.
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷.
امروز:
Dec 13 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

دوشنبه, 08 آبان 1396 ساعت 00:13

بارزانی رسما از ریاست اقلیم کردستان کناره‌گیری کرد

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که با پایان دوره ریاستش، از مقام خود کناره‌گیری می‌کند. نامه کناره‌گیری او امروز در جلسه غیرعلنی و متشنج پارلمان کردستان عراق بررسی شد.

 امروز، جلسه غیرعلنی مجلس اقلیم کردستان عراق برای بررسی نامه کناره‌گیری مسعود بارزانی از قدرت به دلیل بروز تنش با وقفه‌ای یک ساعته روبرو شد.

دوره ریاست مسعود بارزانی روز چهارشنبه ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به پایان می‌رسد، اما انتخابات ریاست اقلیم به دلیل بحرانی که بعد از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان از عراق پیش آمد به تعویق افتاد.

 شیوه تقسیم قدرت ریاست اقلیم کردستان بعد از کناره‌گیری آقای بارزانی، رئیس اقلیم، مهم‌ترین موضوع دستور جلسه امروز پارلمان کردستان عراق در روز یکشنبه ۲۹ اکتبر بود.

به گزارش خبرگزاری رووداو در این جلسه نمایندگان جنبش تغییر (گوران) به طرحی که برای تقسیم قدرت پیشنهاد شده بود اعتراض داشتند.

آقای بارزانی دیروز شنبه ۲۸ اکتبر در نامه‌ای به پارلمان تصمیم خود را برای کناه‌گیری از قدرت اعلام کرد. او بعد از همه‌پرسی و تنش‌هایی که با دولت مرکزی عراق پیش آمد، برای کناره‌گیری تحت فشار بین‌المللی و داخلی بود.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی آقای بارزانی در نامه‌اش به مجلس اقلیم کردستان عراق پیشنهاد کرده که اختیارات او به نخست‌وزیر اقلیم و هیئتی از مقام‌های سیاسی واگذار شود و به پارلمان اختیارات بیشتری داده شود تا مذاکرات با بغداد ادامه یابد.

آقای بارزانی برای کناره‌گیری تحت فشار بود

در همه‌پرسی ماه گذشته بیش از ۹۰ درصد رای‌دهندگان به استقلال اقلیم کردستان از عراق رای دادند، اما دولت مرکزی بغداد که از ابتدا به شدت با برگزاری این رفراندوم مخالف بود، گفت که این رای‌گیری را به رسمیت نمی‌شناسد.

در پی بالا گرفتن بحران، نیروهای ارتش عراق با همراهی شبه‌نظامیان عمدتا شیعه حشد شعبی برای در اختیار گرفتن کنترل مناطق مورد مناقشه با اقلیم، از جمله شهر نفت‌خیز کرکوک، اقدام به عملیات علیه نیروهای کرد کردند.

این عملیات بدون روبرو شدن با مقاومت جدی از سوی نیروهای پیشمرگ در مدت بسیار کوتاهی به پایان رسید.

دولت اقلیم کردستان در نهایت نتایج همه‌پرسی را تعلیق کرد، اما حیدر عبادی، نخست وزیر عراق گفت که تعلیق قابل قبول نیست و نتیجه این رفراندوم باید لغو شود.

مسعود بارزانی: هیچ‌ کس پشت کردها نایستاد

مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق در نطقی تلویزیونی با انتقاد از دولت مرکزی عراق گفت پس از همه‌پرسی استقلال کردستان هیچ‌کس از کردها حمایت نکرد.

 پس از اینکه پارلمان اقلیم کردستان تصمیم آقای بارزانی را برای عدم تمدید دوره ریاستش پذیرفت، او در نطقی که از تلویزیون پخش شد، تاکید کرد که تحت هیچ شرایطی حاضر نیست دوره ریاست خود را تمدید کند.

او همچنین بدون نام بردن از هیچ گروهی نیروهای سیاسی رقیب در کردستان را به "خیانت" متهم کرد و گفت آنها بدون هیچ مقاومتی کنترل شهر نفت‌خیز کرکوک را به نیروهای دولت مرکزی واگذار کردند.

 در همین حال گزارش شده فرماندهان نظامی عراق و کردستان بر سر استقرار نیروهای دولت مرکزی در برخی از پست‌های مرزی توافق کرده‌اند، جایی که خط لوله نفت به جیحان از آن عبور می‌کند.

پارلمان کردستان امروز، یکشنبه ۲۹ اکتبر، پس از چند ساعت بحث پرتشنج و غیرعلنی، نامه کناره‌گیری مسعود بارزانی را تصویب کرد.

به عقیده سباستین آشر سردبیر امور جهان عرب بی بی سی، استعفای آقای بارزانی می‌تواند به عنوان پایان رویای طرفداران استقلال کردستان تلقی شود.

رای پارلمان کردستان به پذیرش استعفای آقای بارزانی
 رای پارلمان کردستان به پذیرش استعفای آقای بارزانی

'بهانه‌ای برای حمله به اقلیم کردستان'

مسعود بارزانی، سیاستمدار کهنه‌کار کرد، همچنین دولت مرکزی عراق را متهم کرد که دیگر به حقوق مردم کرد اعتقاد ندارد و از همه‌پرسی استقلال به عنوان بهانه‌ای برای حمله به اقلیم کردستان استفاده کرده است.

آقای بارزانی تاکید کرد که نتیجه‌همه‌پرسی استقلال کردستان هرگز پاک نخواهد شد و گفت که دولت او او سعی کرد تا از خونریزی جلوگیری کند چرا که نیروهای عراقی و حشدالشعبی با سلاح‌های آمریکایی در حال پیشروی بودند.

کمی پیش از سخنرانی آقای بارزانی گروهی افراد خشمگین وارد پارلمان کردستان عراق شدند و به کسانی که به نظر آنها بر ضد مسعود بارزانی هستند، حمله کردند.

در همه‌پرسی ماه گذشته بیش از ۹۰ درصد رای‌دهندگان به استقلال اقلیم کردستان از عراق رای دادند، اما دولت مرکزی بغداد که از ابتدا بشدت با برگزاری این رفراندوم مخالف بود، گفت که این رای‌گیری را به رسمیت نمی‌شناسد.

سه کشور همسایه عراق، ایران، ترکیه و سوریه هم مخالفت خود را با استقلال کردستان اعلام کردند.

با بالا گرفتن بحران، نیروهای ارتش عراق با همراهی شبه‌نظامیان عمدتا شیعه حشد شعبی برای در اختیار گرفتن کنترل مناطق مورد مناقشه با اقلیم، از جمله شهر نفت‌خیز کرکوک، به سمت این مناطق پیشروی کردند و بدون روبرو شدن با مقاومت جدی نیروهای پیشمرگ، کنترل این مناطق را در دست گرفتند.

دولت اقلیم کردستان در نهایت نتایج همه‌پرسی را تعلیق کرد، اما حیدر عبادی، نخست وزیر عراق گفت که تعلیق قابل قبول نیست و نتیجه این رفراندوم باید لغو شود.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت