.
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷.
امروز:
Dec 17 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 01 آبان 1396 ساعت 23:57

پاسخ ظریف به تیلرسون درباره خروج "مدافعان حرم" از عراق

دویچه وله فارسی: محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش به همتای آمریکایی خود که خواهان پایان حضور نظامی ایران در عراق شده است، گفت: «اگر فداکاری‌های مدافعان حرم نبود الان در دمشق، بغداد و اربیل دولت داعش مستقر بود».

به گزراش خبرگزاری فارس محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه (۳۰ مهر) سخنان رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در باره پایان دادن به حضور نظامی ایران در عراق را "شرم‌آور" توصیف کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه (۲۲ اکتبر) در کنفرانسی خبری در ریاض گفته است: «اکنون که مبارزه با گروه داعش به پایان خود نزدیک می‌شود، شبه‌نظامیان وابسته به ایران باید به خانه‌های خود برگردند.»

بیشتر بخوانید:وزیر خارجه آمریکا: شبه‌نظامیان وابسته به ایران باید عراق را ترک کنند

وزیر خارجه ایران به فاصله چند ساعت در یک نشست خبری در آفریقای جنوبی به سخنان تیلرسون واکنش نشان داد و از او خواست که "دیدگاه غلط" خود را اصلاح کند و از "حمایت عربستان سعودی در کشتار کودکان و سالخوردگان یمن" دست بردارد.

محمدجواد ظریف در توییتر خود نیز نوشت: «این کشوری که عراقی‌هایی که برای دفاع از خانه‌هایشان در برابر داعش به پا خاستند، باید به آن بازگردند، دقیقا کدام کشور است؟ این سیاست خارجی شرم‌آور ایالات متحده، به وسیله دلارهای نفتی [به آمریکا] دیکته شده است.».

بیشتر بخوانید:آمریکا در تلاش تشکیل ائتلافی تازه از عراق و عربستان علیه ایران

وزیر خارجه آمریکا که در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با عادل الجبیر، همتای عربستانی خود، شرکت کرده بود، گفت که ایالات متحده به دنبال برقراری ثبات و بهروزی در عراق است "چیزی که با منافع ایران در تضاد قرار دارد".

او ضمن انتقاد از نقش سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در عراق گفت: «ما از همه کشورها و شرکت‌ها به ویژه در اروپا تقاضا داریم که با پشتیبانی از تحریم‌هایی که علیه سپاه پاسداران ایران وضع کرده‌ایم، از فعالیت‌های خرابکارانه این نهاد در منطقه جلوگیری کنند».

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت