشته، موجودیت مردم به عنوان انسان هائی که باید دارای حق زندگی و برخورداری از امکانات موجود در جامعه باشند، بوده است. 40 سال است که دولت ها یکی بعد از دیگری در تلاش بوده و هستند که بحران های سیاسی حاکمیت چه در داخل و چه در سطح بین المللی را با هزینه های گزاف اقتصادی حل کنند و روز به روز ثروت های عمومی را بیشتر و بیشتر برای اهداف بی ربط به زندگی اکثریت مردم صرف کنند. در کنار این هزینه های بسیار سنگین، دزدی های هزاران میلیاردی توسط باندهای در قدرت یا نزدیک به قدرت، رانتخواری و انواع زد و بندها برای غارت سرمایه های عمومی باعث شده که اقتصاد ایران روز بروز بحرانی تر و ورشکسته تر شود و امروز دیگر به مرحله فروپاشی رسیده است.

نتیجه این روند که از 40 سال پیش و 30 سال قبل از اعمال تحریم ها شروع شده، این است که شدت گرانی و تورم بی وقفه بالا بگیرد و کارخانه ها و مراکز تولیدی ورشکسته و از چرخه تولید خارج گردند و نه تنها اشتغال متناسب با تعداد بیکاران ابجاد نگردد، بلکه هر ساله صدها هزار کارگر شاغل کار خود را از دست بدهند. وضعیت فلاکتبار امروز اکثریت مردم ریشه در 30 سال قبل از اعمال تحریم ها دارد. ریشه فقر،بیکاری و گرانی ای که امروز کمر مردم را شکسته و اعتیاد، تن فروشی، عضو بدن فروشی، کودک فروشی، خودکشی و غیره را به سیمای امروز جامعه تبدیل کرده است، در همان بحران سیاسی ای است که برای حل آن بخش عظیمی از سرمایه هائی که باید صرف عمران و بازسازی و نوسازی تولید و بیمه های اجتماعی در جهت تأمین رفاه اجتماعی می شد، صرف آن شده است و بهای ایجاد همه این ناهنجاری های داخلی و بین المللی را کارگران و مزدبگیران و بقیه بخش های مردم محروم پرداخته اند.

طی تمام دوره های 40 سال گذشته همواره خواست ها و مطالبات و اعتراضات مردم به تنگ آمده از فقر و تنگدستی به بهانه های متناسب با دوره های مختلف با سرکوب و زندان پاسخ داده شده است. 8 سال به بهانه جنگ هر اعتراضی به بهانه مملکت در حال جنگ است سرکوب شد و هر معترضی ، به بیگانگان ربط داده شد. 8 سال بعد از جنگ، یعنی دوران سازندگی بعد از ویرانی های به بار آمده توسط جنگ، به بهانه اینکه باید بی سر و صدا و بدون اعتراض به وضع ناهنجار معیشتی کار و تلاش کرد، اعتراضات را سرکوب کردند.8 سال به بهانه تلاش برای ترمیم روابط تخریب شده بین المللی با پز گفتگوی تمدن ها، تحقیر آمیز ترین دستمزدها را با هدف جذب سرمایه های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران و نجات اقتصاد به گل نشسته با توسل به سرکوب و بگیر و ببند کارگران معترض و فعالین کارگری به کارگران تحمیل نمودند. 8 سال به بهانه تحریم دستمزد چند برابر زیر خط فقر و گرانی سرسام آور به کارگران و بقیه مردم با زور سرکوب و زندان تحمیل کردند و 5 سال است که تحریم ها برداشته شده اند و دیگر بهانه تحریم برای سرکوب وجود ندارد، اما دستمزد کارگران به 5 برابر زیر خط فقر کاهش یافته و گرانی در این دوره طلائی که روحانی وعده اش را می داد، در حالیکه خیلی از محدودیت های تجاری و اقتصادی برداشته شدند و فروش نفت به بیش از دو برابر دوران تحریم رسیده و علاوه بر آن بخشی از پول های بلوکه شده آزاد شدند، بیش از دو برابر دوران تحریم ها افزایش یافته است. ارزش دلار که در دوران تحریم ها به 4 هزار تومان و بعد از مدتی به 3 هزار و 500 تومان رسیده بود، تا یک هفته قبل که هنوز ترامپ برجام را پاره نکرده بود به 7 هزار تومان رسید.

تجربه 40 سال گذشته نشان می دهد که کارگران و اکثریت مردم طی گذار دوره های متوالی، وضعیت زندگیشان هر دوره نسبت به دوره قبل، بدتر و وخیم تر شده است و به طبع تسلسل دوره ها، دوره برداشته شدن تحریم ها بدتر از بقیه دوره های قبل از خود بوده است. معلوم است که چه تحریم باشد و چه نباشد توده های کارگر و مردم محروم چیزی غیر از فقر، بیکاری و گرانی مهلک نسیبشان نشده و نمی شود. تفاوت تنها در سرعت و شتاب درجه بلاهائی است که بر سر عموم می آید. به عنوان مثال اگر قرار باشد در شرایط غیر تحریم از امروز تا یک ماه دیگر 1000 تومان به یک قلم کالای مصرفی اضافه شود، در زمان تحریم ممکن است پانزده روزه این اتفاق بیافتد. ریشه گرانی در اقتصاد در حال فروپاشی است و حتی اگر تحریم هم نباشد، همچنانکه در دوره 4 ساله بدون تحریم تجربه کردیم روند گرانی و فقر و فلاکت برای عموم مردم توقف ناپذیر است.

در نتیجه برای ما کارگران و مردم محروم همچنانکه طی 40 سال گذشته نشان داده ایم هیچیک از بهانه ها برای به تمکین واداشتن و به سکوت وادار نمودن ما نسبت به شرایط فلاکتبار معیشتی مبنا و معیار نبوده و نپذیرفته ایم. ما مصرانه تر بدون توجه به این گونه بهانه های نخ نما که تحریم است و غیره، بر خواست خود مبنی بر برخورداری از یک زندگی انسانی متحدانه تر و سراسری تر می ایستیم و تا رسیدن به آن لحظه ای درنگ نخواهیم کرد.

جوانمیر مرادی                   23/2/1397

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه بناب نسبت به پرداخت شهریه دروس افتاده

ظهر روزیکشنبه23اردیبهشت،دانشجویان دانشگاه بناب دراعتراض به پرداخت شهریه دروس افتاده، مقابل دانشکده علوم پایه این دانشگاه تجمع کردند.

تعدادی از دانشجویان خواستار برگزاری یک تجمع دیگر در روز دوشنبه و اعلام مخالفت خود در مقابل دکتر منصور غلامی، وزیر علوم هستند.

براساس گزارش منتشره،یکی از دانشجویان دانشگاه بناب در این رابطه گفت: با توجه به سیستم آموزشی رایگان در این دانشگاه دانشجویان به خاطر دروس افتاده باید شهریه پرداخت کنند و این موجب نارضایتی دانشجویان شده است.

وی گفت: در ترم‌های قبلی این موضوع پیش آمده بود، اما رئیس دانشگاه قول داده بود شهریه بابت دروس افتاده گرفته نشود و ترم قبل شهریه دریافت نکردند، اما این ترم دوهفته مانده به امتحانات اعلام کردند بابت دورس افتاد این ترم و ترم قبل باید شهریه پرداخت شود.

این فعال دانشجویی مطرح کرد: دانشجویان اعتراض دارند که چرا باید شهریه پرداخت کنیم و این خلاف قانون است و توجیه مسئولین دانشگاه این بود که هئیت امنا این موضوع راتصویب کرده است.

وی گفت: متاسفانه هیئت امنای دانشگاه خارج از قانون مصوبه تصویب کردند که نتیجه آن تجمع دانشجویان دانشگاه بناب شده است.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: البته رئیس دانشگاه قول دادند که سیستم‌های مربوط به پرداخت شهریه راصفر کنند تا دانشجویان مشکلی نداشته باشند.

 وی افزود: دانشجویان بابت شهریه دورس افتاده مبلغی به ما عودت نشده است و قرار بوده این مبلغ به دانشجو برگشت داده شود؛ و برای هر واحد افتاده باید ۱۳۶ تومان باید پرداخت کند.

دانشجوی دانشگاه بناب تاکید کرد: با توجه به نامه رئیس دانشگاه که گفته بود «پولی که از دانشجویان بابت دروس افتاده گرفته شده است عودت داده می‌شود و برای اینکه از این به بعد پولی گرفته نشود نهایت سعی می‌کنم» و ماهم ناراضی هستیم هیات امنا خارج از قانون عمل می‌کند.

تجمع دانشجویان دانشگاه فردوسی دراعتراض به کاهش سنوات تحصیلی برای دومین روز متوالی

روزیکشنبه23اردیبهشت برای دومین روز متوالی،جمعی از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در اعتراض به کاهش سنوات تحصیلی در این دانشگاه تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،اعتراض دانشجویان دانشگاه فردوسی به مصوبه‌ای بازمی‌گردد که از تیرماه ۹۴ در وزارت علوم تصویب گردیده و منجر به کاهش سنوات تحصیلی دانشجویان ورودی ۹۳ شده ‌است.

دانشجویان مقطع کارشناسی در گذشته موفق به فارغ‌التحصیلی در طی ۱۰ ترم می‌شدند اما اکنون با حداکثر ۸ ترم مجبور به تقاضا تمدید سنوات تحصیلی می‌شوند و ریشه این مسئله را در مصوبه جدید وزارت علوم می‌دانند.

از میان معترضین، م. الف. دانشجوی دانشگاه فردوسی، می‌گوید: کمتر از دوماه دیگر ترم ۸ من تمام می‌شود و من برای ادامه تحصیل مشمول این قانون جدید خواهم شد.

وی ادامه می‌دهد: اگر بخواهیم منتظر باشیم تا مشکل ریشه‌ای حل شود به کار دانشجویان ورودی ۹۳ نمی‌خورد.

 ن. س. یکی دیگر از دانشجویان معترض در خصوص علت اعتراض دانشجویان می‌گوید: ما خواستار تسریع روند بررسی مصوبه وزارت علوم هستیم، چرا که در صورت تاخیر ممکن است کار از کار بگذرد.

دانشجویان به عدم تغییر چارت دروس اشاره می‌کنند و از کمک سایر دانشگاه‌های به دانشجویان برای اتمام تحصیل خود در طی ۸ ترم سخن می‌گویند. اما گویا در دانشگاه فردوسی روال طی دروس بر طبق ۱۰ ترم مجاز بوده که دانشجویان در این میان دچار سردرگمی شده‌اند.

دانشجویان معترض این تجمع را جهت بازتاب موضع و اعتراض خود به وزیر علوم که قرار است روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه در دانشگاه فردوسی حاضر شود، اعلام می‌کنند.

برخی از دانشجویان خواستار برگزاری یک تجمع دیگر در روز دوشنبه و اعلام مخالفت خود در مقابل دکتر منصور غلامی، وزیر علوم می‌شوند.

تجمع دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان به منظور افزایش سنوات تحصیلی

دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان امروز در اعتراضی به وضعیت سنوات تحصیلی در مقابل ساختمان ریاست این دانشگاه تجمع کردند.

در این اعتراض دانشجویان ضمن درخواست افزایش سنوات تحصیلی ، خواستار رعایت عدالت آموزشی و استفاده از فرصت های برابر همانند سایر دانشگاه ها شدند .

مسئولین این دانشگاه با بیان اینکه چون هیئت امنای این دانشگاه به صورت مشترک با چند دانشگاه هم منطقه می باشد ، این قضیه را به هیئت امنا منتقل خواهند کرد و در جلسه ی آتی ( خرداد ماه ) به آن رسیدگی خواهد شد .

گفتنی است که روز گذشته نیز دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد ( دارای هیئت امنای مشترک با دانشگاه صنعتی قوچان ) تجمع اعتراضی ای به کاهش سنوات آموزشی برگزار کرده اند .

لازم به ذکر است که در چندسال اخیر نقش هیئت امناهای دانشگاه ها و تصمیمات سلیقه ای آن ها در روند پولی سازی دانشگاه ها چندین برابر شده و عملا هیئت رئیسه دانشگاه ها را عاجز از تصمیم گیری کرده و در دسترس نبودن ، مشترک بودن هیئت امنای چندین دانشگاه و عدم برگزاری جلسات به صورت منظم و کوتاه مدت ، باعث پاسخگو نبودن این افراد دربرابرمشکلات دانشجویان می‌باشد .

منبع:کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

کشته وزخمی شدن 3کارگر درتبریز براثر ریزش ساختمان نیمه کاره

ریزش بخشی از ساختمان نیمه کاره در تبریز منجر به فوت 2 کارگر و مصدومیت شدید یک کارگر دیگر شد.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز روز یکشنبه 23اردیبهشت با تایید این خبر افزود: خبرهای منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر وقوع این اتفاق به دلیل ریزش باران نادرست است.

جلیل ستاری ادامه داد: دلیل اصلی وقوع این اتفاق ناگوار فشار خاک و فرو ریختن دیوار حایل بوده است.

وی، محل این حادثه را محله بارون آواک در بخش مرکزی تبریز اعلام و اظهار کرد: متاسفانه بر اثر این حادثه دو کارگر 60 و 65 ساله جان خود را از دست دادند و یکی از کارگران نیز مصدوم و برای درمان به مراکز درمانی تبریز منتقل شد.

غرق شدن یک کارگر جوان شیلات رستم آباد شهرستان اردل دراستخر

یک کارگر25 ساله شیلات منطقه رستم آباد در استخر غرق شد.

فرامرز شاهین مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: پیکر این جوان از کارگران شیلات در منطقه رستم آباد در کف استخر پیدا شد که بلافاصله تکنسین های اورژانس با یکدستگاه آمبولانس به محل اعزام شدند، اما از مرگ این جوان ساعاتی گذشته بوده است.بیست وسوم اردیبهشت ماه1397

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت