.
دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷.
امروز:
Mar 18 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 23 فروردين 1397 ساعت 02:59

اخباروگزارشات کارگری22فروردین1397

- یورش نیروهای انتظامی با ماشین آبپاش به تجمع اعتراضی کشاورزان شرق اصفهان

- دومین روزمتوالی اعتصاب وتجمع کارگران پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به اخراج همکارانشان وبرای بازگشت بکار آنان

- ادامه اعتراضات کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری قزوین

- ادامه تجمعات دامنه دار متقاضیان کار عسلویه و کنگان دراعتراض به بیکاری وبرای اشتغال با تجمع مقابل اداره اشتغال منطقه ویژه پارس جنوبی

- تعداد کارگران معترض اخراجی کارخانه روغن نباتی جهان سه نفرند

- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کیان تایر مقابل درب کارخانه

- رحمان گلچهره : هفت تپه ، روی دوش سرنیزه ها !

- بیکاری 100کارگر بدنبال تعطیلی پروژه مجتمع فولاد امیرآباد

- شتربیکاری بطرف خانه های 80کارگرکارخانه کنتورسازی ایران راه افتاد

- شتربیکاری بطرف خانه های 80کارگرکارخانه کنتورسازی ایران راه افتاد

- عدم پرداخت یکسال کارانه پرستاران بیمارستان های مشهد

- تجمع اعتراضی متقاضیان استخدام در رشته‌های مختلف مربوط به آزمون علوم پزشکی نسبت به دادن امتیاز به نورچشمی‌ها مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

یورش نیروهای انتظامی با ماشین آبپاش به تجمع اعتراضی کشاورزان شرق اصفهان

روز چهارشنبه بیست ودوم فروردین ماه، کشاورزان شرق اصفهان درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم اختصاص حق آبه دست به تجمع و راهپیمایی در خیابان های منتهی به میدان خوراسگان و جی اصفهان،زدند.نیروهای با ماشین آبپاش به صف تظاهرکنندگان یورش آوردند و مانع از حرکت این جمع در مسیر خیابان جی شدند.

براساس گزارشات منتشره،کشاورزان معترض باحمل پلاکاردهایی همچون

 'ما کشاورزان شرق اصفهان خواهان حقابه خود هستیم و تا پای جان ایستاده ایم،

 'مرده رود خود را زنده خواهیم کرد'،

 'زاینده رود حق مسلم ماست،

اعتراضات وخواسته هایشان را بنمایش گذاشتند.

حاضرین دراین تظاهرات خیابانی شعارهایی منجمله 'ما مردمان شهر اصفهانیم، حقابه خود را ارث پدر می دانیم، حتی اگر بمیریم حقابه را می گیریم' سردادند.

 اجتماع کنندگان درخیابان منتهی به میدان خوراسگان حضور داشتند و ماموران انتظامی با ماشین آبپاش مانع از حرکت این جمع در مسیر خیابان جی شدند.

 سرهنگ حسین حسین زاده جانشین فرمانده انتظامی استان اصفهان با حضور در جمع این کشاورزان، از آنان خواست تا در محلی مشخص اجتماع کنند.

براسا آخرین گزارشات منتشره،کشاورزان معترض با قرائت قطعنامه ای به تظاهرات امروزشان خاتمه دادند.

اجرای دقیق مصوبات دولت و شورای عالی آب، توقف برداشت های غیرمجاز و واگذاری آب،  تشکیل صندوق پرداخت خسارت و پرداخت خسارت های سال گذشته کشاورزان ،از جمله بند های این قطعنامه بود.

دومین روزمتوالی اعتصاب وتجمع کارگران پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به اخراج همکارانشان وبرای بازگشت بکار آنان

روزچهارشنبه بیست ودوم فروردین ماه برای دومین روز متوالی،کارگران پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به اخراج همکارانشان وبرای بازگشت بکار آنان دست به اعتصاب وتجمع زدند.

براساس گزارش منتشره بتاریخ22فروردین،تحصن کارگران ارکان ثالث پالایشگاه گاز ایلام در اعتراض به اقدام مدیرانشان در بیکار نمودن چندین کارگر وارد دومین روز شد تا شاید از این طریق صدای اعتراض کارگران به گوش مسئولین استان ،پالایشگاه ونهایتا وزارت نفت رسیده و مدیران پالایشگاه را به پاسخگویی در مقابل اقدامات نسنجیده اشان وادار نمایند.

جهت اطلاعات بیشتر:

کارگران معترض اخراجی پالایشگاه گاز ایلام یازده نفرند

در سال جدید مدیریت پالایشگاه گاز ایلام11کارگر معترض را اخراج کرد.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ20فروردین،کارگران ارکان ثالث پالایشگاه گاز ایلام از تعدیل برخی همکاران خود در روزهای ابتدایی سال جدید خبر دادند.

این کارگران می‌گویند: یازده نفر از همکاران ما در روزهای ابتدایی سال جدید بیکار شدند.

برای اطلاعات بیشتر درهمین رابطه به گزارشات زیر مراجعه شود:

تعدادی از کارگران معترض پالایشگاه گاز ایلام اخراج شدند

مدیریت پالایشگاه گاز ایلام برای انتقام گرفتن از کارگرانی که روزهای ششم وهفتم اسفندماه* دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به اعتصاب وتجمع زدند،تعدادی از آنهارادراول سال جدید اخراج کرد.

براساس گزارشی که پنجم فروردین ماه رسانه ای شد،به جای اینکه صدای کارگران پالایشگاه گاز ایلام پس از اعتراض دوروزه شان به گوش مسئولین رسیده وآنها را برای رفع مشکلاتشان مجاب نماید ،مدیران پالایشگاه از در انتقامجویی وساکت نمودن صدای معترضین وارد شده اند. چرا که در اولین روز از سال 97 جمعی از کارگران را به جرم اعتراض به روند تضییع حقوقشان از کار بیکار کرده اند.

خبرهای رسیده از پالایشگاه گاز ایلام حاکیست که مدیریت این پالایشگاه در اولین روز از سال 97به علت تحصن یکماه پیش کارگران در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات چندساله اشان ،در اقدامی غیر منتظره در پایان قرارداد پیمان ها از عقد قرار داد با تعدادی از کارگران باسابقه که دراین تحصن شرکت کرده بودند در پیمان های جدید جلوگیری به عمل آورند.

*اعتصاب وتجمع کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات برای دومین روزمتوالی

روزدوشنبه هفتم اسفندماه برای دومین روزمتوالی، کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست از کارکشیده وتجمع کردند.

کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام:اداره کار پشتیبان کارفرما بوده و برای حل مشکل کارگران پالایشگاه قدمی بر نداشته اند.

برپایه گزارش منتشره بتاریخ7اسفند،جمعی از کارگران پالایشگاه گاز ایلام روز گذشته و امروز با در دست داشتن نوشته‌هایی «چرا مطالبات 5 ساله‌ی ما پرداخت نمی‌شود» و « ما نیروهای پیمانکاری (ارکان ثالث) پالایشگاه گاز مصرانه تقاضامندیم به دادمان برسید» تجمع کرده و در محل کار خود حاضر نشدند.

کارگران تجمع کننده پالایشگاه گاز ایلام از تبعیض های حقوقی بسیار ناراحت بودند و اظهار داشتند: مدیران پالایشگاه اصلا به حرف ماگوش نمی دهند.

تعدادی از این کارگران از عدم پرداخت سنوات پنج ساله شاکی بودند و مدیرعامل را فقط مدیر کارگران رسمی می دانستند و از بی توجهی وی به کارگران شرکتی و قراردادی و پیمانی گلایه داشتند.

تعدادی از کارگران نیز با ابراز نارضایتی از اداره کار استان، عنوان کردند: اداره کار پشتیبان کارفرما بوده و برای حل مشکل کارگران پالایشگاه قدمی بر نداشته اند.

رئیس روابط عمومی پالایشگاه گاز ایلام با بیان اینکه مطالبه‌ی این کارگران پرداخت حق سنوات چند ساله آنهاست افزود: کارگران مذکور در سال‌های گذشته در پیمان‌های مختلف یکساله حضور داشته و آن پیمان‌ها خاتمه یافته است.

ملکی افزود: این کارگران برای طلب مطالبه‌ی خود از پیمانکاران باید به مراجع ذی‌صلاح از جمله اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یا مراجع قضایی مراجعه کنند.

گفتنی است تعداد این کارگران به بیش از 500 نفر می رسد.

تجمع کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات

صبح روزیکشنبه ششم اسفندماه، جمع زیادی از کارگران پالایشگاه پیمانی گاز ایلام در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات ۵ ساله خود، دست به تجمع مقابل درب ورودی این شرکت زدند.

برپایه گزارش منتشره، نیروهای پیمانکاری تحصن کرده در درب شرکت پالایش گاز ایلام تجمع کرده و علت این تجمع اعتراضی را عدم رسیدگی به مطالبات و وضعیت معیشتی خود عنوان کرده و در گفته های خود اعلام داشته اند که مدیرعامل اعلام داشته است که «من فقط مدیرعامل پرسنل رسمی هستم!»

بر اساس شنیده ها بیان این جمله از سوی مدیرعامل این شرکت، از علل اصلی تجمع اعتراضی نیروهای پیمانکاری این مجتمع است.

این در حالی است که مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام در مراسم معارفه خود به نیروهای پیمانکاری قول داده که مطالبات و مشکلات این نیروها را پیگیری کرده و در اسرع وقت مشکلات آنان را برطرف کند.

پالایشگاه گازایلام واقع دربخش چوار یکی ازشرکت های تابعه شرکت ملی گاز ایران است.

ادامه اعتراضات کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری قزوین

روزچهارشنبه بیست ودوم فروردین ماه، کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران درادامه اعتراضاتشان* نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی برای باری دیگرمقابل استانداری قزوین اجتماع کردند.

براساس گزارش منتشره،یک منبع خبری در کارخانه متالوژی پودر ایران از تعطیلی موقت این واحد تولیدی و بیکاری بیش از ۱۵۰ کارگر این کارخانه خبر داد.

این واحد تولیدی که در زمینه تولید قطعات و پودر آهن در شهرک صنعتی البرز در استان قزوین فعالیت دارد، از امروز چهارشنبه (۲۲ فروردین ماه) به دلیل مشکلاتی که در زمینه مالی دارد، موقتا تعطیل اعلام شده و از کارگران آن خواسته شده برای دریافت مقرری بیمه بیکاری اقدام کنند.

این کارگران که به‌صورت میانگین بین ۲۰ تا ۱۵ سال سابقه کار دارند، درباره وضعیت خود می‌گویند: مجموع ۱۵۰ کارگر این واحد تولیدی امروز با ورود به محل کارشان با درهای بسته کارخانه مواجه شدند که بالای آن نوشته شده بود "تا اطلاع ثانونی شرکت تعطیل است" و "کارگران اجازه ورد به محل کارشان را ندارند".

کارگران گفتند:به همین دلیل امروز صبح برای پیگیری وضعیت شغلی‌مان مقابل ساختمان استانداری قزوین دست به تجمع زدیم.

کارگران می‌گویند: چندین سال است شرایط تولید در کارخانه متالوژی پودر ایران خوب نیست و مرتبا مطالبات مزدی ما کارگران به تاخیر می‌افتد.

به گفته کارگران این کارخانه، جدا از وضعیت پیش آمده حدودا ۴ ماه مطالبات مزدی طلبکاریم که نحوه پرداخت آن مشخص نیست.

آن‌ها با یادآوری اینکه پیش از این کارگران برای پیگیری مشکلات مزدی خود بار‌ها به نهادهای دولتی مستقر در استان مراجعه کرده‌اند، در ادامه گفتند: در هر تجمع مسئولان استانی وعده پیگیری مطالباتمان را دادند اما در عمل هیچ اتفاق خاصی نیفتاد تا اینکه امروز بیکار شدیم.

*اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق  وعیدی مقابل استانداری قزوین

صبح روز چهارشنبه بیست وسوم اسفند ماه،جمعی از کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق وعیدی  دست از کارکشیده ومقابل استانداری قزوین تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،6ماه حقوق کارگران کارخانه متالورژی پودر ایران واقع در شهرک صنعتی البرزقزوین پرداخت نشده است وخبری هم از پرداخت عیدیشان درمیان نمی باشد.

این کارگران در آستانه سال نو و ایام شب عید با مشکلات اقتصادی و معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند و این در حالی است که مدیران شرکت اقدامی در راستای پرداخت حقوق و معوقات آن‌ها انجام نداده‌اند.

ادامه تجمعات دامنه دار متقاضیان کار عسلویه و کنگان دراعتراض به بیکاری وبرای اشتغال با تجمع مقابل اداره اشتغال منطقه ویژه پارس جنوبی

طی روزهای گذشته،متقاضیان کار عسلویه و کنگان درادامه اتجمعات  دامنه دارشان دراعتراض به بیکاری وبرای اشتغال دست به تجمع مقابل اداره اشتغال منطقه ویژه پارس جنوبی زدند.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ22فروردین، بیکارانِ بومی منطقه پارس جنوبی در ماه‌های پایانی سال گذشته، کمپینی تحت عنوان «کمپین بیکاران پارس جنوبی» راه‌اندازی کردند. هدف از ایجاد این کمپین، اعتراض به مسئولان امر برای به‌کارگیری گسترده‌ی غیربومی‌ها در منطقه پارس جنوبی‌ست.

بیکاران عسلویه و کنگان از «اداره اشتغال منطقه ویژه» می‌خواهند فکری به حال اشتغال بومی‌ها بکند. آنها که در روزهای گذشته مقابل اداره اشتغال منطقه ویژه پارس جنوبی تجمع اعتراضی برگزار کردند، می‌گویند: با این همه پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، نباید جوانان بومی که در بین آنها افراد تحصیلکرده و متخصص هم هست، بیکار باشند.

یکی از این بیکاران که در تجمعات اعتراضی روزهای گذشته شرکت کرده است، می‌گوید: صدها نفر از بومی‌ها در عسلویه و کنگان بیکارند. اوضاع به‌قدری وخیم است که در روزهای گذشته یکی از همشهری‌های بیکار ما قصد خودکشی داشت که با وساطت مردم منصرف شد. امیدوارم در سال جدید اداره اشتغال، کارفرماها و پیمانکاران را موظف کند که از بومی‌های بیکار در پروژه‌ها استفاده کنند. ما مردم عسلویه و کنگان با «آلودگی محیطی» پروژه‌ها را می‌سازیم. چاره‌ای هم جز سوختن و ساختن نداریم. انصاف نیست سهمی درخور از اشتغال در این پروژه‌ها نداشته باشیم. 

تعداد کارگران معترض اخراجی کارخانه روغن نباتی جهان سه نفرند

براساس گزارشی که 22فروردین رسانه ای شد تعداد کارگران معترض اخراجی کارخانه روغن نباتی جهان سه نفر اعلام شد.

یادآوری:

عدم پرداخت 2ماه حقوق،22ماه حق بیمه وعیدی کارگران کارخانه روغن نباتی جهان

اخراج تعدادی ازکارگران بدلیل اعتراض به نظام برده داری حاکم براین واحد تولیدی

کارفرمای کارخانه روغن نباتی جهان زنجان حقوق ماه های بهمن و اسفند کارگران را پرداخت نکرده و دو سال گذشته فقط دو ماه حق بیمه (دی و آذر) کارگران پرداخت کرده است وعیدی هم بطور کامل پرداخت نشده است.

کارفرمادرسال جدید تعدادی از کارگران را به بهانه های مختلف از کار اخراج کرده است.بنابه گفته یکی از کارگران این واحد تولیدی،کارفرما هر کارگری که مشکلات را به رسانه‌ها اعلام کند و یا با آنها در ارتباط باشد را اخراج می‌کند.

براساس گزارشی که 20فروردین رسانه ای شد،درهمین یک منبع آگاه گفت: از وقتی تولید شرکت در سال جدید آغاز شده تعدیل نیرو هم آغاز شده و چند نفر به بهانه‌های مختلف از کارخانه روغن نباتی جهان اخراج شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه کارفرما به صورت جلسه‎‌های امضا شده با حضور مسؤولان اعتنایی نمی‌کند، گفت: کارگران از وضعیت موجود ناراضی هستند، چرا که حق و حقوق آنها پرداخت نشده است.

وی با اشاره به اینکه برخلاف اعلام مسؤولان که قرار بود، مزایا و حقوق کارگران قبل از عید تسویه شود، این اتفاق رخ نداده است، گفت: کارفرما حقوق بهمن و اسفند کارگران را پرداخت نکرده و درباره موضوع بیمه نیز طی دو سال فقط دو ماه بیمه برای کارگران (دی و آذر) را رد کرده است.

یکی از کارگران نیز در این باره گفت: کارفرما هر کارگری که مشکلات را به رسانه‌ها اعلام کند و یا با آنها در ارتباط باشد را اخراج می‌کند و مسؤولان نیز در این باره کاری نمی‌کنند.

وی افزود: بهتر است، مسؤولان به جای دادن آمارهای تو خالی و صورت جلسه‌هایی که فقط روی کاغذ عملیاتی است، قدری هم به فکر کارگران باشند.

وی با اشاره به اینکه چند نفر از کارگران این کارخانه در آستانه روز کارگر بیکار شده و شرمنده خانواده و زن و فرزند هستند، گفت: انتظار کارگران از مسؤولان به ویژه سازمان صنعت حمایت است، نه اینکه صرفا برای فریب اذهان عمومی آمار و اخباری را اعلام کنند که در واقعیت اصلا رخ نداده و آمارها توخالی و خیالی است.

وی با اشاره به واریز ناقص عیدی کارگران و البته عدم پرداخت حق بیمه دو ساله و حقوق کارگران در سال قبل افزود: در کارخانه نظام برده‌داری حاکم است و البته کسی حق اعتراض به موضوع را ندارد، چون کارفرما حرف اول و آخر را می‌زند و مسؤولان نیز در قبال این ظلم ساکت هستند.

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کیان تایر مقابل درب کارخانه

کارگران بازنشسته کیان تایر دیروز سه شنبه ۲۱/۱/۹۷ در مقابل درب ورودی کارخانه کیان تایر بار دیگر به دلیل اعتراض به عدم پرداخت سنوات پایان خدمت خود دست به تجمع اعتراضی زدند در این تجمع  کارگران بازنشسته کیان تایر با یک زنجیره انسانی در جاده ساوه از سه راه بوتان نبش کارخانه کیان تایر بسمت اسلامشهر شدت اعتراض خود را به نمایش گذاشتند.

بنا به گزارشهای رسیده به اتحادیه ازاد کارگران ایران، در حدود ۳۰۰ نفر از کارگران بازنشسته کیان تایر از ساعت ۹ صبح روز سه شنبه در اعتراض به پرداخت نشدن سنوات ایام خدمت ماهیانه ۵۰۰ هزارتومان که چندین سال است درگیر آن هستند در مقابل کارخانه کیان تایر تجمع کردند.

طبق گزارشات رسیده با توجه به توافقی که میان نمایندگان بازنشستگان با وزارت صنعت و هیات حمایت از صنایع به عنوان کارفرمای کیان تایر به عمل آمده بود، باید طی دو سال مبلغ یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان به حساب ۴۰۰ بازنشسته کیان تایر واریز شود که تاکنون خلف وعده کردند و فقط در انتهای سال گذشته پس از مدتها مبلغ سه میلیون تومان به هر بازنشسته پرداخت کردند.

در عین حال هرکدام از کارگران  بازنشسته این شرکت  بابت سنوات بازنشستگی  خود از ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان طلبکار میباشد و اگرپرداخت آن  به همین منوال یعنی ۵۰۰ تومان در ماه ادامه یابد بیش از یک دهه طول خواهد کشید.

کارگران بازنشسته کیان تایر چندین سال است این مشکل را دارند و به طور مکرر در مقابل وزارت صنعت و کارخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به گفته کارگران معترض، تا پیش از آخرین واریز پول به حساب بازنشستگان در اسفند ماه سال گذشته ، هفت ماه بود که ریالی به حساب های آنان واریز نشده بود و همین موضوع برای کارگران مشکلات معیشتی زیادی ایجاد کرده است.

در نتیجه تجمع اعتراضی دیروز، جلسه ایی توسط هیئت اجرایی کارخانه کیان تایر با اعضای منتخب نمایندگان کارخانه کیان تایر برگزار شد و مقرر گردید در تاریخ چهارشنبه۲۲/۱/۹۷ هیئت اجرایی کارخانه به همراه نمایندگان منتخب بازنشستگان و تعدادی از مسئولین ذیربط برای رفع موانع پرداخت مبالغ تعیین شده، زمان دقیق پرداخت تعیین شود .

به گفته کارگر شرکت کننده در این تجمع این وعده و قول در حضور جمع کثیری از بازنشستگان و مامورین حراست داده شد، این کارگر معترض شرکت کننده در تجمع، ادامه داد

 مسئولین بدانند، ما تا دریافت آخرین ریال حق و حقوق مان کوتاه نمی آییم و دست از تلاش و پیگیری برنخواهیم برداشت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

22 فروردین 1397

رحمان گلچهره : هفت تپه ، روی دوش سرنیزه ها !

سرمایه و مدافعانش ،به جنگی آشکار، نابرابر و بیشرمانه ،علیه هست و نیست ما کارگران و نیروی کارمزدی در ایران روی آورده و هم اکنون ،با قشونی که همواره پیشقراول تعرض سرمایه در کشمکش کارگران و کارفرما نقش ایفا کرده ، هفت تپه را بر روی سرنیزه ها «فتح » کرده است . همه حضرات ذینفع از کار کارگران ، از کارفرما و نماینده شهر، تا فرماندار و رئیس قشون ، اشغال و روشن سازی کوره ها با جبر سرنیزه را لبخند زنان مژده دادند.

شما «مالکان» هفت تپه و مدافعان نظم سرمایه !

با تمام ارکان و نهادهای اعمال قدرت ، از اتحاد کارفرما و فرماندار و امام جمعه، تا نیروهای حفظ امنیت سود سرمایه، تمام قد در برابر اعتراضات و اعتصابات بر حق ما کارگران در دفاع از معیشت و زندگی ، و در تلاش علیه تهاجم غیر انسانی به چندر غاز مزد و مطالبات به گرو گرفته شده مان ، به یک صف شدید.

به عریان ترین و گستاخانه ترین شکل ممکن، چهره کریه و ضدانسانی نظم سرمایه را با تمام قوانین نوشته و نانوشته ضدکارگری موجود ، علیه زندگی و زیست ما کارگران و مزدبگیران بنمایش گذاشتید،

تمام ارکان و نهادهای مدافع استثمار و غارت دسترنج و گروکشی نان ما کارگران را ، حتی با عدم پای بندی به تعهدات و قوانین کذائی نیم بندی که خود رقم زده اید، با تمام وعده وعیدهای فریبکارانه، که هدفی جزتحمیق و پراکنده ساختن صفوف متحدانه اعتراضی ما کارگران را در پی نداشت،از احظار فله ای کارگران معترض و بخدمت گرفتن دادگاه ها و قشون کشی دائمی و دندان قروچه رفتن ،تا اجیر اراذل/ اوباش و هفت تیرکشی،در کنار تحمیل گرسنگی و تحقیر منزلت معاش کارگران(نسیه بری)،تمام کارنامه «درخشان» شما مالکان کارخانه و سرمایه ، و تمام نهادهای ذینفع و مدافع تان در پاسخ به خواست کارگران بوده است.

و هم اکنون ،تعرض و سرکوب علیه اعتصاب بر حق کارگران و روشن کردن کوره ها و تمکین اجباری به کار با زور سرنیزه و تهدید بگیر و ببند،و ممانعت از ورود کارگران معترض به کارخانه …

برای ما کارگران ، بطور یقین پیش از آنکه نشان از قدرت و مشروعیت تان باشد، بیانگر ضعف، دست پاچگی و آخرین تیر ترکش شما در برابر اراده وتوان متحدانه ما کارگران است.

جناب کارفرما ،حضرات و نهادهای مدافع خانه خرابی کارگران هفت تپه!

اینگونه «فتح » کردن دروازه های فقر و سرکوب کارخانجات هفت تپه، به زور قشون، نه تنها نشان از افتخار غرور آور شما و رضایت ما کارگران نیست ،که به باور ما کارگران، استیصال و درماندگی شماست، تصویر بی لیاقتی وحرص سودجویی تان به بهای تحمیل فقر ،گرسنگی و گرو کشی مزد و نان هزاراران انسان زحمت کشی ست ،که ارتزاق ، ثروت اندوزی و بریز و بپاش تان از قبل غارت مزد آنهاست.

عریان شدن بی نقاب از ماهیت کریه ضدکارگری و ضدانسانی تان در دفاع از عقب مانده ترین نظم سرمایه به بهای تحمیل فقر و خانه خرابی هزاران خانواده کارگریست.

این «فتح الفتوح» با زور قشون، به جهت شکستن مقاومت و تلاش ما کارگران در دفاع از معیشت و هست و نیست خود ، نه تنها ما را به عقب نخواهد راند ، که نشان از بجلو آمدن ماست.

میگوئید نه !

به انعکاس مبارزات و تلاش متحدانه برحق مان، بر چهره و رفتار خود نگاه کنید،تمام ارکان ونهادهایی  که با پول و دسترنج ما بر پا داشته اید ، علیه ما بسیج کرده اید،اما ! تلاش ، پیشروی و دست آوردهای مبارزاتی ما ،چه در هفت تپه و چه دوشادوش و تنیده شدن در جنبش کارگران و کارمزدی، در فولاد ، در هپکو و واحد، در جنبش معلمان و بازنشستگان و….، برای تغییر این شرایط نفرت آور و بهبود وضعیت موجود، غیر قابل انکار است!

آقایان !

سرنیزه بدست روی بشکه باروتی مملو از نفرت و انزجار کارگران از وضعیت نکبت باری نشسته اید ،که خود کاشته اید !

درست است که سالها ،مدام برای جیب و سفره کارگران نقشه ریختید و نان شان را به گرو گرفتید،

مدام سرش قشون ریختید و …..،یا فریب وعده ها را پیش کشیدید تا وادار به تمکین اش کنید .

کارگران هفت تپه که بیکار ننشستند تا که تباهی زندگی شان را نظاره کنند.هر بار متحدتر و قدرتمندتر از قبل بجلو آمده اند،میگوئید نه !پشت سرتان را نگاه کنید!

ما کارگران اراده مستقیم خود،یعنی مجمع عمومی را بعنوان موثرترین ابزار تصمیم گیری و دخالت گری در تغییر و بهبود شرایط مان ، بجلو آوردیم.

در هفت تپه! حضور قدرتمند زنان کارگر وخانواده های کارگری، بعنوان ستون محکم،شانه به شانه ،

درکارخانه و کف خیابان، در دفاع از حقوق انسانی مان ، جزو سیمای ماست.

اعتصاب،دیگر بعنوان قدرتمندترین بستر متحدانه دسترسی به مزد و مطالبات برحق انسانی ، نشان خودش را بر اعتراضات مان حک کرده است.

آقایان !

پاسخ هیولای فقر و گرسنگی را سرنیزه نیست،شما بر کوهی از نفرت و انزجار و اراده مصمم کارگران برای تغییر وضعیت غیرانسانی که خود ساخته اید نشسته اید !

بیکاری 100کارگر بدنبال تعطیلی پروژه مجتمع فولاد امیرآباد

پروژه مجتمع فولاد امیرآباد واقع در بندر و منطقه ویژه بندرامیرآباد و100کارگرش بیکارشدند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ22فروردین،پروژه مجتمع فولاد امیرآباد واقع در بندر و منطقه ویژه بندرامیرآباد در شرق مازندران یکی از 10 پروژه صنعتی و زیرساختی که اردیبهشت 96درسفررئیس جمهوری به این استان افتتاح شد اینک به دلیل آنچه که مشکل مالی و قرارداد های سخت گیرانه سازمان بنادربیان کردند به تعطیلی کشیده شد.

ظرفیت اسمی این واحد صنعتی فولاد تولید کننده مفتول سیمی 450 هزار تن در سال است و بیش از 100 کارگر دراین واحد صنعتی به کار اشتغال داشتند.

این دومین مجتمع فولادی در بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد در شرق مازندران است که در مدت کمتر از یکسال گذشته فعالیتش متوقف می شود.

پیش از این مجمع فولاد شماره یک امیرآباد تولید کننده میلی گرد به دلیل رکود پروژه های عمرانی و ناتوانی این واحد در رقابت با تولیدکنندگان مشابه با حدود 80 کارگر تعطیل شد و کارگران این واحد از بیمه بیکاری استفاده می کنند.

شتربیکاری بطرف خانه های 80کارگرکارخانه کنتورسازی ایران راه افتاد

80کارگرکارخانه کنتورسازی ایران با ماه های حقوق معوقه از اردیبهشت ازکارشان اخراج خواهند شد.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ22فروردین،در پی ادامه بحران مالی در کارخانه کنتورسازی، کارفرما اسامی دست‌کم ۸۰ کارگر قراردادی را با سوابق ۵ تا ۱۰ سال در لیست اخراجی‌ها قرار داده است. از قرار معلوم این ۸۰ کارگر در ابتدای اردیبهشت ماه پس از خاتمه قرارداد کارشان بیکار می‌شوند.

بنابه گفته کارگران،در این واحد تولیدی حدود ۲۴۰ کارگر مشغول به کار هستند اما طی یکماه گذشته به دلیل آنچه ازسوی کارفرما «رکود بازار فروش محصولات» عنوان می‌شود؛ اسامی دست‌کم ۸۰ کارگر این واحد تولیدی تا پایان ماه جاری در لیست اخراج قرار گرفته است.

طبق اظهارات کارگران این کارخانه، مدیریت کنتورسازی که اخیرا مسئولیت این واحد تولیدی را برعهده گرفته است، عقیده دارد که فعالیت این واحد تولیدی به شیوه کنونی مقرون به صرفه نیست و باید برای کاهش هزینه‌های تولید از نیروی کار کارخانه کم کند.

کارگران درخصوص وضعیت شرکت کنتورسازی ایران می‌گویند: این واحد از اواسط اسفند ماه فعالیت تولیدی خود را به بهانه آغاز تعطیلات نوروزی متوقف کرده و بعد از ایام تعطیلات نوروزی هر سه روز یکبار روند تعطیلات را تمدید می‌کند.

منابع خبری در این واحد تولیدی در ادامه می‌گویند: مجموع مطالبات حدود ۲۴۰نفر از کارگران قراردادی کنتورسازی به ۸ ماه مزد و عیدی سال ۹۵ و سه ماه ونیم مزد در سال ۹۶ مر بوط می‌شود.

این کارگران که احتمال می‌دهند درنتیجهٔ وضعیت پیش آمده؛ ممکن است سایر کارگران نیز امنیت شغلی خود را از دست بدهند، در بخش پایانی سخنان خود گفتند: کارگران شرکت کم‌مصرف ایرانیان که از واحدهای زیرمجموعه شرکت کنتورسازی ایران در قزوین است، همانند کارگران کنتورسازی مطالبات مزدی طلبکارند.

عدم پرداخت بیش از4ماه حقوق ونیمی از عیدی کارگران کارخانه شیشه قزوین

بیش از4ماه حقوق ونیمی از عیدی کارگران کارخانه شیشه قزوین پرداخت نشده است.

برپایه گزارش منتشره بتاریخ22فروردین،جمعی از کارگران کارخانه شیشه قزوین از عدم پرداخت ۴ ماه مزد و نیمی از عیدی سال ۹۶ خود خبر دادند.

کارگران شیشه قزوین که تعداد آن‌ها حدود ۲۸۰ نفر است، درباره طلب وصول نشده خود گفتند: مطالبات مزدی ما مربوط به ۴ ماه طلب مزدی سال گذشته می‌شود. همچنین کارفرما به دلیل کمبود نقدینگی نیمی از عیدی پایان سال ۹۶ را پرداخت نکرده است.

یکی از کارگران شاغل در کارخانه شیشه قزوین گفت: دست‌کم طی یک الی دو سال گذشته کارفرمای شیشه قزوین به بهانه شرایط بد اقتصادی، حقوق و عیدی آنها را با تاخیر پرداخت کرده است.

وی با بیان اینکه هرکدام از ما به‌صورت میانگین ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه کار داریم، گفت: در نتیجه وضعیت پیش آمده ممکن است امنیت شغلی خود را از دست بدهیم.

این کارگران در خاتمه می‌گویند: با اینکه کارفرمای شیشه قزوین بار‌ها وعده پیگیری این موضوع را داده است اما هنوز مشکل باقی است.

عدم پرداخت یکسال کارانه پرستاران بیمارستان های مشهد

یکسال کارانه پرستاران بیمارستان های مشهد پرداخت نشده است.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ22فروردین، کارانه کادر درمانِ بیمارستان‌های مشهد (پرستاران، پیراپزشکان و پزشکان) در ماه‌های گذشته پرداخت نشده‌ است، به‌طوریکه برخی از پرستاران تا دوازده ماه کارانه معوقه دارند.

یکی از پرستاران مشهدی می‌گوید: پایه دستمزد پرستاری بسیار پایین است و «کارانه» بخش قابل توجهی از هزینه‌های زندگی پرستاران را پوشش می‌دهد؛ حال اگر قرار باشد کارانه‌ را به موقع پرداخت نکنند و حتی شب عید نیز این مطالبات مزدی را نپردازند، زندگی کادر پرستاری که ماهیت شغل‌شان سخت و جان‌فرساست، با مشکل مواجه می‌شود.

تجمع اعتراضی متقاضیان استخدام در رشته‌های مختلف مربوط به آزمون علوم پزشکی نسبت به دادن امتیاز به نورچشمی‌ها مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

جمعی از متقاضیان استخدام در رشته‌های مختلف مربوط به آزمون علوم پزشکی نسبت به امتیاز به نیروهای قراردادی و شرکتی که در آزمون دی ۹۶ علوم پزشکی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع و اعتراض کردند.

به گزارش22فروردین یک منبع خبری محلی،معترضان در نامه‌ای که برای مسوولان استانداری در خصوص دلایل اعتراض خود نسبت به نتایج آزمونی که در تاریخ ۹۶/۱۰/۱ برگزار شده بود به رای دیوان عدالت اداری استناد کرده‌اند مبنی بر اینکه اعطای امتیاز به نیروهای قراردادی و شرکتی در آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی کشور غیرقانونی است.

معترضان اسنادی که نسخه‌هایی از آن را در اختیار رسانه‌ها قرار داده‌اند، به صدور بیش از ۸ رای در خصوص اینگونه آزمون‌ها از طرف دیوان عدالت اداری استناد می‌کنند و تهدید کرده‌اند اگر مسئولان جواب قانع کننده ای به آن‌ها ندهند، اعتراضات خود را از هفته آینده روزانه خواهند کرد.

یکی از این معترضان گفت: در نتایج آزمون یک فرد که از امتیازات نیروهای قراردادی بی بهره بود نمره ۲۸ گرفته است اما یکی از افراد که از امتیاز مذکور برخوردار است نمره‌ی خام ۲۰ گرفته است اما با احتساب ۱۴ امتیازی که به وسیله بندهای دفترچه آزمون مبنی بر شرکتی بودن به وی داده می‌شود عملاً انتخاب می‌شود!

یکی از معترضان گفت: پس از تجمع جلوی استانداری، نشستی با آقای مومن نسب مدیرکل بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری کهگیلویه و بویراحمد داشتیم که در این نشست وی ضمن شنیدن سخنان و بندهای اعتراضی ما، خطاب به آقای علیپور بازرسی دانشگاه علوم پزشکی گفت که باید به حق همه توجه شود و اگر دیوان عدالت چنین رایی صادر کرده است، نتایج آزمون باید تغییر کند.

به گفته این معترض در این نشست مومن نسب خطاب به علیپور گفت: مدتی است حواشی علوم پزشکی زیاد شده است به گونه ای که صدای همه را درآورده است.

این معترض افزود: در این نشست مومن نسب از علوم پزشکی خواسته که نتایج این آزمون مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

بر اساس مستندات ارسالی معترضان مهم‌ترین اعتراضات این افراد در سه بند خلاصه شده است به شرح زیر:

- اعتراض به قائل شدن امتیازات ویژه برای نیروهای قراردادی و شرکتی

- تقسیم غیرعادلانه سهمیه معلولین بر روی رشته‌های خاص

- توجه ویژه به داوطلبان بومی شهرستان و در اولویت بودن آن‌ها نسبت به بومی استان و غیربومی

به‌رغم ادعای مدیران شرکت روغن نباتی جهان برای حل مشکلات؛

بیست ودوم فروردین ماه1397

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت