.
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷.
امروز:
Dec 17 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 30 مهر 1396 ساعت 11:28

وزیر خارجه آمریکا: شبه‌نظامیان وابسته به ایران باید عراق را ترک کنند

دویچه وله فارسی: وزیر خارجه آمریکا که برای مقابله با نفوذ ایران به خاورمیانه سفر کرده، خواهان پایان حضور نظامی ایران در عراق شد. او از کشورهای غربی خواست که از دادوستد با سپاه پاسداران خودداری ورزند.

Saudi-Arabien Treffen von König Salman mit US-Außenminister Rex Tillerson und irakischer Ministerpräsident Haider Al-Abadi (Reuters/Saudi Press Agency)

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا، ملک سلمان پادشاه عربستان و حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه (۲۲ اکتبر) در کنفرانسی خبری در ریاض گفت: «همه جنگجویان خارجی باید عراق را ترک کنند»؛ او سپس تصریح کرد: «اکنون که مبارزه با گروه داعش به پایان خود نزدیک می‌شود، شبه‌نظامیان وابسته به ایران باید به خانه‌های خود برگردند».

تیلرسون پس از شرکت در اجلاس شورای هماهنگی روابط عربستان و عراق، دو کشور را به اتخاذ سیاستی مشترک در برابر ایران تشویق کرد.

دیپلمات‌های آمریکایی تشکیل جبهه‌ای از عراق و عربستان را برای مقابله با نفوذ ایران و دسترسی نیروهای ایرانی به دریای مدیترانه ضروری می‌دانند.

Saudi-Arabien Außenminister Tillerson und Al-Abadi zu Gesprächen in Riad (picture-alliance/dpa/A. Brandon)

رکس تیلرسون و عادل الجبیر، وزیران خارجه آمریکا و عربستان

وزیر خارجه آمریکا که در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با عادل الجبیر، همتای عربستانی خود، شرکت کرده بود، گفت که ایالات متحده به دنبال برقراری ثبات و بهروزی در عراق است "چیزی که با منافع ایران در تضاد قرار دارد".

تیلرسون ضمن انتقاد از نقش سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در عراق گفت: «ما از همه کشورها و شرکت‌ها به ویژه در اروپا تقاضا داریم که با پشتیبانی از تحریم‌هایی که علیه سپاه پاسداران ایران وضع کرده‌ایم، از فعالیت‌های خرابکارانه این نهاد در منطقه جلوگیری کنند».

تیلرسون از عراق و عربستان خواست که با گسترش روابط سیاسی و همکاری‌های اقتصادی پیوندهای خود را مستحکم کنند.

بیشتر بخوانید: آمریکا در تلاش تشکیل ائتلافی تازه از عراق و عربستان علیه ایران

سفر تیلرسون به خاورمیانه در راستای استراتژی تازه دولت دونالد ترامپ برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه صورت می‌گیرد. به نظر تحلیلگران، متحد ساختن کشورهای عربی منطقه در برابر ایران، اهرم مهمی است که می‌تواند در جهت تحقق استراتژی جدید ایالات متحده به کار رود.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت