.
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷.
امروز:
Oct 16 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 05 آذر 1396 ساعت 13:51

طرح عراق برای احداث یک خط لوله جدید از کرکوک به ترکیه

دویچه وله فارسی : دولت عراق قصد دارد برای انتقال نفت منطقه کرکوک به بندر جیهان ترکیه یک خط لوله جدید احداث کند. وزارت نفت عراق می‌گوید خط لوله قبلی در منطقه تحت تسلط تروریست‌های گروه "دولت اسلامی" قرار داشت و آسیب دیده است.

Irak Ölfelder in Kirkuk (Getty Images/AFP/K. Sahib)

خط لوله فرسوده و آسیب دیده در کرکوک

با منتفی شدن استقلال اقلیم خودمختار کردستان عراق، مناقشه میان دولت مرکزی و کردها بر سر تسلط بر منطقه نفت‌خیر کرکوک نیز، دست‌کم در حال حاضر فروکش کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حدود پنج هفته پس از تسلط نیروهای دولت مرکزی بر کرکوک، پروژه احداث یک خط لوله جدید برای انتقال نفت از این منطقه در دستور کار قرار گرفته است.

بنابر این گزارش، وزارت نفت عراق روز یک‌شنبه (۵ آذر/ ۲۶ نوامبر) اعلام کرد خط لوله جدید قرار است جایگزین تاسیسات قدیمی شود که فرسوده شده و بر اثر حمله‌های تروریستی آسیب دیده است.

بیشتر بخوانید: هشدار عراق درباره معاملات نفتی شرکت‌های خارجی با اقلیم کردستان

اسلام‌گرایان گروه "دولت اسلامی" (داعش) تا پاییز امسال حدود سه سال بر بخش بزرگی از کرکوک تسلط داشتند. منطقه کرکوک به لحاظ وجود منابع زیرزمینی نفت و گاز از غنی‌ترین بخش‌های عراق به شمار می‌رود و تروریست‌ها بخشی از نیازهای مالی خود را از قاچاق نفت این منطقه تامین می‌کردند.

در پی حمله‌های هوایی ائتلاف به رهبری ایالات متحده و یورش‌های زمینی که پیشمرگه‌های کرد در آن نقش اساسی داشتند جهادگرایان "داعش" رفته رفته از کرکوک بیرون رانده شدند. تروریست‌ها هنگام عقب‌نشینی بسیاری از تاسیسات نفتی در منطقه را منفجر کردند.

به گزارش رویترز، جابر لعیبی، وزیر نفت عراق، از وزارت‌خانه متبوع خود خواسته زمینه دعوت از شرکت‌هایی که آماده سرمایه‌گذاری و احداث خط لوله جدید تا بندر جیهان ترکیه هستند را فراهم کنند.

انتقال نفت کرکوک به بندر جیهان

حکومت خودگردان اقلیم کردستان عراق تا پاییز سال گذشته نفت کرکوک را از طریق بندر جیهان به بازارهای جهانی ارسال می‌کرد. میزان صادرات نفت از این منطقه تا روزی ۵۰۰ هزار بشکه گزارش شده است.

بیشتر بخوانید: نیروهای نظامی عراق کنترل استانداری کرکوک را به دست گرفتند

وزارت نفت عراق حکومت اقلیم کردستان را متهم می‌کند که به درخواست‌های این وزارت‌خانه برای همکاری و بهره‌برداری از خط لوله قدیمی پاسخی نداده است.

اکثریت ساکنان منطقه کرکوک کرد و ترکمن هستند و عرب‌ها کمتر از ۳۰ درصد جمعیت این منطقه را تشکیل می‌دهند. در جریان همه‌پرسی مناقشه‌برانگیز استقلال در اقلیم کردستان، اکثریت نمایندگان مجلس استانی کرکوک رأی به شرکت در این همه‌پرسی دادند.

این همه‌پرسی و به خصوص شرکت منطقه کرکوک در آن با مخالفت شدید دولت مرکزی عراق روبرو شد. دو کشور همسایه، ایران و ترکیه نیز با استقلال کردستان عراق به شدت مخالف بودند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت