.
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷.
امروز:
Dec 18 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

تازه ها

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 13 بهمن 1396 ساعت 05:22

اخباروگزارشات کارگری12بهمن

- اعتصاب متحدانه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه دومین روز خود را پشت سر گذاشت

- ششمین روز اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری بروجرد

- تجمع اعتراضی کارگران اخراجی خشمگین شرکت نفت گچساران با خانواده مقابل فرمانداری

- تجمع اعتراضی کارگران شرکت جنگل شفارود نسبت به عدم پرداخت5ماه حقوق

- بیانیه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به ادامه سرکوب معلمان در شهرهای مختلف توسط نهادهای امنیتی زیر نظر دولت

- راه‌اندازی مدارس کانکسی توسط شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در مناطق زلزله‌زده

- تجمعات اعتراضی  مشتریان شرکت اطلس خودرو نسبت به عمل نکردن به تعهدات

- کشته وزخمی شدن 3کارگر کارخانه فولاد کویر دامغان درحادثه انفجار

- بخطرافتادن زندگی صدهاکارگر معدن طلا ی بئاتریکس آفریقای جنوبی به علت توفان شدید

اعتصاب متحدانه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه دومین روز خود را پشت سر گذاشت

در دومین روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه که از صبح دیروز آغاز شده است  امروز 12 بهمن ماه، کارکنان اداری و کارگران همه بخشهای کارخانه بطور متحدانه ای به همکاران اعتصابی خود پیوستند و علیرغم حضور چشمگیر نیروهای انتظامی و یگان ویژه در محل کارخانه، دست به تجمع در مقابل ساختمان مدیریت زدند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در پی ادامه این اعتصاب و تجمع کارگران در مقابل دفتر مدیریت، کیومرث کاظمی قائم مقام مدیر عامل در میان کارگران حاضر شد و تلاش کرد با وعده پرداخت حقوق آبانماه تا آخر وقت اداری امروز، کارگران را وادار به شکستن اعتصاب کند اما کارگران بشدت به او معترض شده و اعلام کردند اسد بیگی و فرماندار باید بیایند و پاسخ ما را بدهند.

لازم به یاد آوری است در اعتصاب شش روزه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در آذر ماه سالجاری فرماندار شوش و اسد بیگی مدیر عامل کارخانه با حضور در جمع کارگران متعهد شده بودند تا پایان سال با پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران، پرداخت حقوقهای آنان را بروز کنند اما با گذشت نزدیک به دو ماه از آن تاریخ و نزدیک شدن به پایان سال، کارگران این شرکت همچنان سه ماه حقوق معوقه دارند.

بنا بر این گزارش در پی اعتراض خشمگینانه کارگران حاضر در تجمع به قائم مقام مدیر عامل کارخانه، وی ناچار به ترک محل شد و ساعتی بعد حقوق آبانماه کارگران روز مزد به حساب آنان واریز شد اما حقوق مابقی کارگران و کارکنان شرکت که عموما رسمی می باشند به حساب آنان واریز نشد.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه با توجه به نزدیک شدن به پایان سال، امروز خواهان پرداخت دو ماه از حقوقهای معوقه خود بودند و از آنجا که فقط حقوق آبانماه حدود 50 درصد از کارگران به حسابهایشان واریز شد آنان بدون پایان اعتصاب و با تاکید به پرداخت فوری حقوقهای معوقه خود،  حوالی ظهر محل کارخانه را ترک کردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 12 بهمن ماه 1396

ششمین روز اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری بروجرد

روزپنج شنبه دوازدهم برای ششمین روز متوالی، کارگران شهرداری بروجرد به اعتصاب وتجمعشان دراعتراض به عدم پرداخت 8ماه حقوق ادامه دادند.

براساس گزارش منتشره،حدود 100 تن از کارگران شهرداری بروجرد روزپنجشنبه برای ششمین روز متوالی با حضور در محوطه ساختمان شهرداری مرکزی خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند.

تجمع امروزدر حالی صورت گرفته که عصر روز گذشته سرپرست شهرداری بروجرد از سمتش عزل شده است.

اعتراضات کارگران شهرداری بروجرد در طول هفته جاری با تجمع، پهن کردن سفره خالی در محوطه شهرد اری و عدم جمع آوری زباله های شهری همراه بوده است.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی خشمگین شرکت نفت گچساران با خانواده مقابل فرمانداری

ظهر روز پنج شنبه دوازدهم بهمن ماه، کارگران اخراجی خشمگین شرکت نفت گچساران با خانواده همزمان با برگزاری جلسه هماهنگی طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی گچساران و باشت با حضور استاندار کهگیلویه و بویراحمد و نماینده مجلس ازگچساران و باشت وهمچنین مدیران کل و مسئولان این دو شهرستان دست به تجمع اعتراضی مقابل فرمانداری گچساران زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،این تجمع اعتراضی با حضور گوهرگانی، معاون امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد شدت بیشتری گرفت و معترضان به سمت وی رفته و با بیان مشکلات خود و برخی اظهارات مبنی بر بی‌عدالتی در وضعیت بیکار شدن خود شدند.

همچنین یکی از معترضان به نمایندگی از دیگر افراد خطاب به غلامرضا تاج‌گردون نماینده مجلس گفت: آقای تاج‌گردون از اخراج ما یکسال می‌گذرد.ما ۴۸ نفر بودیم که لیست ما به بیش از ۱۰۰ نفر و سپس ۱۸۰ رسید ما طلبکاری‌های که از شرکت نفت داریم حداقل یک ماه تا دوماه حقوق است، که ما ۴۸ نفر هستیم.

وی که به نمایندگی از دیگران سخن می‌گفت، تصریح کرد: متاسفانه لیست اضافه شده و کارهای که خود می‌خواستند را انجام داده‌اند و شب گذشته کسانی را در مجموعه ۱۴۵ به کار واداشته‌اند ما مانع نان خوردن کسی نیستیم اما اولویت باید از ما باشد بعد دیگران.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت جنگل شفارود نسبت به عدم پرداخت5ماه حقوق

صبح روز پنج شنبه دوازدهم بهمن ماه، کارگران شرکت جنگل شفارود دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق مقابل ساختمان این شرکت در رضوانشهر تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،این کارگران از ماه شهریور تاکنون حقوق دریافت نکرده‌اند.

بنابهمین گزارش،تجمع صبح امروز کارگران شرکت جنگل شفارود با دخالت مسئولان شرکت به سرعت به پایان رسید امابه نظر می‌رسد در صورت عدم پرداخت حقوق این کارگران در روزهای آتی نیز شاهد تجمعات مشابه باشیم.

یادآوری:در سال 1352 به منظور تاسيس صنعت چوب و کاغذ در کشور با مشارکت وزارت کشاورزي و منابع طبيعي وقت و سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران، شرکت صنايع چوب و کاغذ ايران (چوکا) شامل دو بخش جنگل و صنعت در استان گيلان تاسيس گرديد و در سال 1365 به دليل تخصصي شدن کارها و بر اساس مصوبه هيات وزيران، بخش جنگل از صنعت منفک و تحت عنوان شرکت سهامي جنگل شفارود آغاز به فعاليت نمود. در سال 1368 نيز پس از تفکيک وظايف وزارت کشاورزي و جهاد سازندگي ، رسماً تحت پوشش وزارت جهاد سازندگي قرار گرفت.

مساحت جنگل‌هاي تحت پوشش شرکت جنگل شفارود در حال حاضرحدود 135 هزار هکتار و در قالب 73 فقره طرح جامع جنگل‌داري مي‌باشد که سطحي معادل 24 درصد از جنگل‌هاي استان گيلان را شامل مي‌شود. حفظ، احياء، توسعه و بهره‌برداري از جنگل‌ها با توجه به شرايط اقتصادي و اجتماعي و با در نظر گرفتن اصل بهره‌برداري مستمر از جنگل‌هاي تحت پوشش، تهيه‌ و اجراي طرح‌هاي جامع جنگل‌داري ، احداث هزاران کيلومتر شبکه راه‌هاي ارتباطي به منظور دست‌يابي به منابع جنگلي، انجام عمليات جنگل‌کاري و احيايي.و نهايتاً بهره‌برداري صحيح و اصولي از جنگل‌هاي تحت پوشش با هدف استمرار برداشت و افزايش توليد چوب و تامين بخشي از نياز صنايع سلولزي کشور از اهم وظايف شرکت محسوب مي‌گردد.

بیانیه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به ادامه سرکوب معلمان در شهرهای مختلف توسط نهادهای امنیتی زیر نظر دولت

برخورد امنیتی با معلمان معترض در استان های لرستان، اصفهان و سایر نقاط ، حکایت از سرکوب معلمان به شیوه ها و ترفندهای مختلف دارد و در ادامه همان بازداشتها، تبعیدها و اخراجهای بی قانونی است  که سالهاست در حق معلمان این مرز و بوم روا می دارند.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران بتاریخ یازدهم بهمن ماه بیانیه ای بشرح زیر در اعتراض به ادامه سرکوب معلمان در شهرهای مختلف توسط نهادهای امنیتی زیر نظر دولت  صادر نمود:

در دی ماه ۱۳۹۶ خورشیدی مردم به جان آمده از تبعیض، بی عدالتی، اختلاس و همه نامردمی های حاکم بر جامعه ایران در نزدیک به صد شهر ایران به خیابانها آمدند و فریاد عدالتخواهی سر دادند، این اعتراضات در شهرهای محروم و دورافتاده بیشتر بود و شهر الیگودرز در کنار شهرهایی مانند درود ، تویسرکان، قهدریجان، خمینی شهر و ... صحنه اعتراضات مردمی بود.

در واکنش به این اعتراضات  در الیگودرز بخش امنیتی شهر اقدام به دستگیری تعدادی از شهروند نمود که  دو نفر  از فرهنگیان دلسوز شهر نیز در بین   آنها حضور داشتند و نزدیک به دو هفته در بازداشت موقت نگه بودند ،که  با قید وثیقه و کفالت آزاد شدند .

 اما خط برخورد متوقف نشد و در ادامه  یکی از مدیران مدارس تلفنی به   اداره اطلاعات احضار گردید که بنابر اطلاع بعد از مراجعه مورد  ضرب و شتم قرار گرفته  و بعد از چند ساعت بازداشت آزاد شده است و  در کمال ناباوری  اداره آموزش و پرورش به جای  پیگیری این هتک حرمت، ابلاغ  ایشان را لغو  نموده است.

برخورد امنیتی با معلمان معترض در استان های لرستان، اصفهان و سایر نقاط ، حکایت از سرکوب معلمان به شیوه ها و ترفندهای مختلف دارد و در ادامه همان بازداشتها، تبعیدها و اخراجهای بی قانونی است  که سالهاست در حق معلمان این مرز و بوم روا می دارند.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران قویا نسبت به این نوع رفتارهای فراقانونی هشدار میدهد و از مسئولین وزارت آموزش و پرورش می خواهد نسبت به این نوع رفتارهای امنیتی واکنش مناسب نشان داده و از تمامی توان خود جهت متوقف ساختن این شیوه های سرکوب استفاده نماید و  همچنین به  دستگاههای امنیتی  و قضایی اعلام میدارد چگونه است که توان جلوگیری از فرار غارتگران بیت المال و دزدان صندوقهای بازنشستگی و صندوق ذخیره فرهنگیان را ندارید اما نسبت به  خواسته های مدنی مردم و معلمان این مرز و بوم که معلمین فرزندانتان نیز  هستند دست به سرکوب میزنید؟ به شیوه های غیر قانونی آنها را دستگیر و بر خلاف قانون بازداشت، زندانی، تبعید و با اعمال نفوذ اخراج مینمایید؟ مباد روزی که کاسه صبر معلمان کشور از رفتارهای فراقانونی شما به آخر برسد.

شورای هماهنگی بر حسب وظیفه قانونی خود از دولت و وزارت متبوع انتظار دارد که با اتخاذ روشهای مناسب از ادامه این روند جلوگیری نمایند و اجازه ندهند دستگاههای امنیتی رفتارهای ضعیف  خود را در دیگر حوزه ها با سرکوب معلمان جبران نمایند، اجازه ندهند منافع کشور به خاطر تصمیمهای غیرقانونی آنها  مورد تهدید قرار گیرد.   در غیر اینصورت  شورای هماهنگی به نمایندگی از تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور حق هر گونه اعتراض را برای خود لازم و ضروری  می دانند.

راه‌اندازی مدارس کانکسی توسط شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در مناطق زلزله‌زده

اسکندر لطفی از راه‌اندازی مدارس کانکسی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه خبر داد. هزینه این مدارس از طریق مشارکت عمومی فرهنگیان تامین شده‌است.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ12بهمن،اسکندر لطفی (فعال معلمان) در ارتباط با کمک‌رسانی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه و راه‌اندازی مدارس کانکسی در روستاهای این مناطق گفت: با همت فرهنگیان سراسر کشور، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، تعدادی کانکس در روستاهای آسیب‌دیده سرپل‌ذهاب به آموزش و پرورش تحویل داد که در حال حاضر کلاس‌های درس در این کانکس‌ها دایر است.

وی در ارتباط با جزئیات این کمک‌رسانی گفت: این پروژه تحت نظارت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران و با همراهى انجمن صنفی معلمان مریوان و کانون صنفى معلمان کرمانشاه انجام شد و در آن ۸ کانکس آموزشی در روستاهای زلزله‌زده سرپل‌ذهاب و ۲۳ کانکس آموزشی دیگر در شهرستان سرپل‌ذهاب راه‌اندازی و شروع به کار کرد.

این عضو انجمن صنفی معلمان مریوان در ادامه گفت: به منظور ملزم نمودن دولت برای اقدام عملی و به‌موقع در زمینه بازسازی مدارس آسیب‌دیده، همه کانکس‌های آموزشی (۳۱ کانکس)، طی قراردادی مکتوب به‌صورت امانی برای دوره‌ی زمانی یک و نیم ساله در اختیار اداره آموزش و پرورش شهرستان سرپل ذهاب قرار داده شده‌است.

لطفی افزود: علاوه بر کانکس‌های تهیه شده توسط معلمان، تعدادی از خیرین نیز کانکس‌های اهدایی خود را که تعداد آنها ۲۴ عدد بود، تحویل کانون صنفی معلمان مریوان دادند تا از آنها در تهیه فضاهای آموزشی و کمک‌آموزشی استفاده شود.

این فعال صنفی معلمان در پایان گفت: هزینه این طرحِ آموزشی توسط مشارکت جمعی معلمان فراهم شد و باید گفت سطح مشارکت فرهنگیان و همراهی آنها، بسیار ستودنی و قابل تقدیر بود. 

تجمعات اعتراضی  مشتریان شرکت اطلس خودرو نسبت به عمل نکردن به تعهدات

تجمعات اعتراضی مشتریان شرکت اطلس خودرو نسبت نسبت به عمل نکردن به تعهدات ادامه دارد.

براساس گزارشی که 12بهمن رسانه ای شد،برخی مشتریان اطلس خودرو دراعتراض به شرایط فروش و عدم تعهد این شرکت نسبت به تحویل خودروی اسپورتیج و سراتو، چندین مرتبه مقابل دفتر این شرکت تجمع کردند.

ماجرا به سال گذشته بر می گردد که قرار بوده امسال مشتریانی که خودروی اسپرتیج از اطلس خودرو ثبت نام کرده بودند طی ۹۰ روز خودروی خود را تحویل بگیرند. اما در تیر ماه امسال که دعوت نامه رسمی شرکت اطلس خودرو را گرفته بودند تا یک هفته بعد از دریافت دعوتنامه خودروی خود را تحویل بگیرند تا به امروز این شرکت خودروی آنها را تحویل نداده است.

از سوی دیگر هفته گذشته شرکت اطلس خودرو به مشتریان اسپورتیج خود اعلام کرده باید مابه التفاوت 80 میلیونی دیگری را نیز پرداخت کنند که رقم نهایی خودرو 280 میلیون تومان شده است!

شرکت اطلس خودرو علت این تفاوت قیمت را بسته شدن سایت ثبت سفارش خودرو عنوان می کند و به نظر می رسد دولت در تیرماه امسال با انجام این اقدام هرج و مرجی در بازار خودرو ایجاد کرده است.

سوال این است که چرا شرکت اطلس خودرو که با قیمت قطعی 199 میلیون تومان قرارداد خود را امضا کرده و دعوت نامه نیز صادر کرده تا خودرو را تحویل دهد حالا بعد از گذشت چندین ماه خواهان پرداخت 80 میلیون دیگر از سوی مشتریان شده است.

از سوی دیگر مشتریان خودروی سراتوی این شرکت نیز مشابه همین مشکل را دارند که باید 55 میلیون دیگر مازاد بر آنچه قیمت قطعی بوده پرداخت کنند.

متاسقانه برخی مشتریان که از درخواست خود انصراف داده اند، شرکت اطلس خودرو موظف بوده ظرف دو هفته پول آنها را برگداند که بسیاری از افراد در سه ماه اخیر انصراف خود را اعلام کرده اند هنوز نتوانسته اند پول خود را پس بگیرند.

نکته جالب تر اینکه در قرارداد جدید مشتریان اطلس خودرو پس از پرداخت مبلغ مازاد الحاقیه ای وجود دارد که در آن آمده است که مشتری حق هیچ گونه اعتراض در خصوص قیمت خودرو، رنگ، سال پرداخت و ... را ندارد.

کشته وزخمی شدن 3کارگر کارخانه فولاد کویر دامغان درحادثه انفجار

انفجار چهارشنبه شب(11بهمن) کوره کارخانه فولاد کویر دامغان موجب کشته وزخمی شدن 3کارگراین مجتمع شد.

فرماندار دامغان،علی اصغر مجد روز پنجشنبه با بیان خبربالا،افزود : این کارگر در این حادثه که چهارشنبه شب روی داد، بر اثر سوختگی شدید فوت کرد.

وی سقوط غلتک بر روی دیگ را علت انفجار کوره ذوب ذکر کرد و اظهارداشت : 2 کارگر مصدوم به بیمارستان ولایت منتقل شدند و حال عمومی آنان خوب گزارش شده است.

بنابرآخرین خبر رسانه ای شده، دو کارگر مصدوم این حادثه عصرامروز از بیمارستان مرخص شدند.

بخطرافتادن زندگی صدهاکارگر معدن طلا ی بئاتریکس آفریقای جنوبی به علت توفان شدید

طوفان شدید وقطع برق واز کار افتادن آسانسور باعث محبوس شدن حدود 950کارگر معدن طلای بئاتریکس آفریقای‌جنوبی از روز چهارشنبه11بهمن دراعماق زمین شده است.

به گفته سخنگوی این معدن طلا تاکنون 65نفر از کارگران معدن سالم بیرون آورده شده‌اند اما اتحادیه کارگران معدن نسبت به بخطر افتادن جان باقی کارگران که از روز گذشته در داخل معدن محبوس شده‌اند اظهار نگرانی شدید کرده است.

معدن طلای بئاتریکس آبه شرکت سیبانی-استیل‌واتر تعلق دارد ودر 290 کیلومتری جنوب‌غربی شهر ژوهانسبورگ واقع شده است.

آن‌طور که گزارش شده این معدن دارای ۲۳ طبقه زیرزمین است که گودترین آنها در عمق ۱۰۰۰ متری زیر زمین حفر شده است.

جیمز ولستد، سخنگوی معدن بئاتریکس به خبرگزاری فرانسه گفته "همه معدنچیان حالشان خوب است و ما برایشان غذا و آب فرستاده‌ایم."

او گفته مهندسان تاسیسات در حال تلاش برای به کار انداختن ژنراتورهای اضطراری و استفاده از آنها برای به راه‌اندازی مجدد آسانسورها هستند.

با وجود این، اتحادیه کارگران معدن آفریقای‌جنوبی از روند امدادرسانی انتقاد کرده و آن را "بسیار کند" ارزیابی کرده است.

لیووانی مامبورو، سخنگوی این اتحادیه به خبرگزاری رویترز گفته: "مشکل این جاست که آنها می‌خواهند کارگران را یکی یکی  از زیر زمین بیرون بیاورند".

اتحادیه کارگران معدن و ساختمانی هم گفته نگرانی‌ها از آنجا افزایش یافته که تعداد محصورشدگان در زیرزمین بسیار زیاد است.

جوزف ماتونجوآ، رئیس این اتحادیه گفته همین الان هم ممکن است به علت کم آب شدن بافت‌های بدن و پایین آمدن سطح قند و کمبود مواد مغذی جان برخی از معدنچیان گرفتار شده به خطر افتاده باشد.

دوازدهم بهمن ماه1396

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت