.
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷.
امروز:
Dec 17 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 24 مهر 1396 ساعت 13:00

شمار قربانیان سوءقصد انتحاری در سومالی به ۲۷۶ نفر رسید

دویچه وله فارسی: مقامات دولتی سومالی اعلام کردند که در سوءقصد مهیب انتحاری در موگادیشو، پایتخت این کشور، تا کنون ۲۷۶ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی شده‌اند. دولت سومالی شبه‌نظامیان الشباب را مسئول این حمله تروریستی می‌داند.

تلاش امدادگران برای یافتن قربانیان سوءقصد مهیب انتحاری در موگادیشو، پایتخت سومالی، ادامه دارد.

خبرگزاری فرانسه بامداد دوشنبه (۱۶ اکتبر / ۲۴ مهر) به نقل از مقامات دولتی سومالی گزارش داد که شمار قربانیان به ۲۷۶ نفر رسیده است. بیش از ۳۰۰ نفر نیز در جریان این حمله‌ی تروریستی زخمی شده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

موگادیشو روز شنبه (۱۴ اکتبر / ۲۲ مهر) شاهد یکی از مهیب‌ترین سوءقصدهای انتحاری بود. در طی این حمله یک عامل انتحاری کامیونی حاوی مواد منفجره را در یکی از پررفت‌وآمدترین محله‌های شهر به انفجار رساند. اکثر قربانیان این سوءقصد غیرنظامی بوده‌اند.

شدت این انفجار به اندازه‌ای بوده که ساختمان‌های اطراف محل وقوع سوءقصد به شدت آسیب دیده و برخی از آنها کاملا فروریخته‌اند. شاهدان عینی خرابی‌های ناشی از انفجار را با ویرانی‌های ناشی از زمین‌لرزه مقایسه ‌کرده‌اند.

Äthiopien Mohamed Abdullahi Mohamed, Präsident Somalia (DW/Y. G/Egziabhare)

محمد عبدالله محمد، رئیس‌جمهور سومالی

محمد عبدالله محمد، رئیس ‌جمهوری سومالی، این سوءقصد را یک "تراژدی ملی" خواند.

جامعه بین‌الملل آمادگی خود را برای کمک به سومالی اعلام کرده است. از جمله سران فرانسه، اسپانیا و ترکیه با پیام‌های توئیتری این حمله را محکوم و با سومالی ابراز همبستگی کرده‌اند.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله مرگبار را بر عهده نگرفته است. دولت سومالی اما شبه‌نظامیان الشباب را مسئول این سوءقصد انتحاری می‌داند.

سومالی همواره هدف حمله‌های تروریستی گروه الشباب بوده است. این گروه سنی‌مذهب که با شبکه تروریستی القاعده ارتباط دارد، در تلاش راه‌اندازی حکومتی تحت قوانین شریعت اسلامی در سومالی است.

شبه‌نظامیان الشباب بخش‌هایی از سومالی را تحت کنترل خود دارند. ارتشی متشکل از ۲۲ هزار سرباز از سوی اتحادیه آفریقا بسیج شده و با نیروهای نظامی سومالی در راه مبارزه با گروه الشباب همکاری می‌کند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت