.
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷.
امروز:
Jun 18 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 19 شهریور 1396 ساعت 19:36

اخباروگزارشات کارگری18و19شهریور

یک ماه از اعتصاب غذای رضاشهابی گذشت

این فعال کارگری زندانی را آزاد کنید

- نقدی بر طرح «کاج»؛ کارورزی یا بیگارورزی؟

- تجمع اعتراضی کارگزاران مخابرات روستایی کشورنسبت به عدم انعقاد قرارداد دائم و اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل مقابل شرکت مخابرات ایران

- تجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق

- تجمع کارگران شهرداری منطقه2آبادان دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق مقابل ساختمان منطقه آزاد اروند

- تجمع اعتراضی معلمان حق التدریسی مازندران نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری

- انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه:دامنه اعتراض به کشتار کولبران را سراسری کنیم

- عدم پرداخت6ماه حقوق کارگران شهرداری بروجرد

- عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران شهرداری بروات

- عدم پرداخت چند ماه حقوق کارگران شهرداری ارومیه

- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:امید شجاعی هم از میان ما رفت

- تسلیت به خانواده و رفقای امید شجاعی

- مسمومیت غذایی 9کارگریک شیرینی‌سرای اهواز

- مرگ دلخراش یکی از کارکنان دهیاری آبطویل براثر آتش سوزی

- مرگ کارگرجوان دریک مرغداری حومه بابل بر اثر برق‌گرفتگی

نقدی بر طرح «کاج»؛ کارورزی یا بیگارورزی؟

احسان محمدی - فعال دانشجویی

در لغت نامه آمده است که بیگاری به معنای کار کشیدن اجباری از انسان ها بدون پرداخت دستمزد است. بنا به این تعریف نمی توان از طرح «کاج» به عنوان بیگاری کشیدن از فارغ التحصیلان نام برد. چرا که به گفته مسئولین حقوق ناچیزی به کارورزان پرداخت خواهد شد.

در سالهای اخیر صحبت کردن از بیکاری جوانان، بخصوص بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی رسانه های رسمی را تسخیر کرده است و متولیان و مسئولین کشور از این موضوع ابراز ناراحتی کرده اند. حتی رهبر جمهوری اسلامی ایران در خرداد ماه سال 1395 در دیدار با نمایندگان مجلس فرمودند : « شرمندگی این حقیر از اینکه جوانی بیکار با دست خالی به خانه می‌رود، کمتر از خود او نیست».

اما برای من جوان و فارغ التحصیل مهم تر از بیکاری ، راه مقابله با آن است.

طرح “کاج” (کارانه اشتغال جوانان) که ابتدا در پنجمین جلسه شورای عالی اشتغال دولت نهم در دستورالعملی تحت عنوان” طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی” به پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی وقت به تصویب رسیده بود در دولت یازدهم با جدیت بیشتر پیگیری شده است و از شنبه 23 اردیبهشت ماه 1396 بناست تا ثبت نام کارورزان شروع شود.

هر آنچه از این طرح تا به امروز به صورت علنی اعلام شده است این است که کارورزان مشمول بیمه تأمین اجتماعی نمی شوند. کارورزان برای مدت محدود 11 ماه توسط کارفرمای بخش خصوصی استخدام می شوند. حداقل دستمزد تعیین شده برای نیروی کار برای آنها در نظر گرفته نمی شود (در اخبار و اطلاعیه های منتشر شده از ماهی 90 هزار تومان تا ماهانه نزدیک به 400 هزار تومان برای دستمزد کارورزان صحبت می شود). کارورزان تنها مشمول بیمه حوادث خواهند شد.

من جوان فارغ التحصیل بعد از یازده ماه که با حقوق ناچیز در اختیار کارفرما قرار بگیرم اخراج خواهم شد. اخراج می شوم به این دلیل که موج جدیدی از فارغ التحصیلان دانشگاهی وارد کارگاه ها و مراکز صنعتی خواهند شد.

فشار به کارگران افزایش خواهد یافت و با کوچکترین اعتراض در مورد کم بودن دستمزد و یا حقوق معوقه شان از کار اخراج خواهند شد چرا که میلیون ها جوان بیکار در صف ورود به محل کار قرار دارند.

راه مقابله با بیکاری اعطای این امتیازات به سرمایه داران که همواره سعی در سود بیشتر و بیشتر خود دارند و تا حد امکان تلاش می کنند از نیروی کار بیشترین بهره را ببرند و کمترین دستمزد را پرداخت کنند، نیست.

راهکار مقابله با بیکاری فراهم کردن شرایط و ابزار تولید برای خود بیکاران است. امروزه هر آنچه توسط متولیان جامعه در حال اجرا است با آن در تضاد است و برنامه ها و مصوبات در تلاش برای به انقیاد درآوردن بیش از پیش نیروی کار است.

اما با وضعیت کنونی و عینی جامعه راهکار موجود کاهش ساعات کار است، ساعت کاری که در بسیاری از مراکز تولیدی بیش از 10 و 12 ساعت است. از سود سرمایه داران و رانت خواران کاسته شود و دستمزد واقعی کار به نیروی کار پرداخت شود. با این کار نه تنها از فشار مضاعفی که کارگران به علت بالا بودن ساعت کاری خود متحمل می شوند کاسته می شود. بلکه جوانان نیز صاحب کار می شوند؛ کاری که با دستمزد واقعی بتوانند زندگی خود را ادامه دهند.

تنها اتحاد است که می تواند از هستی ما و حقوقمان در جامعه دفاع کند.

تجمع اعتراضی کارگزاران مخابرات روستایی کشورنسبت به عدم انعقاد قرارداد دائم و اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل مقابل شرکت مخابرات ایران

امروزیکشنبه19شهریور،بیش ازپانصد کارگزارمخابرات روستایی از استانهای مختلف به تهران آمدند و دراعتراض به عدم انعقاد قرارداد دائم و اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،تجمع‌کنندگان که از شهرها و استانهای مختلف به پایتخت آمده‌اند، می‌گویند: ما خواستار انعقاد قرارداد دائم و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل براساس مصوبات وزارت کار هستیم.

یکی از تجمع‌کنندگان که از استان گیلان به تهران آمده، می‌گوید: بارها از راه‌های مختلف مطالباتمان را پیگیری کرده‌ایم اما تاکنون پاسخی نگرفته‌ایم؛ به همین دلیل است که رنجِ سفر به پایتخت را به جان خریدیم تا در کنار همکارانمان به اوضاع اعتراض کنیم.

قابل یادآوری است که حدود4هزار کارگزار در روستاهای کشور در دفاتر مخابراتی مشغول بکارهستند.

تجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق

صبح امروز19شهریورماه،جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق،دست به تجمع مقابل کارخانه وساختمان مدیریت شرکت زدند.

 براساس گزارشی که امروز با امضای کارگران نیشکر هفت تپه رسانه ای شد، از ساعت ۱۱صبح امروز 19 شهریور پس از۳ ماه پرداخت نشدن حقوق خرداد، تیر و مرداد کارفرمای نیشکر در یک اقدام بی سابقه در تاریخ نیشکرهفت تپه فقط اقدام به پرداخت حقوق ثابت کارگران کرد که این موضوع باعث شد که کارگران بخش های مختلف شرکت، غیر از کشاورزی که بیرون کارگاه و درمزارع مشغول بکارهستند بصورت خود جوش و هم صدا ابتدا از جلوی کارخانه و سپس درب مدیریت شرکت اقدام به تجمع کنند که قائم مقام مدیریت شرکت درجمع کارگران متحصن شرکت در اظهارنظری قلدرمابانه وغیرقانونی و گستاخانه به کارگران اعلام کرد: هرکس شرایط موجود را نمیتواند تحمل کند استعفا بدهد و از شرکت برود که با اعتراض شدید کارگران مواجه شد.

متاسفانه سکوت معنی دار نماینده شهر، فرماندار و استاندارخوزستان باعث شده است که این فرد ناکارآمد بجای اعلام شرمندگی و ناتوانی و واگذاری شرکت به دولت طوری سخن بگوید که گویی کارگران رعیت و برده ایشان بوده و دوران فراعنه مصراست البته زمانی که این کارفرما با افراد مسئول ناکارامد شهرستان و استانی طرف باشد باید همانند کارفرمای چسب هل تبریز اینگونه همه را به مسخره بگیرد.

تجمع کارگران شهرداری منطقه2آبادان دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق مقابل ساختمان منطقه آزاد اروند

امروزیکشنبه19شهریور، کارگران شهرداری منطقه2آبادان دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق مقابل ساختمان منطقه آزاد اروند،تجمع کردند.

برپایه گزارشات منتشره،کارگران معترض گفتند: زیر نظر شرکت بهکار شیوا پیمانکار سازمان منطقه آزاد اروند در بخش های خدمات شهری و پسماند منطقه 2 شهرداری آبادان مشغول کار هستند و مدت پنج ماه است که حقوق دریافت نکردند.

یکی از کارگران در این باره گفت:پرداخت نشدن دستمزد ناچیز آن هم در روزهای گرم و دمای بالای 50 درجه و شرجی هوا دور از انصاف است.

وی اظهارکرد: با توجه به نزدیک شدن بازگشایی مدارس، توان فرستادن فرزندان خود به مدرسه را نداریم .

مدیر عامل شرکت بهکار شیوا نیز در این باره گفت:شرکت طبق قرارداد خود با سازمان منطقه آزاد اروند حقوق کارگران را تا فروردین گذشته پرداخت کرده و حق بیمه آنها نیز تا مرداد پرداخت شده است.

ایوب یعقوب زاده افزود:متاسفانه سازمان منطقه آزاد اروند در پرداخت حقوق کارگران همکاری مناسبی ندارد و این عامل باعث شده تا حقوق آنها به تعویق افتد.

وی اظهارکرد:سازمان منطقه آزاد اروند خواستار تعدیل نیرو و کاهش ساعت اضافه کاری کارگران است که با توجه به حجم بالای کار این کارگران کاهش اضافه کاری آنها دور از انصاف است.

تجمع اعتراضی معلمان حق التدریسی مازندران نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری

پیش از ظهر امروز19شهریور،حدود100نفرازمعلمان حق التدریسی استان مازنداران دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،تجمع کنندگان خواستار تبدیل وضعیت حقوقی و ساماندهی خود شدند و اظهار داشتند: طبق مصوبه ای که دو سال قبل به استان ها ابلاغ شده، آموزش و پرورش استان مازندران باید نسبت به ساماندهی وضعیت نیروهای حق التدریس اقدام می کرد.

به گفته آنان، با گذشت دو سال از ابلاغ، هنوز مصوبه اجرا نشده است و آموزش و پرورش از بازنشستگان به جای نیروهای حق التدریس استفاده می کند.

گفتنی است که،حدود15هزار نیروی حق التدریسی و نهضت سوادآموزشی در مازندران مشغول بکارند که خواهان تبدیل وضعیت هستند.

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه:دامنه اعتراض به کشتار کولبران را سراسری کنیم

کشتار کارگران بیکار سالیان سال است که توسط نیروهای انتظامی و با حمایت دستگاه های امنیتی و قضائی در هر نقطه ای از ایران صورت می گیرد. اگر ممکن است بسیاری از این نوع کشتار به دلایل گوناگون از جمله رسانه ای نشدن آنها در خاطره عمومی جای نگرفته باشند و به عبارت درست تر عموم از وقوع آنها بی خبر مانده است، اما کشتار بیکاران خاتون آباد، به گلوله بستن بیکاران شهروئی بهبهان و کشته شدن «مرتضی فرجی نیا» کشته شدن «علی چراغب» بیکار دستفروش تهرانی، کشتن «عباس مظفری» بیکار دستفروش در قم و کشتار هر هفته ای بیکاران مرزی موسوم به کولبران که تعدادشان طی دو سه سال اخیر به صدها نفر رسیده است، قابل فراموشی نیستند. این انسان کشی قانونی تحت عناوین «مقابله با مخلان نظم، به مخاطره اندازان امنیت، حراست از مرزها و غیره» پاسخ سیستمی است که ناتوان از برآورده نمودن ابتدائی ترین خواست ده ها میلیون انسان حق طلب که داشتن کار یا بیمه بیکاری برای ادامه حیات است، می باشد.

 به قدمت تلاش بیکارشدگان و بیکاران که برای به دست آوردن یک لقمه نان ناچار به انجام تحقیرآمیزترین کارها و در مناطق مرزی همراه با مخاطرات جانی شده اند، محاصرات کارگران و بیکاران معترض و در نهایت به گلوله بستن آنها و همچنین کشتن دستفروشان در میادین و خیابان های شهرها و کولبران مرزی جریان داشته و در مقابل، دزدی ها، اختلاس ها، چپاول و غیره در آرامش و زیر چتر حمایت آمرین و عاملین شلیک به متقاضیان یک لقمه نان انجام گرفته است.

میلیون ها انسان بیکار و فاقد درآمد که ناچار به دستفروشی در کنار خیابان ها می شوند یا در مرزها با به خطر انداختن جان خود زیر بار حمل کالا در ازای چندرغاز مزد کمرشان خم می گردد، اگر از امکان تأمین حداقل نیازهای زندگی برخوردار باشند، اگر کار داشته باشند یا برخوردار از بیمه بیکاری باشند، یقینا به چنین کارهای بدور از شأن انسان روی نمی آورند. این میلیون ها انسان حق دارند شاغل یا برخوردار از بیمه بیکاری باشند. آمرین و عاملین کشتار بیکاران، دستفروشان و کولبران باید معرفی و مجازات گردند.

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه       18/6/1396

عدم پرداخت6ماه حقوق کارگران شهرداری بروجرد

حقوق کارگران شهرداری بروجرد شش ماه پرداخت نشده است.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از کارگران شهرداری بروجرد که نخواست نامی از او برده شود گفت: 6 ماه حقوق معوقه داریم و مدام مجبور هستم برای تامین مایحتاج خانواده از دوستان و فامیل قرض کنم و خودم شرمنده هستم.

 وی اضافه کرد: این روزها بسیاری از خانواده ها در حال خرید برای فرزندان خود برای ورود به مدرسه هستند و ما فقط شرمنده هستیم و سرمان را پایین می اندازیم چرا که فرزندان ما هم دوست دارند این روزها لوازم مدرسه را خرید کنند.

کارگر دیگری می گفت: 2 فرزند دارم که یکی کلاس دوم و دیگری کلاس پنجم است و هزینه خرید مایحتاج مدرسه و لباس آنها را ندارم و منتظر هستیم که اگر حقوقی تا پایان شهریور پرداخت کنند بتوانیم آنها را خریداری کنیم.

عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران شهرداری بروات

حقوق کارگران شهرداری بروات از توابع شهرستان بم دراستان کرمان سه ماه پرداخت نشده است.

بنا به گزارشی که عصر امروزرسانه ای شد،حقوق کارگران شهرداری بروات سه ماه است که پرداخت نشده است.

عدم پرداخت چند ماه حقوق کارگران شهرداری ارومیه

چندماه است که حقوق کارگران شهرداری ارومیه پرداخت نشده است.

به گزارش یک منبع خبری محلی،حقوق کارگران قراردادی این شهرداری 2 ماه و کارگران شرکتیش4 ماه پرداخت نشده است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:امید شجاعی هم از میان ما رفت

با خبر شدیم که روز گذشته، ساعت 7 عصر، شنبه 18 شهریور 1396، پیکر امید شجاعی فعال کارگری و از اعضای پیشین کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری سقز، با حضور صدها نفر از مردم و فعالین کارگری، درروستای "مولان آباد"به خاک سپرده شد.

زنده یاد امید شجاعی درساعت سه و نیم بامداد روز شنبه بر اثر واژگون شدن اتومبیل اش درروستای "توراخ تپه " جاده مریوان - سقز، متاسفانه جان خود را از دست می دهد.

ما اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری جان باختن امید شجاعی، این رفیق عزیزمان را به خانواده و دیگر بستگان و دوستان ایشان تسلیت می گوییم. یاد و خاطره اش برای همه ما ماندگار و عزیر است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری - 19 شهریور 1396

تسلیت به خانواده و رفقای امید شجاعی

" پرواز را علامت ممنوع می زنید

با جوجه های نشسته در آشیانه چه می کنید."

تسلیت به خانواده و رفقای امید شجاعی

با کمال تاسف امروز شنبه مورخه 18/6/96 امید شجاعی یکی از کارگران آگاه و از اولین اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری در جاده مریوان سقز به اثر سانحه رانندگی جان خود را از دست داد. امید شجاعی اهل روستای مولان اباد بود و در میان دوستان و رفقاء به امید مولان آباد مشهور بود. امید متولد اسفند ماه سال 1361 بود و دارای همسر و یک فرزند می باشد. امید در طول چند سال گذشته ده ها بار توسط اداره اطلاعات احضار و بازداشت شده بود. آخرین بار به 18 ماه زندان تعزیری محکوم شد و محکومیت خود را در زندان سقز سپری کرد. جنازه این عزیز با غم واندوه فراوان عصر همان روز با شرکت صدها نفر از مردم شهرهای سقز؛ دیواندره، مریوان و روستا های منطقه در مولان آباد به خاک سپرده شد.

ما جمعی از دوستان و رفقای امید به خانواده او، از جمله همسرش چیمن خانم؛ پسرش خبات و مادر و پدر گرامیش تسلیت عرض می نمایم و خود را در غم از دست دادن آن عزیز شریک می داینم .

برگرفته از فیس بوک محمود صالحی

مسمومیت غذایی 9کارگریک شیرینی‌سرای اهواز

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان از مسمومیت غذایی 9 کارگریک  شیرینی‌سرا اهواز درصبح روز18شهریور،خبر داد .

براساس گزارشات منتشره،دکتر شهیار میرخشتی گفت: ساعت 11:30 روزگذشته ( ۱۸ شهریورماه) تماسی با مرکز اورژانس مبنی بر مسمومیت غذایی گرفته شد که نیروهای این مرکز بلافاصله از نزدیکترین پایگاه عازم منطقه زیتون کارمندی اهواز شدند.

وی افزود: در این حادثه ۹ نفر از کارگران یک شیرینی‌سرا دچار مسمومیت غذایی شده بودند .

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان گفت: مسموم‌شدگان این حادثه  پس از انجام اقدامات اولیه درمانی توسط تکنسین های اورژانس 115 به  بیمارستان ابوذر اهواز انتقال یافتند.

مرگ دلخراش یکی از کارکنان دهیاری آبطویل براثر آتش سوزی

صبح امروز19شهریور،یکی از کارکنان دهیاری آبطویل  درحادثه آتش‌سوزی ساختمان دهیاری،بطرزدلخراشی جان باخت.

براساس گزارشات منتشره،بخشدار مرکزی شهرستان بوشهر از فوت یکی از کارکنان دهیاری روستای آبطویل خبر داد که بر اساس اتش‌سوزی ساختمان دهیاری در میان حلقه‌های آتش جانش را از دست داد.

احمد عموئی ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در بوشهرافزود: آتش‌سوزی که بامداد امروز سبب از بین‌رفتن ساختمان دهیاری روتای آبطویل در بخش مرکزی شهرستان بوشهر شده، بود سبب مرگ یکی از کارکنان این دهیاری شد.

وی افزود: در حالی که ساختمان دهیاری در میان شعله‌های آتش می‌سوخت، احمد راشدی از کارکنان دهیاری این روستا پیش از رسیدن نیروهای کمکی جهت اطفائ حریق در میان شعله‌های آتش گرفتار شد و اگر چه در اولین فرصت و توسط نیروهای امدادی از میان شعله‌های آتش بیرون آورده شود اما در مسیر انتقال به بیمارستان شهدای خلیج فارس جانش را از دست داد.

مرگ کارگرجوان دریک مرغداری حومه بابل بر اثر برق‌گرفتگی

امروز19شهریور،کارگری جوان  حین کاردریک مرغداری در روستای فک‌چال در بخش بندپی غربی شهرستان بابل دچاربرق گرفتگی شد وجانش را از دست داد.

به گزارش یک منبع خبری محلی،مهدی غلام‌نیا روشن اظهار کرد: طی تماس مردمی با مرکز سازمان اورژانس ۱۱۵ بابل مبنی بر برقی‌گرفتگی جوان ۱۸ ساله در روستای فک‌چال در بخش بندپی غربی شهرستان بابل گزارش شد.

غلامی گفت:   پس از دریافت این گزارش بلافاصله مرکز پیام سازمان اورژانس ۱۱۵ بابل تکنسین‌های پایگاه خشرودپی را به محل حادثه اعزام کرد، در این حادثه یک جوان حین کار در مرغداری دچار برق گرفتگی شد، معاینات اولیه تکنسین‌های اورژانس مبنی بر این بود که فرد حادثه‌دیده دچار ایست قلبی تنفسی شده و فاقد علائم حیاتی است.

سخنگوی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: بلافاصله اقدامات پزشکی از قبیل: cpr انجام شد، اما ثمری نداشت، با این حال فرد مصدوم به بیمارستان روحانی بابل منتقل شد و تلاش کادر درمانی این بیمارستان نیز برای احیا تأثیری نداشت.

نوزدهم شهریورماه1396

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت