.
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷.
امروز:
Dec 13 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 10 آبان 1396 ساعت 03:01

طرح پرداخت حقوق پیشمرگه‌ها از سوی دولت عراق

دویچه وله فارسی: دولت عراق در نظر دارد حقوق رزمنده‌های پیشمرگه اقلیم کردستان و کارمندان ادارات دولتی این منطقه را بپردازد. اقلیم کردستان مدت‌هاست با کمبود منابع مالی دست به گریبان است و قادر به پرداخت حقوق کارمندان و رزمندگانش نیست.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق گفته است که دولت مرکزی در نظر دارد حقوق رزمنده‌های پیشمرگه اقلیم کردستان عراق و کارمندان دولت را بپردازد.

اقلیم خودمختار کردستان عراق از سال ۲۰۱۴ با پرداخت حقوق پیشمرگه‌ها و کارمندان دولت با موانع بسیار دست به گریبان است. در این سال دولت مرکزی عراق به دلیل مناقشه بر سر تقسیم منابع نفتی، پرداختی‌های خود به اقلیم کردستان را متوقف کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عبادی در این رابطه گفت: «ما به زودی در موقعیتی خواهیم بود که بتوانیم تمام حقوق پیشمرگه‌ها و کارمندان ادارات منطقه را بپردازیم.»

باید گفت که هزینه جنگ سه‌ساله‌ی اقلیم کردستان علیه نیروهای تروریست "دولت اسلامی" نیز بر مشکلات مالی اقلیم افزوده است.

بیشتر بخوانید: عراق کنترل گذرگاه ابراهیم خلیل را از کردستان گرفت

نیروهای نظامی و شبه‌نظامی دولت مرکزی دو هفته پیش منطقه‌ی نفت‌خیز کرکوک را نیز از زیر سلطه‌ی پیشمرگه‌های اقلیم کردستان خارج کردند و اقلیم منابع مالی خود را از دست داده است.

در سال ۲۰۱۴ پس از آنکه ارتش عراق در برابر نیروهای "داعش" عقب‌نشینی کرد، نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان توانستند شهر نفت‌خیز کرکوک را از دست نیروهای "دولت اسلامی" خارج سازند.

رویترز می‌افزاید که پرداخت حقوق پیشمرگه‌های کرد می‌تواند به آرام گرفتن تنش‌های اخیر در این منطقه کردنشین یاری رساند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت