.
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷.
امروز:
Dec 17 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 21 آبان 1396 ساعت 22:25

اخباروگزارشات کارگری21/20آبان

- اعتراضات کارگران تویسرکان همزمان با سفر علی ربیعی به این شهرستان برای افتتاح  ورزشگاه ازجمله کارگران کارخانه صنایع غذایی حمیل(همراه بافیلم)

- اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه ایران پوپلین برای دومین روز متوالی

- اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه کک و پالایش قطران زرند دراعتراض به عدم پرداخت حق بیمه وتمدیدنشدن دفترچه های درمانی تأمین اجتماعی

- تجمع  دوباره کارگران اخراجی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی مقابل استانداری خوزستان برای بازگشت بکار

- تجمع  اعتراضی کارگران کارخانه فولاد میبد نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل فرمانداری

- ادامه تجمعات اعتراضی  کارگران شرکت پالایش نفت آبادان مقابل سازمان منطقه آزاد اروند

- تجمع اعتراضی بازنشستگان شرکت فولاد خوزستان نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان

- اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران:

بازگرداندن محمود صالحی و رضا شهابی به زندان و غل و زنجیر کردن فعالین کارگری را شدیدا محکوم کنیم

- بیانیۀ جمعی از کارگران و فعالین کارگری در محکومیت بازداشت فواد زندی

- کنفدراسیون اتحادیه های کارگری سوئیس، خواهان آزادی فوری رضا شهابی و اسماعیل عبدی شد

- تداوم بازی  با جان محمود صالحی را تحمل نخواهیم کرد

- محمود صالحی برابر قانون باید آزاد گردد!

- تجمع رانندگان سرویس مدارس کرمان دراعتراض به کاهش نرخ سرویس مقابل اداره کل آموزش و پرورش

- تجمع اعتراضی کشاورزان انار مقابل فرمانداری

- تجمع اعتراضی اعضای تعاونی مسکن "نسیم فجر" مقابل استانداری آذربایجان غربی

- طی نیمه اول سال جاری دراستان کرمانشاه براثر حوادث کاری 15کارگرجان باختند و317کارگرصدمه دیدند

- مرگ کارگر کشتارگاه دزفول بر اثر سقوط در حوضچه پساب

- جان باختن کارگرشهرداری تبریزحین کاردر سانحه رانندگی

- مرگ دو نجات‌غریق در آب گرم نیمه‌کار بندرخمیر

اعتراضات کارگران تویسرکان همزمان با سفر علی ربیعی به این شهرستان برای افتتاح  ورزشگاه ازجمله کارگران کارخانه صنایع غذایی حمیل(همراه بافیلم)

عصر روزگذشته بیستم آبان ماه،همزمان با سفر علی ربیعی به تویسرکان برای افتتاح  ورزشگاه کارگران،جمعی از کارگران این شهرستان ازجمله کارگران کارخانه صنایع غذایی حمیل اعتراضاتشان را نسبت عدم پرداخت حقوق،نداشتن بیمه و.... به بنمایش گذاشتند وخواهان گفتگوی رودررو و بی پرده با وزیرکارشدند.

جمعی ازکارگران صنایع غذایی حمیل به نمایندگی از 120 کارگر کارخانه در مراسم افتتاح ورزشگاه کارگران تویسرکان حضور یافته اند، به امید فرصتی مناسب برای بی پرده حرف زدن با ربیعی بودند که این امر آن طور که باید محقق نشد.

به گزارش یک منبع خبری محلی،دو روز پیش بود که علی ربیعی وزیر کار در توییت خود نوشته بود که "در صدای بلند تهران، پژواک حاشیه‌ها گم شده، ایران فقط تهران نیست.فردا به همدان سفر میکنم دردهای نامرئی روستاها و شهرستان ها باید شنیده شود."

با این حال آنچه آن طور که باید و شاید شنیده نشد، لااقل دردهای مردم شهرستان تویسرکان بود، دردهایی که حاکی از قطع شدن بیمه، نگرفتن حقوق، بستری بودن فرزند در بیمارستان و با سیلی صورت خود و خانواده خود را سرخ کردن کارگرانی بود که تنها خواستند حرفشان شنیده شود.

ساعت ها قبل از رسیدن وزیر به تویسرکان بودند کارگرانی که نامه به دست منتظر رسیدنش، تا شاید ربیعی بیاید و به درد و دل هایشان گوش دهد، همان گونه که قرار بود "دردهای نامرئی روستاها و شهرستان ها باید شنیده شود".

اما این گونه نشد، تعدادی از کارگران شرکت حمیل که می گفتند به نمایندگی از 120 کارگر دیگر شرکت در آیین افتتاح ورزشگاه کارگران تویسرکان حضور یافته اند، به امید فرصتی مناسب برای بی پرده حرف زدن با ربیعی بودند که این امر آن طور که باید محقق نشد.

کارگران نامه به دست به هر کسی می رسیدند می گفتند اجازه بدهید حرف مان را بزنیم، شما برای شنیدن حرف های ما آمده اید، ورزشگاه به چه کار مامی آید زمانی که گرسنه ایم، بیمه مان قطع شده و هزاران مشکل دیگر بر سر راه داریم، بالا و پایین پریدن به کارمان نمی آید!

ربیعی در جمع مسئولان تویسرکانی گفته بود که تا "دو سال و نیم آینده اشتغال را بهبود می بخشیم"، همین حرف سبب شدتا کارگران که در محل حضور داشتند، با صدایی که به جایی نرسید بگویند مشکل ما و شرکت ما و 120 کارگر را حل کنید بهبود دیگری نمی خواهیم.

هنوز پنج دقیقه بیشتر از سخنان وزیر که مبنی بر تصمیم دولت به اخذ سیاست های نشاط آور در جامعه، نگذشته بود که کارگران از کم توجهی ربیعی و گوش ندادن او به حرف هایشان صداهایشان بالا گرفت.

برخی از کارگران ساختمانی تویسرکان هم از قطع شدن بیمه هایشان گلایه مند بودند، آنان می گفتند که با توجه به وضعیت آب  هوایی و رکود ساخت و ساز ما کارگرانی که بیمه ساختمان هستیم نمی توانیم حتی در پاییز به گردوتکانی مشغول شویم و یا اگر کار دیگری انجام دهیم و اتفاقی برایمان روی دهد بیمه مشمول ما نمی شود، می گویند که بیمه شما بیمه کارگران ساختمانی است نه چیز دیگر، خودتان قضاوت کنید در این وانفسای گرانی و نبود ساخت و ساز که با آمدن زمستان به طور کامل هم متوقف می شود، ما در روزهای سرد زمستانی چگونه پول گاز و برق را پرداخت کنیم تا لااقل از سرما به خود نلرزیم؟!

کارگر دیگری هم که از شرکت حمیل بود، هم گفت: بالاجبار کار خود را رها کرده و دست زن و بچه ام را گرفته و به روستا رفته ایم، در ابتدای مهر سال جاری پولی در جیب نداشتم که برای دو فرزند دانش آموزم کیف و کفش خریداری کنم، حتی هزینه کتاب های آنان را هم قرض گرفته ام، چرا وزیر دقایقی نماند تا به حرفمان گوش دهد.

صدای ما از سر بدبختی و نداری گاهی بلند می شود، آنان که مدعی اند لحظه ای تأمل می کردند و به حرف های ما که دلشکسته از روند بی توجهی مسئولان هستیم کمی با حوصله گوش می دادند، اگر نمی توانند مشکل ما را حل کنند لااقل گوش شنوایی برای ما می شدند.

لینک فیلم اعتراضات کارگران:

https://www.aparat.com/v/u5xq8

اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه ایران پوپلین برای دومین روز متوالی

روزیکشنبه بیست ویکم آبان ماه، کارگران کارخانه ایران پوپلین برای دومین روز متوالی به اعتصاب  وتجمعشان دراعتراض به موقتی تر شدن قراردادکار ،عدم پرداخت ماه ها حق بیمه و3ماه حقوق  وبرای اداره مجدد کارخانه توسط کارگران،ادامه دادند.

روز گذشته یکی از کارگران این واحد تولید کننده انواع پارچه های پیراهنی، روپوشی، چادری، ملحفه‌ای و پرده‌ای،گفت:تنها خواسته ما این است شرایط برگردد به حالت قبلی، اعتقاد ما این است که باید شرکت را مانند قبل به کارگران بدهند تا اداره کنند، سال ۸۹ شورای تامین مصوبه ای داشت و شرکت را یک سال به کارگران سپرد، این یک سال بعدش تبدیل شد به سه سال، ما در این سه سال نه تنها این مشکلات را نداشتیم بلکه سود دهی هم داشتیم، حقوق مان سرموقع بود، بیمه ما پرداخت می شد، اضافه کار پرداخت می شد، کسی اخراج نمی شد ولی الان تا یک نفر حرف می زند فورا او را بیرون می کنند.

وی افزود،مشکلی که داریم این است که سه ماه حقوق نگرفته ایم و نه کسی در این شرکت پاسخگوست و نه کسی در استان پاسخگوست.

وی با اشاره به اینکه ساختار قراردادهای ما را نیز تغییر داده اند افزود: تا کنون قراردادهای ۳ ماهه می بستیم اما اکنون قراردادهای کار ما به دستور مدیر شرکت یک ماهه شده است.

این کارگر معترض  افزود،علت این تجمع هم همین مسئله است که ما نماینده ای نداریم که از طرف ما حرف بزند، تنها یک کمیته انضباطی داشتیم که آن را هم مدیر شرکت منحل کرد به واسطه اینکه یکبار همکاران ما تحصن کرده بودند.

وی با بیان اینکه ما نباید تاوان اشتباه مدیران را بپردازیم گفت: وقتی می گوییم چرا حقوق نمی دهید جوابشان این است که داریم بدهی های مدیران گذشته را می دهیم، داریم پول برق و آب و گاز را می دهیم، در حالی که شرکت ۳ شیفت بکوب کار می کند، چطور می شود ورودی دارد اما خروجی ندارد.

کارگر معترض با اشاره به اینکه بیمه سال ۹۵ ما را پرداخت نکرده اند افزود: یعنی اگر الان ما را از شرکت بیرون کنند تامین اجتماعی حقوق بیکاری به ما نمی دهد، خواسته ما حق و حقوق ما است، ما در قبال کار پول می خواهیم، اما متاسفانه کسی پاسخگو نیست.

وی با بیان اینکه در حالی که پول ما را نمی دهند افرادی را به عنوان مشاور و مدیر روابط عمومی با حقوق های میلیونی استخدام می کنند گفت: چطور می شود شرکتی که درآمد ندارد مدیرعاملش ماشین شاسی بلند سوار است، سال گذشته ۹۵ میلیون تومان از پول شرکت دادند ماشین خریدند، ۳۰۰ میلیون به بهانه گردشگری خرج مهمانسرا کردند درحالیکه تا کنون یک نفر هم توریست نیامد.

اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه کک و پالایش قطران زرند دراعتراض به عدم پرداخت حق بیمه وتمدیدنشدن دفترچه های درمانی تأمین اجتماعی

صبح روز یکشنبه بیست ویکم آبان، کارگران کارخانه کک و پالایش قطران زرند دراعتراض به عدم پرداخت حق بیمه وتمدید نشدن دفترچه های درمانی تأمین اجتماعی شان دست از کارکشیده ودراین واحد تولیدی تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره ، حدود ۱۵۰ نفر از کارگران کارخانه کک و پالایش قطران زرند امروز در محوطه ورودی این کارخانه تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند.

این کارگران به عدم تمدید دفترچه‌های درمانی تأمین اجتماعی خود معترض شده و کار را تعطیل کردند.

اکبر قلی‌زاده رئیس اداره تأمین اجتماعی شهرستان زرند عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما را دلیل تمدید نکردن دفترچه‌های کارگران عنوان کرد و اظهار داشت: تا زمان پرداخت بدهی قانون به ما اجازه تمدید را نمی‌دهد.

کارخانه کک و پالایش قطران  درشهرستان زرند، کیلومتر 7 جاده زرند-کرمان واقع شده ودرحال حاضر700نفر در آن مشغول به کار هستند.

تجمع  دوباره کارگران اخراجی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی مقابل استانداری خوزستان برای بازگشت بکار

روزیکشنبه21آبان،جمعی از کارگران اخراجی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه اهواز برای باری دیگردر اعتراض به بیکار شدن خود به دنبال واگذاری تعدادی از جایگاه های سوخت به بخش خصوصی وبرای بازگشت بکار، مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،یکی از تجمع کنندگان گفت: به دنبال واگذاری جایگاه های سوخت به بخش خصوصی، تعداد زیادی از نیروهای پیمانکاری با 12 تا 18 سال سابقه را اخراج کردند و تعداد کمی را نگه داشتند.

وی که خواست نامش فاش نشود افزود: به جای آنکه کارکنان را به قسمت های دیگر شرکت منتقل کنند ما را اخراج کردند.

این تجمع کننده گفت: شرکت هم اکنون جای خالی در بخش های دیگر دارد اما عنوان می کند مجوزی از تهران برای جذب نیرو وجود ندارد.

وی اضافه کرد: از یک ماه پیش تاکنون این چهارمین تجمع کارگران* است اما تاکنون مسئولان جوابی به ما نداده اند.

* ادامه اعتراضات کارگران اخراجی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی مقابل استانداری خوزستان

http://etehadbinalmelali.com/ak/13-8-96/

تجمع  اعتراضی کارگران کارخانه فولاد میبد نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل فرمانداری

کارگران کارخانه فولاد میبد دراعتراض به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

براساس گزارشی که روز21آبان رسانه ای شد، کارگران کارخانه فولاد میبد در اعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق وبلاتکلیفی شغلی مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

ادامه تجمعات اعتراضی  کارگران شرکت پالایش نفت آبادان مقابل سازمان منطقه آزاد اروند

تجمعات اعتراضی  کارگران شرکت پالایش نفت آبادان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق و ممنوعیت ورود نماینده حقوقی خود، مقابل سازمان منطقه آزاد اروند ادامه دارد.

براساس گزارش منتشره،جمعی از کارگران   واحد های مختلف تولیدی وصنعتی شاغل در منطقه آزاد اروند  حوالی ظهر امروز (۲۱ آبان ماه) برای چندمین بار در اعتراض به ممنوع الورود شدن یکی از نمایندگان حقوقی خود به دفتر اشتغال منطقه آزاد اروند، مقابل ساختمان اداری این مجتمع تجمع کردند.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی  کارگران شرکت پالایش نفت آبادان نسبت به عدم پرداخت28ماه حقوق مقابل سازمان منطقه آزاد اروند

منع ورود یکی از نمایندگان حقوقی کارگران به دفتر اشتغال این منطقه آزاد اقتصادی

روزیکشنبه 14آبان،جمعی ازکارگران شرکت پالایش نفت آبادان(شرکت هنرآوران آبادان)،دراعتراض به عدم پرداخت28ماه حقوق، مقابل سازمان منطقه آزاد اروند تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری،حدود 50 نفر از کارگران شرکت هنرآوران آبادان که در شرکت پالایش نفت آبادان مشغول به کار هستند در اعتراض به پرداخت نشدن 28ماه حقوق و مزایای خود مقابل سازمان منطقه آزاد اروند تجمع کردند.

یکی از کارگران این شرکت گفت :90 نفر کارگر ، با سابقه بیش از 10 سال کار در شرکت هنرآوران مشغول به فعالیت هستند که پیمانکار مربوطه در 28 ماه اخیر حقوق و مزایا و حتی حق غذا را به آنها پرداخت نکرده است.

وی افزود : بارها برای برطرف کردن این مشکل به اداره کار مراجعه کرده ایم و در حکمی پیمانکار را ملزم به پرداخت حق و حقوق کرده که تاکنون هیچ گونه حقوقی دریافت نکرده ایم.

وی گفت: برای حل این مشکل نماینده تام الاختیاری را به اداره کار سازمان منطقه آزاد اروند معرفی کرده ایم ولی در کمال تعجب از ورود وی به این سازمان برای پیگیری مطالبات کارگران جلوگیری شده است.

یک منبع خبری دیگر در همین رابطه نوشت،روزیکشنبه14آبان،جمعی از کارگران شاغل در منطقه آزاد اروند در اعتراض به منع ورود یکی از نمایندگان حقوقی کارگران به دفتر اشتغال این منطقه آزاد اقتصادی ، مقابل این دفترتجمع کردند.

بنابه گزارش همین منبع،این اجتماع اعتراضی مقابل محل استقرار دفتر اشتغال منطقه آزاد اروند وبا شرکت جمعی از کارگرانی مشغول بکاردر کارگاه‌های مستقر در محدوده منطقه آزاد اروند، برپاشد.

بنابهمین گزارش،از صبح روز گذشته (شنبه، ۱۳ آبان) تاکنون از ورود یکی از نمایندگان حقوقی کارگران به دفتر اشتغال منطقه آزاد اروند جلوگیری شده است.

دفتر اشتغال منطقه آزاد اروند در محدوده ساختمان اداری مجموعه منطقه آزاد اروند قرار دارد و از قرار معلوم اکنون دو روز است که به این شخص برای ورود به محدوده ساختمان منطقه آزاد اروند و رفتن به دفتر اشتغال اجازه داده نشده است.

برابر ماده 30 قانون اشتغال نیروی انسانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی چنانچه اختلاف کارگر و کارفرما از طریق سازش حل نشود، پرونده این اختلاف با حضور طرفین اختلاف یا نمایندگان تمام الاختیار آنها و نماینده سازمان منطقه آزاد، در هیات رسیدگی به اختلاف دفتر اشتغال بررسی خواهد شد.

تجمع اعتراضی بازنشستگان شرکت فولاد خوزستان نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان

روزیکشنبه21آبان،جمعی از بازنشستگان شرکت فولاد خوزستان دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان در مسجد ارشاد اهواز تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،حدود 30 نفر از بازنشستگان شرکت فولاد خوزستان با تجمع در مسجد ارشاد اهواز اعلام کردند صندوق بازنشستگی حقوق و مطالبات آنها را پرداخت نمی کند .

یکی از تجمع کنندگان که خواست نامش در خبر ذکر نشود بیان کرد: صندوق بازنشستگی فولاد خوزستان چهار هزار عضو دارد و 2 هزار نفر دیگر نیز در حال بازنشستگی و ملحق شدن به این صندوق هستند.

وی گفت: بازنشستگان فولاد خوزستان چندین مطالبه و خواسته دارند که تا کنون هیچ مسئولی حاضر به رسیدگی و پاسخگویی به این مشکلات نبوده است.

این بازنشسته شرکت فولاد خوزستان افزود: از جمله خواسته های اعضای این صندوق پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان و پرداخت مطالبات چند ساله آن ها است.

این فرد عنوان کرد: صندوق بازنشسته فولاد خوزستان از سال 1392 از زیر پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت خارج شد و به بخش خصوصی واگذار شد و از همان زمان مشکلات این صندوق آغاز شد که به خصوصی شدن این صندوق نیز اعتراض داریم.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران:

بازگرداندن محمود صالحی و رضا شهابی به زندان و غل و زنجیر کردن فعالین کارگری را شدیدا محکوم کنیم

کمیته دفاع از محمود صالحی در اطلاعیه شمار‌ ۹ خود اعلام نموده است که دستگاه قضایی و اطلاعاتی رژیم جمهوری اسلامی در تصمیمی مشترک هرگونه تلاش خانواده محمود برای مرخصی پزشکی ایشان را به شکست کشاندند و روز شنبه ۲۰ آبان ماه برابر با ۱۱ نوامبر محمود صالحی را با تنی بیمار و قلبی نیازمند معالجه فوری به زندان سقز برگرداندند. این در شرایطی است که محمود صالحی نیاز حیاتی به درمان در بیمارستانی مجهز در یکی از شهرهای بزرگ کشور دارد و به هیچ عنوان توانایی تحمیل شرایط زندان را به دلیل بیماریهای قلبی و کلیه ندارد. جمهوری اسلامی طی سالها زندان و اذیت و آزار دو کلیه محمود صالحی را از بین برد و اینکه قلب این مبارز جنبش کارگری ایران را نشانه گرفته است.

در همین روز، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بیانیه ای اعلام نمود که رضا شهابی به دلیل عوارض جسمی در ناحیه گردن و کمر و پاهایش روز بیستم آبان از زندان رجایی شهر به درمانگاه بیمارستان خمینی با غل و زنجیر اعزام شد. رضا شهابی پس از معاینه پزشک دوباره به زندان منتقل شد. این رفتار غیرانسانی در شرایطی صورت می گیرد که طبق وعده های پوشالی مقامات ارشد امنیتی جمهوری اسلامی رضا شهابی می بایست تا کنون نه فقط در بیمارستانی خارج از زندان بستری و معاینه میشد بلکه احکام ظالمانه زندان که به حکم او اضافه شده بود همگی لغو میگردیدند.  

طبق همین گزارشات، علی رغم تحمل شرایط بسیار سخت و بیماریهای متعدد، روحیه محمود صالحی و رضا شهابی کاملا بالا بوده و خدشه ای به عزم و استقامت این مبارزین جنبش کارگری ایران وارد نشده است. با این وجود بر همه ماست که نه تنها با شدت تمام غل و زنجیر کردن فعالین کارگری را در سطح گسترده افشا و محکوم کنیم بلکه در عین حال برای هر چه رسواتر کردن سبعیت رژیم آدمکش و کارگرستیز جمهوری اسلامی آنرا مقابل چشمان انسانهای آزادیخواه در سراسر ایران و جهان قرار دهیم. کلیت رژیم جمهوری اسلامی مسئول جان محمود صالحی و رضا شهابی می باشد.

محمود صالحی، رضا شهابی، و دیگر فعالین جنبش کارگری و معلمان در بند باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند. احکام صادره علیه کلیه فعالین کارگری و معلمان باید لغو گردند و تعقیب و اذیت و آزار فعالین و مدافعین حقوق کارگری متوقف گردد. حمایت و همبستگی طبقاتی گسترده، همه جانبه و بی وقفه می تواند ضامن آزادی این عزیزان و دیگر فعالین کارگری در بند باشد.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۱ نوامبر ۲۰۱۷

بیانیۀ جمعی از کارگران و فعالین کارگری در محکومیت بازداشت فواد زندی

 به دنبال تشدید فقر و بیکاری، دولت سرمایه داری ایران جهت برخورد با هر گونه اعتراض و نارضایتی از جانب طبقه کارگر و توده های محروم جامعه دست به اعمال فشاری مضاعف و دستگیری فعالین این جنبش نموده است.

در همین راستا، روز شنبه هفتم مهر ماه امسال مأموران لباس شخصی وزارت اطلاعات به شیوه ای بسیار زشت و به دور از شأن انسان با شکستن درب ورودی محل سکونت فعال صِدّیق کارگری فواد زندی، اقدام به دستگیری وی کردند. این ارگان بدون ارائه ی شواهد و مدارکی قانونی  چهل و چهار روز ایشان را در حبس خود نگه داشته است و هنوز هم حاظر به پاسخ گویی نسبت به وضعیت نامبرده نمی باشد.

ما امضا کنندگان ذیل ضمن محکوم کردن هر گونه فشار بر طبقه ی کارگر و سرکوب  فعالین کارگری، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط فواد زندی و تمامی فعالین کارگری و اجتماعی از جمله محمود صالحی، رضا شهابی، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی، محمد نظری و سایرین هستیم.

 - توفیق سبحانی 1

 - حبیب الله کریمی 2

 - حامد محمدی 3

 - سامران محمدی 4

 - شیرکو رستمی 5

 - هوشنگ زمانی 6

 - علی احمدی 7

 - امیر فدوی 8

 - رحمان رحیمی 9

 - عباس اندریاری 10

 - لطف الله احمدی 11

 - فرهاد چتانی 12

 - مهری مرادی 13

 - شادمان بنی بشر 14

 - جبار قادری 15

 - محمد گویلیان 16

 - عزیز عزیزی 17

 - امجد ترکیبی 18

 - صلاح زمانی 19

  بهزاد مرادی 20

 - غزال حسینی 21

 - امجد ساعدی 22

 - طالب رسولی 23

 - رامین کریمی 24

 - فرهاد آذین 25

 - نادر آذین 26

 - رفیق کریمی 27

 - واحد محمدی 28

 - اقبال لطیفی 29

 - جمال اسدی 30

 - حیدر آخته 31

 - علی بهرامی 32

 - سوسن رازانی 33

 - اقبال محمدرضایی 34

 - سرکو حسینی 35

 - خالد حسینی 36

 - فاروق گویلیان 37

 - عبدالله زمانی 38

 - زاهد مرادیان 39

 - یدالله قطبی 40

 - فارس گویلیان 41

 - هیوا زمانی 42

 - محمد عزیزی 43

 - فریبا رضایی 44

 - کژال نصراللهی 45

 - احسن وزیزی 46

 - آرمان محمدی 47

 - دلیر نصراللهی 48

 - غالب حسینی 49

 - جلیل محمدی 50

 - صابر محمدی 51

 - بیژن رستمی 52

 - رحمت محمدی 53

 - هاشم رستمی 54

 - بهرام طاهری 55

 - بهزاد زمانی 56

 - کاوان کریمی 57

 - علی آزادی 58

 - سعید محمدی 59

 - فرامرز شریعتی 60

 - رضا شریفه 61

 - گلباغ بهمنی 62

 - ایوب محمدی 63

 - عایشه اسدی 64

 - خلیل خسروی 65

 - علی اصغر مرادی 66

 - ویدا خسروی 67

 - ثریا امجدی 68

 - حبیب الله فاتحیان 69

 - صدیق محمودی 70

 - چیمن محمدیان 71

 - فرح زندی 72

 - ریزان پسندی 73

 - بهار فتاحی 74

 - نثار صادقی 75

 - ارمین شریفی 76

 - مرضیه عزیزی 77

 - کژال احمدی 78

 - نوشین محمدی 79

 - مستوره زمانی 80

 - ارسلان کریمی 81

 - خبات صالحی 82

 - شهناز رضاقلی 83

 - آرمان نوری زاد 84

 - هیوا پیرحضری 85

 - لطف الله احمدی 86

 - گوهر ناصری 87

 - نقشین ناصری راد 88

 - پیام فتحی 89

 - وفا سعیدی 90

 - ریبوار عبداللهی 91

 - موسی محمدی 92

 - آرمان سعیدی 93

 - آرام زندی 94

 - مریم میرکی 95

 - سامان میرکی 96

 - هاوژین لطفی 97

 - پیشکوت فاتحی 98

 - محمد غلامی 99

 - ریبوار کامرانی 100

 - حسین علی کمانگر 101

 - احمد سجادی 102

 - سهیلا احمدی 103

 - هیمن حاجی میرزایی 104

 - موسی قمری 105

 - سعید صوفی 106

 - هدیه حسینی 107

 - کاوه محمدی 108

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری سوئیس، خواهان آزادی فوری رضا شهابی و اسماعیل عبدی شد

 6 نوامبر 2017

به:

وزارت امور خارجه فدرال  سوئیس

سفارت جمهوری اسلامی ایران

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 عالی جنابان ،

آقا و خانم عزیز،

ما از طرف کنفدراسیون اتحادیۀ های کارگری سوئیس SGB / USS خواهان آزادی فوری رضا شهابی هستیم. ما حمایت و همبستگی کامل خود را با رضا شهابی، فعال کارگری و دموکرات  که در زندان بسر می برد و در اعتراض به شکنجه و بد رفتاری، دست به اعتصاب غذا زده است، اعلام می داریم. 

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری سوئیس، SGB / USS از مقامات ایران می خواهد که اقدامات لازم را برای آزادی فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی و اسماعیل عبدی که به دلیل دفاع از منافع کارگران، زندانی شده اند، انجام دهند.

رضا شهابی، ازاعضای هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در نهم ماه اوت 2017 مجددا بازداشت شد؛ طبق اعلام دادستان به همسر رضا شهابی، وی باید تا بیست و دوم ماه دسامبر سال 2018 در زندان بماند.

اسماعیل عبدی، از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران، با اتهامات جعلی به شش سال زندان محکوم شده است. او در زندان پس از 38 روز اعتصاب غذا در اعتراض به تداوم سرکوب معلمان و عدم استقلال قوه قضاییه ایران، به بیمارستان منتقل شد، اما دو روز بعد به زندان اوین بازگردانده شد. اسماعیل عبدی در ماه ژوئن به طور بطور موقت و به قید وثیقه آزاد شد، اما در 27 ژوئیه مجددا زندانی شد.

به زندان افکندن آقایان رضا شهابی و اسماعیل عبدی به شدت در تضاد با تعهدات بین المللی ایران است. بازداشت فعالین کارگری به دلیل فعالیتهای آنها در دفاع از منافع کارگران، بطور کلی به معنای نقض آزادی های مدنی  و بویژه به معنای نقض حقوق سندیکایی است. پیش از این، کمیته آزادی انجمن سازمان جهانی کار (CFA) از شما در خواست کرد که احکام زندان علیه آقای شهابی را لغو و او را بی درنگ آزاد کنید.

ما از شرایط  سخت زندان که به رضا شهابی و اسماعیل عبدی تحمیل شده به شدت نگرایم و نسبت به وضع سلامتی انها بیمناک هستیم . 

جامعه بین المللی و کنفدراسیون اتحادیه های کارگری سوئیس شما را مسئول و پاسخگوی هر گونه بدترشدن وضعیت آنها می داند .

احکام زندان را لغو کنید.

 با احترام

فدراسیون اتحادیه های کارگری سوئیس

لوکا سیریگلیانو

دبیرامور بین الملل

ترجمه و تکثیر از: اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

12 نوامبر 2017

تداوم بازی  با جان محمود صالحی را تحمل نخواهیم کرد

جان محمود صالحی بشدت در خطر است. علاوه بر بیماری حاد کلیوی، محمود دچار بیماری خطرناک قلبی است. بطوریکه به فاصله شش روز پس از بازداشت در زندان دچار حمله قلبی شد و به بیمارستان منتقل گردید. اما بر خلاف همه موازین پزشکی و انسانی، محمود را به عنوان یک بیمار قلبی بستری شده در بخش سی سی یو با غل و زنجیر مورد مراقبتهای پزشکی قرار دادند و علیرغم تاکید پزشکان بیمارستان و گزارش پزشکی قانونی در مورد وضعیت خطیر محمود، او را پس از 9 روز بار دیگر به زندان باز گرداندند.

بازی بسیار خطرناک با جان محمود صالحی و به غل و زنجیر کشیدن او به عنوان یک بیمار قلبی در بخش سی سی یو یک اتفاق و یا عملی خودسرانه از سوی بخشی از قوه قضائیه و نهادهای امنیتی در شهرستان سقز نیست، بلکه نمایش عریانی از سرکوب سیستماتیک و شقاوت علیه حق خواهی ما کارگران توسط سرمایه داری حاکم بر ایران است که هر روزه در اشکال مختلفی از سرکوب خشونت بار کارگران هپکو و آذرآب تا احضارهای دسته جمعی و تعقیب قضائی کارگران نیشکر هفت تپه، صدور حکم شلاق بر علیه فعالان کارگری و به زندان انداختن چهره های سرشناس جنبش کارگری و معلمان، تا ضرب و شتم دست فروشان و به گلوله بستن کولبران و گسترش بی سابقه کودکان کار و تجاوز به آنها و... در جای جای کشور جاری است.

امروز سرمایه داری حاکم بر ایران بی هیچ لفافه و پرده پوشی با عریان ترین شکلی از بربریت و غارت و چپاول دسترنج کارگران و اندوخته های ناچیز صدها هزار نفر از مردم زحمتکش کشور و تحمیل بالاترین درجه از استیصال و درماندگی به میلیونها خانواده کارگری برای گذران زندگی در مقابل ما کارگران و مردم زحمت کش ایران شمشیر از نیام بر کشیده و بی هیچ شرمی، کارگران گرسنه ای را که ماهها حقوق نگرفته اند آماج ضربات باتوم  قرار میدهد، فوج فوج گارد ویژه علیه آنان اعزام میکند و یکی از محبوب ترین چهره های جنبش کارگری ایران را در مقابل چشمان ما مردم ایران و جهانیان در بخش سی سی یو به زنجیر میکشد، ادامه درمان او را متوقف میکند و شرم و ابائی نیز از نمایش چنین صحنه هایی از شقاوت و بربریت ندارد.

اما چیزی که در میان برای ما کارگران و مردم زحمتکش ایران روشن و برای اقلیتی صاحب قدرت که سر در توبره چپاول و غارتگری فرو برده و پشت خود را به قدرت سرکوب لم داده اند ناروشن است  فوران خشم میلیونی کارگران، معلمان و عموم توده های زحمتکش مردم ایران است که با تداوم وضعیت موجود سر بر خواهد آورد.

محمود صالحی باید به فوریت و بی هیچ قید و شرطی آزاد شود. ما به نوبه خود در اتحادیه آزاد کارگران ایران، تداوم بازی با جان محمود صالحی را تحمل نخواهیم کرد و در صورت دوام شرایطی که هم اکنون به این فعال برجسته جنبش کارگری ایران تحمیل شده است دامنه اعتراضات خود را گسترش خواهیم داد.

جعفر عظیم زاده-21آبان

محمود صالحی برابر قانون باید آزاد گردد!

محمود صالحی کارگر ساعت 12 ظهر روز شش مهر ماه 1396  پس از انجام دیالیز او خروج از بیمارستان سقز، توسط  ماموران لباس شخصی با ارائه حکم بازداشت و به زندان مرکزی شهر سقز انتقال یافت. این در حالی است که بیمار دیالیزی پس از انجام دیالیز نیاز به استراحت دارد .

محمود علاوه بر رنج فراوانی که از بیماریهای سخت کلیوی می برد دچار ناراحتی قلبی است  و به همین خاطر در بیمارستان سقز تحت تدابیر شدید امنیتی بستری است . تدابیری که نه تنها  نیاز به آن برای زندانی بیماری با شرایط محمود صالحی موجه نیست بلکه این شیوه نگهداری بیمار بستری با پابند و دست بند خلاف کرامت انسانی و عملی ناشایست و در عین حال بنا بر قانون جرم سیاسی این رفتار خلاف قانون است .

 محمود صالحی نه مجرم و مفسداقتصادی و نه جنایت پیشه و قاچاقچی. جرم محمود دفاع از کارگران و محرومان جامعه برای احقاق حقوق انسانی و مسلم آنان است.

از سوی دیگر بیماری محمود صالحی کاملا محرز بوده و هیچ گونه تمارضی در میان نیست و شدت بیماری های وی به حدی است که طاقت کیفر ندارد و مطابق ماده 502 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 که بر عدم تحمل کیفر زندانی بیمار صراحت دارد؛ ادامه حبس و نگهداری محمود صالحی خلاف قانون است و محمود صالحی برابر قانون آزاد بایدگردد. همین شرایط هم اکنون بر رضا شهابی نیز صدق می کند با این تفاوت که زمان کیفر رضا شهابی به پایان رسیده و باید آزاد  و به آغوش خانواده برگردد.

چه دلیل موجهی وجود دارد که سیستم قضایی کشور نمی خواهد یا نمی تواند قوانین مصوب خود را به اجرا دربیاورد ؟ آیا این رویه نا معقول و غیر منصفانه ای نیست که غارتگران بیت المال به راحتی از محاکمه و کیفر می گریزند وکارگران به صرف مبارزه برای بهبود شرایط زندگی باید با چنین شیوه های ناروا یی کیفر بینند ؟

علی القاعده قوه قضاییه باید جایی باشد تا محروم شدگان از حقوق اجتماعی برای تظلم خواهی بدانجا روی آورند ؛ آیا شایسته است  نظام قضایی کشور همواره مورد پرسش قرار گیرد که چرا محاکم زیر مجموعه اش نسبت به کارگران احکام ناروا صادر و آنان را به جرم های ناکرده متهم و زندانی می کند؟ و به رغم اعتراض به این رویه های نادرست از سوی زندانی حتی با توسل به اعتصاب غذا و به خطر انداختن جان؛ صدای دادخواهی اش شنیده نمی شود ؟

صدای کارگران و محرومان جامعه را پیش از آن که امثال ترامپ و نتانیاهو  و دستگاه های تبلیغاتی وابسته به آنها پژواک دهند بشنوید و با انصاف به داد  بنشینید !

محمود صالحی کارگری است که تحت هیچ شرایطی نه میخواهد و نه قادر است تا علیه امنیت کشور اقدامی بعمل آورد؛ در عین حال بیمار است و به عنوان یک شهروند جمهوری اسلامی باید مورد توجهات پزشکی و درمانی قرار گیرد نه آنکه در شرایطی قرار گیرد که به تشدید بیماریش منجر گردد!

 محمود صالحی برابر با ماده 502 قانون مجازات  اسلامی مصوب 1392  باید بی درنگ آزاد گردد!

حسین اکبری-20آبان

تجمع رانندگان سرویس مدارس کرمان دراعتراض به کاهش نرخ سرویس مقابل اداره کل آموزش و پرورش

روزیکشنبه21آبان،بیش از 200 نفر از رانندگان سرویس مدارس شهر کرمان  دراعتراض به کاهش نرخ بهای ایاب و ذهاب دانش آموزان در سال جاری مقابل اداره کل آموزش و پرورش تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، نماینده رانندگان معترض گفت: رانندگان سرویس مدارس به کاهش نرخ سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان معترض هستند.

وی که نخواست نامش فاش شود ادامه داد: این در حالی است که نرخ سرویس مدارس در برخی شهرستان های استان از جمله رفسنجان و سایر استانها بیشتر است.

وی گفت: نرخ سرویس مدارس در شهرهای دیگر از جمله رفسنجان از 80 هزار تومان آغاز می شود در حالی که این رقم در کرمان از 50 هزار تومان است.

وی تصریح کرد: از هزینه در نظر گرفته شده برای ایاب و ذهاب دانش اموزان پنج درصد سهم آموزش و پرورش و مدرسه و 2درصد هم سهم شرکتهای حمل و نقل است.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه جامع ساماندهی سرویس مدارس اظهار کرد: این سامانه از سوی آموزش و پرورش و به منظور تعیین کیلومتر مسیرها راه اندازی شده است در حالی که این سامانه در بیشتر موارد مسیرها را اشتباه درج می کند.

نماینده رانندگان معترض به کاهش نرخ سرویس مدارس در استان کرمان گفت: طبق قانون هر خودرو می تواند به اندازه تعداد مشخص شده در کارت سرویس دانش آموز سوار کند در حالی که این شیوه برای رانندگان صرفه اقتصادی ندارد.

وی از بیمه نبودن رانندگان سرویس مدارس نیز به عنوان یک معضل نام برد و افزود: سایر ادارات رانندگان سرویس مربوطه را بیمه می کنند.

بیش از 560 هزار دانش آموز در استان کرمان مشغول به تحصیل هستند.

تجمع اعتراضی کشاورزان انار مقابل فرمانداری

روزیکشنبه21آبان،جمعی از کشاورزان اناردر اعتراض به سود بالای بانکها و برای تمدید بازپرداخت وامها مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ21آبان،با توجه به صحبتهای کشاورزان اناری محصول پسته شهرستان انار طی ۲ سال گذشته با خسارت بالایی روبرو بوده و امسال نیز خسارت پسته شهرستان انار بسیار بالا بوده و کشاورزان جهت پرداخت وامهای خود با مشکلات عدیده ای روبرو شده اند .

از دیگر مشکلات کشاورزان بجز درخواست تمدید وامها ،سود بالای بعضی از بانکها ،نحوه برخورد بانکها با ضامنین و وام گیرندگان بود که طی نامه ای اعتراض جمعی خود را به فرماندار ارائه دادند.

تجمع اعتراضی اعضای تعاونی مسکن "نسیم فجر" مقابل استانداری آذربایجان غربی

اعضای تعاونی مسکن "نسیم فجر" مقابل استانداری آذربایجان غربی مقابل استانداری آذربایجان غربی تجمع کردند.

مهم ترین مساله سود تسهیلات بانکی پروژه نسیم فجر می‌باشد که با اختصاص 30 میلیون تومان وام برای هر متقاضی مسکن، خواستار بازگشت کل مبلغ به مقدار 72 میلیون تومان در طی 12 سال هستند که ساکنین و اعضا هرگونه معادله ای که می‌کنند، این وام 7 درصدی به بیش از 130 درصد می‌رسد.

به گزارش یک منبع خبری محلی،تجمع کنندگان گفتند:همه ما جزو اعضای تعاونی مسکن "نسیم فجر" هستیم و امروز پروژه ما ناقص است اما ما به اجبار در حال سکونت می‌باشیم و بانک مربوطه ماهیانه 530 هزار تومان قسط بندی کرده که توان پرداخت آن برای همه ساکنین دشوار است.

اخیرا از طرف همان بانک تحت فشار هستیم که اگر قسط های خود را پرداخت نکنید، به ازای هر روز تاخیر باید 25 هزار تومان پرداخت شود که تمامی ساکنین از پرداخت آن ناتوان هستند.

زمانی که دولت به ما وعده مسکن داده بود، با شعار حمایت از افراد ضعیف و کم درآمد این خانه ها را احداث نمود، همه ما امیدوار به خانه دار شدن بودیم، اما امروز با این قسط بندی های زیاد که توان پرداخت آن را نداریم، این موضوع برای تمام ساکنین محله گلمانخانه مشکل ساز شده است.

علاوه بر این اکثر قسط های مسکن مهر در کل کشور 300 الی 400 هزار تومان می‌باشد، پس چرا از ساکنین این منطقه530 هزار تومان پول دریافت می‌کنند؟ ساکنین اگر توان پرداخت 530 هزار تومان را داشتند، به جای سکونت در 20 کیلومتری خارج از شهر که هیچ خدماتی از قبیل آب و برق و آب و فاضلاب ندارد، در مرکز شهر با بهترین امکانات زندگی می‌کردند، پس چرا این همه مبلغ را که مستحق آن نیست پرداخت کنند؟

هیچ مسئولی تا کنون به مطالبات ما رسیدگی نکرده و اکنون بعد از گذر چندین سال با این بلاتکلیفی موهای سرمان رو به سفید شدن است؛ از مسئولین امر خواستاریم تا برای رضای خدا هم شده این مشکلات را پیگیر شوند.

مساله دیگر اینکه فاضلاب شهرک گلمان با مشکل بزرگی مواجه است؛ اول اینکه خدمات فاضلاب انجام نشده و آب چاه ها و فاضلاب سرازیر می‌شود و حتی گاها جوب های آب محل گذر فاضلاب های شهر گلمان است که در این بین کودکان ما در این مکان بازی می‌کنند و عدم وجود بهداشت موجب بیماری آن ها شده و بوی فاضلاب و تحفن تمامی فضای گلمان را اشغال کرده است.

مهم ترین مساله سود تسهیلات بانکی پروژه نسیم فجر می‌باشد که با اختصاص 30 میلیون تومان وام برای هر متقاضی مسکن، خواستار بازگشت کل مبلغ به مقدار 72 میلیون تومان در طی 12 سال هستند که ساکنین و اعضا هرگونه معادله ای که می‌کنند، این وام 7 درصدی به بیش از 130 درصد می‌رسد.

طی نیمه اول سال جاری دراستان کرمانشاه براثر حوادث کاری 15کارگرجان باختند و317کارگرصدمه دیدند

دكتر كمالي مديركل پزشكي قانوني استان كرمانشاه اعلام كرد: در شش ماهه نخست امسال تعداد مجروحان حوادث كار 317 نفر و تعداد كشته شدگان اين حوادث 15نفر بود، كه به نسبت مدت مشابه از سال 1395 به ترتيب داراي افزايش و كاهش است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل پزشكي قانوني استان كرمانشاه؛ دكتر كمالي در مصاحبه با روابط عمومي اين اداره كل ابراز داشت: طي نيمه نخست امسال در استان، تعداد 317 نفر كه شامل 308 مرد و 9 زن بودند در حوادث كار مجروح شدند كه در مقايسه اين ارقام با مدت مشابه از سال 1395 كه اين تعداد 293 نفر و متشكل از 287 مرد و 6 زن بودند، شاهد افزايش 8 درصدي هستيم.

وي سپس با اشاره به اينكه در شش ماهه ابتداي سال 1396 تعداد 15 نفر و همگي مرد، بر اثر حوادث كار در استان كشته شده اند؛ به ميزان كشته شدگان اين حوادث طي شش ماهه ابتداي سال قبل اشاره كرد و افزود: تعداد متوفيات حوادث كار در شش ماهه نخست سال قبل به ميزان 27 نفر و مشتمل بر 26 مرد و 1 نفر زن بود.

مرگ کارگر کشتارگاه دزفول بر اثر سقوط در حوضچه پساب

صبح روزیکشنبه21آبان،یکی از کارگران کشتارگاه دزفول به علت سقوط در حوضچه پساب حاصل از کشتار دام جان باخت.

سرپرست شهرداری دزفول گفت:در حادثه ای که صبح امروز در کشتارگاه دام این شهر اتفاق افتاد کارگری 40 ساله در حوضچه پساب سقوط کرد.

ایمان کناری افزود:این کارگر با هویت م-ح با سقوط در حوضچه پساب جان باخته است.

جان باختن کارگرشهرداری تبریزحین کاردر سانحه رانندگی

صبح روز21آبان،کارگر خدمات شهری شهرداری تبریز حین کار، بر اثر برخورد یک دستگاه خودرو با وی، جان باخت.

حوالی ساعت 8 صبح امروز، پاکبان واحد تنظیف معاونت خدمات شهری شهرداری منطقه 10، بر اثر تصادف در پل قاری جان خود را از دست داد.

گفتنی است، پارسال نیز شماری از پاکبانان شهرداری تبریز در حوادث رانندگی جان باخته بودند.

مرگ دو نجات‌غریق در آب گرم نیمه‌کار بندرخمیر

روزگذشته(20آبان)،دو نجات‌غریق که قصد نجات یک نوجوان در آب‌گرمِ بندرخمیر را داشتند، جان خود را از دست دادند.

براساس گزارش منتشره،دو نفر که قصد نجات دادن یک نوجوان در حال غرق شدن در آب گرم نیمه کار بندر خمیر را داشتند، به دلیل خفگی در عمق سه متری آب جان خود را از دست دادند.

این حادثه روز گذشته رخ داد و دو نجات غریقِ 16 و 30 ساله که برای نجات جان نوجوان به آب رفته بودند، دچار خفگی شدند و جان خود را از دست دادند.

بندر خمیردر 70 کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده و آب گرم نیمه کار در 65 کیلومتری مرکز این شهرستان قرار دارد.

بیست ویکم آبان ماه1396

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری20آبان 1396

- اعتصاب وتجمع کارگران ایران پوپلین برای اداره  مجدد کارخانه

- اعتراضات 43کارگر انتقالی معدن البرز غربی نسبت به اعمال فشار شرکت طرح توسعه معادن زغال سنگ طبس برای تبدیل قراردادشان از دایمی به پیمانی

- تجمع کارگران شهرداری اندیمشک دراعتراض به عدم پرداخت14ماه حقوق مقابل ساختمان شهرداری مرکزی

- ادامه تجمعات اعتراضی کارگران سازمان پارک ها و فضای سبزآبادان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل شهرداری مرکزی

- رضا شهابی به درمانگاه بیمارستان اعزام شد و پس از معاینه دوباره به زندان بازگردانده شد

- اطلاعیه شماره ۹ کمیته دفاع از محمود صالحی :محمود صالحی را به زندان برگرداندند

- حمایت انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه از بیانیه مشترک تشکلهای کارگری

- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

بازداشت محمود صالحی و دیگر فعالین کارگری راه به جایی نخواهد برد!

- عثمان اساعیلی: کاک محمود باید آزاد گردد ...کاک محمود باید آزاد گردد

- صدیق عزیزی نماینده کارگران فولاد زاگرس بر اثر تصادف جان باخت

- ادامه بلاتکیلفی معیشتی وشغلی کارگران پروژه آبرسانی 46 هزار هکتاری دشت سیستان

- شرکت منابع آب مطالبات کارگران سد کارون را پرداخت نمی کند

- تجمع اعتراضی اهالی چند روستای رامسرنسبت به اجرایی شدن طرح تصفیه خانه فاضلاب شهری در حوالی روستاهایشان مقابل فرمانداری

- تجمع خانواده‌های بیماران «ام.پی.اس» در اعتراض به مشکلات دارویی مقابل سازمان غذا و دارو

- جان باختن کارگر مصدوم حادثه دلخراش کارخانه ذوب روی دندی دربیمارستان عرفان تهران

اعتصاب وتجمع کارگران ایران پوپلین برای اداره  مجدد کارخانه

صبح روزشنبه بیستم آبان ماه، کارگران ایران پوپلین دراعتراض به موقتی تر شدن قراردادکار وعدم پرداخت ماه ها حق بیمه و3ماه حقوق  وبرای اداره مجدد کارخانه توسط کارگران،دست از کارکشیده ودراین واحد تولیدی تجمع کردند.

کارگرکارخانه ایران پوپلین:تنها خواسته ما این است شرایط برگردد به حالت قبلی، اعتقاد ما این است که باید شرکت را مانند قبل به کارگران بدهند تا اداره کنند، سال ۸۹ شورای تامین مصوبه ای داشت و شرکت را یک سال به کارگران سپرد، این یک سال بعدش تبدیل شد به سه سال، ما در این سه سال نه تنها این مشکلات را نداشتیم بلکه سود دهی هم داشتیم، حقوق مان سرموقع بود، بیمه ما پرداخت می شد، اضافه کار پرداخت می شد، کسی اخراج نمی شد ولی الان تا یک نفر حرف می زند فورا او را بیرون می کنند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،این کارگران که ۳ ماه است حقوق نگرفته اند پرده هایی را برای رساندن صدای خود درب شرکت نصب کرده اند که روی آنها نوشته است: ” ما کارگران ایران پوپلین ۳ ماه است حقوق نگرفته ایم، زن و بچه مان گرسنه اند، چه کسی پاسخگوست؟؟؟ “.

یکی از معترضین با بیان اینکه این جمعی از همکاران که می بینید سابقه بالای ده سال دارند گفت: مشکلی که داریم این است که سه ماه حقوق نگرفته ایم و نه کسی در این شرکت پاسخگوست و نه کسی در استان پاسخگوست.

وی با اشاره به اینکه ساختار قراردادهای ما را نیز تغییر داده اند افزود: تا کنون قراردادهای ۳ ماهه می بستیم اما اکنون قراردادهای کار ما به دستور مدیر شرکت یک ماهه شده است.

این کارگر معترض  افزود،علت این تجمع هم همین مسئله است که ما نماینده ای نداریم که از طرف ما حرف بزند، تنها یک کمیته انضباطی داشتیم که آن را هم مدیر شرکت منحل کرد به واسطه اینکه یکبار همکاران ما تحصن کرده بودند.

وی با بیان اینکه ما نباید تاوان اشتباه مدیران را بپردازیم گفت: وقتی می گوییم چرا حقوق نمی دهید جوابشان این است که داریم بدهی های مدیران گذشته را می دهیم، داریم پول برق و آب و گاز را می دهیم، در حالی که شرکت ۳ شیفت بکوب کار می کند، چطور می شود ورودی دارد اما خروجی ندارد.

کارگر معترض با اشاره به اینکه بیمه سال ۹۵ ما را پرداخت نکرده اند افزود: یعنی اگر الان ما را از شرکت بیرون کنند تامین اجتماعی حقوق بیکاری به ما نمی دهد، خواسته ما حق و حقوق ما است، ما در قبال کار پول می خواهیم، اما متاسفانه کسی پاسخگو نیست.

وی با بیان اینکه در حالی که پول ما را نمی دهند افرادی را به عنوان مشاور و مدیر روابط عمومی با حقوق های میلیونی استخدام می کنند گفت: چطور می شود شرکتی که درآمد ندارد مدیرعاملش ماشین شاسی بلند سوار است، سال گذشته ۹۵ میلیون تومان از پول شرکت دادند ماشین خریدند، ۳۰۰ میلیون به بهانه گردشگری خرج مهمانسرا کردند درحالیکه تا کنون یک نفر هم توریست نیامد.

این معترض اظهار کرد: تنها خواسته ما این است شرایط برگردد به حالت قبلی، اعتقاد ما این است که باید شرکت را مانند قبل به کارگران بدهند تا اداره کنند، سال ۸۹ شورای تامین مصوبه ای داشت و شرکت را یک سال به کارگران سپرد، این یک سال بعدش تبدیل شد به سه سال، ما در این سه سال نه تنها این مشکلات را نداشتیم بلکه سود دهی هم داشتیم، حقوق مان سرموقع بود، بیمه ما پرداخت می شد، اضافه کار پرداخت می شد، کسی اخراج نمی شد ولی الان تا یک نفر حرف می زند فورا او را بیرون می کنند.

اعتراضات 43کارگر انتقالی معدن البرز غربی نسبت به اعمال فشار شرکت طرح توسعه معادن زغال سنگ طبس برای تبدیل قراردادشان از دایمی به پیمانی

شرکت طرح توسعه معادن زغال سنگ طبس 43کارگر انتقالی معدن زغال سنگ البرز غربی را باعدم پرداخت مطالباتشان برای تبدیل قراردادشان از دایمی به پیمانی تحت فشار قرارداده است.

این کارگران در همین رابطه چند روز قبل به دفتر سازمان  توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران در تهران مراجعه کرده و با وعده رسیدگی به مشکلاتشان بازگشته‌اند و با این حال اعمال فشارها همچنان ادامه دارد.

براساس گزارشی که 20آبان رسانه ای شد،این کارگران که تعداد آنها  ۴۳ نفر است از دی ماه سال ۹۳ و پس از آنکه فعالیت معدن زغال‌سنگ البرز غربی متوقف شد، به معدن زغال سنگ پرورده که از واحدهای زیر مجموعه‌های سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران محسوب می‌شود، منتقل شده‌اند.

کارگران یاد شده که به صورت رسمی در استخدام معدن البرز غربی مشغول کار بوده‌اند برای سپری کردن ایامی که تا زمان بازنشستگی آنها باقیمانده است به شرکت پرورده منتقل و به فعالیت‌هایی همچون امور فضای سبز، نگهبانی و خدماتی مشغول شدند.

اکنون پس از گذشت سه سال از این جابجایی کارگران یاد شده از اعمال فشارهای کارفرمای جدید خود برای تبدیل وضعیت استخدامی انتقاد می‌کنند.

این کارگران که تا رسیدن به شرایط بازنشستگی تنها یکی، دو سال فاصله دارند، در توجیه علت این مخالفت افزودند:  به دلیل نبود امنیت شغلی، تاکنون با پیشنهاد مدیران شرکت طرح  توسعه معادن زغال سنگ طبس  برای تسویه حساب و امضا قرارداد پیمانکاری مخالفت کرده‌ایم، می‌دانیم که در قرارداد پیمانکاری هیچ ضمانتی برای استمرار رابطه کاری و دریافت مطالبات انگیزشی وجود ندارد.

 آنها می‌گویند اکنون چند وقتی است که به دلیل همین مخالفت از طرف عوامل کارفرما تحت فشار قرار گرفته‌اند و برخی ازمطالبات شغلی که تاکنون به آنها پرداخت می‌شده است بی‌دلیل متوقف شده است و همین مسئله به کابوسی برای محاسبه مستمری های بازنشستگیمان تبدیل شده است.

به گفته  این کارگران در همین رابطه آنها چند روز قبل به دفتر سازمان  توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران در تهران مراجعه کرده و با وعده رسیدگی به مشکلاتشان بازگشته‌اند و با این حال اعمال فشارها همچنان ادامه دارد.

تجمع کارگران شهرداری اندیمشک دراعتراض به عدم پرداخت14ماه حقوق مقابل ساختمان شهرداری مرکزی

صبح روزشنبه 20آبان،جمعی از کارگران شهرداری اندیمشک دراعتراض به عدم پرداخت14ماه حقوق مقابل ساختمان شهرداری مرکزی این شهر،تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،تعدادی از این کارگران گفتند:پرداخت نشدن حقوق و بیمه مشکلات بسیاری برای آنان و خانوادهایشان موجب شده است.

آنان با بیان اینکه با شرایط فعلی توان تامین هزینه زندگی خود و خانواده شان را ندارند افزودند: 14 ماه است که شهرداری اندیمشک به بهانه های مختلف حقوق و مطالباتشان را پرداخت نمی کند.

در پی این تجمع اعتراضی داوود بحیرایی شهردار اندیمشک در جمع معترضان حاضر شد و به آنان قول داد بزودی بخشی از مطالبات معوقه آنان پرداخت می شود.

ادامه تجمعات اعتراضی* کارگران سازمان پارک ها و فضای سبزآبادان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل شهرداری مرکزی

پیش از ظهرروزبیستم آبان ماه،جمعی از کارگران سازمان پارک ها و فضای سبز آبادان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل شهرداری مرکزی،تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،کارگران سازمان پارک ها و فضای سبز آبادان علت تجمع خود را اعتراض به پرداخت نشدن 20 ماه حق بیمه و شش‌ماه حقوق معوقه اعلام کردند.

*تجمع اعتراضی کارگران بخش فضای سبز شهرداری آبادان نسبت به عدم پرداخت11ماه حقوق مقابل ساختمان شهرداری

روزچهارشنبه هفدهم آبان ماه،جمعی از کارگران بخش فضای سبز مناطق چهار گانه شهرداری آبادان دراعتراض به عدم پرداخت11ماه حقوق مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره کارگران تجمع کننده گفتند: در بخش فضای سبز شهرداری آبادان کار می کنیم و 11 ماه است که حقوق و مطالبات ما پرداخت نشده است.

یکی از این کارگران معترض گفت: دراین 11ماه چندین نوبت از مسئولان درخواست رسیدگی به مشکل و تامین حقوقمان را کردیم ولی تاکنون هیچ نتیجه ای دریافت نکرده ایم.

وی افزود:کارگران در صورت اعتراض نیز تهدید به اخراج می شوند.

نماینده این کارگران گفت:برای پیگیری موضوع به شهرداری و شورای شهر مراجعه کرده ایم ولی هیچ پاسخ روشن یا نتیجه خاصی نگرفتیم.

وی اظهار کرد: این کارگران 11 ماه بدون حقوق ومطالبات در مناطق چهار گانه شهرداری آبادان مشغول به کار هستند ولی دیگر نمی توانند بدون دستمزد به کار خود ادامه دهند.

حمید کوراوند عضو شورای شهر آبادان در این خصوص گفت:سازمان منطقه آزاد اروند بعنوان متولی کارهای اجرایی شهر باید 11 ماه حقوق معوقه کارگران فضای سبز آبادان را پرداخت کند.

مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز آبادان نیز گفت:با پیگیری های به عمل آمده، هفته آینده 2 ماه حقوق معوقه این کارگران پرداخت می شود.

حسین جمال گلی اظهار کرد:سه هفته دیگر نیز مابقی حقوق معوقه این کارگران پرداخت خواهد شد.

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری آبادان نسبت به عدم پرداخت6ماه حقوق مقابل شهرداری مرکزی

روزسه شنبه16آبان،جمعی ازکارگران شهرداری آبادان دراعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق مقابل شهرداری مرکزی،تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،کارگران تجمع کننده گفتند: مدت ۶ ماه است که هیچگونه دستمزدی از شهرداری آبادان دریافت نکرده اند.

این کارگران که تحت نظارت پیمانکار شهرداری آبادان هستند، می گویند : کارفرما اعتبار لازم را از شهرداری آبادان دریافت کرده اما حقوقی به آنها پرداخت نکرده است.

رضا شهابی به درمانگاه بیمارستان اعزام شد و پس از معاینه دوباره به زندان بازگردانده شد

کارگر زندانی رضا شهابی به دلیل عوارض جسمی در ناحیه گردن و کمر و پاهایش امروز بیستم آبان از زندان رجایی شهر به درمانگاه بیمارستان امام خمینی اعزام شد. و پس از معاینه پزشک دوباره به زندان منتقل شد. طبق دستور پزشک، شهابی برای انجام MRI و معاینات بیشتر در روزهای آینده دوباره از زندان به بیمارستان اعزام خواهد شد.

علی رغم اینکه با پیگیری های همسر رضا شهابی، پیش از این دادستانی اعلام کرده بود این راننده زحمتکش شرکت واحد بدون دستبند و پابند به بیمارستان اعزام خواهد شد. ولی متاسفانه این کارگر شریف را با دستبند از زندان آورند و اعتراض ایشان به مسئولان زندان در این مورد آنان را از زدن دستبند به دست این کارگر منصرف نکرد. شهابی علی رغم اینکه از عوارض جسمی متعدد رنج می برد اما روحیه اش عالی بود.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه زدن دستبند به رضا شهابی و غل و زنجیر کردن فعالان کارگری و معلمان را شدیدا محکوم می کند. شهابی تنها از حقوق کارگران دفاع کرده است و حکم زندان برای ایشان بسیار ناعادلانه است. اما مسولان امنیتی - قضایی به این هم بسنده نکرده و علی رغم پایان محکومیت کارگر زندانی رضا شهابی همچنان ایشان را از هجدهم مرداد زندانی کرده اند. سندیکا خواهان آزادی بی قید و شرط ایشان و لغو محکومیت از دیگر اعضای سندیکا آقایان ابراهیم مددی و داود رضوی است. و زندان و تعقیب و و مراقبت پلیسی - امنیتی - قضایی فعالان کارگری، معلمان و دیگر فعالان صنفی را محکوم می کند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

بیستم آبان ماه ۹۶

اطلاعیه شماره ۹ کمیته دفاع از محمود صالحی :محمود صالحی را به زندان برگرداندند

 دستگاه قضائی و اطلاعات رژیم در تصمیمی مشترک هرگونه تلاش برای مرخصی پزشکی محمود صالحی و خانواده اش را به شکست کشاندند و امروز شنبه ۲۰ آبان ماه برابر با ۱۱ نوامبر محمود صالحی را با تنی بیمار و قلبی نیازمند معالجه فوری به زندان برگرداندند.

 کمیته دفاع از محمود صالحی ضمن محکوم کردن این تصمیم ضد انسانی ، کلیه تشکلهای کارگری و مردم آزادیخواه داخل و خارج از ایران را به واکنش سریع علیه این اقدام فرامیخواند.

 کمیته دفاع از محمود صالحی ۲۰ آبان ماه برابر با ۱۱ نوامبر ۲۰۰۱۷ میلادی

حمایت انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه از بیانیه مشترک تشکلهای کارگری

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه از بیانیه تشکلهای کارگری در محکومیت اعمال فشار دستگاه های قضایی و امنیتی برای بازگرداندن محمود صالحی به زندان حمایت می کند و به ان می پیوندد.

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه ۱۹/۸/۱۳۹۶

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

بازداشت محمود صالحی و دیگر فعالین کارگری راه به جایی نخواهد برد!

با بحرانی تر شدن هر چه بیشتر اوضاع اجتماعی و سیاسی، تشدید اخراج ها و بیکارسازی ها و افزایش مشکلات معیشتی کارگران، فشار بر فعالین کارگری ابعاد بسیار وسیع تری به خود گرفته است. اعتراضات کارگران به شرایط اسف بار و نگران کننده موجود، پاسخی جز بگیر و ببند و بازداشت و زندان کارگران و فعالین کارگری از جانب سرمایه و عوامل آن نمی گیرد. سرمایه و دولت حامی آن شمشیر را از رو بسته اند. بازداشت و زندانی شدن رضا شهابی و فشار و تهدید برای زندانی کردن تعداد زیادی از کارگران و فعالین کارگری همچون داوود رضوی، ابراهیم مددی، جعفرعظیم زاده، شاپور احسانی راد، علیرضا ثقفی و...، با بهانه های مضحک و نخ نمایی چون اقدام علیه امنیت ملی، " تجمع به قصد تشویش اذهان عمومی" و " تبلیغ علیه نظام" و اخیرا نیز بازداشت محمود صالحی به هنگام خروج از بیمارستان، خود، نمونه هایی از چنین سیاست های ضد کارگری و سرکوبگرایانه ای  می باشند. 

 محمودصالحی فعال کارگری که بارها و بارها به دلیل فعالیت های خود تهدید و بازداشت و زندانی شده است، علی رغم وضعیت وخیم جسمانی و بیماری مزمن کلیه و ناراحتی شدید قلبی، یکبار دیگر توسط عوامل سرمایه دستگیر و زندانی شده است. نحوه دستگیری او به هنگام خروج از بیمارستانی که در آن مشغول دیالیز بوده نیز قابل توجه و نشان دهنده این است که مسئولین با اطلاع کامل از وضعیت جسمی وی و کاملا کینه توزانه دست به چنین اقدامی زده اند. حاد شدن شرایط جسمی محمود صالحی پس از انتقال به زندان تا حدی که کارش به بستری شدن در بخش سی سی یو کشیده شود؛ خود دلیلی بر این مدعاست و نهایتا نیز علیرغم اعلام وخامت وضع جسمی این فعال کارگری توسط پزشکان و حتی پزشکی قانونی سقز، شعبه 4 اجرای احکام به محمود صالحی و خانواده ایشان اعلام نموده که وی را روز جمعه 19 آبان به زندان برخواهند گرداند. زندانی کردن کارگر بیماری که هفته ای دوبار باید دیالیز می شود، کارگر بیماری که به دلیل بروز مشکلات حاد قلبی اخیرا در بخش سی سی یو بستری شده، چه معنایی می تواند داشته باشد؟ آیا جز این است که جان کارگران و فعالین کارگری پشیزی برای صاحبان سرمایه و دولت حامی آن، ارزش و اعتباری ندارد؟ سرمایه و سرمایه داران فقط و فقط می خواهند همچون زالو از خون کارگران تغذیه کنند.

کارگران! تشکل های کارگری و فعالین کارگری! مردم آزاده ایران و جهان!

 نگذاریم بار دیگر فاجعه ای شکل بگیرد. مرگ شاهرخ زمانی کارگری که جانش را در زندان از دست داد، هنوز در ذهن ها باقی است. هنوز مدت زیادی از مرگ محمد جراحی نمی گذرد که جسم بیمارش پشت دیوارهای زندان تحلیل رفت. پافشاری و اصرار بر اجرای حکم یکساله ی زندان محمود صالحی و در واقع بازداشت و زندانی کردن یک کارگر بیمار و دیالیزی، با قلبی رنجور و ناتوان علاوه بر تشدید سرکوب ها و زهر چشم گرفتن از فعالین کارگری و اجتماعی، چه بسا که با چنین اهدافی صورت می گیرد؟

صدای اعتراض خود را علیه موج سرکوب اخیر عوامل سرمایه بلند کنیم و اجازه ندهیم تهدید و بازداشت کارگران و فعالین کارگری که جرمی جز احقاق حقوق خود و هم طبقه ای های شان نداشته اند، بیش از این ادامه یابد. زندان جای کارگران نیست. این اختلاس گران و حامیان سود وسرمایه هستند که امنیت را از زندگی کارگران و خیل عظیمی از مردم زحمتکش و محروم جامعه ربوده اند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن محکوم نمودن چنین اقدامات سرکوبگرانه ای تاکید می نماید که مبارزات کارگران برخاسته از شرایط عینی و واقعی زندگی روزمره و فشارهای وارد بر آنها بوده و با دستگیر کردن کارگران و فعالین کارگری متوقف نخواهد شد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری - 19/08/96

عثمان اساعیلی: کاک محمود باید آزاد گردد ...کاک محمود باید آزاد گردد

به اطلاع جنبش کارگری می رسانم به کمال بی شرمی دادستان سقز و سنندج و وزارت اطلاعات سقز و سنندج محمود صالحی را امروز ساعت 2ظهر به زندان برگرداندند . این حرکت غیر انسانی را محکوم میکنم .

 من از تمام خانواده جانباختگان طبقه کارگر و تمام تشکل های کارگری و صنفی واز تمام رسانه های کارگری و تمام مردم زحمتکش شهر سقز و استان کردستان تقاضا دارم به پشتیبانی محمود صالحی این چهره شناخته شده جنبش کارگری، هر کاری که از دست شما بر میاید برخیزید و اقدام کنید برای ازاد کردن محمود وتمام زندانیان سیاسی و انها را تنها نگذارید . چون محمود صالحی با آن وضع ناراحتی قلبی و کلیه که دارد برای تاریخ جنبش کارگر ثابت کرد که در مقابل نظام سرمایه داری و جمهوری اسلامی هیچ گاه عقب نشینی نکرده است. درود بر شرفت ای محمود ، محمود صالحی یکی از انسان های انقلابی و سوسیالیست است.ای نمایندگان سرمایه داری بفهمید با زندانی کردن محمود و هزاران مثل او هیچ گاه هیچ گاه جنبش کارگری عقب نشینی نمیکند در برابر حکومت های سرمایه داری و مذهبی . شعار من کارگر ساختمانی روبه دادستانی سقز و سنندج و اطلاعات این است : کاک محمود باید آزاد گردد ...کاک محمود باید آزاد گردد

زندانیان سیاسی ازاد باید گردند نه به اعدام نه به اعدام ... زندانیان سیاسی بدون قید و شرط ازاد باید گردند .

در پایان سخنم می گویم مرگ بر نظام سرمایه داری زنده باد اتحاد و همبستگی طبقه کارگر و زنده باد حکومت کارگری . به گفته یکی از ملاقات کنندگان محمود که حتی در برابر چنین صحنه اشک ریخته است وگفته است این پابند لایق شما نیست و وی در جواب سخن او گفته است چرا دقیقا این پابند لایق من است زیرا من هدفی دارم و باید در برابر هدفم سختی ها هم تحمل کنم . 96/8/20 شنبه عثمان اسماعیلی 09182842451

صدیق عزیزی نماینده کارگران فولاد زاگرس بر اثر تصادف جان باخت

بامداد امروز صدیق عزیزی از نمایندگان مقاوم و پرشور کارگران فولاد زاگرس (قروه کردستان) در مسیر قروه به تهران در نزدیکی شهر ساوه بر اثر تصادفی خونین جان باخت. در نتیجه این تصادف همسر او نیز به کما رفت و دو دختر خردسالش نجات پیدا کردند.

صدیق همچون دهها کارگر فولاد زاگرس بدنبال تعطیلی این کارخانه که با کمک  و راهنمائی های مسئولین وزارت کار به کارفرما صورت گرفت آواره تهران شد و در یک شرکت خدماتی مشغول بکار بود.

صدیق پیشاپیش همکارانش بطور بی وقفه ای بمدت سه سال با جسارتی ستودنی برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه جنگید. او در جریان این مبارزات هیچگاه دچار توهم در مورد تشکلهای دست ساز کارگری نشد و اتحادیه آزاد کارگران ایران نقطه رجوعش برای پیشبرد قوی تر مبارزات شان برای بازگشت بکار بود که سرانجام به رای بازگشت بکار آنان نیز منجر شد. اما مسئولین وزارت کار در تبانی با کارفرما مسیر انحلال کارخانه را بطور غیر قانونی در پیش گرفتند و نهایتا بیش از سیصد کارگر فولاد زاگرس بیکار و دهها نفر از آنها آواره تهران و شهرهای دیگر شدند و صدیق عزیزی در نتیجه تحمیل چنین شرایطی از سوی وزارت کار دولت روحانی به کارگران فولاد زاگرس، ساعت 4 بامداد امروز در حالیکه در مسیر بازگشت از قروه به تهران بر سرکارش بود جان باخت.

صدیق فقط یار و یاور پر صلابت همکاران خود نبود. او در جریان بازداشت جعفر عظیم زاده، او را نیز تنها نگذاشت و  خانواده وی را علیرغم تنگدستی ناشی از بیکاری مورد حمایت مالی قرار داد.

صدیق عزیزی، قربانی تبانی مسئولین وزارت کار با کارفرمای فولاد زاگرس در تعطیلی کارخانه شد. او سازماندهی برجسته و جسور در اعتراضات و مبارزات کارگران فولاد زاگرس بود. وجود او به عنوان نماینده ای از نماینده های کارگران ایران، نقطه امیدی برای ما در چالشها و مبارزات پیش روی طبقه کارگر ایران بود.

ما صدیق را از دست دادیم. اما جای خالی اش را همیشه احساس خواهیم کرد و مصمم تر از همیشه به مبارزات خود برای رهائی از نکبت سرمایه ادامه خواهیم داد.

ما به صدیق عزیز بدرود میگوئیم و با تسلیت به خانواده او، کارگران فولاد زاگرس و یاران و دوستانش، آرزوی بهبودی  همسر گرامی او را داریم.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 20 آبانماه 1396

ادامه بلاتکیلفی معیشتی وشغلی کارگران پروژه آبرسانی 46 هزار هکتاری دشت سیستان

یکی از کارگران پروژه آبرسانی 46 هزار هکتاری دشت سیستان:

 هنوز حقوق ماه‌های بهمن و اسفند سال 95، معوقات ماه‌های فروردین، شهریور و مهرماه سال جاری و همچنین سنوات سال گذشته و سال جاری را دریافت نکرده‌ایم.

نزدیک به یک ماه است که کار را تعطیل کرده‌اند یک شخصی به عنوان پیمانکار جدید آمده که تنها کیف به دست مقابل ما راه می‌رود و به نقل از کارفرما می‌گوید که به زودی کار شروع می‌شود اما واقعیت این است که ما حقوق خود را می‌خواهیم.

براساس گزارشی که20آبان رسانه ای شد،بعد از به پایان رسیدن فازهای ابتدایی پروژه آبرسانی دشت سیستان و واگذاری برخی از پیمانکاران، معوقات کارگران هنوز پرداخت نشده است.

وضعیت کارگران پروژه آبرسانی 46 هزار هکتاری دشت سیستان همچنان روند پر چالشی را طی می‌کند و این کارگران همچنان معوقات خود را از پیمانکاران دریافت نکرده‌اند و با توجه به شرایط اقتصادی استان سیستان و بلوچستان طبیعی است که وضعیت معیشتی خانواده‌های آنها در شرایط مناسبی باشد.

یوسف یکی از کارگران دشت سیستان از وضعیت کاری خود و همکارانش گلایه کرده، او می‌گوید: چند بار به اداره کار زابل رفتیم تا به وضعیت ما رسیدگی کنند ولی بعد از گذشت چند ماه هنوز هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده است.

وی ادامه می‌دهد: ما هنوز حقوق ماه‌های بهمن و اسفند سال 95، معوقات ماه‌های فروردین، شهریور و مهرماه سال جاری و همچنین سنوات سال گذشته و سال جاری را دریافت نکرده‌ایم.

یوسف اضافه می‌کند: نزدیک به یک ماه است که کار را تعطیل کرده‌اند یک شخصی به عنوان پیمانکار جدید آمده که تنها کیف به دست مقابل ما راه می‌رود و به نقل از کارفرما می‌گوید که به زودی کار شروع می‌شود اما واقعیت این است که ما حقوق خود را می‌خواهیم.

شرکت منابع آب مطالبات کارگران سد کارون را پرداخت نمی کند

با وجود اتمام پروژه سد کارون 4 در سال های گذشته هنوز با شماری از کارگران این پروژه تسویه حساب نشده است.

براساس گزارش منتشره،یکی از مسئولان این پروژه اعلام کرد، کارگران این پروژه در حدود 10 نفر بوده و کارفرمای اصلی آن شرکت منابع آب نام دارد.

وی با اشاره به اینکه این تعداد از کارگران به صورت پراکنده در سایر پروژه ها مشغول کار هستند، گفت: از اسفندماه سال گذشته تاکنون این معوقات پرداخت نشده به قوت خود باقی است.

این منبع آگاه همچنین از شرایط ناایمن محیط این پروژه سخن گفت و افزود: حوادث کاری در این پروژه بالا بوده است.

تجمع اعتراضی اهالی چند روستای رامسرنسبت به اجرایی شدن طرح تصفیه خانه فاضلاب شهری در حوالی روستاهایشان مقابل فرمانداری

روزشنبه20آبان،جمعی از اهالی چند روستای رامسر دراعتراض به اجرایی شدن طرح تصفیه خانه فاضلاب شهری در حوالی روستاهایشان مقابل فرمانداری شهرستان رامسرتجمع کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده، اجرای طرح تصفیه خانه فاضلاب شهری رامسر از سال 92 کلید خورد ولی تاکنون پیشرفتی نداشته است .

جمعی از اهالی روستاهای طالش محله ، شاه منصور محله فتوک و توبن بخش مرکزی رامسر صبح امروز20آبان با در دست داشتن پلاکارد های مختلف خطاب به فرماندار ، نماینده مجلس شهرستان و دیگر مسئولان خواستار جلوگیری از ساخت این تصیفه خانه فاضلاب شهری شدند.

نکته جالب در این تجمع حضور کودکان و زنان بوده است.

تجمع کنندگان گفتند که اجرای طرح فاضلاب شهری در این منطقه باعث بروز برخی مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان این منطقه می شود.

بنابهمین گزارش، ‌سرریز شدن فاضلاب در نهرها و رودخانه های منتهی به دریا و به دنبال آن ایجاد بوی تعفن فاضلاب در سطح شهرها از مهمترین چالش ساکنان و گردشگران شهرهای ساحلی استان مازندران است.

اغلب شهرهای مازندران به گفته مسئولان و دست اندرکاران ذیربط به خاطر قرار گرفتن در مجاورت دریا و درپی آن بالا بودن آب های زیرزمینی با نفوذ ناپذیری خاک روبرو هستند و همین عامل دفع بهداشتی فاضلاب را در این مناطق با مشکل مواجه کرده است.

مساله مهم تر آن است که عمده رودخانه های مهم استان مازندران نیز به علت عبور از داخل شهرهای ساحلی به تخلیه گاه فاضلاب این شهرها تبدیل شده است و این اتفاق فاجعه بار علاوه بر پیدایش مشکلات حاد زیست محیطی ، اکوسیستم دریای خزر را نیز به مخاطره انداخته است.

طبق آمار منابع رسمی اکنون سالانه 400 میلیون متر مکعب انواع آلاینده ها در شمال کشور تولید می شود که فقط 40 درصد آن تصفیه و بقیه به صورت مستقیم و غیر مستقیم به دریای خزر می ریزد.

دستکم 20 هزار مشترک زیرپوشش شرکت آب و فاضلاب شهری شهرستان 75 هزار نفری رامسر در غرب مازندران قرار دارند.

تجمع خانواده‌های بیماران «ام.پی.اس» در اعتراض به مشکلات دارویی مقابل سازمان غذا و دارو

صبح روزشنبه20آبان،جمعی از والدین کودکان مبتلا به «ام.پی. اس» در اعتراض به در دسترس نبودن داروی مورد نیاز این بیماری نادر مقابل سازمان غذا و دارو تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، این تجمع از ساعت ۹ صبح امروز آغاز شد. در میان آنها پدر "عماد" - کودک خبرساز حادثه تروریستی مجلس- نیز حضور داشت و آنها درخواست ملاقات مستقیم با رئیس سازمان غذا و دارو و حل مشکل تامین داروی فرزندان‌شان را داشتند.

به گفته تجمع کنندگان، داروی بیماران "ام پی اس" وارداتی است و در حال حاضر نیز در داروخانه‌ها موجود است، اما به دلیل تفاوت قیمت عرضه نمی‌شود و تهیه نشدن دارو، مرگ تدریجی فرزندان‌مان  را به دنبال دارد.

تعدادی از مسئولان سازمان غذا و دارو با حضور دربین تجمع‌کنندگان با آنها به گفت‌وگو پرداختند و در ادامه نیز دیداری با مسئولان این سازمان برای خانواده‌ها ترتیب داده شد. 

"م. الف" مادر مریم هشت ساله مبتلا به این بیماری، درباره وضعیت تامین این دارو می‌گوید: "حدود دو ماه است که کودکان ما دارو ندارند. البته دارو در داروخانه‌ها موجود است، اما می‌گویند اختلاف قیمت دارد و باید اصلاح شود؛ به همین دلیل دارویی به بیماران داده نمی‌شود. "

این مادر می‌افزاید: " فرزند من تا صبح نمی‌تواند نفس بکشد و لب و ناخنش کبود می‌شود. این موضوع باعث می‌شود قرنیه چشم، قلب، کبد، طحال، استخوان و شنوایی آنها  مشکل پیدا کند. متاسفانه هر چند ماه یکبار داروهای آنها قطع می‌شود و دوباره کبد و طحال‌شان بزرگ می‌شود و مشکل تنفسی پیدا می‌کنند و ریه‌هایشان عفونت می‌کند. هرچقدر هم به سازمان غذا و دارو مراجعه می‌کنیم به جوابی نمی‌رسیم. فرزند من هشت سال دارد، در این مدت بارها به این سازمان مراجعه کردیم و هربار هم می‌گویند بروید مشکل‌تان را حل می‌کنیم. دوباره دو تا سه ماه دارو در دسترس قرار می‌گیرد  و بعد قطع می‌شود. پدرها و مادرهای زیادی به نمایندگی از ما هرروز به اینجا می‌آیند.»

ام پی اس نوعی بیماری نادر ژنتیکی است که از علائم فنوتیپی آن، بزرگی کبد و طحال، کدورت قرنیه چشم، انگشتان پنجه کبوتری، فتق ناف و بیضه، دفرمه شدن استخوان‌ها و با پیشرفت بیماری مشکلات قلبی و ریوی، بزرگی سر(هیدروسفالی) و تنگی کانال گردن است که موجب اختلالات حرکتی در بیمار می‌شود. تعداد این بیماران در کشور زیاد نیست. این بیماری به چندین تیپ تقسیم‌بندی می‌شود که علائم بیماری در هر تیپ متفاوت و کم‌ و زیاد است. حدودا از سال ۱۳۸۴ درمان این بیماری (در تیپ یک) با آنزیم الدورازیم آغاز شد و به‌ مرور برای چند تیپ دیگر آنزیم شناخته‌ شده و در حال درمان است. اولین درمان در دسترس بیماری ام پی اس، پیوند مغز استخوان و دومین روش آن آنزیم درمانی است که برای جلوگیری از پیشرفت بیماری باید مصرف شود. اما به گفته مادر یکی از کودکان مبتلا به ام پی اس، مشکل تامین این آنزیم سال‌ها است که حل نشده باقی مانده و پیگیری‌های آنان نیز بی نتیجه مانده است.

جان باختن کارگر مصدوم حادثه دلخراش کارخانه ذوب روی دندی دربیمارستان عرفان تهران

صبح روز شنبه20آبان، کارگر کارخانه ذوب روی دندی که بدنبال سقوط به دیگ سولفات مس در روزپنج شنبه18آبان مصدوم و به بیمارستان عرفان تهران منتقل شده بود،جان باخت.

قائم مقام مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: حوالی ساعت 11:40 صبح روز پنجشنبه اورژانس زنجان توسط مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان در جریان حادثه مصدومیت 2 کارگر در شرکت کالسیمین واقع درمنطقه دندی قرار گرفت و با توجه به درخواست مدیریت بحران بلافاصله اورژانس هوایی عازم محل شد.

امیرحسین ایلیایی  افزود: این 2 کارگر که دچار مسمومیت و سوختگی استنشاقی شده بودند توسط آمبولانس شرکت کالسمین به درمانگاه شهر دندی منتقل شده و پس از اقدامات پیش بیمارستانی، به منظور ادامه درمان با استفاده از بالگرد به بیمارستان آیت الله موسوی و سپس به بیمارستان ولیعصر زنجان انتقال یافتند.

ایلیایی ادامه داد: مصدوم نخست حادثه با صلاح دید خانواده برای درمان با استفاده از آمبولانس شخصی به بیمارستان عرفان تهران انتقال یافت اما دیگر کارگر حادثه دیده مورد مداوا قرار گرفت و از بیمارستان ترخیص شد.

مسئول روابط عمومی شرکت توسعه معادن روی ایران نیز با تائید این خبر گفت: این 2 کارگر در حین کار در شرکت کالسیمین زنجان دچار حادثه شده و برای درمان به بیمارستان منتقل شدند.

کریم حری افزود: یکی از این کارگران با مشاهده سقوط همکار خود به دیگ سولفات بلافاصله به یاریش می شتابد که نامبرده نیز دچار آسیب می شود.

وی اظهار کرد: کارگر سقوط کرده به منظور ادامه درمان به بیمارستانی در تهران انتقال داده می شود اما صبح امروز به کام مرگ فرو می رود .

معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان نیز گفت: این حادثه روز پنجشنبه /18 آبان جاری/ در شرکت کالسیمین زنجان رخ داده است که علت و چگونگی این اتفاق از سوی بازرسان و کارشناسان این اداره کل در دست تحقیق و بررسی است.

هومن امیدوار افزود: این حادثه 2 مصدوم داشت که متاسفانه یکی از این مصدومان به رغم انتقال به یکی از بیمارستان های تهران و تلاش پزشکان معالج، جان باخت اما وضعیت دیگر کارگر حادثه دیده خوب گزارش شده است.

کارخانه ذوب روی دندی  واقع در جاده زنجان دندی ، 5 کیلومتر مانده به شهر دندی متعلق به شرکت کالسیمین از گروه شرکت‌های توسعه معادن روی ایران است.

بیستم آبان ماه1396

اخباروگزارشات کارگری19آبان1396

- بیانیه مشترک تشکل ها ونهادهای مستقل کارگری وفعالین کارگری:

محمود صالحی باید به فوریت  آزاد شود

- اطلاعیه شماره ۸ کمیته دفاع از محمود صالحی تصمیم دستگاههای امنیتی به بازگرداندن محمود صالحی به زندان

- پروین محمدی:محمود صالحی را با نیروی قدرتمند اجتماعی طبقه کارگر آزاد کنیم

- عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران شهرداری بردخون

- تجمع اعتراضی حامیان محیط زیست  نسبت به تخریب کوه ها در کمربند جنوبی مشهد

- مرگ یک کارگرجوان براثرریزش چاه 10 متری درخیابان انقلاب تهران

بیانیه مشترک تشکل ها ونهادهای مستقل کارگری وفعالین کارگری:

محمود صالحی باید به فوریت  آزاد شود

محمود صالحی فعال باسابقه کارگری که بیشتر عمر  خود را  در دفاع از حقوق کارگران و ستم‌کشان گذرانده، اکنون مدتی است به عنوان زندانی بر روی تخت بیمارستان در غل و زنجیر است، روشی غیرانسانی و به جامانده از سبعیت دوران بردگی؛ و طبق آخرین اخبار قرار است با همین وضعیت دوباره به زندان منتقل شود درحالی که پزشک قانونی خواهان انتقال وی به بیمارستانی مجهزتر برای  ادامه درمان است.

او که در سال‌های گذشته تلاش خود را برای ایجاد تشکل های کارگری و دفاع از حقوق کارگران لحظه ای متوقف نکرده بود با جسمی رنجور مورد خشم و کینه سرمایه داری حاکم بر ایران  قرار گرفته و در یک پرونده ساختگی ابتدا به 9 سال زندان و سپس به یک سال محکوم شده است.

حکم این فعال باسابقه جنبش کارگری ایران  در حالی به اجرا در آمده  که وی مجبور است هفته ای دوبار دیالیز شود. کلیه های محمود بر اثر زندانی شدن‌های مکرر و عدم رسیدگی های درمانی لازم از کار افتاده و علاوه بر این دچار بیماری حاد قلبی نیز شده است.

سرمایه داری حاکم بر ایران  گمان می کند با به زنجیر کشیدن محمود صالحی، زندانی کردن رضا شهابی، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی، مختار اسدی و محسن عمرانی و ... ، احضار برای اجرای حکم جعفر عظیم زاده، علی نجاتی، علیرضا ثقفی، حکم شلاق برای شاپور احسانی راد، احضار داوود رضوی، ابراهیم مددی برای حضور  در دادگاه و ... می‌تواند جلوی فعالیت های فعالان کارگری و اجتماعی را سد نماید و زحمتکشان را از مبارزه برای دست یابی به حقوق  انسانی شان باز دارد.

اما بدون تردید تداوم چنین سیاست‌هایی، ما تشکل‌های مستقل کارگری و طبقه کارگر ایران را بیش از پیش به صحنه مبارزه علیه ستم و بی عدالتی خواهد کشاند.

آزادی فوری و بی قید و شرط محمود صالحی خواست فوری امضاکنندگان این بیانیه است و ما با هشدار نسبت به وضعیت وخیم جسمانی این فعال برجسته جنبش کارگری ایران، بدین وسیله عواقب ناشی از وارد شدن هرگونه لطمات جسمانی به او را متوجه بالاترین مقامات قضائی و اجرائی کشور می‌دانیم.

19 آبان 1396

اتحادیه آزاد کارگران ایران

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

سندیکای نقاشان البرز

کانون مدافعان حقوق کارگر

کمیته پیگیری  ایجاد تشکل های کارگری

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

اطلاعیه شماره ۸ کمیته دفاع از محمود صالحی تصمیم دستگاههای امنیتی به بازگرداندن محمود صالحی به زندان

کارگران! تشکلهای کارگری و مردم آزادیخواه!

همانطوریکه در اطلاعیه های قبلی و از طریق مصاحبه های مطبوعاتی نجیبه صالح زاده سخنگوی کمیته دفاع به آگاهیتان رساندیم، بنا به اظهارنظر و تشخیص پزشکان معالج محمود صالحی در شرایطی نیست که بتواند تحمل زندان را داشته باشد و بایستی هرچه سریعتر و اورژانسی به بیمارستانی مجهزتر در تهران و یا تبریز اعزام شود.

 شدت وخامت وضعیت جسمانی محمود صالحی را علاوه بر پزشکان معالج وی، پزشکی قانونی سقز نیز که سازمانی وابسته به قوه قضائیه است و نظراتش برای مراجع قضائی و سایر نهادهای دولتی معتبر می باشد، تائید نموده است.

 با وجود چنین پشتوانه محکمی اما شعبه ۴ اجرای احکام سنندج نظر پزشکی قانونی سقز را بر خلاف قوانین قضائی جاری رد و به محمود صالحی وخانواده ایشان اعلام نموده اند که، محمود روز جمعه ۱۹ آبان ماه به زندان بازگردانده می شود.

ما اعضای کمیته دفاع از محمود صالحی معتقدیم که این اقدامات و زمینه سازی برای بازگرداندن محمود صالحی به زندان زیر فشار نهادهای امنیتی و در راس آن وزارت اطلاعات صورت می گیرد. بنابراین تنها استنتاجی که از بازگرداندن ایشان به زندان می توان گرفت این است که، تصمیم به از بین بردن تدریجی محمود صالحی گرفته اند. ما هرگونه اقدامی که منجر به بازگشت وی به زندان و یا جلوگیری از اعزام ایشان به یک بیمارستان مجهزتری شود را محکوم و آن را عامدانه دانسته و از کلیه تشکلهای کارگری در سطح بین المللی و مدافعان طبقه کارگر و مردم آزادیخواهی که دل در گرو جنبش کارگری دارند میخواهیم نسبت به این اقدام ضد انسانی وزارت اطلاعات به هر طریق ممکن واکنش نشان دهند و برای آزادی کلیه کارگران زندانی و زندانیان سیاسی در بند متحد عمل کنند.

کمیته دفاع از محمود صالحی

هیجده هم آبانماه ۱۳۹۶

تلفن سخنگوی کمیته نجیبه صالح زاده ۹۱۸۴۱۳۸۴۳۵

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

http://mahmoodsalehi.com

پروین محمدی:محمود صالحی را با نیروی قدرتمند اجتماعی طبقه کارگر آزاد کنیم

محمود صالحی یکی از رهبران کارگری را در حالی به بند کشیده اند که کلیه هایش بعلت عوارض زندان های گذشته، هر هفته باید دیالیز می شد، قلبش نیز نیاز به عمل داشت، طبق همه حقوق و کنوانسیون های جهانی نباید او را به حبس بکشانند و در زندان نگه دارند، اما اختلاس گران، سرمایه داران و دزدان حاکم ،کینه او را به دل گرفتند زیرا محمود صالحی فریاد مقاومت و مطالبات کارگران بود .

محمود اهل سازش و مماشات و معامله بر سر حقوق و خواسته های کارگران نیست، محمود فقط حرف نمی زند اهل عمل و حرکت و جنبش است و این چنین بود که محمود صالحی خار چشم و استخوان در گلوی حاکمان شد.

همین جاست که پیوند ناگسستنی بین مطالبات کارگران و آزادی محمود صالحی ایجاد می شود بنابراین امروز باید طبقه کارگر با همه توان و نیروی قدرتمند خود برای آزادی محمود صالحی به میدان بیاید و نگذارند سرنوشت ستار بهشتی، شاهرخ زمانی و محمد جراحی بار دیگر تکرار شود

میدانیم امروز خطر مرگ محمود صالحی را تهدید می کند محمود هرگز پا پس نمی گذارد، او تا پای جان ایستاده است از این روست که باید کارگران با اتحاد و همبستگی و نیروی توانمند خود چنان عرصه را بر زندانبانان حقوق و مطالبات شان تنگ کنند و هزینه حبس محمود را در زندان برای حاکمین چنان سنگین کنند تا هر چه زودتر آزادی محمود صالحی را جشن بگیرند در این این روزها با وجود پیشروی جنبش اعتراضی در جامعه، ما کارگران باید بتوانیم با نیروی خودمان محمود صالحی را از زندان آزاد کنیم

19 آبان 96

عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران شهرداری بردخون

3ماه حقوق کارگران شهرداری بردخون از شهرهای استان بوشهر پرداخت نشده است.

براساس گزارشی که19آبان رسانه ای شد،حقوق کارگران شهرداری بردخون از شهرهای شهرستان دیر استان بوشهرسه ماه است که پرداخت نشده است.

تجمع اعتراضی حامیان محیط زیست  نسبت به تخریب کوه ها در کمربند جنوبی مشهد

روزجمعه نوزدهم آبان ماه، حامیان محیط زیست  مشهد در اعتراض به تخریب کوه ها در محل ساخت کمربند جنوبی این شهر تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،تجمع کنندگان خواستار جلوگیری از شروع مجدد تخریب کوه‌ها شدند.

تصاویر:

http://khorasan.isna.ir/Files/News/Image/13968/180240.jpg

http://khorasan.isna.ir/Files/News/Image/13968/180233.jpg

http://khorasan.isna.ir/Files/News/Image/13968/180239.jpg

http://khorasan.isna.ir/Files/News/Image/13968/180242.jpg

مرگ یک کارگرجوان براثرریزش چاه 10 متری درخیابان انقلاب تهران

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از مرگ یک کارگر جوان روزجمعه نوزدهم آبان بدلیل ریزش دیواره چاه 10 متری درخیابان انقلاب تهران،خبرداد.

سید جلال ملکی افزود: ساعت 10:30 روزجمعه19آبان در تماس شهروندان با سامانه 125 مبنی بر اطلاع حادثه ریزش چاه در خیابان انقلاب بعد از جمالزاده بلافاصله ماموران 2 ایستگاه آتش نشانی به محل حادثه اعزام شدند.

وی اظهار کرد: در قطعه زمینی به وسعت 600 متر و در یکی از معابر فرعی به عمق 5 متر در مقابل ضلع شرقی یک ساختمان4 طبقه مسکونی عملیات گودبرداری شده بود که در این محل یک حلقه چاه به عمق 10 متر در حال حفر بود.

ملکی ادامه داد: به هنگام فعالیت کارگران و سست بودن بخشی از دیواره این چاه ریزش کرد و یک کارگر حدود 27 ساله تبعه افغانستان در حجم زیاد خاک مدفون شد.

وی خاطرنشان کرد: بدلیل سست بودن خاک پس از این حادثه چندین مرتبه دیواره این چاه دچار ریزش شد که آتش نشانان با ایمنی سازی و با تجهیزات لازم وارد چاه شدند و در نهایت موفق شدند جسم بی جان این کارگر را از زیر حجم زیاد خاک خارج کنند.

ملکی علت اصلی این حادثه را بی احتیاطی و عدم رعایت نکات ایمنی و تجهیزات لازم به هنگام حفر چاه اعلام کرد.

نوزدهم آبان ماه1396

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت