.
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷.
امروز:
Feb 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 25 بهمن 1396 ساعت 03:07

اسماعیل هوشیار: همه پرسی حکومتی!

http://www.tipf.info/hame,porsi,hokomati.htm
تاریخ انتشار :12.02.2018
 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

حسن روحانی در مراسم 22 بهمن صحبت از رفراندم کرد جهت حل اختلافات جناحی....! کف کردم . رفراندم برای حل اختلافات جناحی یعنی چه ؟ مگر اختلافی هست بین مسلمین حاکم ؟ به جز سهم بیشتر البته ! هرچند حکومت اسلامی در ایران پس از یک رفراندوم عمومی در فروردین سال ۵۸ ابداع شد ، و در آن زمان عامه مردم درک و سواد سیاسی کافی نداشتند تا بفهمند چه میکنند . دلخوش بودن به یک همه پرسی برای ولایت فقیه از مصادیق بلاهت سیاسی است . ازهمان ابتدا بافت قانونی این سیستم هر نوع انعطافی را ممنوع کرد . البته اشکالی از رفراندوم را همیشه نشان میدهند ، اما هر نوع رفراندومی که نظر مثبت ولایت فقیه را لحاظ نکند اساسا قابل بحث نیست چه رسد عمل ! در صورتی که تنها رفراندم جدی در این سیستم اسلامی ، رد با ابقاء نظام سیاسی توسط آراء مستقیم مردم است . مردم هم البته حرف یا نظرشان را دادند . شب قبل از نمایش 39 سالگی ولایت فقیه ، با شعار مرگ بر دیکتاتور این نظام را فاقد مشروعییت سیاسی و اجتماعی معرفی کردند .
 اصل ۵۹ قانون اساسی اسلامی نوشته ، «در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی» و تنها در صورتی که دو سوم نمایندگان رأی بدهند، می‌توان «اعمال قوه مقننه» را از راه همه‌پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم انجام داد. بعد مصوبه فرضی مجلس در این ارتباط باید به تایید شورای نگهبان برسد . شورای نگهبان، اعضایش منصوبان ولایت فقیه هستند . بر اساس ۱۷۷ قانون اساسی، رهبر جمهوری اسلامی نیز می‌تواند برای «بازنگری در قانون اساسی» و یا «اتخاذ تصمیمات سیاسی فوق‌العاده» دستور به رفراندوم دهد...صحبت از یک رفراندم جدی در نظام شتر گاو پلنگ اسلامی که همه چیز از ولایت فقیه شروع میشود و به همان ولایت فقیه ختم میشود فریبی بیش نیست .

هر نوع پیشنهاد و درخواست برگزاری همه‌پرسی، همیشه با واکنش منفی رأس هرم قدرت در سیستم ولایت فقیه روبه‌رو شده است. برپایی رفراندوم در حکومت اسلامی ولایت فقیه ایران همیشه در حد شعار و تابو باقی مانده است . وقتی پدیده خودش را فرستاده خدا میداند و مردم را گوسفندان صغار....چطور اجازه دهد که خواسته خدایان ابله به رای مردم گذاشته شود ؟ با این همه در شرایط فعلی هر گونه مانوری توسط سیستم ولایت فقیه دور از ذهن نیست . وضعییت انفجاری جامعه ، 4 دهه سرکوب و پسرفت سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی ، ادامه مسیر برجام که دقیقا با اوضاع داخلی باید هماهنگ باشد.... همه و همه میتواند نوید بخش پایان شوم حکومت اسلامی بر جامعه ایران باشد .

در تحولات موسوم به بهار عرب ، مصر زمان مبارک هم به عنوان یکی از بازماندگان زمان شوروی سابق در خاورمیانه دستی خورد... بعد از مبارک اخوان المسلمین با نیم متر ریش و خنجری به کمر....بزرگترین مدعی قدرت سیاسی بود . آمریکا هم صندوق جادوگری انتخابات را گذاشت وسط و گفت بفرما...اخوان با صندوق انتخابات در راس قدرت سیاسی قرار گرفت . حدود یک سال بعد ،غرب قاطعانه به نتیجه رسید که اخوان المسلمین ظرفییت پیش بردن نسخه اقتصادی نظم نوین را ندارد و بعد ژنرال سیسی برای نجات دموکراسی وارد شد .

این اشاره تکراری لازم شد تا دعوای هژمونی بین نیروهای سیاسی واضحتر شود . در قدرت سیاسی و پیش بردن تنها نسخه اقتصادی موجود هیچ برتری بین سطلنت و مجاهد و کمونیست و بقیه وجود ندارد .هر فرد یا جریانی برای ماست خودش تبلیغ میکند ، در ذهن همه جانوران سیاسی هست که چه چیزی برای مردم و به نام مردم ... ولی به کام خودشان خوب است ؟

ولی همگی باید ملزم به پیش بردن نسخه اقتصادی نظم نوین باشند آلترناتیو دیگری فعلا وجود ندارد . پس نیروهای موجود درفکر خلاقییت و ابتکار و توانایی خودشان باشند تا چطور از صندوقهای انتخاباتی خارج شوند ؟ یاد بگیرند تا اگر از صندوق هر کسی بیرون آمد توان تحمل و کثرت گرایی و احترام متقابل خودشان را افزایش و نشان دهند.

جان عزیزانتان از حالا کمی تلورانس را تمرین کند برای آینده سیاسی همه خوب است ، شاید این آخرین 22 بهمن و دهه زجر باشد . اینطور نباشد لیکن ، که سلطنت مدعی گذشته و بابای خوبش باشد ، مجاهد بگوید چائیدی ، من برای آینده بهترم ، کمونیست به بقیه بگوید مرتجع ، بقیه به کمونیست بگویند منگول...و بعد 40 سال هنوز همان باشیم که بودیم !

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری آریانا نیوز مدعی شد، داعش یک پروژه ایرانی و نه آمریکایی است....این ادعا وقتی جایی تیتر میشود یعنی که باور دارد زمان دولت مالکی عراق و سقوط نیمی از عرق در مدت 3 روز با انواع سلاحهایی سنگین و نیمه سنگین کار حکومت اسلامی ایران است ؟ پس قدرت و نفوذ و هژمونی ولایت فقیه حاکم از تمام غرب هم در خاورمیانه بیشتر است ! پس برجام هم پروژه حکومت اسلامی ایران است که به غرب تحمیل کرده است ! و این یعنی اینکه باورکنندگان خیلی احمق و اسکول تشریف دارند . گیجتر از مدعی !

اسماعیل هوشیار
12.02.2018

www.tipf.info

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت