.
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷.
امروز:
Jun 18 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 22 شهریور 1396 ساعت 03:25

اخباروگزارشات کارگری21/20شهریور

- اعتراض با چراغ روشن و کم کردن سرعت خطوط بی آرتی برای نجات جان شهابی بنابر بر درخواست سندیکای شرکت واحد از رانندگان
- بازداشت چندباره محمود بهشتی لنگرودی؟!
- مصاحبه اختصاصی با محمود بهشتی لنگرودی پیش از بازداشت
- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:
هديه به معلمان در آستانه سال تحصيلي جديد!
بازداشت محمود بهشتي لنگرودی محكوم است!
- هیچ قدرت سرکوبی، ما کارگران و معلمان و توده های زحمتکش مردم ایران را وادار به تمکین به شرایط مصیبت بار موجود نخواهد کرد
- اعتراض کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ به آزار و اذیت فعالان کارگری در ایران
- تجمع کارگران سازمان پسماند واجرائیات شهرداری اهواز دراعتراض به عدم پرداخت حقوق برای دومین روز متوالی
- ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری منطقه2آبادان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه
- ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری منطقه2آبادان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه
- تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه نورد پروفیل ساوه نسبت به عدم پرداخت6ماه حقوق
- دومین روزدورجدید اعتصاب کارگران کارخانه سیمان مسجدسلیمان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان
- تجمع کارگران شرکتی‌مخابرات اهوازدراعتراض به عدم انعقاد قرادادمستقیم واجرانشدن طرح طبقه بندی مشاغل مقابل ساختمان شرکت مخابرات خوزستان
- تجمع اعتراضی کارگران شرکتی مخابرات ارومیه
- اعتصاب رانندگان سرویس های رفت وآمدکارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان
- اعلام رسمیت یافتن کار کودکان قانونیت بخشیدن به محرومیت کودکان از زندگی، تفریح و تحصیل است.
- عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه کارگران شهرداری میاندوآب
- بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه صابون‌سازی یاس خرمشهر پنج ساله شد؟!
- کارگر پروژه آبرسانی دشت ۴۶ هزار هکتاری سیستان:دیگر کسی نمانده که از او قرض بگیرم
- مرگ دلخراش یک کارگر در عملیات پروژه فاضلاب مشهد
- آغازاعتراض به لایحه قانون کار ماکرون با شرکت  صدها هزار نفر درتظاهرات خیابانی واعتصاب
اعتراض با چراغ روشن و کم کردن سرعت خطوط بی آرتی برای نجات جان شهابی بنابر بر درخواست سندیکای شرکت واحد از رانندگان
چهارشنبه ۲۲ شهریور در خطوط بی آر تی چراغ های اتوبوس را روشن می کنیم وسرعت اتوبوس را تا ۲۰ کیلومتر در ساعت کاهش می دهیم.
 همکاران گرامی و شریف شرکت واحد، رانندگان زحمت کش، سی و چهار روز است که رضا شهابی راننده حق طلب شرکت واحد در زندان رجایی شهر در اعتراض به عدم آزادی خود پس از پایان پنج سال زندان، اعتصاب غذا کرده است.
رضا از سال ۸۳ بی وقفه و سخت کوش برای احقاق حقوق همکاران از خود فداکاری کرده است و با مبارزات رضا و دیگر اعضای سندیکا با همراهی خود شماها، در زمینه ارتقاء معیشت تان دستاوردهای بزرگی به دست آمده است.
به دلیل اعتصاب غذای طولانی امروز جان رضا شهابی خطرات جدی مواجه است. باید همه با هم برای حفظ جان این کارگر حق طلب تلاش کنیم و مظلومیت او را به گوش مسئولین کشور برسانیم.
برای حمایت از رضا شهابی
چهارشنبه ۲۲ شهریور در خطوط بی آر تی چراغ های اتوبوس را روشن می کنیم وسرعت اتوبوس را تا ۲۰ کیلومتر در ساعت کاهش می دهیم.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه
شهریور ۹۶
بازداشت چندباره محمود بهشتی لنگرودی؟!
محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی و سخنگوی کانون صنفی معلمان، ظهر سه شنبه 21 شهریورماه 96 بازداشت و ابتدا به دادستانی و سپس به زندان اوین منتقل شد.
مصاحبه اختصاصی با محمود بهشتی لنگرودی پیش از بازداشت
محمود بهشتی لنگرودی ساعتی پیش در منزل شخصی خود بازداشت شد.
 حقوق معلم و کارگر پیش از بازداشت با او مصاحبه ای انجام داده که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:
حقوق معلم و کارگر : بنا بر اخبار منتشر شده ، شما جهت اجرای حکم به زندان احضار شده اید اگر ممکن است یک توضیحی در این زمینه ارایه نمایید؛ این احضاریه بخاطر کدام حکم شماست؟
بهشتی لنگرودی: سال ۹۴ به واسطه ی شکایت سپاه ثارالله بازداشت شدم و پس از گذراندن دوران بازجویی به بند عمومی منتقل گردیدم تا این که به دستور بازپرس پرونده‌، تعیین وثیقه شد و پس از تامین آن توسط خانواده ، بنا بود که به طور موقت و تا صدور احکام بدوی و تجدید نظر آزاد باشم اما هم زمان پرونده ی مربوط به دو حکم مجموعا به مدت ۹ سال قاضی صلواتی به جریان افتاد و مسوولان زندان مانع از آزادیم شدند.
لازم به ذکر است که شاکی این پرونده وزارت اطلاعات بوده است.
طی مدت بازداشت ، اینجانب سه مرحله دست به اعتصاب غذا زدم که در نهایت با قول مساعد دادستانی برای حل مشکل پرونده و به دلیل وخامت وضعیت جسمی از بیمارستان به منزل منتقل شدم.
حقوق معلم و کارگر: پس شما الان بخاطر پرونده ای به زندان احضار شده اید که شاکی آن دولت و وزارت اطلاعات است؟ آیا پیگیری برای رفع این اتهام داشته اید؟
بهشتی لنگرودی: بله. شاکی پرونده وزارت اطلاعات و مربوط به دوره ی آقای احمدی نژاد است.
البته توقع داشتم که در دوره ی جناب روحانی ، وزارت اطلاعات دست از پیگیری شکایت هایی که علیه فعالان سیاسی ، اجتماعی و مدنی صورت گرفته بردارد اما ظاهرا در هنوز بر همان پاشنه می چرخد که نمونه اش همین احضار مجدد بنده و سخت گیری های اخیر است.
حقوق معلم و کارگر:  با توجه به اینکه برخی افراد با اتهامات مالی و اختلاس مانند بقایی و حسین فریدون با وثیقه های میلیاردی آزاد هستند این نوع برخورد قوه قضاییه با فعالان صنفی چه معنایی دارد؟
بهشتی لنگرودی: من در جریان جزئیات پرونده ی آقایان بقایی و فریدون نیستم اما اصولا نگاه مسوولان قضایی و امنیتی نسبت به این دو موضوع متفاوت است.
شاید یکی از دلایل گسترش فسادهای مالی و اقتصادی به همین نوع نگاه بر می گردد. نگاه آمیخته با تساهل و تسامح قوه ی قضاییه نسبت به این گونه مفاسد و در عوض تمرکز سخت گیرانه ی این دستگاه ها به فعالان و فعالیت های صنفی ، مدنی ، اجتماعی و سیاسی باعث شده که فعالان این عرصه ها فشارهای مضاعفی را تحمل کنند و در عوض مفسدان و اخلال گران در امور اجتماعی و اقتصادی ، آزادانه و بدون دغدغه به جولان بپردازند.
مضافا این که عدم استقلال دستگاه قضایی و تبعیت بی چون و چرای برخی قضات دادگاه های انقلاب از نیروهای امنیتی باعث شده که با فعالان این عرصه ها به عنوان گروگان برخورد شود و در بسیاری از مواقع به منظور ایجاد رعب و وحشت در جامعه ، این گونه سخت گیری ها را تشدید نمایند.
حقوق معلم و کارگر: با توجه به شرایط پیش آمده و تهدید به ضبط وثیقه تصمیم شما چیست؟ آیا به زندان بر می گردید؟
بهشتی لنگرودی: طی هفته ی آینده به همراه وکیل محترم و وثیقه گذار به دادستانی خواهم رفت.
تصورم این است که عزمشان جدی است با این وصف تصمیم نهایی را بعد از گفت و گو و اتمام حجت با جناب حاج مرادی ، دادیار ناظر بر زندان خواهم گرفت.
اما تحت هر شرایطی ، در صورت بازگشت به زندان ، اعتصاب غذا قطعی است . نه به این دلیل که تحمل زندان برایم سخت است ، خیر . اما سکوت در برابر ظلم برایم واقعا سخت است.
حقوق معلم و کارگر:  شما گفته بودید دست به اعتصاب غذای خشک خواهید زد در برابر این هزینه چه مطالبه ای دارید؟
بهشتی لنگرودی: خواسته ی بنده یک خواسته ی کاملا قانونی است.
یکی از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی اصل ۱۶۸ قانون اساسی است.
بر اساس این اصل ، پرونده های ما باید در دادگاه های عمومی و به صورت علنی ، با حضور هیات منصفه بررسی شود.
آن چه که در حال حاضر در دادگاه های انقلاب شاهد آن هستیم و احکام بنده هم در همین دادگاه های غیر علنی و چند دقیقه ای صادر گردیده ، هیچ سنخیتی با اصل ۱۶۸ قانون اساسی ندارد.
علاوه بر این ها مطابق همین اصل ، زندانی هایی که مشمول این اصل هستند از امتیازاتی مانند ، امکان تماس تلفنی ، ملاقات و مرخصی مناسب ، نپوشیدن لباس زندان و نزدن دستبند و پابند و مجزا بودن از سایر زندانیان برخوردار هستند که متاسفانه در حال حاضر به این قواعد توجه چندانی نمی شود.
خواسته ی بنده ، برگزاری مجدد دادگاه و رسیدگی به پرونده در دادگاه های صالح ، علنی و با حضور هیات منصفه است.
حقوق معلم و کارگر: مطالبه شما درست و قانونی است اما قوه قضاییه نشان داده است که به این خواسته ها تمکین نمی کند.  یعنی شما تا رسیدن به این خواسته اعتصاب خواهید کرد؟
بهشتی لنگرودی: من معتقدم ، فشار افکار عمومی ، تاثیر خود را خواهد گذاشت و قوه ی قضاییه یا هر نهاد دیگری ، در نهایت ، راهی جز تمکین به قانون نخواهند داشت.
البته این راه ممکن است هزینه هایی نیز داشته باشد اما قطعا این هزینه ها یک جانبه نخواهد بود.
راه دیگر توقف اجرای احکام اینچنینی تا زمان فراهم شدن زمینه های لازم برای برگزاری دادگاه های قانونی است.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:
هديه به معلمان در آستانه سال تحصيلي جديد!
بازداشت محمود بهشتي لنگرودی محكوم است!
به گزارش كانون صنفي معلمان، ظهر امروز و ساعاتی پیش ،محمود بهشتي لنگرودي سخنگوي كانون صنفي معلمان، در منزل مسكوني اش بازداشت شد. محمود بهشتي يكي از فعالين صنفي حقوق معلمان مي باشد و به خاطر اين فعاليت ها از سال 83 بارها دادگاهي و روانه زندان شده است. او در مجموع در دادگاه هاي مختلف به 14 سال حبس محكوم شده است.
بهشتي خود بارها اعلام كرده است كه :" من ، یک معلم هستم ، یک فعال صنفی و عضو هیات مدیره ی یک تشکل قانونی به نام کانون صنفی معلمان" و به همين دليل "... نه حکم را قانونی می دانم و نه حکم دهندگان را دارای شایستگی مقام قضاوت و همان گونه که بارها گفته ام ، قطعا به احکام دادگاه های غیر قانونی و فرمایشی ای که به نام انقلاب ، نزدیک به چهل سال است به جای عدل ، ظلم می گسترانند تن نخواهم داد و با آرامش و اطمینان ، به راه و هدفی که انتخاب کرده ام ادامه خواهم داد و مسوولان سه قوه را مسوول هر حادثه ای می دانم که از این لحظه به بعد ممکن است برایم اتفاق بیفتد..."
بازداشت محمود بهشتي لنگرودي  در آستانه سال تحصيلي جديد، نشان از تداوم فشار بر معلمان و فعالين صنفي شان است كه تنها جرم آنها پيگيري مطالبات بر حق شان مي باشد.
ما ضمن محكوميت بازداشت محمود بهشتي اعلام مي داريم كه دستگيري اسماعيل عبدي در مقابل منزلش، بازگرداندن رضا شهابي به زندان و اعلام مرخصي هاي پزشكي قانوني وي به عنوان غيبت، تداوم حبس محسن عمراني معلم بوشهري، محكوميت شاهپور احساني راد و جعفر عظیم زاده، احضار علي نجاتي براي گذراندن شش ماه حبس،...؛ و برخورد به ساير فعالين اجتماعي، بخشي از  دور جديد فشار و هجوم دولت تدبير و اميد سرمایه داری حاکم بر طبقه كارگر مي باشد.
تداوم اين برخوردهاي امنيتي بر كارگران و معلمان و ديگر فعالين اجتماعي محكوم بوده و ما خواهان آزادي فوري و بي قيد و شرط تمامي كارگران و معلمان زنداني و ساير فعالين اجتماعي و سياسي مي باشيم.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری - بیست و یکم شهریور 1396
هیچ قدرت سرکوبی، ما کارگران و معلمان و توده های زحمتکش مردم ایران را وادار به تمکین به شرایط مصیبت بار موجود نخواهد کرد
جعفر عظیم زاده
بدنبال ماهها اعمال فشار بر وثیقه گذار محمود بهشتی لنگرودی و مقاومت و ایستادگی این معلم برجسته در تمکین به آرا صادره غیر قانونی زندان، ظهر امروز وی توسط مامورین دادستانی تهران بازداشت و به زندان منتقل شد.
بازداشت محمود بهشتی لنگرودی برگ دیگری از سرکوب عدالتخواهی ما کارگران و معلمان ایران را در تداوم سرکوب فعالین صنفی که  بدنبال گذر از انتخابات ریاست جمهوری  و بند و بست جناحهای حکومتی در مقابله با موج اعتراضات صنفی و مدنی آغاز شده است، ورق زد.
چیزی که بر متن اینهمه یورش گسترده و بی وقفه به فعالین صنفی و مدنی قابل مشاهده است، این است که نه تنها در این مملکت قرار نیست حتی ذره ای از مطالبات بر حق ما کارگران و معلمان و دیگر زحمتکشان شاغل و بازنشسته بر آورده شود بلکه توام با موج تازه ای از یورش به سفره های خالی ما از طریق گرانی خزنده هزینه های زندگی و اجرائی کردن طرحهایی از قبیل طرح کارورزی و تلاش برای انجماد دستمزدها، سرکوب عریان و گسترده اعنراضات صنفی در دستور کار حکومتگران قرار گرفته است.
اینک و بیش از هر زمان دیگری و به نحو بی سابقه ای، دولت و کل ارکان قدرت در ایران، دیگر حتی قادر نیستند ژست اداره کنندگان جامعه را به خود گیرند و به شکل کاملا عریانی در مقابل مطالبات و فریاد حق خواهی ما کارگران و معلمان و دیگر توده های میلیونی زحمتکش مردم ایران قرار گرفته اند و تلاش دارند با حربه گسترش و تعمیق سرکوب و قلع و قمع فعالین صنفی و مدنی، میلیونها کارگر و معلم و انسان زحمتکش این جامعه را وادار به تمیکن به شرایط به غایت مصیبت بار کنونی کنند.
اما آیا میشود یک جامعه هشتاد میلیونی را آنهم در عصر آگاهی و توقع بالای انسانها از زندگی و زیستن، در گرسنگی و بی تامینی مطلق فرو برد و از آن طرف زبان از کام آنان کشید و وادار به تمکین شان کرد؟
بازداشت محمود بهشتی لنگرودی و به بند کشیدن اسماعیل عبدی، رضا شهابی، محسن عمرانی و احضار و پرونده سازی علیه یکایک فعالین صنفی و مدنی در سطح کشور، پرونده سازی دسته جمعی علیه کارگران کارخانه هایی همچون نیشکر هفت تپه، کشتار جنایت بار کولبران و تعرض وحشیانه ی روزانه به دستفروشان، توام با غارت  صندوقهای بازنشستگی و  اندوخته صدها هزار مردم زحمتکش ایران در موسسه های مالی وابسته به حوزه قدرت و گستراندن سایه شوم فقر و فلاکت بر زندگی میلیونها نفر از توده های زحمتکش مردم ایران، بعلاوه ورشکستگی و تعطیلی روزمره مراکز تولیدی و صنعتی   و بیکاری روزمره هزاران کارگر و بی افقی میلیونها جوان برای برخورداری از شغل و زندگی مناسب و هزار و یک معضل لاینحل اجتماعی دیگر،  سیمائی از یک جامعه هشتاد میلیونی توسعه یافته و امروزی است که هیچ قدرت سرکوبی را یارای نگه داشتن آن، تحت شرایط دهشتناک موجود نخواهد بود.
21 شهریور ماه 1396
اعتراض کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ به آزار و اذیت فعالان کارگری در ایران
 رهبر ایران، آیت الله سید علی حسینی خامنه ای
اسلو، 07.09.2017
اعتراض به آزار و اذیت فعالان کارگری در ایران
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ (ال او – نروژ) که بیش از ۹۰۰ هزار نفر از کارگران در نروژ را نمایندگی می کند، بدین وسیله به نقض آشکار حقوق اتحادیه ای کارگری در کشور شما ، اعتراض دارد. چندین تن از اعضای جنبش مستقل کارگری در ایران، در حالیکه فقط به فعالیت کاملا مشروع اتحادیه ای مشغول بودند، مورد اذیت و آزار قرار گرفته و در زندان بسر می برند.
ال او – نروژ به شدت نگران بدتر شدن مداوم وضعیت حقوق اتحادیه ای کارگری و سایر حقوق اساسی انسانی در جمهوری اسلامی ایران است. این سرکوب به ویژه به مرگ یا زندانی شدن چندین فعال اتحادیه ای کارگری در ایران منجر شده است.
ال او – نروژ مصمم است که بطور کامل به حمایت سیاسی و معنوی از کارگران ایران و خواسته های قانونی آنها برای آزادی تشکل و کسب حقوق شان بدون ترس از دستگیری و یا آزار و اذیت ، بپردازد.
ال او – نروژ از شما درخواست می کند که دستور دهید که همه فعالان و رهبران بازداشت شده اتحادیه های کارگری آزاد شوند.
رضا شهابی در ماه ژوئن ۲۰۱۰ در هنگام رانندگی اتوبوس و درحضور مسافران بطور خشونت آمیز مورد حمله قرار گرفت و در بند ۲۰۹زندان اوین محبوس شد. او بعد از ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی، به ۶ سال زندان، ممنوعیت از فعالیت سندیکایی به مدت ۵ سال و پرداخت هفت و نیم میلیون تومان جریمه نقدی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم شد. به دلیل فشار شدید جسمی و شکنجه در دوران بازجویی، آقای شهابی دچار آسیب دیدگی از ناحیه دیسک گردن و کمر شد و مجبور به دو عمل جراحی گردید. او پس از چند سال تحمل حبس، به توصیه پزشک قانونی مشمول مرخصی پزشکی قرار گرفت. لازم به ذکر است که آقای شهابی در دوران حبس مجبور گردید که در چهار نوبت مجزا در اعتراض به عدم مراقبت های پزشکی لازم، بدتر شدن سلامتی خود و بی حسی سمت چپ بدنش ، دست به اعتصاب غذا بزند. آخرین اعتصاب او در اعتراض به انتقالش به زندان رجایی شهر در کرج، ۵۲ روز طول کشید. آقای شهابی در ژانویه ۲۰۱۵ دوباره دادگاهی شد و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” – که مربوط به یورش ننگ آور نیروهای انتظامی به بند ۳۵۰ زندان اوین در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ بود – به یک سال دیگر حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز مورد تایید قرار گرفت.
علی نجاتی، از اعضای هیئت مدیره سنیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در استان خوزستان، واقع در جنوب غربی، و یکی از محترم ترین فعالان کارگری در ایران، احضاریه جدیدی مبنی بر بازگشت به زندان در روز پنج شنبه، ۲۹ اوت ۲۰۱۷ و یا جلب در صورت عدم گزارش به زندان دریافت کرده است. احتمال می رود که نجاتی به مدت شش ماه زندانی شود. ایشان از زمان تشکیل سندیکا در سال ۲۰۰۸ تا کنون چندین بار دستگیر و زندانی شده است. نجاتی اعلام کرده است که با وجود خطر دستگیری درهر لحظه، به زندان مراجعه نخواهد کرد. مقامات پزشکی قبلا توصیه هایی در مخالفت با زندانی کردن او بدلیل داشتن مشکلات جدی سلامت، ارائه داده اند. مشکلات قلب او جدی است و آخرین عمل آنژیوپلاستی او در ژوئیه ۲۰۱۷ صورت گرفت.
اسماعیل عبدی، یکی از اعضای شناخته شده هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، که به قید وثیقه آزاد شده بود، بدون اطلاع قبلی در ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۷ دستگیر و به بند ۳۵۰ زندان اوین انتقال داده شد.
ال او – نروژ معتقد است که ایران از به اصطلاح قوانین «امنیت ملی» برای توجیه سرکوب فزاینده فعالیت های مشروع اتحادیه ای و محروم کردن قربانیان سرکوب از حقوق قانونی مناسب، استفاده می کند. این امر پیامدهای مخربی برای زندانیان و خانواده های آنها دارد و همچنین به جامعه و اقتصاد ایران بسیار آسیب می رساند.
از اینرو، ال او – نروژ، از شما، رهبر عالی، آیت الله سید علی حسینی خامنه ای، می خواهد که از طریق مقامات مربوطه مداخله نموده که:
– تمام فعالین کارگری بازداشت شده در کشور را فوری آزاد و اتهامات علیه آنها را بدون قید و شرط لغو کنید.
– سرکوب کارگران و اعضای اتحادیه های کارگری را متوقف کرده و به آزادی تشکل و حقوق اتحادیه های کارگری طبق مقاوله نامه های ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار احترام بگذارید.
تا زمانی که دولت شما از برآورده کردن حقوق شناخته شده بین المللی اتحادیه های کارگری و سایر حقوق بنیادی کارگران، و همچنین تمامی تعهدات ناشی از عضویت این کشور در سازمان جهانی کار، قصور می کند، جنبش بین المللی اتحادیه های کارگری از جمله ال او- نروژ هیچ انتخابی به جز کارزار عمومی علیه این سرکوب غیرقابل قبول و ظالمانه ندارد.
با احترام،
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ
پگی هسن فلسویک
معاون اول
رونوشت به:
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران
دبیر کل شورای عالی حقوق بشر
وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ایران
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
مجلس جمهوری اسلامی ایران
سفیر دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلو
کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری (آی تی یو سی)
وزارت امور خارجه نروژ
سفارت نروژ در تهران
تجمع کارگران سازمان پسماند واجرائیات شهرداری اهواز دراعتراض به عدم پرداخت حقوق برای دومین روز متوالی
امروزسه شنبه21شهریور، کارگران سازمان پسماند اهوازدراعتراض به عدم پرداخت مقابل ساختمان مدیریت پسماند تجمع کردند.این کارگران روزگذشته مقابل ساختمان شورای شهر اهوازتجمع کرده بودند.
براساس گزارش منتشره بدنبال تجمعات اعتراضی این کارگران شهرداری اهواز،عبدالزهرا سنواتی عضو شورای شهر اهواز گفت: در روزهای اخیر کارگران پسماند و اجرائیات شهرداری نسبت به پرداخت نشدن یک ماه حقوق معوقه اعتراض کرده اند که بر اساس جلسات و توافقات انجام شده قرار است حقوق آنها ظرف یک هفته آینده پرداخت شود.
ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری منطقه2آبادان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه
امروز21شهریور، کارگران شهرداری منطقه2آبادان درادامه اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه،مقابل نماینده مجلس تجمع کردند.
براساس گزارشات منتشره کارگران معترض گفتند: زیر نظر پیمانکار منطقه آزاد بخش های خدمات شهری، پسماند و فضای سبز منطقه 2 شهرداری آبادان مشغول به کار هستیم و چهار ماه است که حقوق و مزایای ما پرداخت نشده است.
آنها گفتند : از ابتدای سالجاری تاکنون پیمانکار مربوطه فقط حقوق فروردین را به ما پرداخت کرده است، دراین پنج ماه نیز مهلت دفترچه های بیمه کارگران به پایان رسیده و پیمانکار هنوز حق بیمه ما را پرداخت نکرده است.
درهمین رابطه:
تجمع کارگران شهرداری منطقه2آبادان دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق مقابل ساختمان منطقه آزاد اروند
امروزیکشنبه19شهریور، کارگران شهرداری منطقه2آبادان دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق مقابل ساختمان منطقه آزاد اروند،تجمع کردند.
برپایه گزارشات منتشره،کارگران معترض گفتند: زیر نظر شرکت بهکار شیوا پیمانکار سازمان منطقه آزاد اروند در بخش های خدمات شهری و پسماند منطقه 2 شهرداری آبادان مشغول کار هستند و مدت پنج ماه است که حقوق دریافت نکردند.
یکی از کارگران در این باره گفت:پرداخت نشدن دستمزد ناچیز آن هم در روزهای گرم و دمای بالای 50 درجه و شرجی هوا دور از انصاف است.
وی اظهارکرد: با توجه به نزدیک شدن بازگشایی مدارس، توان فرستادن فرزندان خود به مدرسه را نداریم .
مدیر عامل شرکت بهکار شیوا نیز در این باره گفت:شرکت طبق قرارداد خود با سازمان منطقه آزاد اروند حقوق کارگران را تا فروردین گذشته پرداخت کرده و حق بیمه آنها نیز تا مرداد پرداخت شده است.
ایوب یعقوب زاده افزود:متاسفانه سازمان منطقه آزاد اروند در پرداخت حقوق کارگران همکاری مناسبی ندارد و این عامل باعث شده تا حقوق آنها به تعویق افتد.
وی اظهارکرد:سازمان منطقه آزاد اروند خواستار تعدیل نیرو و کاهش ساعت اضافه کاری کارگران است که با توجه به حجم بالای کار این کارگران کاهش اضافه کاری آنها دور از انصاف است.
تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه نورد پروفیل ساوه نسبت به عدم پرداخت6ماه حقوق
امروزسه شنبه21شهریور، کارگران نورد پروفیل ساوه دراعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق دست به تجمع مقابل کارخانه وفرمانداری زدند.
یکی از کارگران حاضردرتجمع به خبرنگاران گفت : بیش از 6 ماه است که شرکت بابت حقوق و دستمزد ریالی برداخت نکرده و همواره با قول های مکرر کارگران را معطل نگه داشته است.
کارگرمعترض دیگر این کارخانه با اشاره به مشکلات شدید خانوادگی افزود: آخرین پرداختی مربوط به بهمن ماه سال 95 است که واقعا با وضعیت تورم موجود زندگیمان فلج شده است.
برپایه گزارشات منتشره،نماینده فرماندار ساوه باحضور در بین تجمع کنندگان اعلام کرد: مقرر شده تا پنج شنبه این هفته بخشی از مطالبات کارگران پرداخت شود.
دومین روزدورجدید اعتصاب کارگران کارخانه سیمان مسجدسلیمان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان
از روزگذشته(20شهریور)، کارگران کارخانه سیمان مسجدسلیمان دراعتراض به توخالی در آمدن وعده کارفرما مبنی برپرداخت ماه ها مطالباتشان،دوباره دست از کار کشیدند وطی این دوروز مقابل اداره کار مسجدسلیمان ودفتر بهارستان نشین این شهرتجمع کردند.
براساس گزارشی که امروز رسانه ای شد،یکی از کارگران کارخانه سیمان کارون گفت: این واحد صنعتی حدود ۴۷۰ کارگر رسمی قراردادی و روزمزد دارد که در این میان کارگران رسمی و قراردادی معادل ۵ ماه مزد معوقه و کارگران روزمزدی حدود ۱۷ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده؛ طلبکارند.
او با بیان اینکه در همین رابطه شکایتی نیز از سوی کارگران در اداره کار ثبت شده است، افزود: طبق رای هیئت تشخیص کارفرما موظف به پرداخت همه مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای کارگران شده اما تاکنون کارفرما با ادعای نداشتن استطاعت مالی از این حکم تمکین نکرده است.
این کارگرکارخانه سیمان مسجد سلیمان یادآور شد: جدا از این طلب، بابت سنوات دو سال گذشته و برخی مزایای عرفی همانند سبد کالا نیز طلبکاریم؛ خواسته ما تنها به‌روز شدن مطالبات مزدی و حقوقی است با این حال مسئولان در این واحد صنعتی نتوانسته‌اند مشکلات این واحد صنعتی را حل کنند.
تجمع کارگران شرکتی‌مخابرات اهوازدراعتراض به عدم انعقاد قرادادمستقیم واجرانشدن طرح طبقه بندی مشاغل مقابل ساختمان شرکت مخابرات خوزستان
صبح امروز21شهریور، جمعی از کارگران شرکتی مخابرات اهواز دراعتراض به عدم انعقاد قرادادمستقیم واجرانشدن طرح طبقه بندی مشاغل مقابل ساختمان شرکت مخابرات خوزستان درخیابان کیان پارس تجمع کردند.
برپایه گزارشات منتشره،یکی ازکارگران حاضر در تجمع به نمایندگی همکارانش می‌گوید: مگر ما چه فرقی با رسمی‌ها داریم که باید شرایط بسیار بدتری داشته باشیم؛ دستمزدمان بسیار پایین است، همان را هم به موقع نمی‌پردازند، امنیت شغلی هم نداریم.  
بنابه همین گزارشات، کارگران تجمع کننده به گفتگو با مقامات شرکت مخابرات خوزستان پرداختند.
تجمع اعتراضی کارگران شرکتی مخابرات ارومیه
امروز21شهریور،جمعی از کارگران شرکتی مخابرات ارومیه دراعتراض به قراردادهای تحمیلی شرکت مخابرات ارومیه،مقابل دفتر نماینده مجلس این شهر تجمع کردند.
برپایه گزارش منتشره،کارگران شرکتی مخابرات ارومیه گفتند: به قراردادهای غیرقانونی که در تنظیم آن الزامات قانون کار و طرح طبقه‌بندی مشاغل اجرا نشده، معترضیم.
لطیفه سعیدی، یکی از کارگران شرکتی مخابرات که پس از اخراج و گفتگو با مدیران شرکت راهی بیمارستان شده بود، این روزها از بیمارستان مرخص شده ولی حالش هنوز چندان مساعد نیست.
شرکتی‌های مخابرات ارومیه می‌گویند: از شرایطی که شرکت مخابرات به وجود آمده، به هیچ وجه راضی نیستیم.
اعتصاب رانندگان سرویس های رفت وآمدکارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان
یکی از کارگران هفت تپه :ظهر امروز ساعت۱۴:۳۰هنگام تعویض شیفت نوبتکاران شرکت نیشکر هفت تپه سرویسهای ایاب زهاب از حرکت به سمت مقصدشان خوداری کرده و کارگران زحمتکش شرکت در دمای بالای ۵۰ درجه و شرجی طاقت فرسا و خستگی کار در خارج از محوطه صنعتی شرکت بلاتکلیف ماندند رانندگان خودروهای استیجاری خواستار مطالبات عقب افتاده خود بودند و بسمت قسمت ترابری شرکت حرکت کردند پس از مدتی چندنفر بنمایندگی از همه وارد محوطه شرکت شدند و آنها قول پرداخت  قسمتی از مطالباتشان را دادند.
اعلام رسمیت یافتن کار کودکان قانونیت بخشیدن به محرومیت کودکان از زندگی، تفریح و تحصیل است.
جوانمیر مرادی   
در جلسه مشترک ربیعی وزیر کار و نجفی شهردار جدید تهران در رابطه با حل معضلات اجتماعی شهری، ربیعی رسما اعلام کرد که با نظربه اینکه افرادی پشت چراغ قرمزها خدماتی را ارائه می دهند این کارها! جزو مشاغل خدماتی تعریف می شوند و حتی برایشان سمن و تعاونیهائی هم تعریف شده است.
 پیشتر آمارهای رسمی از وجود دو میلیون و آمار غیررسمی از وجود هفت میلیون کودک کار ایرانی خبر داده است. همچنین طبق آخرین اطلاعات مرکز آمار ایران در سال 93 یک میلیون و 700 هزار کودک در ایران به صورت مستقیم درگیر کار بوده اند. همانطور که در این آمارها مشهود است، این ارقام فاجعه بار فقط مربوط به کودکان کار ایرانی هستند، نه کل کودکان. چون کودکانی که از خانواده های مهاجر و فاقد شناسنامه هستند  در این آمارها به حساب نیامده اند.
این جمعیت میلیون ها نفری که به خاطر فقر و نداری خانواده هایشان از سنین چهار، پنج سالگی به بعد به قول ربیعی پشت چراغ قرمزها خدمات!!! ارائه می دهند زائیده بیکارسازی، عدم تأمین شغل برای افراد آماده به کار و عدم پوشش بیمه بیکاری، چهار برابر زیر خط فقر بودن دستمزد و تعویق ماه ها و سالها دستمزد، ناشی از بحران اقتصادی است که این جمعیت کودکان را روانه سر چهار راهها ساخته و طی روز و حتی ساعاتی از شب مجبور هستند زیر آفتاب سوزان تابستان یا زیر برف و باران و در برابر سوز سرمای زمستان مشغول پاک کردن شیشه های ماشین ها و فروش آدامس باشند. این تنها شروع درد و رنج کودکان کار است. کار کودکان علاوه بر طاقت فرسا بودنش بلایای فراوان دیگری مانند اعتیاد، تجاوز و مورد سؤاستفاده جنسی قرار گرفتن، دچار شدن به امراض لاعلاج مانند ایدز و غیره را متعاقبا برایشان به دنبال دارد.
اعلام رسمیت یافتن کار کودکان از جانب ربیعی به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی!!! به معنای قانونیت یافتن محرومیت کودکان از زندگی، تفریح و تحصیل و قربانی شدنشان به وسیله بلاهائی است که ده ها سال است آنان را قربانی خود ساخته است.
در ایران که میلیون ها کودک از تحصیل و شادی و رفاه محروم هستند، وزیر کار که  عنوان تأمین رفاه را هم یدک می کشد، امروز این شرایط غیر انسانی و ضد رفاهی کودک را قانونی اعلام می کند. پیشترموسسه خیریه خانه آرزوها و سازمان بهزیستی شهرستان بندرعباس جشن کودکان نان آور که به گفته برگزار کنندگان جشن، این کودکان مردانه سرپرستی خانواده را به دوش می کشند، برپا کردند و معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری هرمزگان از آن به عنوان یک اقدام بدیع و در راستای ساماندهی و رسیدگی به محرومان جامعه یاد کرد.
مجموعه این قوانین و طرح ها و نمایش ها فقط در راستای شانه خالی کردن از زیر بار مسؤلیت نسبت به میلیون ها کودک است که به خاطر اخراج، بیکاری، دستمزد ناچیز و نپرداختن حتی همان دستمزد بارها زیر خط فقر والدینشان که توسط کارفرمایان و با حمایت دولت انجام می پذیرد و همچنین عدم برخورداری خانواده هایشان از بیمه بیکاری از حقوق انسانی و کودکی خود محروم شده اند و همچنین  پاسخ به فقر و فلاکت گسترده و عمومی به بار آورده، از طریق بهره گیری از کار کوکان است.
کار کودکان باید ممنوع اعلام گردد و هزینه تحصیل و تأمین زندگی و رفاه و شادی آنها باید از محل درآمدهای عمومی پرداخت گردد و همچنین به خانواده های بیکار آنان بیمه بیکاری پرداخت شود تا کودکان مجبور به کار برای تأمین کمک هزینه خانواده ها نشوند.
21/06/1396
عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه کارگران شهرداری میاندوآب
بیش از4ماه حقوق وحدود3ماه حق بیمه کارگران شهرداری میاندوآب پرداخت نشده است.
براساس گزارش یک منبع خبری محلی، بیش از چهار ماه است که حقوق کارکنان و کارگران شهرداری میاندوآب و واحدهای تابعه مانند آتش نشانی پرداخت نشده و مسائل و مشکلات فراوانی برای این زحمت کشان و سخت کوشان شهر و خانواده هایشان به بار آورده است.
بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه صابون‌سازی یاس خرمشهر پنج ساله شد؟!
با گذشت پنج سال از زمان توقف فعالیت کارخانه «صابون‌سازی یاس خرمشهر»وضعیت شغلی حدود ۶۹ کارگر باقیمانده این واحد تولیدکننده با بیش از ۲۴ ماه حقوق معوقه معلوم نیست.
براساس گزارش منتشره،منابع کارگری در این واحد صنعتی با اعلام این خبر گفتند: با توقف فعالیت تولیدی این کارخانه از ابتدای سال ۹۱، حدود ۱۵۰ کارگر بلاتکلیف شدند.
به گفته این کارگران؛ از مجموع ۱۵۰ کارگر این کارخانه، حدود ۴۰ نفر بازنشسته شده، عده‌ای دیگر تسویه حساب کردند و در حال حاضر تنها  ۶۹ کارگر  باقیمانده‌اند که همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.
به گفته کارگران باقیمانده؛ وضعیت پیش آمده در حالی برای آنها تولید زحمت کرده است که هریک از آنها به دلیل داشتن نزدیک به ۲۰ سال سابقه انجام کارهای سخت و زیان‌‌آور، اکنون در آستانه بازنشستگی قراردارند اما به دلیل وضعیت نامعلوم کارخانه امکان بازنشستگی آنها وجود ندارد.
این کارگران که طی چند سال گذشته به دفعات مقابل نهاد‌های مختلف دولتی در استان تجمع کرده‌اند؛ می‌گویند: مسئولان استانی هر بار قول پیگیری مطالبات معوقه ما کارگران را می‌دهند اما در عمل تاکنون اتفاقی نیفتاده است.
به گفته این گروه از کارگران؛ در حال حاضر بعداز چند بار برگزاری مزایده فروش مالکیت کارخانه صابون‌سازی خرمشهر، درنهایت «شرکت پویا اقتصاد استوار» به عنوان مالک جدید این واحد صنعتی شناخته شده است با این حال مالک جدید حاضر به قبول هیچ مسئولیتی در قبال کارگران پیشین نیست.
کارگران کارخانه یاس خرمشهر با بیان اینکه در تمامی پنج سال گذشته ما خواهان از سرگیری فعالیت کارخانه بوده‌ایم، افزود:به دلیل بی‌توجهی مسئولان صابون‌سازی؛ تا امروز موفق نشده‌ایم به کار بازگردیم و هنوز بخش زیادی از مطالباتمان معوقه باقیمانده است.
در این رابطه «رمضانی» یکی از مدیران شرکت پویا اقتصاد استوار گفت: شرکت پویا گستر فقط مالکیت ۴ هکتار از زمین‌های کارخانه را خریداری کرده اما همچنان امتیاز صابون‌سازی یاس خرمشهر در اختیار هلدینگ داروگر است.
او با بیان اینکه طبق قرارداد خرید، شرکت پویا اقتصاد هیچ مسئولیتی در قبال کارگران باقیمانده صابون‌سازی و مطالبات آنان ندارد، یادآور شد: مسئولیت کارگران سابق این کارخانه برعهده  مالکان صابون‌سازی یاس خرمشهر است و ما نیز به عنوان خریدار ملک کارخانه فعلا هیچ برنامه‌ای برای راه‌‌‌‌‌‌اندازی دوباره آن و به کارگیری کارگران مورد نظر نداریم.
به گفته وی، صابون‌سازی خرمشهر بعد از اعلان تعطیلی یک مدیر تسویه حساب کرده و کارگران می‌توانند از طریق مدیر تسویه شرکت صابون‌سازی یاس مطالبات خود را دریافت کنند.
کارگر پروژه آبرسانی دشت ۴۶ هزار هکتاری سیستان:دیگر کسی نمانده که از او قرض بگیرم
وضعیت نابسامان کارگران پروژه آبرسانی دشت ۴۶ هزار هکتاری سیستان هر روز بحرانی‌تر می‌شود به حدی که اکنون برخی از این کارگران بیش از شش ماه است هیچ دریافتی نداشته‌اند و تعدادی از آنها هم به دلیل متوقف شدن کار برخی از پیمانکاران؛ بیکار شده‌اند.
پروژه آبرسانی دشت ۴۶ هزار هکتاری سیستان در حالی همچنان در دست اجراست که وضعیت مطالبات مزدی کارگران شاغل در این پروژه همچنان نامعلوم است. برخی از این کارگران هنوز دستمزدهای ماه‌های انتهایی سال گذشته خود را دریافت نکرده‌اند و تعدادی هم تقریبا شش ماهی می‌شود که حتی یک ریال به حسابشان واریز نشده است.
معیشت ۲۲۰۰ کارگر طرح آب‌رسانی دشت سیستان این روزها به چالشی جدید برای کنشگران صنفی استان سیستان و بلوچستان تبدیل شده زیرا به دلیل گستردگی این طرح و تعدد پیمانکاران از وضعیت بسیاری از کارگران اطلاع دقیقی در دست نیست ولی آنچه مشخص است این تعداد کارگر وضعیت مناسبی در محل کار خود ندارند.
وزارت جهاد و کشاورزی کارفرمای اصلی این پروژه محسوب می‌شود و آن طور که پیمانکاران پروژه مدعی‌هستند بدحسابی‌ کارفرمای اصلی دلیلی اصلی پرداخت نشدن مطالبات کارگران پروژه آبرسانی دشت سیستان محسوب می‌شود. از قرار معلوم تحولات مربوط به جابجایی اعضای کابینه‌هم در طولانی‌تر شدن این وقفه موثر واقع شده است.
این عدم پرداخت دستمزدها با هر بهانه‌ای که باشد تنها به خانواده کارگرانی آسیب می‌زند که ماه‌ها است هیچ پولی به حسابشان واریز نشده است مگر مبلغی که از طریق یارانه‌های دولتی واریز می‌شود.
«اسماعیل» یکی از کارگران دشت سیستان است که بیش از ۶ ماه دستمزد خود را دریافت نکرده‌است.
این کارگر پروژه آبرسانی دشت سیستان می‌گوید: خانواده‌ام به نداری من عادت کرده‌اند، ولی وقتی از بقال محل نان و ماست قسطی می‌خواهیم پشت چشم نازک می کند و می‌گوید "این دولت نمی‌خواهد پول شما را بدهد".
اسماعیل در مورد حال و هوای این روزهای فرزندان خود و مشکلاتش برای تامین هزینه مدرسه آنها می‌گوید: ۲ فرزند از ۳ فرزندم؛ دانش‌آموز هستند و چند روز دیگر باید برای خرید لوازم مدرسه آنها را به بازار ببرم دیگر کسی نمانده که بروم از او پول دستی بگیرم نمی‌خواهم روضه بخوانم ولی شرایط زندگی ماه ماه‌هاست که اینطور پیش می‌رود.
وی ادامه می‌دهد: نمی‌دانم که چگونه باید برای آنها کیف، روپوش،کتانی، لوازم تحریر و ... بخرم. وقتی سرکار آمدم همسرم خوشحال بود ولی حالا دیگر صبر اهالی خانه هم به سر آمده. هرچه اعتراض کنیم صدای ما به گوش هیچکس هم نمی‌رسد.
«مجتبی زاده‌میر» معاون مدیرکل و رییس اداره کار تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان زابل که بررسی وضعیت کارگران بخش عمده این پروژه را برعهده دارد، در مورد رخدادهای گزارش شده از شرکت‌های پیمانکاری پروژه آب‌رسانی ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان، می‌گوید: شرکت‌های پیمانکاری که در این پروژه فعالیت می‌کنند در پاسخ به بازرسان اداره کار که در محل فعالیت‌شان حاضر می‌شوند، گفته‌اند که این معوقه‌ها به دلیل عدم پرداخت بودجه از سوی کارفرما (وزارت جهاد و کشاورزی) و نرسیدن ابلاغ‌های جدید مسئولان پس از انتخابات ریاست جمهوری است.
او ادامه می‌دهد: با توجه به گفته پیمانکاران تا جایی که قانون به ما اجازه می‌دهد به کارفرماها فشار می‌آوریم تا حقوق‌های معوقه کارگرانشان را بپردازند.
وی در مورد مشکلات این طرح اضافه می‌کند: بخش بزرگی از مشکلات به کارفرمای طرح یعنی وزارت جهاد کشاورزی بازمی‌گردد که در پرداخت‌ها به پیمانکاران دچار مشکل شده است. همچنین تعدد شرکت‌های پیمانکاری کوچک در این پروژه گسترده، دیگر چالشی است که با آن روبه‌رو هستیم.
مرگ دلخراش یک کارگر در عملیات پروژه فاضلاب مشهد
روز گذشته(20شهریور)، یک کارگر هنگام اجرای عملیات پروژه فاضلاب در بلوار خواجه‌ربیع مشهد به طرز دلخراشی جان باخت.
عصر دوشنبه با اعلام مرگ یک کارگر در بلوار خواجه‌ربیع مشهد، عوامل انتظامی در محل حاضر می‌شوند و با کشف جسد موضوع را به بازپرس جنایی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد گزارش می‌دهند.
قاضی کاظم میرزایی، بازپرس جنایی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد با دریافت این گزارش در محل حاضر می‌شود و بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که یک کارگر از ناحیه سر دچار حادثه‌ای دلخراش شده و سرش به دلایل نامعلومی پرس شده است.
بازپرس جنایی در مواجهه با این جسد، از راننده یک جرثقیل که در محل حضور داشته پرس و جو می‌کند که این فرد اعلام می‌کند، هنگام کار در حالی با جرثقیل به سمت عقب حرکت می‌کرده که متوجه حضور این کارگر در پشت جرثقیل نبوده و او را زیر گرفته است.
این اظهارات در حالی اعلام شد که تجربه قاضی میرزایی نشان می‌داد که این فرد از اعلام حقیقت طفره می‌رود که بلافاصله دستور بازداشت او را صادر کرد، در این میان که راننده جرثقیل ترسیده بود در اظهاراتی جدید اعلام کرد:« برای اینکه بتوانیم عملیات اجرایی را انجام بدهیم، باید بازوهای جرثقیل را روی زمین ثابت می‌کردیم، اما به دلیل اینکه جای ثابتی پیدا نکردیم تعدادی چوب زیر پایه‌ها قرار دادیم. پس از اینکه کار تمام شد، متوفی که کارگری 40ساله بود به زیر جرثقیل رفت تا چوب‌ها را از زیر جرثقیل بیرون بکشد و من که متوجه حضور او در زیر جرثقیل نشده بودم، بازوهای جرثقیل را آزاد کردم که سر این فرد بین بازوی جرثقیل و محفظه قرار گرفتن آن گیر کرد و این فرد کشته شد.»
وی در پاسخ به سوال بازپرس جنایی که چرا از اول موضوع را درست گزارش نکردی، اعلام کرد: « ترسیدم که متهم به قتل عمد شوم»
با به دست آمدن این جزئیات و تشکیل پرونده، به دستور قاضی میرزایی تحقیقات در خصوص صحت و سقم اظهارات راننده جرثقیل آغاز شده است.
آغازاعتراض به لایحه قانون کار ماکرون با شرکت  صدها هزار نفر درتظاهرات خیابانی واعتصاب
امروزسه شنبه 12سپتامبر،حدود500هزارنفرازکارگران بخش عمومی وخصوصی،بازنشستگان وجوانان به فراخوان سندیکاهای ث.ژ.ت،سولیدر،اف.اس.یو و یو.ان.ای.اف با حضوردر200تظاهرات پاسخ مثبت دادندو اعتراضشان را نسبت به لایحه قانون کار مانوئل ماکرون در خیابان ها درسراسر فرانسه بنمایش گذاشتند.
اعتراضات به لایحه قانون کار ماکرون با اعتصاب دربخش حمل ونقل عمومی،رادیوتلویزیون،ادارات،مدارس ونیز ایجاد راه بندان های مصنوعی توسط رانندگان کامیون های همراه شد.حدود4هزار فراخوان اعتصاب رسانه ای شده است.
قابل یادآوری است که که طی روزهای گذشته از طرف رسانه های حکومتی دائما اعلام می شد که سندیکاها موفق به بسیج نخواهند شد وشاهد اعتراضات گسترده ای نخواهیم بود.
مفتضانه تر که امپراطورماکرون تاریخ سفرش را به به جزایر آسیب دیده کارائیب همزمان با اولین روز اعتراضات به لایحه اصلاح قانون کارش انتخاب کرد.
مفسلانه ترکه آرتیستانه به پیشنهاد مشاور جدید روزنامه نگارش ساعت مصاحبه مطبوعاتیش را از ساعت13بمرور بتاخیرانداخت تا گفتگویش در ساعت14همزمان با تظاهرات درپاریس در صدر اخبار قرار گرفته و اخباراین تظاهرات گسترده درسایه وتحت الشعاع نمایش قراردهد.زهی خیال باطل!  
درادامه مبارزه برای یک قانون کارمتناسب با قرن بیست ویکم همراه با عدالت اجتماعی،امنیت شغلی وشرایط کاری بهتر،روز21سپتامبرهمزمان با جلسه هیئت وزیران برای اعتصاب وتظاهرات مجدددراعتراض علیه قانون کارماکرون قدرت طلب  تعیین شد.
بیست ویکم شهریورماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری20شهریور1396
یک ماه از اعتصاب غذای رضاشهابی گذشت
این فعال کارگری زندانی را آزاد کنید
- فراخوان بازنشستگان برای تجمع روز ۲۵ شهریور
- ادامه تجمع کارگزاران مخابرات روستایی سراسر کشور مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات برای دومین روزمتوالی
- تجمع اعتراضی کارگران سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه مقابل استانداری
- اعتصاب وتجمع کارگران شهر کاج دراعتراض به بروزنشدن حقوق وعدم پرداخت7ماهه اش مقابل فرمانداری اردل
- تجمع اعتراضی کارگران فضای سبزشهرداری آبادان نسبت به عدم 4ماه حقوق مقابل ساختمان سازمان پارک ها و فضای سبز
تهدید به اخراج از کارکارگران معترض
- یادداشتی از کارگر سابق یک و یک برای رضا شهابی و سندیکای واحد
- عدم پرداخت 9ماه کارانه پرستاران شرکتی همدان
- کارگر پارس خودرو برای رسیدن به سرویس شرکت جانش را گذاشت
- افزايش 100 درصدي مرگ های حوادث كاردراستان مازندران طی سال جاری
- ناپدید شدن یک کارگر حفاری چاه نفت در مسجد سلیمان
- مرگ یک کارگر ساختمانی دراراک بدنبال سقوط از ارتفاع
- مرگ سیم بان اداره برق جاسک براثر برق گرفتگی
- جان باختن2کارگر مقنی درحادثه ریزش قنات در روستای ساق زاوه
فراخوان بازنشستگان برای تجمع روز ۲۵ شهریور
تکریم ظاهری را تحریم میکنیم
زمان: روز شنبه ۲۵ شهریور- ساعت ۹ الی ۱۲
مکان: تالار وحدت (رودکی ) خیابان حافظ خیابان استاد شهریار
دوستان و همراهان عزیز
پیشکسوتان پیشرو
تا زمانی که معترفین به مغفول ماندن حقوق ما در راه جبران کوتاهی های خویش قدم مثبتی برنداشته اند تکریم بازنشسته معنایی ندارد .
تا زمانی که پیشکسوت از نظر اقتصادی تامین نباشد تکریم ظاهری معنایی ندارد.
 ما پیشکسوتان ضمن تحریم این تکریم های ظاهری همراه و همصدا در سراسر کشور ندای حق طلبی سر داده و اجرای قانون را ازمسئولین مطالبه خواهیم کرد.
درادامه مسیر مطالبه گری تجمعی باشکوه خواهیم داشت .
تجمعی که در آن تکریم واقعی پیشکسوتان کشوری را یادآور می‌شویم .
منتظر حضور پر شور شما جوانان قدیم و پیشکسوتان امروز هستیم .
مقدمتان گل باران
وعده دیدار:
 روز شنبه ۲۵ شهریور
ساعت ۹ الی ۱۲
تالار وحدت
(رودکی ) خ حافظ خ استاد شهریار
حضور شهرستانی های عزیز مانند همیشه مایه امتنان و افتخار خواهد بود
ادامه تجمع کارگزاران مخابرات روستایی سراسر کشور مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات برای دومین روزمتوالی
امروزدوشنبه20شهریوربرای دومین روزمتوالی، کارگزاران مخابرات روستایی سراسر کشوردراعتراض به عدم انعقاد قرارداد دائم و اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات،ادامه دادند.
براساس گزارشات منتشره،این کارگران که از استان‌های مختلف به تهران آمده اند، برای دومین روز مقابل شرکت مخابرات ایران جمع شدند.
یکی ازکارگران معترض حاضر مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات گفت: عقد قرارداد دائم و اجرای دقیق طرح طبقه بندی خواسته‌هایی است که کارگزاران مخابرات روستایی مدتهاست از طرق مختلف مطالبه می‌کنند.
بنا به همین گزارشات،روز گذشته پس از خاتمه تجمع، نمایندگان کارگزاران با مسئولان شرکت مخابرات جلسه‌ای برگزار کردند که ظاهرا این جلسه به نتیجه مطلوب نرسیده است.
کارگران تجمع کننده گفتند: از نتیجه جلسه راضی نیستیم و نتوانستیم در مورد شرایط قرارداد و اجرای طرح طبقه‌بندی با مخابرات به توافق برسیم.
درهمین رابطه:
تجمع اعتراضی کارگزاران مخابرات روستایی کشورنسبت به عدم انعقاد قرارداد دائم و اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل مقابل شرکت مخابرات ایران
امروزیکشنبه19شهریور،بیش ازپانصد کارگزارمخابرات روستایی از استانهای مختلف به تهران آمدند و دراعتراض به عدم انعقاد قرارداد دائم و اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران تجمع کردند.
براساس گزارشات منتشره،تجمع‌کنندگان که از شهرها و استانهای مختلف به پایتخت آمده‌اند، می‌گویند: ما خواستار انعقاد قرارداد دائم و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل براساس مصوبات وزارت کار هستیم.
یکی از تجمع‌کنندگان که از استان گیلان به تهران آمده، می‌گوید: بارها از راه‌های مختلف مطالباتمان را پیگیری کرده‌ایم اما تاکنون پاسخی نگرفته‌ایم؛ به همین دلیل است که رنجِ سفر به پایتخت را به جان خریدیم تا در کنار همکارانمان به اوضاع اعتراض کنیم.
قابل یادآوری است که حدود4هزار کارگزار در روستاهای کشور در دفاتر مخابراتی مشغول بکارهستند.
تجمع اعتراضی کارگران سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه مقابل استانداری
در هفته گذشته، کارگران سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی،سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقع مطالباتشان مقابل استانداری تجمع کردند.
براساس گزارشی که امروز20شهریور رسانه ای شد، کارگران سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه درخلال هفته گذشته دراعتراض به خطر اخراج از کار، سطح پایین حقوق وپرداخت نشدن ماه ها حقوشان،دست به تجمع مقابل استانداری کرمانشاه زدند.
خبراین تجمع که با دخالت نیروی انتظامی وبازداشت2نفر از کارگران معترض پخش شده بود،تکذیبیه نیروی انتظامی مبنی بربازداشت را بدنبال داشت.
بنابه همین گزارش،بدنبال تجمع اعتراضی کارگران سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه ، مبلغ دو میلیارد و ششصد میلیون ریال از طرف سازمان آب و فاضلاب استان به حساب پیمانکاران برای پرداخت حقوق معوقه این کارگران واریز شد.
اعتصاب وتجمع کارگران شهر کاج دراعتراض به بروزنشدن حقوق وعدم پرداخت7ماهه اش مقابل فرمانداری اردل
روزگذشته(19شهریور)،کارگران شهرداری کاج از توابع شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، دراعتراض به بروزنشدن حقوق وعدم پرداخت7ماهه اش دست ازکارکشیده ومقابل فرمانداری اردل تجمع کردند.
 به گزارش یک منبع خبری محلی،يکي از اين کارگران تجمع کننده گفت: بيش از ۷ ماه است که به ما حقوق نداده اند و همچنين بر اساس قانون کار افزايش حقوق نداشتيم.
وي با بيان اينکه همه ما با مشکلات مالي روبرو هستيم و هيچیک از مسئولان وضعيت ما را درک نمي کنند، گفت: نه پيمانکار، نه مسئولان شهرداري و نه اعضاي شوراي شهر کاج سرشان براي اين کارگران درد نمي کند، آنها فقط به فکر جيب خودشان هستند.
يکي ديگر ازاین کارگران معترض بيان داشت: آيا آقاي شهردار کاج يا ديگر مسئولين شهرستاني خودشان مي توانند يک ماه بدون حقوق زندگي کند، کارگراني که تنها محل درآمدشان از اين راه است، سزاوار نيست که حقوقشان پرداخت نشود.
وي ادامه داد: اين کارگران همه سرپرست خانواده و داراي زن و فرزند هستند و درآمدي جزء اين راه ندارند و بدون شک نياز به درمان دارند و اين اجحاف و ظلمي است که در حق آنها مي شود.
تجمع اعتراضی کارگران فضای سبزشهرداری آبادان نسبت به عدم 4ماه حقوق مقابل ساختمان سازمان پارک ها و فضای سبز
تهدید به اخراج از کارکارگران معترض
امروزدوشنبه20شهریور،جمعی از کارگران فضای سبزشهرداری آبادان دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق مقابل ساختمان سازمان پارک ها و فضای سبز این شهرتجمع کردند.
کارگران معترض در گفت و گو با خبرنگاران اظهارکردند: در بخش فضای سبز شهرداری آبادان کار می کنیم و چهار ماه است که حقوق و مزایای ما پرداخت نشده است.
آنها افزودند: از مسئولان شهرداری آبادان و شورای اسلامی شهر تقاضای رسیدگی به مشکل پرداخت نشدن حقوق خود را داریم.
یکی از این کارگران نیزگفت:مدت چهار ماه است که حقوق و مزایای کارگران فضای سبز پرداخت نشده و تاکنون چندین نوبت از مسئولان امر خواستار رسیدگی به مشکل پرداخت حقوق شدیم ولی کسی به فکر ما نیست.
وی که خواست نامش ذکر نشود افزود:کارگران در صورت اعتراض نیز تهدید به اخراج می شوند.
یادداشتی از کارگر سابق یک و یک برای رضا شهابی و سندیکای واحد
با اینکه قرار بود مثل هر روز سر ساعت سر کارم بروم اما امروز به دنبال اخباری که از سندیکای شرکت واحد تهران که یکی از اعضای باسابقه و فعالش توی زندان در اعتصاب غذاست بدستم رسید، با خودم گفتم تا چیزی راجع به ایشان و سندیکای با ارزششان ننویسم به خودم این اجازه را نخواهم داد که سر کارم بروم چه اینکه خوب می دانم سرنوشت کار من و سایر کارگران در گرو سرنوشت رضا و همکارانش در سندیکای شرکت واحد است پس دیر یا زود خبر فاجعه به گوش ماهم خواهد رسید اگر غافل باشیم چه به قول برتولت برشت:"آنکه هنوز می خندد خبر فاجعه بار نشنیده است".
درست نه سالم بود که برای اولین بار توی کارخانه ی یک و یک مشغول کار شدم، این فرصتی بود که سه ماه تعطیل مدارس در تابستان در اختیار کودکی می گذاشت تا فرصت کار پیدا کند. آن روزها نه من که سن و سال کمی داشتم و نه پدرم که خود از دوازده سالگی به طور دائم استخدام شده بود درکی از ممنوعیت کار کودک نداشتیم و او یعنی پدرم به این فرصت به چشم کمکی کوچک به معیشت خانواده نگاه می کرد و من که آرزویم بود سر از محل کار پدرم در بیاورم(یک ویک شرکت تولید مواد غذایی است) آن برایم نوعی کنجکاوی کودکانه بود. البته تناقضی هم در این بین بود و آن اینکه آن سال ها شرکت که دولتی هم بود دانش آموزان ممتاز کارکنانش را به جشنی با شکوه دعوت می کرد و علاوه بر پذیرایی مفصل در آن روز  مبلغ پنج هزار تومان هم به حساب بانکی دانش آموزان به عنوان جایزه واریز می کرد اما این اجازه را به آنها نمی دادند تا در طی گردشی علمی کنجکاوی های کودکانه شان ارضا شود و دیگر به این خاطر تن به کار ندهند.(چه بسا سودشان در این بوده است). اما متاسفانه این روزهای خوب رفته رفته طی سالیان تاریخشان به سر آمد و احتمالا با جابه جایی یک مدیر عامل که من درست یادم نیست این سنت هرساله به فراموشی سپرده شد. با این حال همچنان کودکان در کارخانه به کار گرفته می شدند.
اما اوضاع آنچنان بد نبود تا وقتیکه سیاست های اصل ۴۴ ابلاغ شده و پیرو آن شرکت یک و یک به بخش خصوصی واگذار شد و نوبت به تعدیل نیرو و بازنشستگی های اجباری رسید. اگرچه از طرف دیگر ممنوع شدن کار کودکان راه را بر اغنای کنجکاوی کودکانی بست که شاید احساس مرا در سن نه سالگی داشتند.
امروز یک و یک همچنان خصوصی است، کارکنانش به حدقل رسیده است، کارفرما علارغم اعتراضات وسیع کارکنان سهم بیمه چند سال پیاپی نیروهای دائم موقت را به حساب نریخته و دستمزدشان با پنج یا شش ماه عقب افتادگی پرداخت می شود و فشار کار به حداکثر رسیده است با این وجود اگر نبود اعتراضات و مقاومت کارکنان چه بسا وضع از این هم وخیم تر می شد و آن نجواهای شایعه گونه انتقال کارخانه به جای دیگر رنگ واقعیت می گرفت و امروز این منطقه ی خشکسالی زده ی سرتاسر گرفتار بیکاری همین روزنه ی امید به جا مانده از پس سالیان را که در آغاز نام و شهرتش را از منطقه ی دشت مرغاب گرفته و بعدها به یک و یک معروف شده را نداشت.
برگردیم به سندیکای شرکت واحد، همکاران و هم سرنوشتان رانندگان زحمتکش آنچه امروز مثل روزنه ی امیدی برای مردم این منطقه باقی مانده از صدقه ی سر شورای اسلامی کار نبوده و نیست بلکه بخاطر مقاومت کارکنان و اتخاذ رویه اتحاد و همدلی با مردم و برپایی اعتراضات بوده است، آنها حتی سندیکا هم نداشتند و صرفا هماهنگی ها را خودجوش به وجود می آوردند، پس قدر سندیکایتان را بدانید و تحت هیچ شرایطی عقب ننشینید و نگذارید جان فشانی های دلسوزانی چون رضا شهابی و سایر اعضا به هدر رود.
همانطور که همکاران شما به زیرکی در یافته اند تلاش آن دسته ی کوچک خود فروخته و روسای سرسپرده شان که سنگ شورای اسلامی کار تحمیلی و فرمایشی را به سینه می زنند و برای تشکیل آن حتی حاضرند به تهدید و زور متوسل شوند، تلاشی جهت پایمال کردن حق و حقوق شماهاست و برای نفع کارفرما. پس با اتحاد و همدلی و مقاومت که رمز پیروزی در چنین برهه های حساسی است این تعدی گری را پس زده و خنثی کنید و این را بدانید که از آنجا که استمرار مبارزه ی طبقه کارگر و زحمتکش در گرو اتحادشان است، قطعا نه تنها کارگران آگاه یک و یک بلکه در هر شرکت و کارخانه و کارگاهی که آگاهی کارگری بدانجا راه پیدا کرده باشد در هر گوشه ی دنیا به شما و جان فشانی هایتان افتخار خواهند کرد و از آنجا که حبس ظالمانه ی رضا شهابی قطعا بی ارتباط با انتخابات فرمایشی و تحمیلی پیش رو نیست بیایید یکصدا بگوییم:
نه به شورای فرمایشی و تحمیلی
رضا شهابی را آزاد کنید!
از طرف کارگر سابق یک و یک
برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه
عدم پرداخت 9ماه کارانه پرستاران شرکتی همدان
9ماه کارانه پرستاران شرکتی همدان پرداخت نشده است.
براساس گزارشاتی که امروز رسانه ای شد،وضعیت کاری پرستاران بسیار اسف‌بار است و آنها حدودا9 ماه پیش کارانه و آن هم 50 درصدش پرداخت شده است.
کارگر پارس خودرو برای رسیدن به سرویس شرکت جانش را گذاشت
اتحادیه آزاد کارگران ایران : صبح روز شنبه 18 شهریور 96 محمد رضا واحدی از کارگران شرکت پارس خودرو در شهرک اندیشه در حال حركت به سمت سرويس  با يك خودرو ی نيسان تصادف و فوت كرد
طبق اخبار ارسالی به اتحادیه آزاد کارگران ایران ، محمد رضا واحدی جوان 36 ساله با بیش از 12 سال سابقه کار در قسمت نگهبانی شرکت پارس خودرو بر اثر منفعت طلبی آنان جانش را از دست داد
طبق گزارشات ارسال شده ،شرکت پارس خودرو به خاطر كاهش هزينه در روزهاي تعطيل سرويس های ایاب و ذهاب را به ميادين شهرها كاهش مي دهد .
 در حالي كه پرسنل نگهبانی تعطيلي ندارند و بايد سرويس كامل داشته باشند .
محمد رضا واحدی  نیز صبح روز شنبه برای رسیدن به محل سرویس در روز تعطیل در اثر تصادف جانش را گذاشت تا سودجویان ،سود بیشتری ببرند
اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن ابرازهمدردی و عرض تسلیت به خانواده ی محترم محمد رضا واحدی و همکارانش ، برخورداری از سرویس ایاب و ذهاب ایمن و کامل را بدیهی ترین حقوق اولیه کارگران میداند
20 شهریور 96
افزايش 100 درصدي مرگ های حوادث كاردراستان مازندران طی سال جاری
مرگ و مير ناشي از حوادث كار در چهار ماهه امسال دراستان مازندران نسبت به مدت مشابه سال قبل 100 درصد افزايش يافت و از 17نفر در چهار ماهه سال گذشته به 34 نفر در سال جاري رسيده است.
به گزارش20شهریور روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان مازندران ،دکتر عباسی با بیان اینکه از این تعداد 30 نفر متاهل و ما بقی مجرد هستند افزود : در چهار ماهه سال جاري 33 مرد بر اثر حوادث كار در استان جان باخته‌اند.
وی تصریح کرد : بر اساس آمارهاي موجود سقوط از بلندي با 17 مورد فوتي رتبه اول مرگ‌هاي ناشي از حوادث كار را به خود اختصاص مي دهد، همچنين برق گرفتگی و اصابت جسم سخت هر کدام با 7 فوتي و سایر با 3 در رتبه هاي بعدي مرگ بر اثر حوادث كار قرار دارند.
مدیر کل پزشکی قانونی مازندران افزود :در چهار ماهه امسال بيشترين مرگ‌هاي ناشي از حوادث كار با 11 مورد در خرداد ماه و كمترين آن با 6 مورد در تیر ماه ثبت شده‌ است .
این مقام اجرایی استان تصریح کرد : طي اين مدت شهرستان‌هاي بابل با 7 فوتي ، آمل و ساری هر کدام با 3 فوتي بيشترين موارد مرگ بر اثر حوادث کار را داشتند که در مقابل آن شهرستان‌هاي رامسر ، فریدونکنار و نور گزارشی از مرگ بر اثر حادثه کار گزارش نشده است.
عضو شورای قضایی استان با اشاره به اینکه تعداد 31 نفر از فوت شدگان ایرانی و ما بقی دارای ملیت غیر ایرانی هستند گفت :سنین 31 تا 40 سال با 14 مورد بیشترین و سنین کمتر از 20 سال با 1 مورد کمترین موارد را به خود اختصاص دادند.
رشد 7 درصدی مصدومین حوادث کار
مدیر کل پزشکی قانونی استان در خصوص مصدومین چهار ماهه حوادث کار گفت : تعداد 287 (274 نفر مرد و 13 نفر زن) نفر در این چهار ماهه به مراکز پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 7 درصد افزایش داشت.
ناپدید شدن یک کارگر حفاری چاه نفت در مسجد سلیمان
یک کارگر حفاری چاه نفت در مسجد سلیمان از ظهر شنبه هفته جاری در کوهستان های مسجد سلیمان  مفقود شده است.
درهمین رابطه صادق سلامت معاون امداد و نجات هلال احمرگفت: این کارگر 45 ساله تبعه چین به نام 'چنگ چانگ چون' پس از تمام شدن کار خود تصمیم گرفت بدون همراهی با سایر همکاران خود و پیاده از محل کار به سمت استراحتگاه خود حرکت کند که در آخرین تماس تلفنی که شنبه ساعت یک ظهر با همکار خود داشت اعلام کرد که در کوهستان مسیر خود را گم کرده است.
وی گفت: از شامگاه شنبه جست وجو برای یافتن این کارگر در کوهستان های مسجد سلیمان آغاز شده و یک بالگرد و سگ های زنده یاب به محل اعزام شده اند اما هنوز این کارگر حفاری چاه نفت پیدا نشده است.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان از تداوم جست و جو برای یافتن کارگر گمشده در منطقه تل بزان شهرستان مسجدسلیمان به صورت هوایی و زمینی خبر داد.
سلامت، بابیان اینکه چانگ چون در یک کمپانی چینی پیمانکار دکل های حفاری در مسجد سلیمان مشغول کار است، افزود: با توجه به گستردگی و وسعت منطقه و کوهستان های سخت گذر، از بالگرد و سگ زنده یاب برای یافتن این فرد استفاده می شود که هنوز پیدا نشده است.
مرگ یک کارگر ساختمانی دراراک بدنبال سقوط از ارتفاع
روزگذشته(19شهریور)،یک کارگر ساختمانی52ساله هنگام کار در اراک با سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد.
حدود ساعت ۱۴ و ۴۳ دقیقه روز گذشته در پی اعلام مرکز فوریت سامانه ۱۱۰ مبنی بر سقوط کارگری از ساختمان در حال ساخت در شهرستان اراک عوامل انتظامی و امدادی جهت بررسی موضوع در محل حاضر شدند.
با بررسی به عمل آمده مشخص شد کارگری52ساله در هنگام کار در ساختمان در حال ساخت بدنبال سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داده است.
مرگ سیم بان اداره برق جاسک براثر برق گرفتگی
امروز20شهریور،سیم بان تعمیرات اداره برق جاسک چهار روز پس از برق گرفتگی حین کاردربیمارستان،جانش را ازدست داد.
رئیس اداره برق شهرستان جاسک گفت: چهار روز پیش ابراهیم نوتراش سیمبان ۴۰ ساله بخش تعمیرات بخش لیردف در روستای سدیچ به علت شوک الکتریکی و سقوط از تیرق برق دچار حادثه شد که پس ازانتقال به بیمارستان محمدی بندرعباس، امروز صبح فوت شد.
محمود انصاری افزود: علت مرگ سقوط از تیربرق و جراحات شدید بوده است.
جان باختن2کارگر مقنی درحادثه ریزش قنات در روستای ساق زاوه
صبح روزگذشته(19شهریور)،2کارگرمقنی درحادثه ریزش قنات در روستای ساق زاوه جان باختند.
به گزارش یک منبع خبری محلی،مدیر مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی تربت حیدریه از مرگ 2مقنی بر اثر ریزش قنات در روستای ساق زاوه خبر داد.
جواد امیری افزود: صبح روز19شهریور، ساعت 40/9طی تماس تلفنی با مرکز ارتباطات 115 بلافاصله آمبولانس چخماق و همچنین با هماهنگی بعمل آمده،نیروهای امدادی(هلال احمر و آتش نشانی) به محل اعزام شدند.
وی گفت: در مرحله نخست عملیات امدادی چند ساعته تاکنون یکی از افراد خارج شده که متاسفانه فوت کرده و عملیات امداد وجستجو برای فرد دوم همچنان در حال انجام است.
وی به افزایش آمار ریزش قنات و آوار در ماه های اخیر که ناشی از عملکرد مقنی های با ایمنی پایین و غیر اصولی انجام می شود، هشدار داد.
بیستم شهریورماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت