.
شنبه ۲ تير ۱۳۹۷.
امروز:
Jun 23 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

چهارشنبه, 15 شهریور 1396 ساعت 01:04

هشدار در کارائیب و فلوریدا با قوت گرفتن ایرما

با قوت گرفتن بیشتر توفان ایرما در منطقه کارائیب و بدل شدن آن به شدیدترین توفاق فوق استوایی منطقه در یک دهه اخیر ساکنان منطقه ای که در مسیر آن قرار دارد به دنبال سرپناه هستند.

این توفان که اکنون یک توفان فوق استوایی درجه پنج (شدیدترین درجه) است، با وزش بادهایی با سرعت ۲۹۵ کیلومتر در ساعت همراه است.

+ کارائیب برای توفان بزرگ ایرما آماده می شود

انتظار می رود که این توفان سه شنبه شنبه شب تا چهارشنبه صبح به جزایر لیوارد و پس از آن به هائیتی و فلوریدا برسد.

در ناحیه کی وست در جنوبی ترین نقطه فلوریدا به ساکنان دستور داده شده از روز چهارشنبه خانه هایشان را تخلیه کنند. این دستور اجباری است.

مارتین سنترفیت مدیر یک مرکز عملیات اورژانسی در مونرو کانتی گفت: "گفته ایم که مردم حتما باید خانه هایشان را ترک کنند. درحالی که یک توفان فوق استوایی درجه پنج به جزیره نزدیک می شود عاقلانه نیست اینجا بمانید."

در جزایری که هم اکنون به توفان نزدیک تر هستند هزاران نفر از نواحی در معرض خطر خارج شده اند. ساکنان این مناطق برای خریداری آب، آذوقه و تدارکات اولیه به فروشگاه ها هجوم برده اند.

در جزایر لیوارد تا ساعات آینده انتظار وزش بادهایی با سرعت فوق العاده و بارندگی سیل آسا می رود.

الیسون استرند که اصلا اهل استافوردشر بریتانیاست، در جزیره اگیلا زندگی می کند.

او گفت خانواده اش چند ساعت گذشته را صرف محکم کردن خانه ساحلی خود کرده اند.

او گفت: "خانه ما پنج متر بالاتر از سطح دریاست و ما انتظار خیزش ۸ متری آب را داریم برای همین فقط به بخت امید بسته ایم. انتظار ما این است که بام چوبی خانه کنده شود."

کارولاین کولبی در مونتسرات گفت: "ایرما به زودی با تمام قوا از راه می رسد."

"من بز پرورش می دهم و باید به فکر حیوانات باشم. شب قبل ۲۰ بز را به ساختمانی در یک نقطه کمی مرتفع تر بردم. امیدوارم بام گالوانیزه این ساختمان زیر فشار باد کنده نشود. نمی توانم به سرپناه بروم چون نمی شود حیوانات را تنها گذاشت."

استاو دانوس کارشناس آب و هوای بی بی سی گفت که این توفان "خیلی خطرناک" است و انتظار می رود برای چند روز با همین سرعت و شدت به راهش ادامه دهد.

مرکز ملی توفان های فوق استوایی آمریکا گفت که ایرما با سرعت ۲۴ کیلومتر در ساعت در حرکت است.

این مرکز هشدار داد که توفان کنونی "به طور بالقوه فاجعه بار" است.

همزمان گزارش می شود که یک توفان دیگر که "خوزه" نامگذاری شده در فاصله ای دورتر در اقیانوس اطلس در پشت ایرما شکل گرفته و انتظار می رود در ادامه هفته به توفان فوق استوایی بدل شود.

http://www.bbc.com/persian/world-41169934

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت