.
دوشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۸.
امروز:
Mar 25 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 02 فروردين 1397 ساعت 03:31

"تفاهم" آمریکا و انتقاد شدید آلمان از پیشروی ترکیه در سوریه

دویچه وله فارسی: به گفته مولود چاووش‌اوغلو، ترکیه و آمریکا بر سر شهر منبج که در کنترل کردهای سوریه است به تفاهم رسیده‌اند. در همین حال صدراعظم آلمان پیشروی ارتش ترکیه در مناطق تحت تسلط کردها در شمال سوریه را به شدت محکوم کرد.

شهر عفرین پس از یورش نظامیان ترکیه

مولود چاووش‌اوغلو٬ وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه (۲۱ مارس/ اول فروردین) به رویترز گفته این کشور با آمریکا بر سر شهر منبج، از مناطق مهم تحت کنترل نیروهای موسوم به یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ)، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک در شمال سوریه به "تفاهم" رسیده است.

چاووش‌اوغلو در عین حال تاکید کرد که این به معنای دست یافتن به یک توافق نهایی نیست و تصمیم در این باره که پس از خروج شبه‌نظامیان کرد چه کسی کنترل منبج را در اختیار خواهد داشت بعدا گرفته می‌شود.

در حال حاضر نظامیان آمریکایی که از یگان‌های مدافع خلق در مقابله با تروریست‌های گروه دولت اسلامی (داعش) پشتیبانی می‌کنند نیز در این شهر مستقر هستند.

وزیر خارجه ترکیه بدون اشاره به جزئیات گفته است که تفاهم با آمریکا درباره منبج باید الگوی برخورد با دیگر مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در شمال این کشور باشد.

برنامه‌های دامنه‌دار ترکیه در سوریه

نظامیان ترکیه از ماه ژانویه سال جاری پیشروی گسترده خود در مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه را آغاز کردند و چند روز پیش با یاری شبه‌نظامیان اسلام‌گرا موفق به تسخیر شهر عفرین شدند.

Türkei Außenminister Mevlut Cavusoglu (picture-alliance/dpa/A. Deeb)

مولود چاووش‌اوغلو٬ وزیر خارجه ترکیه

ظاهرا برنامه‌های نظامی ترکیه در این منطقه بسیار دامنه‌دار است. خبرگزاری آناتولی به نقل از مولود چاووش‌اوغلو نوشت: «پس از منبج نوبت به شهرهای دیگر می‌رسد. فقط منبج و تنها عقب‌نشینی "ی‌پ‌گ" از این شهر کافی نیست.»

بیشتر بخوانید: در عفرین بیش از صد هزار نفر از خانه و کاشانه خود آواره شدند

قرار بود وزیر خارجه ترکیه ۱۹ ماه مارس برای رایزنی درباره اوضاع سوریه و عراق با همتای آمریکایی خود رکس تیلرسون ملاقات کند. این دیدار به دلیل برکناری غیرمنتظره تبلرسون لغو شد.

همزمان با اظهارات چاووش‌اوغلو درباره تفاهم با آمریکا در مورد پیشروی در سوریه، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با لحنی صریح و کم‌سابقه از حمله ارتش ترکیه به کردهای سوریه انتقاد کرد.

انتقاد تند مرکل از ترکیه

به گزارش خبرگزاری آلمان، مرکل روز چهارشنبه در سخنرانی خود در پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) پیشروی ارتش ترکیه در مناطق کردنشین سوریه و عملیات نظامی علیه نیروهای یگاه‌های مدافع خلق را "غیرقابل قبول" خواند.

صدراعظم آلمان گفت آنچه در عفرین رخ داد "جایی که هزاران یا چندین هزار شهروند عیرنظامی تحت تعقیب قرار گرفتند و قربانی یا آواره شدند" حتی با ملاحظه منافع برحق امنیتی ترکیه نیز به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و "آن را به شدت محکوم می‌کنیم".

بیشتر بخوانید: ۳۷ حمله به نهادهای ترکیه در آلمان از آغاز عملیات عفرین

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز سه‌شنبه، بیستم ماه مارس گفته است، نظامیان این کشور برای پاکسازی مناطق کردنشین از یگان‌های مدافع خلق پیشروی را تا منبج و کوبانی نیز ادامه خواهند داد.

یورش ارتش ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه با اعتراض‌های گسترده‌ای، به خصوص در میان کردتباران ساکن آلمان روبرو شده است. مطابق گزارشی از وزارت کشور آلمان که برخی رسانه‌ها به آن دست یافته‌اند از آغاز این عملیات در ماه ژانویه تا کنون دست‌کم ۳۷ نهاد، تشکیلات و مراکز ترک‌های ترکیه در این کشور هدف حمله فعالان کرد قرار گرفته‌اند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت