.
يكشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷.
امروز:
May 20 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 27 فروردين 1396 ساعت 22:43

اخباروگزارشات کارگری25و26فروردین

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه! تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

- علی ربیعی بالاخره به نوشتن نامه به دولت  برای عودت لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد - روحانی تن داد؟!

- گزارشی از فعالیت جمعی از دستفروشان بی‌نام در روزهای پایان سال 1395

- تجمع کارگران قراردادی کارخانه پارسیلون خرم‌آباد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان وبرای بازگشت بکار مقابل استانداری لرستان!

- نامه سرگشاده کارگران شرکت مراغ پروژه جاده سازی رامیان به شاهرود دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان!

- بهارستان نشین خرمشهری دونفر از کارکنان کشت و صنعت میرزاکوچک خان رامورد فحاشی قراردادوکتک زد!

- عدم پرداخت 5ماه حقوق وعیدی کارگران معدن زغال سنگ گرانیت شاهرود!

- عدم پرداخت بیش از3ماه حقوق 400کارگر پیمانی شهرداری شوشتر!

- عدم پرداخت 7ماه حق التدریس معلمان!

عدم پرداخت پاداش پایان خدمت40هزار بازنشسته فرهنگی!

- افزایش10درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری!

- اهالی ورامین مسیرحرکت قطار تهران- مشهدرامسدودکردند!

- تجمع اعتراضی اهالی محله هلالی بوشهر نسبت به تخریب بخشی از پارک!

- جان باختن92 ومصدومیت2573کارگرطی11ماه دراستان اصفهان براثرحوادث کاری!

- مرگ کارگری جوان درتبریز براثرریزش آوار!

- جان باختن دو کولبر دیگر براثر تیراندازی نیروهای نظامی!

علی ربیعی بالاخره به نوشتن نامه به دولت  برای عودت لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد - روحانی تن داد؟!

اخباروگزارشات کارگری:معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ارسال نامه ربیعی به دولت، مبنی بر درخواست بازگشت لایحه اصلاح قانون کار از مجلس خبرداد.

احمد مشیریان با اشاره به اینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نامه‌ای به دولت خواستار بازگشت لایحه اصلاح قانون کار شد،امروز26فروردین به مهرگفت: این نامه دو روز پیش از رد کلیات این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس در هفته گذشته به دولت ارسال شد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به رد کلیات این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس آیا همچنان بازگشت لایحه از طرف خود دولت پیگری می‌شود یا خیر گفت: قطعا اولویت وزارت کار بازگشت لایحه از طرف دولت است و امیدواریم پیش از طرح موضوع بازگشت در صحن علنی، این لایحه توسط دولت پس گرفته شود.

گزارشی از فعالیت جمعی از دستفروشان بی‌نام در روزهای پایان سال 1395

دستفروشی نتیجۀ موج بیکاری‌هایی است که دولت مسئول مستقیم آن است و حضور ما در خیابان برای امرار معاش حق مسلم ماست. همانطوری که داشتن شغل، بیمه، بازنشستگی و خدمات عمومی رایگان حقی است که از ما گرفته شده‌است!

دریافتی:گزارشی از فعالیت جمعی از دستفروشان بی‌نام در روزهای پایان سال 1395

سالهاست که فشار اقتصادی ناشی از بیکاری و دستمزدهای پایین، تعداد وسیعی از کارگران را به سمت دست‌فروشی‌ در خیابان‌هاکشانده ‌است.کارگران و بیکارانی که با «سرمایه‌های» صدهزار تومانی و دویست هزارتومانی اجناسی را برای فروش به خیابانها می‌آورند. خبرهای اخیری که در مورد دست‌فروشی کارگرانِ بیکارشدۀ کارخانجات و موسسات بیرون آمد نمونه‌ای ازین استیصال ناشی از بیکاری است.

علیرغم آنکه دستفروشی گاهی جزو آخرین گزینه‌های بقا برای بیکارشدگان و محرومین طبقۀ کارگر محسوب می‌شود اما دولت و شهرداری بیشترین فشارها و خشونت فیزیکی و باج‌خواهی‌های خیابانی و مصادرۀ اموال را در موردشان اجرا می‌کنند. امنیتی‌سازی متروها و خیابان‌های تهران و حضور یگان‌های ویژه در نقاط اصلی مرکز شهر در این روزهای مانده به عید نشانی از شدت این فشارها بر آنان است.

در عین حال، فعالینی هستند که در حوزۀ شهری با فعالیت‌های NGOای و خیریه‌ای، و برگزاری نشست‌ها و تبلیغ دفاع از خرید دستفروشان بدون نشان دادن پیوند آن با جنبش بزرگتر کارگری در ایران، علاوه بر آنکه با پرداختن به عوارض دست‌فروشی (و نه ریشه‌های آن) جایگاه قربانی آنان را تثبیت می‌کنند بلکه در عین حال راه حل را در کمپین‌های خیریه‌ای (که خود پر از کاسبکاری و عدم شفافیت مالی‌اند) نشان داده و ضمناً تصویر بسیار ناواقعی از این بخش از طبقۀ کارگر ارائه می‌دهند (مانند کمپین اخیر «دست‌فروش بی‌سواد»!). این درحالیست که بر کسی پوشیده نیست به کرات دیده شده بسیاری از دانشجویان تحصیلات عالی هم برای تأمین هزینه‌های تحصیل به دست‌فروشی روی می‌آورند. ما جمعی از همین کسانی که در حوزۀ دستفروشی نیز تجارب عملی داشته‌ایم، در این روزهای مانده به عید با تهیه و توزیع تعدادی اعلامیه در میان جمعی از همکاران‌مان درمناطق مختلف پایتخت و مترو، ضمن اعلام مخالفت و رد رویکرد خیریه‌ای به دستفروشان، شعار «دفاع از خود»، «ایجاد تشکل» و «پیوند با جنبش کارگری» را با همکارانمان طرح کرده‌ایم.

از همۀ کسانی که این مطالبات را به حق میدانند خواستاریم که از ما حمایت کرده، و علاوه بر همراهی با ما، ضمن نقد تصویر «بدبختی و بی‌سوادی» دستفروشان، که کاسبکاری فعالیت‌های خیریه‌ای سمن‌ها[1] را تأمین میکند و بجای اعتراض، ناله و تمنا را مینشاند اعتراض کنند.

متن اعلامیه:

همکاران دست‌فروش متحد شویم!

سیاست‌های اقتصادی دولت‌ در سالهای اخیر (از لغو یارانه‌های آب و برق و گاز گرفته، تا پولی‌کردن مدارس و دانشگاه‌ها و خصوصی‌سازی‌های گسترده کارخانجات) چنان فشاری بر طبقۀ کارگر آورده است که نتیجه‌اش بیکاری میلیون‌ها کارگری شده که برای رفع حداقل‌های بخور و نمیر به کارهای موقتی مثل دست‌فروشی روی آورده‌اند.

با اینحال سرمایه‌داران، دولت و شهرداری حتی در اینجا هم از دست‌اندازی پا پس نمیکشند و هر روز با آوردن نیروهای انتظامی پلیس و شهرداری به قلدری، کتک زدن و مصادرۀ اموال‌ دست‌فروشان میپردازند. همه میدانیم که تعداد ما بیشمار و تعداد آنها کم است. همین ضرب و شتم‌ها سالهاست که علیه سایر کارگران هم اِعمال میشود؛ از شلاق زدن کارگران معدن آق دره، سرکوب و زندانی کردن فعالان کارگری از اتوبوسرانی شرکت واحد گرفته تا معلمان. با اینحال جنبش کارگری ایران بواسطۀ متشکل‌شدن، سازماندهی، اعتصاب و تجمعات تاکنون توانسته‌ بر روی پای خود بایستاد و راه تعرضات سرمایه‌داران را بر آنها سخت کند. بااینکه خواسته های ما دست‌فروشان هم بخشی از خواسته های همین جنبش کارگری است اما بخاطر متشکل نبودن و عدم حمایت از همدیگر، هزینه‌های گزافی را می‌پردازیم:از خودسوزی دستفروش خرمشهری (یونس عساکره)، قتل دستفروش تهرانی جلوی فرزندش (علی چراغی)تا کتک خوردن پیرزن فومنی و...

دست‌فروشی در ایران و حملاتی که علیه آن صورت می‌گیرد بخشی از جنبش بیکاران ایران است و به همین دلیل هم تعرضات پلیس به آن، تعرض مستقیم به طبقۀ کارگر است. برای مقابله با این همه فشاری که هم در این روزهای گرانی و بی‌پولیِ مانده به عید و هم در طول سال بر ما وارد می‌شود چه باید بکنیم؟درشرایطی که نان خوردن برای ما بدون جنگ روزمره در خیابان ممکن نیست و برای آن از آبرو و جان هم هزینه می‌دهیم، با اجرای موارد زیر میتوانیم این حق نان را با هزینۀ کمتری دنبال کنیم.

در راستۀ هر خیابان با هماهنگی سایر دستفروشان، عده‌ای از ما باید (مثلاً بصورت شیفتی) مسئولیت نگهبانی و تأمین امنیت را برعهده بگیریم و در صورت یورش مأموران سریعا به سایرین اطلاع داده و برای دفاع جمعی از خود اقدام کنیم.

برای متشکل شدن، فعالترین‌های ما باید با برگزاری جلسات مستمر با دیگر همکارانمان تدارک ایجاد تشکل دستفروشان را فراهم کنیم. این تشکل باید در همۀ شهرهامطالبات همۀ دستفروشان (که بخشی از مطالبات جنبش کارگران بیکارشده است) را به شیوۀ عملی پیگیری کند(از جمله مطالبۀ ایجاد اشتغال، تخصیص اماکن رایگان و معاف از مالیات برای دستفروشی و...) . همچنین از وضعیت روزمرۀ دستفروشان، ضرب و شتم آنها و مشکلاتشان گزارش تهیه کند.

تجمعات اعتراضی که اخیراً در شهرهای همدان و اهواز از سوی دستفروشان برای این مطالبات صورت گرفته نمونه‌ای ازین پیگیری‌های موقت است.

فعالان این تشکل باید با برقراری ارتباط با دیگر فعالان کارگری و معلمان، علاوه بر استفاده از تجربیات آنها زمینۀ همسویی مطالبات و اتحاد عمل را فراهم کنند. همچنین به این دلیل که این بخش از جنبش کارگری صدای بلندتری در اعتراضات دارد و میتواند بلندگوی آنها هم شود.

دستفروشی نتیجۀ موج بیکاری‌هایی است که دولت مسئول مستقیم آن است و حضور ما در خیابان برای امرار معاش حق مسلم ماست. همانطوری که داشتن شغل، بیمه، بازنشستگی و خدمات عمومی رایگان حقی است که از ما گرفته شده‌است!

درصورت تمایل این برگه را بین همکاران خود توزیع کنید!

[1] سازمان‌های مردم‌نهاد

تجمع کارگران قراردادی کارخانه پارسیلون خرم‌آباد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان وبرای بازگشت بکار مقابل استانداری لرستان!

اخباروگزارشات کارگری:امروزشنبه26فروردین،جمعی از کارگران قراردادی کارخانه پارسیلون خرم‌آباد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان وبرای بازگشت بکار برای باری دیگردست به تجمع مقابل استانداری لرستان زدند.

http://media.mehrnews.com/d/2017/04/15/4/2430955.jpg?ts=1492244685192

یکی از کارگران کارخانه پارسیلون خرم آباد در سخنانی با بیان اینکه تعدادی از کارگران این کارخانه قرار دادی هستندبه مهر گفت: حدود هشت سال است که مطالبات ما پرداخت نشده است.

وی با بیان اینکه هر کدام از کارگران قرار دادی پارسیلون حدود هشت تا ۱۲ میلیون تومان از کارخانه طلب دارند گفت: امروز نیز برای پرداخت مطالبات خود در استانداری لرستان حضور پیدا کرده ایم.

این کارگر پارسیلون خرم آباد با بیان اینکه تعدادی از کارگران رسمی کارخانه حقوق گرفته اند گفت: اما کارگران قرار دادی پارسیلون هنوز حقوق نگرفته اند.

وی گفت: در ایام عید نیز کارگران رسمی کارخانه پارسیلون حقوق گرفتند اما قرار دادی ها حقوقی دریافت نکردند.

یکی دیگر از کارگران پارسیلون خرم آباد با بیان اینکه این شرکت تعداد ۳۴۳ کارگر دارد که ۱۱۰ نفر از آنها رسمی هستند گفت: به این ۱۱۰ نفر، حقوق ۱۰ ماه به همراه عیدی پرداخت شده و ۲۴۳ نفر از کارگر قرار دادی حدود هشت سال بوده که عیدی، حقوق و مزایا دریافت نکرده اند و این در حالیست که برخی در قالب بنری از استاندار تشکر کرده اند.

وی با بیان اینکه دوگانگی بین کارگران شرکت ایجاد شده است گفت: امروز نیز برای پرداخت مطالبات و شروع به کار شرکت در استانداری حضور پیدا کرده ایم.

یکی دیگر از کارگران پارسیلون با تاکید بر اینکه حضور ما در استاندار تنها  برای شروع به کار کارخانه است گفت: مطالبات ما را نیز پرداخت نمی کنند و هر کدام از ما نیز ۱۰ تا ۱۲ سال سابقه کار داریم و هیچ جای دیگر ما را استخدام نمی کند.

وی گفت: کارخانه هنوز شروع به کار نکرد و این در حالیست که  استانداری با عوام فریبی اقدام به نصب بنر در زمینه فعالیت این کارخانه کرده و این در حالیست که در عمل هنوز اتفاقی رخ نداده است.

نامه سرگشاده کارگران شرکت مراغ پروژه جاده سازی رامیان به شاهرود دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان!

اخباروگزارشات کارگری:امروز26فروردین،کارگران شرکت مراغ پروژه جاده سازی رامیان به شاهرود طی نامه ای سرگشاده خطاب به مسئولین طراز اول استان گلستان اعتراضشان را نسبت به سکوتشان دربرابرعدم پرداخت ماه حقوقشان ابراز داشته وخواستار پرداخت مطالباتشان شدند.

برپایه گزارش منابع خبری محلی،کارگران شرکت مراغ پروژه جاده سازی رامیان به شاهرود، بعد از یک سال شنیدن وعده های تکراری و بدون عمل  پیمانکار و فشار اقتصادی بالاخره سکوت خود را شکستند و نهایت برای رساندن صدایشان به گوش مسئولین و کارفرما و پیمانکارشان و برای دریافت مطالبات یکساله شان در اسفندماه سال گذشته  به تعداد چهار دفعه به نشانه اعتراض و درخواست مطالباتشان مقابل این شرکت تجمع کردند ولی تاکنون هیچ خبر مسرت بخشی دریافت نکرده اند.

در این تجمع ها، پیمانکار هر بار با وعده پرداخت حقوق، کارگران را متفرق می کرد ولی هیچ خبری از پرداخت حقوق نشد.

درهمین رابطه،کارگران مراغ نامه ای به نشانه اعتراض و درخواست مطالباتشان نوشتند.

بهارستان نشین خرمشهری دونفر از کارکنان کشت و صنعت میرزاکوچک خان رامورد فحاشی قراردادوکتک زد!

روزدوشنبه21فروردین، بهارستان نشین خرمشهری هنگام بازدیدش از مجتمع نیشکر میرزاکوچک خان دونفر از کارکنان کشت و صنعت میرزاکوچک خان رامورد فحاشی قرارداد و کتک زد.

درهمین رابطه، مهندس کوروش شیرالی کارشناس زه آبهای نیشکر یکی ازاین کارکنان که موردضرب وشتم  وفحاشی سامری بهارستان نشین خرمشهریقرارگرفته شرح مبسوط ماجرا را دراختیاررسانه های محلی قرار داده است.که خلاصه آن بقرار زیراست:

طی هماهنگی قبلی با مهندس مطرودی مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر برای بازدید میدانی از محل کانال شیردم محل زه آبها ، در روز دوشنبه مورخه ۲۱ فروردین ۹۶ ساعت ۹ونیم صبح ، بنده و مدیرم مهندس منجزی در محل مذکور حاضر شدیم .

 بازدید کنندگان سامری نماینده مجلس ازخرمشهر،حیاتی فرماندار خرمشهر،مهندس مطرودی مدیر جهاد کشاورزی  خرمشهر و طهماسبی حراست نورد لوله و نمایندگان شرکت شیلات حضور داشتند .

ابتدا در خصوص زه آبهای موجود صحبت شد و بعد از آن بنده به جناب سامری عرض کردم شما بعنوان مسئولین استان و نماینده خرمشهر باید فکر اساسی بکنید که مشکل کل منطقه خرمشهر و زه آبها حل بشود. که همان احداث سیفون میباشد و زه آبها بوسیله ایستگاه پمپاژی که بوسیله توسعه نیشکر احداث شد خارج بشود و با احداث سیفون مشکل اساسی حل بشود .

که بعد از مطرح کردن این موضوع ایشان شروع به فحاشی و توهین به بنده و مسئولین شرکت کردند و بمن حمله کرده و سیلی محکمی در انظار اقایان زده شد و بعد از این عمل مدیرم اعتراض کرد و گفت سامری این چه حرکتی است؟ به مهندس منجزی که مدیر مهندسی زراعی شرکت میرزا کوچک خان میباشد حمله کرد و سیلی بسمت ایشان نیز زد که مهندس منجزی چون صورتش را به عقب کشید دست سامری با همان قدرت به بینی ایشان بر خورد کرد و زخمی شد.

 ما میخواستیم از محل دور بشویم که حیاتی و مطرودی مانع شدند . برادر سامری نیز میخواست بما حمله کند که ما سوار ماشین شدیم و در همین حین سامری از جمع مجددا بسمت خودروی ما حمله کرد که نتوانست در را باز کند لیکن با پا و مشت به خودرو میزدند و فحش رکیک بما و مسولین شرکت میدادند که ما از محل دور شدیم.

عدم پرداخت 5ماه حقوق وعیدی کارگران معدن زغال سنگ گرانیت شاهرود!

اخباروگزارشات کارگری:5ماه حقوق وعیدی کارگران معدن زغال سنگ گرانیت شاهرود پرداخت نشده است.

براساس گزارش منابع خبری محلی،کارگران معدن گرانیت گویند: به مدت پنج ماه بابت معوقات حقوق خود طلبکارند.

آنان می گویند: مشکلات در پرداخت دستمزد، آنها را در شرایط بد مالی قرار داده است.

این کارگران می گویند: دیگر حتی توان خرید یک قرص نان را هم نداریم و تاکنون با گرفتن اجناس نسیه از مغازه داران امرار معاش می کردیم ولی صدای مغازه دارها هم در آمده است و خودمان هم روی رفتن به مغازه را نداریم.

قبوض آب، برق، گاز و تلفن یکی پس از دیگری برایمان صادر می شود ولی توان پرداخت نداریم .

کارگران پیمانی شهرداری شوشتر سه ونیم ماه مزد نگرفته‌اند

عدم پرداخت بیش از3ماه حقوق 400کارگر پیمانی شهرداری شوشتر!

بیش از 3ماه حقوق حدود 400 کارگر فضای سبز و خدماتی شهرداری شوشتر پرداخت نشده است.

منابع کارگری در شهرداری شوشتر با اعلام این خبر به ایلنا گفتند: این کارگران که تحت مسئولیت چند  شرکت پیمانکاری  به صورت حجمی، و پیمانی در فضای سبز وخدماتی  شهرداری شوشتر مشغولند نیمی ازدستمزد آذر ماه را به همراه دستمزد  کامل ماه‌های دی ، بهمن واسفند را دریافت نکرده‌اند. همچنین عیدی کارگران به صورت ناقص پرداخت شده است.

در خصوص پرداخت نشدن معوقات مزدی این کارگران گفته می‌شود که کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی دلیل بروز این اتفاق بوده است.

طبق اظهارات آنان، بی‌توجهی مسئولان شهرداری و شورای شهر شوشتر به پرداخت مطالبات آن‌ها باعث شده سال گذشته چندین مرتبه کارگران دست به تجمع اعتراضی بزنند.

یکی ازکارگران شاغل درفضای سبز شهرداری شوشتر با بیان اینکه کارگران شهرداری از حداقل‌های مزدی برخوردار بوده وامنیت شغلی ندارند در خاتمه افزود: دی ماه سال گذشته با تصویب شورای اسلامی  شهر شوشتر،شهرداری وضعیت استخدامی کارگران شاغل در بخش های موتوری ،آتش نشانی،حراست و اداری این مجموعه را از حالت قرارداد مستقیم  به پیمانکاری تغییر داد و در نتیجه امنیت شغلی کارگران در معرض تهدید قرار گرفته است.

وی گفت: بی‌ثباتی شغلی که هم اکنون با حضور شرکت های واسطه ای نیروی انسانی با آن مواجهیم قدرت اعتراض را از ما کارگران گرفته است.

عدم پرداخت 7ماه حق التدریس معلمان!

عدم پرداخت پاداش پایان خدمت40هزار بازنشسته فرهنگی!

7ماه حق التدریس معلمان و پاداش پایان خدمت 40هزاربازنشسته فرهنگی پرداخت نشده است.

یکی از این معلمان به ایلنا گفت: جمعی از معلمان حق‌التدریس هستند که تنها محل درآمدشان همین حق‌التدریسی است که از آموزش و پرورش می‌گیرند. سوال ما از مسئولان این است وقتی مطالبات اینقدر دیر پرداخت می‌شود، معلمان حق‌التدریس چطور باید زندگی کنند؟ چطور انگیزه تدریس داشته باشند. در عین حال، معلمان رسمی نیز برای پرکردن شکاف بین دستمزد و هزینه‌های معاش، به صورت حق‌التدریسی اضافه کاری می‌کنند که عدم پرداخت آن مشکلاتی را برای این معلمان به وجود می آورد.

این تاخیر در پرداخت حق‌التدریس معلمان در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این در اسفندماه مسئولان آموزش و پرورش وعده داده بودند همه مطالبات قبل از شروع سال جدید پرداخت می‌شود.

در عین حال، چهل هزار بازنشسته فرهنگی، پاداش پایان خدمت طلب دارند. معلمان بازنشسته که تا کنون چندین تجمع اعتراضی مختلف مقابل مجلس و نهادهای ذیربط برگزار کرده‌اند، از عدم پرداخت مطالبات خود از جمله پاداش پایان خدمت، انتقاد بسیار دارند.

افزایش10درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری!

 افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری به میزان 10 درصد اعلام شد.

براساس گزارشات منتشره،از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور میزان افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری به میزان ۱۰ درصد اعلام شد.

در جلسه بیستم فروردین‌ماه امسال هیات وزیران، ضریب حقوق کارکنان دستگاههای اجرایی و میزان افزایش حقوق بازنشستگان ، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح به تصویب رسید.

از این رو و براساس مصوبه شماره ۵۷۰۰/ت۵۴۲۰۴ هـ مورخ ۱۳۹۶.۱.۲۶، دولت با توجه به نرخ تورم سال ۱۳۹۵ که به میزان ۷% اعلام شده است ، حقوق کلیه حقوق بگیران اعم از کارکنان دولت و موسسات عمومی غیردولتی به میزان ده درصد افزایش یافته است. همچنین در اجرای بند (ب) تبصره (۱۲) بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور حداقل حقوق کارکنان با ۱۵ درصد افزایش به میزان ۱۰.۳۵۰.۰۰۰ ریال تعیین شده است.

حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلین موضوع ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارمندان دستگاه‌های اجرایی مشمول این قانون به استثنای مشمولان قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت در حالی یک میلیون و ۳۵ هزار تومان تامین می‌شود که حداکثر حقوق و مزایای مستمر این قبیل کارکنان حدود هفت برابر حداقل این حقوق خواهد بود.

البته اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، قضات، وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات، کارمندان سیاسی و کارمندان شاغل در روزهای سیاسی وزارت امور خارجه از شمول این حداکثر مستثنی هستند.

از سوی دیگر حداقل حقوق کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت در سال جاری ۶۶۰ هزار تومان اعلام شد که با احتساب فوق‌العاده‌های تعیین شده در این قانون میزان آن نباید کمتر از یک میلیون و ۳۵ هزار تومان باشد.

براساس مصوبه ۵۷۰۸/ت ۵۴۲۰۴هـ مورخ ۱۳۹۶.۱.۲۶ درخصوص افزایش حقوق بازنشستگان وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، علاوه بر افزایش درصدی حقوق، در اجرای بند (هـ) تبصره (۱۲) قانون بود جه سال ۱۳۹۶ کل کشور جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان سطوح پایین از افزایش بین ۱۰ تا ۲۷ درصد برخوردار خواهد شد به نحویکه حقوق هیچ بازنشسته ای کمتر از مبلغ ۱۱۵۰۰۰۰ نخواهد بود و جداول مربوط به افزایش امتیازات گروه های شغلی پایین تر از ۲۰ میلیون ریال بازنشستگان حداکثر ظرف یک هفته از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام خواهد شد.

اهالی ورامین مسیرحرکت قطار تهران- مشهدرامسدودکردند!

 بعداز ظهرپنج شنبه24فروردین،اهالی ورامین دراعتراض به عدم تکمیل مسیر تخریب شده عبوری قطار در مسیر حرکت قطار تهران- مشهد،این مسیر را مسدود کردند.

http://media.mehrnews.com/d/2017/04/13/4/2429327.jpg

اهالی ورامین که از عدم تکمیل مسیر تخریب شده عبوری قطار در مسیر حرکت قطار تهران- مشهد گلایه داشتند، بعدازظهر پنجشنبه، دو قطار را در این شهرستان متوقف کرده و مسیر حرکت قطار تهران- مشهد را بستند.

در تابلو اعتراضی که در دست برخی از این افراد قرار داشت، نوشته شده: ما اهالی و ساکنین « باغ صالح» از مسئولین به دلیل عدم رسیدگی به مشکلات زیر گذر که ۵ ماه راه عبور و مرور را مسدود نموده است شکایت داریم.

این تابلو اعتراضی می افزاید: هیچکدام از نهادهای مربوط (شهرداری، فرمانداری و راه آهن) پاسخگو نمی باشند، چه کسی پاسخگو است.

http://media.mehrnews.com/d/2017/04/13/4/2429324.jpg

یکی ازاهالی ورامین که در این محل حضور داشت، به مهر گفت: ماه ها است که راه ما مسدود شده و مشکلات فراوانی داریم اما کسی به داد ما نمی رسد.

وی که نخواست نامش فاش شود، گفت: در این شرایط رییس جمهور قطار حومه ای تهران- ورامین- گرمسار را افتتاح می کند، خطی که هنوز زیر ساخت آن بسیار مشکل دارد و ما در حال عذاب کشیدن هستیم.

تجمع اعتراضی اهالی محله هلالی بوشهر نسبت به تخریب بخشی از پارک!

امروز26فروردین، اهالی محله هلالی بوشهر دراعتراض به تخریب بخشی از پارک محله دست به تجمع زدند.

براساس گزارشات رسانه های محلی،شهرداری شهر بوشهر با حفر و تخریب بخشی از پارک محله هلالی این شهر موجب اعتراض ساکنان این محله شد به طوری که تعدادی از شهروندان ساکن محله هلالی در بوشهر امروز با تجمع در پارک شهرداری از تخریب قسمتی از پارک این محله توسط شهرداری جلوگیری کردند.

گزارش از محل تجمع حاکی از آن است که شهرداری با تخریب بخشی از این پارک به گفته اهالی محل قصد ساختمانی را در آن دارد که این موضوع سبب می شود که تنها پارک این محله، طبیعت زیبای خود را از دست بدهد.

برخی از اهالی محله هلالی عنوان کردند: سال هاست با دست خود به به سبزه های این پارک آب می دادیم اما اکنون شهرداری با این طرح ضمن برهم زدن نمای این پارک همه این زحمات شهروندان ساکن این محل را نادیده گرفته است.

اهالی کوی هلالی همچنین طی نامه ای به شورای شهر بوشهر که به امضای اهالی محل رسیده اعتراض خود را نسبت به این اقدام شهرداری عنوان کردتد و خواستار رسیدگی به این مسأله شدند.

جان باختن92 ومصدومیت2573کارگرطی11ماه دراستان اصفهان براثرحوادث کاری!

سال گذشته طی 11ماه دراستان اصفهان 92کارگرجانشان را براثرحوادث کاری از دست دادند و2573نفر مصدوم شدند.

به گزارش روابط عمومی پزشکی قانونی استان اصفهان در 11 ماهه اول سال گذشته تعداد 92نفر (همگی مرد) بدلیل فوت ناشی از حوادث کار در مراکز  پزشکی قانونی استان اصفهان مورد معاینه قرار گرفته اند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 92 نفر(همگی مرد) بدون تغییر بوده است.

لازم به ذکر است که بیشترین علل فوت در حوادث کار به ترتیب مربوط به سقوط از بلندی (حدود 36 درصد)، برخورد جسم سخت (حدود 29درصد) و برق گرفتگی(حدود 15درصد) بوده است.

در این مدت آمار مصدومین  ناشی از حوادث کار با 2573 مورد شامل (138زن و  2435 مرد) نسبت به  مدت مشابه سال قبل که 2637 نفرشامل (189 زن و 2448 مرد) بوده، 2.4 درصد کاهش داشته است.

همچنین در بهمن ماه سال جاری تعداد 8 نفر همگی مرد بدلیل فوت ناشی از حوادث کار در مراکز  پزشکی قانونی استان اصفهان مورد معاینه قرار گرفته اند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (8 نفر مرد) بدون تغییر بوده است.

آمار مصدومین  ناشی از حوادث کار در بهمن ماه سال جاری225 مورد شامل (8 زن و  217 مرد)بوده که نسبت به  مدت مشابه سال قبل که از این تعداد 259 مورد (12زن و247مرد) بوده، معادل 13.1 درصد کاهش داشته است.

مرگ کارگری جوان درتبریز براثرریزش آوار!

امروز26فروردین،یک کارگر30ساله بر اثر ریزش آوار در یک ساختمان قدیمی واقع در چایکنار- جنب شهرداری منطقه 8تبریز،جانش را از دست داد.

به گزارش 26فروردین روابط عمومی آتش نشانی تبریز، اعلام وقوع حادثه ریزش آوار بر روی یک کارگر  در یک ساختمان قدیمی در چایکنار - جنب شهرداری منطقه 8، ستاد فرماندهی گروه نجات ایستگاه شماره یک را جهت بررسی و امداد و نجات عازم محل حادثه کرد.

بر اساس این گزارش، آتش نشانان ایستگاه شماره یک به محل حادثه شتافته و شاهد ریزش آوار  و مدفون شدن وی بر روی یک جوان 30 ساله شدند که آتش نشانان هر چه سریعتر اقدام به خارج کردن وی از زیر آوار کرده و در اختیار عوامل اورژانس قرار دادند.

جان باختن دو کولبر دیگر براثر تیراندازی نیروهای نظامی!

طی روزهای23و24فروردین،دوکولبر دیگربدنبال تیراندازی نیروهای نظامی جان باختند.

به گزارش منابع خبری محلی، طی دو فقره شلیک مستقیم تیر از سوی مأموران انتظامی ایران، دو کاسبکار مرزی پس از اصابت گلوله جان خود را از دست دادند.

گلوله‌پراکنی سحرگاه روزبیست و چهارم فروردین‌ماه در سقز به مرگ سرنشین خودروی متعلق به کاسبکاران این شهر شد.

برپایه این گزارش،هویت این کولبرجان‌باخته عطا حسینی اعلام شده است.

حادثه زمانی روی داده که خودروی آنها در نزدیکی پُل روستای "مام سیف‌الدین"سرشیو هدف تیر مستقیم قرار گرفته و یکی از آنان در دم کشته می‌شود.

جسد این این کولبربه سردخانه‌ای در بانه تحویل داده شده است.

همچنین صبح روز23فروردین کولبر دیگری با نام آزاد محمودی در نزدیکی روستای مرزی "چومان" هدف گلوله‌ی نیروهای نظامی ایران قرار می‌گیرد.

این جوان ٢٤ ساله اهل روستای "چی‌چوران" پس از اصابت تیر، به شدت مجروح و به سبب ممانعت نیروهای مرزی و عدم رسیدگی پزشکی، در بیمارستان جان خود را از دست می‌دهد.

بیست وششم فروردین ماه1396

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   اخباروگزارشات کارگری27فروردین1396 لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

- راهپیمایی وتجمع اعتراضی جوانان دستفروش بازار ته لنجی های آبادان همراه با فیلم وتصاویر

- پشت پرده اخراج تعدادی از کارگران کارخانه داروگر؟

- تجمع کارگران پیمانکاری مس سرچشمه دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت وبرای قرارداد مستقیم !

- ادامه دورجدید تجمعات اعتراضی کارگران آی.تی.آی شیراز!

- تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ نسبت به عدم مطالبات مقابل فرمانداری و استانداری سمنان!

- اعتراض کارگران پیمانکاری صنعت نفت نسبت به تبعیض و عدم همسان سازی حقوق و تبدیل وضعیت همزمان با سفر وزیر نفت به پارس جنوبی!

- کارگران پیمانکاری منطقه عسلویه:به تبعیض شغلی در عسلویه خاتمه دهید

- اعتصاب رانندگان اتوبوس های درون شهری کرمانشاه!

- ادامه بلاتکلیفی شغلی 80کارگراخراجی کارخانه روغن نباتی جهان!

- بلاتکلیفی معیشتی وشغلی کارگران اخراجی دوکارخانه تولی پرس وبسته بندی البرز ادامه دارد

- تجمع مالباختگان پروژه نگین غرب مقابل مجلس

- افزایش28درصدی کارگران جان باخته در استان تهران براثر حوادث کاری!

- مرگ دو کارگرکارخانه مقواسازی پارت سلولزبراثر گازگرفتگی!

- کشته وزخمی شدن 4کولبردرسردشت براثر تیراندازی نیروهای نظامی!

راهپیمایی وتجمع اعتراضی جوانان دستفروش بازار ته لنجی های آبادان همراه با فیلم وتصاویر

اخباروگزارشات کارگری:غروب شنبه26فروردین،جوانان دستفروش بازار ته لنجی های آبادان دراعتراض به شهرداری آبادان نسبت به جمع آوری ووعده های دروغین تحت لوای طرح ساماندهی،دست به راهپیمایی وتجمع در خیابان خمینی این شهر زدند.

لینک فیلم راهپیمایی وتجمع اعتراضی جوانان دستفروش بازار ته لنجی های آبادان:

http://static3.rokna.ir/servev2/NJSXLVTvNhNW/Db2f077dXpA,/%D8%AA%D9%87+%D9%84%D9%86%D8%AC.mp4

تصاویر:

photo_2017-04-16_16-03-29

photo_2017-04-16_16-03-13

تجمع اعتراض آمیز دستفروش های بازار ته لنجی های آبادان+فیلم وعکس

برپایه گزارشاتی که امروز26فروردین رسانه ای شد،شهرداری آبادان روز چهارشنبه هفته گذشته برای اجرای طرح ساماندهی دستفروشان خیابان خمینی اقدام به انتقال دست فروشان به بازار شب کرد.

با توجه به جمع آوری دستفروشان بازار ته لنجی ها از سوی شورای شهر و شهرداری قرار بود محلی برای شروع به کار این افراد در بازار شب آبادان در اختیار آنها قرار گیرد که ساعت 7 عصر شنبه 26 فروردین ماه دستفروشان با وجود وعده هایی که مسئولان شهرداری داده بودند در این محل حاضر شدند.

دستفروشان زمانیکه در بازار شب حاضر شدند پی به دروغ بودن وعده های شهردای و شورای شهر آبادان بردند و  برای اعتراض به این رفتار مسئولان شهری با در دست داشتند بنر و دستنوشته هایی به این رفتار و جمع کردن بساط کاری شان در خیابان خمینی تجمع اعتراض آمیزی را به راه انداختند.

لازم به ذکر است بازار شب آبادان نزدیک به یک سال است که به خاطر قطعی برق به صورت تعطیل در آمده و صاحب این بازار نیز ادعا کرده اگر غرفه ها را به افرادی که خودش دوست دارد اجاره می دهد.

برپایه همین گزارشات،یکی از برج سازهای معروف شهر که در منطقه بازار ته لنجی ها اقدام به ساخت مجتمع تجاری کرده به خاطر فروش نرفتن و اجاره نگرفتن مغازه هایش با توجه به ارتباطاتی که داشته شهرداری و ارگان های مربوط را تحریک کرده است تا دستفروش های بازار ته لنجی ها را از منطقه خارج کنند.

یکی از بستگان این برج ساز برای صحنه سازی با حضور در بازار ته لنجی ها با پخش کردن گل در میان نیروهای شهرداری از جمع آوری دستفروش ها در این منطقه قدردانی کرده و مسئولان سعی دارند این مسئله را به درستی یاد کنند.

دستفروشان امروز به خبرنگاران گفتند:شهرداری در حالی اقدام به جمع آوری دست فروشان از خیابان خمینی کرده که  برای همه آنها غرفه هایی در بازار دست فروشان تدارک ندیده است.

آنها اظهار داشتند:از سوی دیگر بازار دست فروشان قرار بود در 6 ماه نخست به صورت رایگان در اختیار ما قرار گیرد ولی در کمال تعجب مدیر این بازار اجاره 6 ماه دوم را به صورت نقد مطالبه می کند.

به گفته این دستفروشان بسیاری از غرفه ‌ها به افرادی واگذار شده که از لحاظ مالی مشکلی نداشته و در مضیقه نیستند.

پشت پرده اخراج تعدادی از کارگران کارخانه داروگر؟

اخباروگزارشات کارگری:امروز27فروردین،تعدادی از کارگران کارخانه داروگر به‌دلیل آنچه بی‌انضباطی خوانده شده است بدون اطلاع قبلی از کار اخراج شدند.

این کارگران اخراجی امروز برای تعیین تکلیف وضعیت خود جلوی درب این کارخانه نیز تجمع کردند.

برپایه گزارشات منتشره،تعدادی از کارگران کارخانه داروگر صبح امروز از کار اخراج شده‌اند و نگهبانی این کارخانه از ورود آنها به محل‌کار جلوگیری به عمل آورده است.

نگهبانی این کارخانه دراین‌باره به خبرنگارحاضر درمحل گفت: "صحبت‌های این افراد را پخش نکنید زیرا مشکل‌آفرین خواهد بود" ،این افراد "مشکل انضباطی" داشته‌اند.

تعداد کارگرانی که در زمان حضور ما درب کارخانه حضور داشتند حدود 12 نفر بود اما عنوان شد تعداد افرادی که امروز اخراج شده‌‌اند 20 نفر است و افراد دیگری نیز طی روزهای آینده بتدریج اخراج  خواهندشد.

درهمین رابطه،امروز سلمان غلامیان مسئول حقوقی داروگر با تاکید بر اینکه از شایعات پخش شده در برخی رسانه‌ها در شبکه‌های مجازی تعجب می‌کنیم، به ایسنا گفت: با نشان دادن چهار فردی که در مقابل کارخانه تجمع کرده‌اند، نمی‌توان خبر تعطیلی کارخانه را پخش کرد. پیش از نوروز سال جاری بود که هفت نفر از کارگران شرکت به دلیل تخلفات انضباطی با احضاریه و طبق قانون از کار اخراج شدند.

تجمع کارگران پیمانکاری مس سرچشمه دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت وبرای قرارداد مستقیم !

روزگذشته(26فروردین)،جمعی از کارگران تینکرهای خمیری کانی مس از شرکت‌های پیمانکاری معدن مس سرچشمه دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت وبرای قرارداد مستقیم مقابل معدن مس سر چشمه تجمع کردند.

جمعی از این کارگران به ایلنا گفتند: که از 5 سال پیش به صورت کارگر پیمانکاری در شرکت تینکرهای خمیری کانی مس متعلق به معدن مس سرچشمه مشغول به کار شدیم و حالا پس از گذشت این مدت خواهان تبدیل وضعیت و انعقاد قرارداد مستقیم  با معدن مس سرچشمه هستیم.

آنها همچنین از آنجایی که 5 سال است که در این شرکت پیمانکاری مشغول به کار هستند خواهان آن هستند که به کارگیری آنها در کارهای مربوط به معدن مس سرچشمه در اولویت باشد.

ادامه دورجدید تجمعات اعتراضی کارگران آی.تی.آی شیراز!

روزگذشته(26فروردین)،حدود 100 نفر از کارگران بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز (I.T.I) در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و سنوات بازنشستگی مقابل استانداری استان فارس تجمع کردند.

جمعی از این کارگران بازنشسته به ایلنا، یادآور شدند که مدیران این کارخانه صنعتی تولید کننده محصولات مخابراتی پرداخت مطالبات آنها را به دست فراموشی سپرده‌اند که این امر با توجه به اینکه از بازنشستگی اکثر آنها 10 سال می‌گذرد تعجب برانگیز است.

تعداد بازنشستگان این کارخانه که با مشکلات معیشتی از بابت عدم پرداخت مطالبات، دست و پنجه نرم می‌کنند بیش از 1200 نفر است.

درهمین رابطه:

از سرگیری تجمعات اعتراضی کارگران آی.تی.آی شیرازبدنبال توخالی درآمدن وعده های صاحبان کارخانه!

صبح امروز21فروردین،کارگران آی.تی.آی شیراز شیرازبدنبال توخالی درآمدن وعده های صاحبان کارخانه مبنی بر پرداخت مطالباتشان اعتراضاتشان را از سر گرفتند ومقابل کارخانه تجمع کردند.

کارگران معترض گفتند: این بار تا گرفتن حق خود همچنان به تجمع در مقابل کارخانه ادامه می‌دهند و از روز شنبه نیز این تجمع مقابل استانداری انجام خواهدگرفت.

برپایه گزارشات منتشره،در تیرماه سال گذشته صاحبان کارخانه طی جلسه ای به کارگران قول دادند که مطالبات کارگران را طی 18 ماه و هر ماه با پرداخت 2 تا 3 میلیارد تومان تسویه کنند اما قول آنها تاکنون عملی نشده است.

آنها قول دادند که مطالبات 10 ساله کارگران را پرداخت کنند و کارخانه را فعال کنند اما نه مطالبات کارگران پرداخت شد و نه چرخ کارخانه به حرکت درآمد.

کارخانه آی.تی.آی شیراز از جمله کارخانه‌هایی که بعد از واگذاری به بخش خصوصی دچار مشکل شد و از سال 85 مشکلات آن قد علم کرد تا جایی که منجر به تعطیلی کامل این کارخانه شد. برای برطرف شدن مشکلات با استفاده از بازنشستگی پیش از موعد فشار پرسنلی این کارخانه کم شد اما همچنان مشکلات این کارخانه پابرجاست و به گفته کارگران هیچ اقدامی برای رفع آن از سوی مسئولان انجام نمی‌شود.

مطالبه 1226 کارگر بازنشست شده این کارخانه حدود 30 میلیارد تومان است که کارگران خواستار محاسبه کردن این مطالبات به نرخ روز و پرداخت خسارت تادیه و تاخیر آن هستند.

در حال حاضر کارخانه در دست ستاد هیئت اجرایی (ستادی که ستاد حمایت از صنایع تشکیل می‌دهد) است. اموال این کارخانه نیز در اختیار بانک ملی و تامین اجتماعی است.

تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ نسبت به عدم مطالبات مقابل فرمانداری و استانداری سمنان!

صبح امروز27فروردین،جمعی از کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی چندین ساله در دریافت مطالبات سنواتی ومزدی عنوان می‌شود، مقابل ساختمان فرمانداری واستانداری سمنان تجمع کردند.

شماری از کارگران کارخانه رنگین نخ سمنان به ایلنا گفتند: نزدیک به۴۹ نفر از کارگران بازنشسته هستیم که هنوز بابت معوقات مزدی دوران اشتغال و نیز سنوات پایان خدمت طلبکاریم.

گفته می‌شود که مراجعه این کارگران از زمان بازنشستگی آنها در شهریور ماه سال ۹۳ تاکنون بی‌نتیجه بوده است و برای همین امروز گروهی از آنها تصمیم گرفته‌اند تا برای پیگیری مطالباتشان مقابل ساختمان‌های فرمانداری و استانداری سمنان تجمع کردند.

به گفته یکی از این معترضان، کارخانه رنگین نخ سمنان در حال حاضر تعطیل شده است اما تا پیش از این  در بخشهای مختلف آن حدود ۵۵ کارگر رسمی و ۲۰ کارگر قراردادی مشغول کار بودند.

این کارگر سابق رنگین نخ سمنان گفت: به غیر از جمعی کارگران معترضی که هنوز معطل دریافت سنوات پایان خدمت هستند، سایر کارگران باسابقه این واحد صنعتی به دلیل مشکلات  بیمه هنوز امکان بازنشستگی پیدا نکرده‌اند.

به گفته وی کارگران بازنشسته رنگین نخ علارغم دریافت نکردن سنوات، حدود ۶ ماه مطالبات معوقه مزدی دارند که مربوط به زمان اشتغالشان می‌شود.

این کارگر بازنشسته بایادآوری اینکه پیش از بازنشستگی به مدت یک سال از سوی کارفرما اخراج شده بودند، تصریح کرد: کارفرما در زمان قطع همکاری با ما مرتبا وعده پرداخت مطالباتشان را می‌داد اما بعدا به بهانه‌های مختلف ازجمله مشکلات مالی از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت.

این کارگر درباره روند ‌پیگیری حقوقی دریافت مطالباتشان خود و سایر همکارانش می‌گوید، بعد از بدقولی کارفرما‌ همه کارگران به صورت مجزابه اداره کار سمنان شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات ما داد اما کارفرما تمکین نکرد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد.

به گفته او، بعداز کش و قوس‌های فراوان تعداد کمی از کارگران توانستند بخشی حداقلی از مطالبات خود را دریافت کنند. اما بیشتر کارگران باقی مانده که هر کدام مبالغ زیادی از کارفرما طلب دارند طی ماهای گذشته بلاتکلیف بوده‌اند.

این کارگر بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان می‌گوید پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام توانستند حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبشان بگیرند اما پیش از کارگران یکی از بانک‌های دولتی برای وصول مطالبات معوقه خود اموال کارخانه را توقیف کرده‌ بود و در نتیجه پیگیری کارگران تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

به گفته وی بدهی این کارخانه  به بانک مذکور حدود ۲ میلیارد تومان است این در حالیست که ارزش ریالی اموال بجا مانده از این کارخانه حدود ۷۵۰ میلیون تومان می‌شود.

او در ادامه سخنان خود درباره جزئیات مطالبات کارگران بازنشسته و اخراجی کارخانه رنگین نخ می‌گویند میانگین سنوات پایان خدمت هریک از بازنشستگان براساس سوابق کاری حدود۴۰  میلیون تومان است که کارفرما به بهانه نداشتن منابع مالی، توان پرداخت آن را ندارد.

اعتراض کارگران پیمانکاری صنعت نفت نسبت به تبعیض و عدم همسان سازی حقوق و تبدیل وضعیت همزمان با سفر وزیر نفت به پارس جنوبی!

کارگران پیمانکاری صنعت نفت همزمان با سفر وزیر نفت به پارس جنوبی  اعتراضشان را نسبت به تبعیض و عدم همسان سازی حقوق و تبدیل وضعیت رسانه ای کردند.

این کارگران ضمن انتقاد از تبعیض در وزارت نفت به ایلنا گفتند: ما هم پا به پای نیروهای رسمی کار میکنیم ولی حقوق و مزایای ما خیلی کمتر ازحقوق نیروهای رسمی هست.

این کارگران می‌گویند: چرا باید تمامی سال برای نیروهای رسمی عید باشد ولی ما سالی ۱ بار ؛ لااقل پاداشهایی که به نیروهای نفتی تعلق میگیرد، به نیروهای پیمانکاری و قرارداد موقت  هم بدهند نه اینکه یک سوم یا در بعضی جاها یک چهارم را برای این قشر در نظر بگیرند.

کارگران پیمانکاری می گویند: سهم ما از نفت، فقط زحمت است و به چشم مسئولان نمی‌‌آییم.

کارگران پیمانکاری منطقه عسلویه:به تبعیض شغلی در عسلویه خاتمه دهید

همزمان با حضور حسن روحانی در عسلویه، جمعی از کارگران پیمانکاری این منطقه خواستار رفع شرایط تبعیض آمیز شغلی خود شدند.

به گزارش27فروردین ایلنا، جمعی از کارگران پیمانکاری عسلویه همزمان با حضور ریاست جمهوری در این منطقه ویژه اقتصادی خواستار اقدام جدی دولت برای رفع شرایط نامناسب شغلی خود شدند.

این کارگران این منطقه بالابودن ساعات کاری روزانه و فشار حجم کار را یکی از اصلی‌ترین مشکلات  کارگران منطقه عسلویه دانسته و می‌گویند: اینجا برای هر کارگر حداقل روز کاری معادل 12 ساعت است و چنین وضعیتی تقریبا در تمامی روزهای هر ماه کاری در حال تکرار است.

به گفته این گروه از کارگران عسلویه، در حالی که  در بیرون از این منطقه اقتصادی، هرکارگر موظف به انجام حداقل هشت ساعت در روز با احتساب مزایای اضافه کاری است: در منطقه ویژه عسلویه برای کارگرانی که بیشترشان به کارهای سخت و طاقت فرسا مشغولند چنین شرایطی وجود ندارد و در عمل کمتر شخصی وجود دارد که بتواند از مزایای مرخصی و تعطیلی استفاده کند.

از سوی دیگر آنها گفتند: با این وضعیت، مزد دریافتی غالب کارگران منطقه عسلویه مبلغی نزدیک به دریافتی معمولی است که در کارگاه‌های معمولی بابت انجام کار مشابه پرداخت می‌شود.

آنها می‌گویند: صرف‌نظر از همه این حرف‌ها از نظر قانونی به کارگران مناطق آزاد و ویژه اقتصادی  که در شرایط شغلی به مراتب سخت تر و طاقت فرسا تر هستند، مزایای مزدی مانند سنوات و عیدی تعلق نمی‌گیرد و علاوه بر این تاخیر در پرداخت معوقات مزدی یک از سوی پیمانکاران به یک اتفاق جاری و معمولی تبدیل شده است.

این گروه از افراد شاغل در منطقه ویژه عسلویه افزودند: تازه این وضعیت جدا از شرایط متفاوت شغلی و مزدی کارگرانی است که از طریق پیمانکاران مختلف و متعدد در پروژه‌های واحد یا مشابه مشغول کارند.

آنها در عین حال خواستار توجه بیشتر دولت به شرایط تعیین کننده امکانات رفاهی، اقامتی، خورد و خوراک ، رفت و آمدی و ایمنی و بهداشتی کارگاه‌ها و کمپ‌های اقامتی کارگران عسلویه شدند.

اعتصاب رانندگان اتوبوس های درون شهری کرمانشاه!

صبح امروز27فروردین، رانندگان اتوبوس های درون شهری کرمانشاه دست به اعتصاب زدند.

درهمین رابطه،امروزمسئول روابط عمومی اتوبوسرانی استان کرمانشاه به خبرنگاران گفت: از صبح امروز تاکنون به دلیل اعتراض جمعی از رانندگان واحد اتوبوسهای درون شهری وضعیت حمل و نقل عمومی کرمانشاه دچار بی‌نظمی و اختلال شد.

فرهاد رشیدی با اشاره به اینکه رانندگان30 تا 40 دستگاه اتوبوس درون شهری به دلیل اعتراض به برخی از مشکلات خود اعتصاب کردند، گفت: این رانندگان دلیل اعتراض خود را وضعیت نابسامان یارانه، مسافتهای طولانی و پرهزینه بودن  بودن تعمیرات اتوبوسها اعلام کردند.

رشیدی با اشاره به اینکه این مشکل در ترمینال شماره یک اتوبوسرانی کرمانشاه رخ داده است، گفت: اکنون برای جابجایی شهروندان تعدادی مینی‌بوس و مینی‌بار در این ترمینال مستقر شده است.

فضل الله رنجبر فرماندار کرمانشاه در خصوص این موضوع نیزگفت: این رانندگان در رابطه با حق شارژهایی که شرکت های تابعه از آنها دریافت می کنند معترض بوده و خواهان اصلاح این وضعیت هستند. همچنین این رانندگان درخواست دریافت یارانه نیز داشته‌اند.

 فرماندار کرمانشاه افزود: جلساتی از طریق شهرداری و مجموعه اتوبوسرانی کرمانشاه برای رفع مشکلات این رانندگان تشکیل شده، اما با توجه به انعقاد قرارداد این رانندگان با شرکتهای تابعه از گذشته، باید بررسی‌های بیشتری برای حل مشکل این رانندگان انجام شود که نیاز به زمان دارد.

ادامه بلاتکلیفی شغلی 80کارگراخراجی کارخانه روغن نباتی جهان!

منابع خبری در استان زنجان از سرگردانی دست ‌کم ۸۰ نفر از کارگران اخراج شده کارخانه روغن نباتی جهان خبر می‌دهند.

صبح امروز ۲۷ فروردین ماه،جمعی ازاین کارگران اخراجی برای پیگیری  وضعیت شغلیشان به اداره کار زنجان مراجعه کرده اند اما پاسخ روشنی به خواسته های آنان داده نشده است.

درهمین رابطه امروز ایلنا نوشت،کارگران مورد نظر پیش‌تر در این کارخانه مشغول کار بودند که تقریبا از دو ماه پیش به همراه  ۸۰ کارگر دیگراخراج می‌شوند.

از قرار معلوم دلیل اخراج این ۱۶۰ کارگر اعلام عدم نیاز و کمبود مواد اولیه از جانب کارفرما عنوان شده است.

این کارگران اخراجی قرار بود بعد از فراهم شدن شرایط کار وتامین مواد اولیه تولید دوباره به سرکار بازگردند و اگرچه تاکنون نیمی از آنها به کار سابق خود بازگشته‌اند اما هنوز تعداد ۸۰ نفر بیکار و سرگردان باقیمانده‌اند.

از قرار معلوم ، به غیر از این کارگران تعداد ۶۰ کارگر در پایان سال گذشته هنوز در استخدام کارخانه روغن نباتی جهان باقی‌مانده بودند، که همگی آنها از یک هفته مانده به شروع سال جدید تا روز گذشته ۲۶ فروردین ماه کارخانه  در تعطیلات و مرخصی بودند.

به گفته یکی از کارگران از روز گذشته که فعالیت  تولیدی  کارخانه از سر گرفته شد، و در این مدت به غیر کارگران باقیمانده، حدود نیمی از کارگران اخراجی نیز به کار خود بازگشته‌اند اما هنوز حدود ۸۰ کارگر اخراج شده باقیمانده‌اند.

بلاتکلیفی معیشتی وشغلی کارگران اخراجی دوکارخانه تولی پرس وبسته بندی البرز ادامه دارد

منابع خبری در استان قزوین از سرگردانی۳۵ نفر از کارگران اخراج شده دو کارخانه«تولی پرس»و«بسته بندی البرز» خبر می‌دهند.

کارگران اخراجی این دوکارخانه گفتند:مجموع مطالبات مزدی آنان به حدود ۲۵۰ میلیون تومان می رسد.  این مطالبات مربوط به دستمزد اسفند ماه سال ۹۵ ،اضافه کاری اسفند ۹۴،حق شیفت  فروردین ۹۴ تا اسفند ۹۵ به همراه چند سال سنوات واضافه کاریها وتعطیل کاری ها می شود.

به گزارش27فروردین ایلنا،این کارگران که پیشتر در این کارخانه مشغول کار بودند از روز ۱۴ فروردین ماه در راستای کاهش هزینه‌ها از جانب کارفرما اخراج شده‌اند.

این کارگران اخراجی  که امیدوار بودند کارفرما آنان را دوباره به سرکار بازگرداند می گویند؛ مدیران این واحد تولیدی به  ما کارگران می‌گویند شرایط بازگشت به کار فراهم نیست. با این حال خواسته ما بازگشت به کار سابق ودریافت مطالبات معوقه است.

از قرار معلوم،از روز گذشته(۲۶ فروردین ماه) کارفرما به کارگران اخراج شده اطلاع داده برای گرفتن نامه ترک کار خود به کارخانه مراجعه کنند .در این بین تعدادی از کارگران نامه ترک کار خود را گرفته اند تا بتوانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

در عین حال کارگران  اخراجی تولی پرس وبسته بندی البرز که تحت مسئولیت یک کارفرمای واحد فعالیت داشتند گفتند:مجموع مطالبات مزدی آنان به حدود ۲۵۰ میلیون تومان می رسد.  همچنین گفته می‌شود  این مطالبات مربوط به دستمزد اسفند ماه سال ۹۵ ،اضافه کاری اسفند ۹۴،حق شیف  فروردین ۹۴ تا اسفند ۹۵ به همراه چند سال سنوات واضافه کاریها وتعطیل کاری ها می شود.

به اعتقاد کارگران اخراج شده، در شریط کنونی که بیکاری بیداد می‌‌کند قطع یقین برای افرادی که در موقعیت جسمی و سنی ما هستند؛ راه آبرومندی برای گذران زندگی و تامین معاش خانواده وجود ندارد.

تجمع مالباختگان پروژه نگین غرب مقابل مجلس

ظهر امروز یکشنبه (٢٧ فروردین)تعدادی از مالباختگان پروژه نگین غرب مقابل مجلس  تجمع کرده و خواستار رسیدگی به پرونده 16 ساله خود در این رابطه شدند.

بنابه گزارش امروز خبرگزاری مجلس،ماجرای "پروژه نگین غرب" از سال 1379 و در پی انتشار آگهی پیش فروش واحدهای تجاری و مسکونی مجتمع نگین غرب انجمن انبوه سازان شفق آغاز شد.هزاران نفر اقدام به سرمایه‌گذاری در این مجتمع کردند که قرار بود ساختمان‌های پیش فروش شده طی 24 ماه به متقاضیان واگذار شود، امری که البته پس از گذشت چند سال از زمان مقرر هنوز محقق نشده است.

افزایش28درصدی کارگران جان باخته در استان تهران براثر حوادث کاری!

از اول فروردین تا پایان بهمن ماه سال گذشته 359کارگردراستان تهران براثر حوادث کاری جان خود را ازدست دادند که در مقایسه با مدت مشابه سال 94 که تعدادکارگران جان باخته ناشی از حوادث کار 280 نفر اعلام شده بودافزایش28درصدی رانشان می دهد.

به گزارش27فروردین روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران،دكتر قادي پاشا گفت:تاپايان بهمن ماه 1395 ،سيصدوپنجاه ونه مورد فوت ناشی از حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی استان ارجاع شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال 94 که تعداد فوت ناشی از حوادث کار 280 نفر اعلام شده بود28درصد افزايش یافته است.وي افزود: از کل فوت شدگان ناشی از حوادث کار در يازده ماه را، 353نفرمردو6نفرزن بوده اند.

مرگ دو کارگرکارخانه مقواسازی پارت سلولزبراثر گازگرفتگی!

صبح امروز27فروردین،دو کارگرکارخانه مقواسازی پارت سلولزواقع در شهرک صنعتی کاویان فریمان حین کار دچار گازگرفتگی شدند وجان خودرا ازدست دادند.

به گزارش منابع خبری محلی، گازگرفتگی ناشی از مواد کاغذی در شرکت پارت سلولز شهرک صنعتی کاویان فریمان جان دو کارگر را گرفت و دو نفر دیگر را نیز مسموم‌کرد.

مسئول شیفت آتش نشانی شهرک صنعتی کاویان فریمان که در محل وقوع حادثه حضورداشت در این باره گفت: در پی اطلاع از وقوع حادثه در ساعت۹ و ۳۵ دقیقه صبح امروز در یکی از شرکت‌های تولید کارتن، پرسنل این مرکز به سرعت به محل اعزام شدند.

جواد جهاندوست افزود: کارگران این شرکت در اتاق تبدیل کاغذ و خمیر در حال نظافت و تخلیه خمیر کاغذ بودند که دچار گازگرفتگی حاصل از مواد موجود شدند و متاسفانه ۲ کارگر این شرکت به نام‌های جواد ۴۰ ساله و قاسم ۳۶ساله در همان لحظه اولیه جان خود را از دست دادند و ۲ کارگر دیگر که ۲۷ و۳۰ سال سن دارند با حضور به موقع اورژانس احیا شدند.

شایان ذکر است، درکارخانه پارت سلولزواقع درکیلومتر 45 جاده فریمان، شهرک صنعتی کاویان، کارتن و مواد ضایعاتی کاغذی به خمیر تبدیل و انواع کارتن و محصولات مرتبط به آن تولید می شود.

کشته وزخمی شدن 4کولبردرسردشت براثر تیراندازی نیروهای نظامی!

روز گذشته(26فروردین)، 4کولبردرسردشت(در منطقه "هوردران") براثر تیراندازی نیروهای نظامی کشته وزخمی شدند.

به گزارش منابع خبری محلی،هویت این 4کولبر بقرار زیراست:

 "رحمت" ساکن روستای بیواران، "سیامند" ١٨ ساله اهل روستای "آلان"، "محمود حمزەایی" فرزند قادر و احمد مام قادر.

"احمد مام قادر" به علت شدت جراحات جان خود را از دست داده و ٢ زخمی دیگر نیز برای درمان به بیمارستان شهر "قلعه دیزه" در کوردستان عراق منتقل شدەاند.

بیست وهفتم فروردین ماه1396

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت