.
دوشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۸.
امروز:
Mar 25 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

شنبه, 05 اسفند 1396 ساعت 02:37

صالح مسلم از رهبران کرد سوریه در پراگ دستگیر شد

بی بی سی: بنابر اعلام احزاب کرد، صالح مسلم از از رهبران سابق حزب اتحاد دمکراتیک در پراگ، پایتخت جمهوری چک دستگیر شده است. این دستگیری به درخواست دولت ترکیه صورت گرفته است. آقای مسلم که یکی از رهبران سابق حزب اتحاد دمکراتیک (پ‌ی‌د) است، برای شرکت در دیداری با حمایت آمریکا به پراگ رفته بود و قرار بود امروز (یکشنبه ۲۵ فوریه/ ششم اسفند) این شهر را ترک کند. براساس بیانیه ائتلاف احزاب کرد، بازداشت آقای مسلم دیروز (شنبه ۲۴ فوریه) در پراگ صورت گرفته است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه در گزارشی گفته است بازداشت صالح مسلم براساس "اعلان قرمز" مقام‌های ترک به پلیس بین‌الملل (اینترپل) صورت گرفته است. این خبرگزاری همچنین گفته است صالح مسلم در دادگاهی در جمهوری چک حضور خواهد یافت که در آن "مقام‌های ترک برای استرداد آن به ترکیه تلاش خواهند کرد." آقای مسلم از جمله افرادی است که ترکیه او را به بمب‌گذاری آنکارا در فوریه دو سال پیش (۲۰۱۶) متهم می‌کند.این حمله ۲۹ کشته بر جای گذاشت. این متهم در صورت محکومیت در دادگاهی در ترکیه به "سی بار" حبس ابد محکوم خواهد شد. دولت ترکیه حزب اتحاد دمکراتیک و یگان‌های مدافع خلق، شاخه نظامی این حزب (ی‌پ‌گ) را مسئول این حملات می‌داند.صالح مسلم البته این اتهامات را رد کرده است. وزارت کشور ترکیه ۴ میلیون لیر ترکیه معادل ۸۶۰ هزار یورو برای دستگیری او جایزه تعیین کرده بود.

ترکیه حدود یک ماه پیش در عملیاتی به نام "شاخه زیتون" به شبه‌نظامیان کرد در منطقه عفرین در شمال سوریه حمله کرد که هدف آن پاکسازی مناطق مرزی این کشور از نیروهای یگان‌های مدافع خلق بود.

شهر مرزی عفرین از سال ٢٠١٢ در اختیار یگان‌های مدافع خلق بوده است. ترکیه یگان مدافعان خلق را متحد پیش‌مرگه‌های حزب کارگران ترکیه، پ‌ک‌ک، می‌داند و نگران است در سوریه پساداعش، با قدرت گرفتن کردها در مناطق مرزی این کشور خواسته تشکیل کشور مستقل کرد در جنوب شرق ترکیه تقویت شود. کردهای ترکیه بیش از سه دهه است که برای استقلال خود از آنکارا تلاش می‌کنند.

حمله ارتش ترکیه به کردهای سوریه که متحد اصلی آمریکا در نبرد با داعش در داخل خاک سوریه بودند، به افزایش تنش میان آنکارا و واشنگتن دامن زد.

دویچه وله فارسی: صالح مسلم، سیاستمدار کرد سوری در پراگ بازداشت شد

ترکیه پیش از این از پلیس بین‌الملل خواسته بود تا رئيس پیشین حزب کردی اتحاد دمکراتیک سوریه را دستگیر کند. حال گفته می‌شود که صالح مسلم به هنگام حضور در کنفرانسی در پراگ توسط اینترپل بازداشت شده است.

  صالح مسلم‌، رئيس سابق حزب کردی سوری "اتحاد دمکراتیک"، به درخواست ترکیه در جمهوری چک بازداشت شده است.

یک سخنگوی پلیس در پراگ به خبرنگاران گفت که سیاستمدار ۶۷ ساله کرد در نخستین ساعات یکشنبه (۲۵ فوریه) در پراگ با حکم توقیف اینترپل بازداشت شده است. به گفته این سخنگو، مراجع قضایی بین‌المللی در هماهنگی با یکدیگر با فرد بازداشت‌شده رفتار خواهند کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گزارش آناتولی، خبرگزاری دولتی ترکیه، پلیس بین‌الملل مسلم را بنا بر درخواست دولت ترکیه با "اعلان قرمز" تحت پیگرد قرار داده بود.

با "اعلان قرمز" یا اعلان برای افراد تحت پیگرد، اینترپل افرادی را که مرتکب جرم می‌شوند و به کشوری دیگر می‌گریزند تحت تعقیب قرار می‌دهد. البته به دلیل سوء استفاده گسترده حکومت‌های ناقض آزادی بیان از "اعلان قرمز" ‌فعالان حقوق بشر خواستار اصلاح ساز و کار اینترپل در این زمینه هستند.

حال یک دادگاه در جمهوری چک باید درباره حکم دستگیری مسلم تصمیم بگیرد. مقامات جمهوری چک همچنین از ترکیه خواستار ارائه یک سری مدارک شده‌اند تا مسلم را به این کشور تحویل دهند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا محمد امین پینجوینی، سیاستمدار کرد عراقی، در گفت‌وگو با رسانه‌های کرد گفته است که پلیس چک از مسلم بازجویی کرده است. اما به گفته پینجوینی، دولت چک قصد ندارد مسلم را به ترکیه تحویل دهد.

یک سیاستمدار ترک که مسلم را از نزدیک می‌شناسد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که صالح مسلم به پراگ دعوت شده بود تا در کنفرانسی درباره خاورمیانه شرکت کند که هر شش ماه برگزار می‌شود. به گفته این سیاستمدار، یکی از شرکت‌کنندگان ترک در این کنفرانس از صالح مسلم عکس گرفته است.

ترکیه نام صالح مسلم را دو هفته پیش در فهرست تروریست‌ها وارد کرده بود. در فهرست اسامی اینترپل که در اینترنت قابل دسترس است نام صالح مسلم در بخش قرمز رنگ قرار گرفته که به دلیل عضویت در حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) جزو تروریست‌های به‌شدت تحت پیگرد است. ترکیه حزب اتحاد دمکراتیک را شاخه‌ای از پ‌ک‌ک می‌داند.

بیشتر بخوانید: اردوغان: اعتراض کردها به عملیات عفرین پاسخ امنیتی دارد

انتقاد حزب چپ‌ها به بازداشت مسلم

توبیاس فلوگر، معاون دبیرکل حزب چپ‌ها در آلمان‌، روز یکشنبه (۲۵ فوریه) بازداشت صالح مسلم را محکوم کرد. او همچنین از عملکرد جمهوری چک به شدت انتقاد کرد و گفت: «روشن است که جمهوری چک که عضو اتحادیه اروپا است برای ترکیه خدمات سرسپردگی انجام داده است.»

فلوگر از دولت آلمان خواست که برای آزاد شدن صالح مسلم تلاش کند. در آغاز هفته گذشته مسلم در برلین بود‌ و در یک نشست مطبوعاتی در اداره مطبوعاتی فدرال آلمان شرکت کرد. او هم‌چنین در همایشی با شرکت ۳۰ نماینده فراکسیون حزب چپ‌ها حضور داشت.

بیشتر بخوانید:هشدار کردهای سوریه به ترکیه درباره دخالت در امور سوریه

مقامات ترکیه از سال ۲۰۱۶ حکم بازداشت صالح مسلم را در دست دارند. حکم بازداشت در پی حمله‌ای به یک کاروان نظامی در فوریه  ۲۰۱۶ در ترکیه صادر شد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت