.
شنبه ۲ تير ۱۳۹۷.
امروز:
Jun 23 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 27 بهمن 1395 ساعت 00:42

اخبار و گزارشات کارگری26بهمن

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!
تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!
- ادامه وگسترش اعتصاب کارگران ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ برای سومین روزمتوالی!
- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه رینگ سازی مشهد نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان!
- تجمع اعتراضی کارگران اخراجی مخابرات مقابل مجلس!
- گفتگوی سایت اتحاد با سه کارگر پیرامون واقعیت ادعای نرخ تورم 8 درصدی از سوی بانک مرکزی
- نماینده کارگران بیکارشده کارخانه فولاد زاگرس:
شما به مشکلات کارگران برسید، جواب ترامپ را خودمان می‌دهیم
- گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران خودرو
- گزارشی دیگر درباره انحلال چهار شرکت پلی اکریل،بیکاری کارگران وبی خبری سهامداران خارج نشینش از درد کارگران!
- تخلف کارفرما در اخراج کارگران کارخانه روغن جهان محرز شد
- بیکاری بیش ازهزارکارگر طی 2سال گذشته بدنبال تعطیلی 230 واحد مرغداری در خوزستان!
-51 کارگر قرار دادی شرکت پترو صنعت دنیز اخراج شدند/تاخیر سه ماهه در پرداخت حقوق 250 کارگر
- عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه کارگران شهرداری گناوه!
- گزارشی درباره کارگران اخراجی فضای سبز شهرداری ایلام!
- هتل سازی «تامین اجتماعی» در فارس/ آیا اتاق‌ هاي این هتل در اختیار کارگران قرار می‌گیرد؟
- تجمع جمعی از دهیاران کشور مقابل مجلس!
- تجمع تعدادی از کسبه ساختمان پلاسکو مقابل شورای شهر تهران
 اعتراض‌کنندگان: مسئولان به تعهدات خود عمل نکردند
- اعتراضات درشادگان بدنبال کشته شدن جوانی به دست نیروی انتظامی!
- ادامه تجمع اعتراضی اهالی  اهوازبرای دومین روزمتوالی!
- مردم نطنز در اعتراض به عملکرد معادن مقابل وزارت صنعت و معدن تجمع کردند
-4حادثه کاری درکارخانه قندارومیه طی3ماه گذشته!
- قطع انگشتان کارگر 16 ساله در چرخ گوشت صنعتی!
- کشته شدن یک کارگر چاه‌کن بر اثر تخریب چاه
- جان باختن یک کولبرمصدوم در بیمارستان پس از48ساعت!
ادامه وگسترش اعتصاب کارگران ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ برای سومین روزمتوالی!
اخباروگزارشات کارگری: شنبه26بهمن، اعتراضات600 کارگر گروه ملی صنعتی فولاد در اهواز برای سومین روز متوالی نسبت به نداشتن امنیت شغلی، عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه ودیگرمطالباتشان ادامه پیداکرد.کارگران معترض امروزجلوی درب ورودی کارخانه تجمع کردند.تجمع کارگران جلوی درب ترمینال یک و دو کارخانه ازساعت هفت صبح مانع ازورودوخروج خودروهای سنگین  شد.
برپایه گزارشات منتشره،یکی از کارگران گروه ملی صنعتی فولادایران درباره علت اعتصابشان گفت: معوقات کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد در اهواز از مهر ماه امسال پرداخت نشده و بیمه کارگران نیز چهار ماه است پرداخت نشده و دفترچه بیمه آنها باطل شده است.
وی با بیان اینکه در گذران معیشت روزمره خود دچار مشکل شده ایم ادامه داد : در حال حاضر در شرایط بسیار بدی قرار داریم، همکارانم هزینه معیشت و تردد به شرکت را ندارند، در شرایط موجود اقتصادی حتی یک ماه هم بدون حقوق نمی‌توان چرخه زندگی را چرخاند چه برسد به اینکه چهار ماه حقوق دریافت نکنیم.
یکی دیگر از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران با اشاره به وعده و وعیدهای مدیرکارخانه جهت پرداخت معوقات تصریح کرد: از سوی مدیرکارخانه بارها گفته شده که معوقات کارگران در چند روز آینده پرداخت می‌شود ولی به ‌رغم گذشت چند ماه هنوز هیچ اقدام جدی صورت نگرفته است.
وی بیان کرد : یکی از مسئولین شرکت صبح امروز در جمع کارگران وعده پرداخت معوقه را در مدت چهار روز آینده داده است .
این کارگر ادامه داد : درب ترمینال یک و دو کارخانه از ساعت هفت صبح تا کنون بسته است و تردد خودروهای سنگین از درب شرکت تا زمان مشخص شدن وضعیت کارگران میسر نیست.
درهمین رابطه:
دورجدید اعتراضات کارگران ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ برای دومین روزمتوالی!
اخباروگزارشات کارگری:امروز25بهمن، 500 کارگر گروه ملی صنعتی فولادایران برای دومین روز متوالی به اعتراضاتشان نسبت به نداشتن امنیت شغلی، عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه ودیگرمطالباتشان ادامه دادند ودرمقابل کارخانه دراهواز تجمع کردند.
برپایه گزارشات منتشره،یکی از کارگران حاضر در تجمع در مقابل درب شماره یک و دو گروه ملی صنعتی فولاد در اهواز گفت: در تجمع 24 بهمن در مقابل ساختمان استانداری، هیچ پاسخ قاطعی از سوی مسئولان شنیده نشد و برای احقاق حقوق از دست رفته‌مان امروز در مقابل درب کارخانه تجمع کردیم.
وی که خواست نامش ذکر نشود اظهار کرد: دلیل اعتراض ما کارگران گروه ملی صنعتی فولاد در اهواز پرداخت نشدن دست کم چهار ماه مزد معوقه و سنوات یک سال است که کارفرما از پرداخت آن به کارگران خودداری کرده است.
وی با بیان اینکه خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه خود هستیم ادامه داد: از مطالبات کارگران این شرکت مشخص نبودن وضعیت قراردادها و بیمه درمانی آنهاست که باعث مشکلاتی در استفاده از حق بیمه شده است.
تجمع اعتراضی کارگران ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ امروزمقابل استانداری خوزستان!
صبح امروز24بهمن، کارگران ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی، عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه ودیگرمطالباتشان درمقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.
به گزارش24بهمن ایرنا،ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﮐﺎﺭﮔﺮﺍﻥ ﺣﺎﺿﺮ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺗﺠﻤﻊ ﮔﻔﺖ: ما ﺣﺪﻭﺩ400 نفر ﺍﺯ ﮐﺎﺭﮔﺮﺍﻥ ﻭﺍﺣﺪ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﺍﯾﻦ ﺷﺮﮐﺖ هستیم که چهار ماه ﺍﺳﺖ ﺣﻘﻮﻕ ﺩﺭﯾﺎﻓﺖ ﻧﮑﺮﺩﻩ‌ ایم ﻭ ﺑﺮﺧﯽ از همکاران ما ﺣﻘﻮﻕ مهرماه و سنوات ﮔﺬﺷﺘﻪ ﺭﺍ هم هنوز ﻃﻠﺐ ﺩﺍﺭﻧﺪ.
ﻭﯼ ﮐﻪ ﺧﻮﺍﺳﺖ ﻧﺎﻣﺶ ﻓﺎﺵ ﻧﺸﻮﺩ ﺍﻇﻬﺎﺭ ﮐﺮﺩ: برخی نیز ﻣﻄﺎﻟﺒﺎﺕ ﻭ ﺗﺴﻮﯾﻪ ﺣﺴﺎﺏ یک سال ﮔﺬﺷﺘﻪ خود را ﻫﻨﻮﺯ دریافت نکرده‌اند.
این کارگر گروه ملی ادامه داد: ﮐﺎﺭﮔﺮﺍﻥ ﺑﺎ ﻣﺮﺍﺟﻌﻪ ﺑﻪ ﺑﯿﻤﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻤﺪﯾﺪ ﺩﻓﺘﺮﭼﻪ ﺑﯿﻤﻪ ﺑﺎ ﻣﺸﮑﻞ ﺭﻭﺑﻪ ﺭﻭ ﻫﺴﺘﻨﺪ ، ﺑﻪ ﺩﻟﯿﻞ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ ﻧﺸﺪﻥ ﺣﻖ ﺑﯿﻤﻪ هنگام مراجعه به تامین اجتماعی ﺩﻓﺘﺮﭼﻪ درمانی آن‌ها ﺗﻤﺪﯾﺪ ﻧﻤﯽ‌ﺷﻮﺩ.
ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺩﺭ ﺷﻬﺮ ﺍﻫﻮﺍﺯ ﺑﺎ 18ﺧﻂ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻣﺤﺼﻮﻻﺕ ﻣﻘﺎﻃﻊ ﻣﯿﻠﮕﺮﺩ، ﺗﯿﺮﺁﻫﻦ، ﻟﻮﻟﻪ ﺑﯽ ﺩﺭﺯ، ﻟﻮﻟﻪ ﺩﺭﺯﺟﻮﺵ، ﻣﺤﺼﻮﻻﺕ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻣﻔﺘﻮﻟﯽ، ﭘﺮﻭﻓﯿﻞ ﺍﻟﮑﺘﺮﻭﺩ ﻭ ﻗﻄﻌﻪﺳﺎﺯﯼ را تولید میکند این شرکت ﺑﺎ ﭼﻬﺎﺭ ﻫﺰﺍﺭ ﻧﻔﺮ ﺷﺎﻏﻞ، ﺩﺭ ﺟﻨﻮﺏﺷﺮﻗﯽ ﺷﻬﺮ ﺍﻫﻮﺍﺯ ﻭﺍﻗﻊ ﺍﺳت.
کارکنان گروه ملی صنعتی فولاد در دوماه گذشته چند بار برای پرداخت شدن حقوق معوقه شان دست به تجمع زدند.
گروه ملی صنعتی فولاد که از قطب های تولید فولاد کشور است در سال 89 با تولید یک میلیون و 360 هزار تن محصول نهایی و 300 هزار تن فولاد خام (به ترتیب 12 و 13 درصد رشد ) بالاترین رکورد تولید را در کشور داشت .
این شرکت یکی از شرکت های زیرمجموعه گروه امیر منصور آریا بود که پس از کشف فساد مالی در این مجموعه و ارتباط آن با دو بانک بزرگ کشور، مدیریت آن در اختیار دادگستری قرار گرفت.
به گزارش امروزتسنیم درهمین رابطه،شرکت گروه ملی خوزستان بیش از یک سال است که بنابر گفته پرسنل این شرکت اسیر گروهی شده است که قصد دارند با تعطیل نشان دادن کارخانه آن را با قیمتی کمتر از حد معمول خریداری کنند.
نزدیک به 2 ماه گذشته اعتراضات پیاپی پرسنل شرکت گروه ملی خوزستان به علت دریافت نکردن حقوق ماهانه آغاز شد که  مدیران و مسئولان ذیربط هر بار با یک وعده عملی نشده به این اعتصابات پایان می‌دادند اما عملی نشدن وعده مدیران سبب شد که کاسه صبر نیروهای کار از کاسه سرریز شود و این بار اعتراض خود را از حد تجمع درون شرکتی فراتر برگزار کنند و با تجمع جلوی درب استانداری از استاندار و مسئولان استانی بخواهند که وضعیت شرکت گروه ملی که روزگاری یکی از افتخارات منطقه خاورمیانه در تولید محصولات فولادی بود را روشن کنند.
صبح امروز جمعیت زیادی از پرسنل زحمت‌کش شرکت گروه ملی برای احیای حقوق اولیه خود مقابل ساختمان استانداری به نشانه اعتراض تجمع کردند و با سردادن درخواست‌های خود خواستار روشن شدن وضعیت نامشخص و مبهم شرکت گروه ملی خوزستان شدند.
یکی از پرسنل گروه ملی در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: یک سال و اندی پیش به اسم تبدیل وضعیت و قراردادی شدن با شرکت تعهدی را در دفاتر ثبت امضا کردیم که بر اساس آن شرکت متعهد شد تمام سنوات به اضافه هزینه ثبت را ظرف مدت 6 ماه پرداخت کند اما تاکنون نه تنها به تعهدشان عمل نکردند بلکه کارکنان 4 ماه حقوق معوقه از شرکت طلب دارند.
وی افزود: در این سند ثبتی یک بند وجود دارد که امضا کننده ( نیروی پرسنل شرکت گروه ملی) تمام مطالبات خود را دریافت کرده  در صورتی که اینگونه نیست و ما تاکنون سنوات گذشته و هزینه ثبت را دریافت نکرده‌ایم البته ما را با وادار به این کار کردند زیرا مدیریت شرکت گفت اگر هر یک از پرسنل این سند را امضا نکند اخراج می‌شود حتی برای این تجمعات و اعتراض به اداره کار برای دریافت حقوقمان هم تهدید شده‌ایم.
این کارگر شرکت گروه ملی با بیان اینکه شرکت از لحاظ تولید هیچ مشکلی ندارد، گفت: شرکت در بدترین شرایط ممکن آب و هوایی با نشستن یک متر خاک بر روی تجهیزات در حال تولید بود و مدیریت در چنین شرایط نامطلوب خط تولید را تعطیل نمی‌کرد اما امروز با نصب پلاکاردی  حراست به ما گفت که شرکت تعطیل است و امکان تداوم این تعطیلی وجود دارد.
وی با بیان اینکه چرا کارخانه‌ای که هیچ مشکلی ندارد باید تعطیل شود، عنوان‌کرد: تمام کارخانه‌جات گروه ملی در حال فعالیت هستند و صحیح نیست که می‌گویند تولید خوابیده زیرا ما تا ساعت یک و نیم هر روز که در حال تولید هستیم محصولات به صورت داغ حمل تریلی شده و از شرکت خارج می‌شود.
یکی دیگر از پرسنل شرکت گروه ملی با بیان اینکه به دلیل پیشرفت نیروهای خط تولید ضایعات به حداقل رسیده، بیان کرد:شرکت از لحاظ کار هیچ مشکلی ندارد و تا کنون سه بار به مزایده گذاشته شده اما مدیریت شرکت وقتی سرمایه‌گذاری برای خرید و سرمایه‌گذاری وارد شرکت می‌شود از دو روز قبل شرکت را برای اینکه نفروشد به حالت خوابیده و تعطیل در می‌آورد .
وی افزود: بانک ملی به عنوان خریدار و تملک شرکت سه روز در شرکت حضور داشت که متاسفانه مدیریت در طول این سه روز به بهانه خرابی خط تولید شرکت را تعطیل کرد. مدیر خطوط  چون سهامدار شرکت هستند اجازه نمی‌دهند شرکت هنگام بازدید سرمایه‌گذار از خطوط تولید کار کند.
پرسنل شرکت گروه ملی  گفت: معاونت سابق امور انسانی شرکت به ما گفت که عده‌ای قصد سنگ اندازی دارند که با وی به دلیل این حرف برخورد کردند و ایشان استعفا داد. برای ما جای سوال دارد که پول  فروش محصولات کجاست که نه در حساب بلوکه شده شرکت می‌رود و نه به عنوان حقوق به کارکنان پرداخت می‌شود.
وی افزود: دیروز که به علت گرد و خاک استانداری تمام ادارات را تعطیل اعلام کردند  کارخانه در حال تولید بود اما امروز که ما خواستیم برای حضور کارت بزنیم  گفتند شرکت تعطیل است. تمام مناطق استان امروز برق دارد اما از ساعت 5 صبح امروز برق شرکت را قطع کردند و گفتند شرکت برق ندارد تا از حضور کارگران به کارگاه‌های خط تولید جلوگیری کنند.
پرسنل شرکت گروه ملی با بیان اینکه 30 هزار نفر از طریق این شرکت در حال گذراندن زندگی هستند، بیان‌کرد: ما مدیری که در هفته فقط دو بار شرکت می‌آید و درد دلمان را نمی‌داند نمی‌خواهیم. مگر در خوزستان قحط الرجال است که مدیر پروازی را برای مدیریت انتخاب می‌کنند. ما برای ادامه کار و رو به راه شدن وضعیت شرکت نیازمند مدیری بومی و استانی هستیم.
وی گفت:  شرکت گروه ملی برای پرداخت نکردن مالیات اسپانسر یک تیم فوتبالی شده اما از حقوق پرسنل و نیروهای کارگری مالیات اخذ می‌شود بنابراین  اگر این شرکت به دلیل تیم داری از پرداخت مالیات معاف است پس چرا از حقوق ما مالیات کسر می‌شود.
پرسنل شرکت گروه ملی با بیان اینکه حساب‌های شرکت برای توانایی پرداخت معوقات چند سال کارکنان را دارد، عنوان‌کرد: چرا شرکت از حقوق پرسنل هزینه بیمه، قسط فروشگاه ایثارگران و قسط وام بانکی  را کسر می‌کنند اما دفترچه بیمه ما هنگام مراجعه به بیمه تامین اجتماعی به علت پرداخت نشدن سهم کارگر تمدید نمی‌شود و پولی به حساب بانک و فروشگاه ایثارگران پرداخت نمی‌شود.
وی گفت: اینکه در مطبوعات و جراید می نویسند گروه ملی تولید ندارد دروغ محض است نه تنها خطوط تولید این شرکت تعطیل نیست بلکه تمام کارخانجات زیر مجموعه شرکت هم  فعال هستند.
وی با بیان اینکه از خرداد امسال تا کنون چندین بار وعده دادند که حقوق‌ها را پرداخت می‌کنند اما همچنان منتظر هستیم که مدیریت به وعده خود عمل کند، عنوان‌کرد: معلوم نیست پول‌های فروش کلاف‌ها، قطعات و سایر محصولات تولیده شده کجا می‌رود در واقع گروه ملی 5 تا 6 شرکت تاسیس کرده و پول فروش را به جیب همین شرکت‌ها واریز می‌کند.
پرسنل شرکت گروه ملی تصریح‌ کرد: من که نیروی شرکت هستم  اطلاع دارم پولی که در حساب شرکت وجود دارد بیش از مطالبه بانک ملی است پس چرا  بانک از همان مبلغ طلب خود را بر نمی‌دارد و یا اینکه از همان پول  ذخیره شده طلب ما را پرداخت نمی‌کنند. تنها پاسخ مدیران شرکت به سوالات ما این است که تمام پول‌ها دست دادگستری است و دادگستری پول را آزاد نمی‌کند.
وی گفت: اگر واقعا پول ندارد مانند شرکت صنایع فولاد که منازل شرکتی را برای پرداخت حقوق کارکنان فروخت حال شرکت گروه ملی هم بفروشد. به جرات می‌گویم که اگر گروه ملی تنها یکی از خانه‌‌های شرکتی را بفروشد حقوق معوقه تمام کارکنان طلب‌کار خود را می‌تواند پرداخت کند اما این کار را نمی‌کند.
یکی دیگر از کارکنان این شرکت در ادامه اعتراضات کارگری همکاران خود گفت: دعوای بین مدیران بالایی نباید به لایحه‌های پایین شرکت تسری پیدا کند. بانک‌ها باید پشت سر تولید باشند اما متاسفانه به جای دفاع از تولید به یک دلال تبدیل شده‌اند.
وی افزود: ما انتظار داریم دولت که با شعار رفاه و خوبی  وارد عرصه مدیریتی شد در طول خدمت و بروز مشکل در شرکت گروه ملی مدیران و معاونان خود را برای روشن کردن وضعیت به خوزستان می‌فرستاد اماتاکنون با نمایندگان و یا مسئولان در این زمینه هیچ اقدام مثمری انجام نداده به طوری که حتی بانک ملی هم اطلاعی ندارد که واقعا شرکت را پذیرفته یا خیر.
پرسنل شرکت گروه ملی بیان‌کرد: شرکت مال بیت المال است چرا دولت پیگیر مشکلات  نیست آقای روحانی رئیس جمهور بداند که تنها یک ماه به عید نوروز باقی مانده و  4 هزار کارگر با دست خالی چگونه  برای شب عید خرید کنند .
تجمع اعتراضی کارگران کارخانه رینگ سازی مشهد نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان!
حوالی ظهر امروز(سه شنبه 26 بهمن ماه)  بیش از 400 کارگر رینگ سازی مشهد در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان  درکارخانه تجمع کردند.
به گزارش26بهمن ایلنا،کارگران این واحد تولیدی می گویند کارخانه رینگ سازی مشهد  هر ساله عیدی سالانه کارگران را 21 تا 22 بهمن  ماه پرداخت می‌کرد اما مدیریت جدید با تغییر روال پیشین هنوز این مبلغ را به کارگران پرداخت نکرده  واین موضوع باعث اعتراض کارگران شده‌است.
طبق اظهارات آنان ،علاوه بر  آن ،کارفرما  دو سال است مبلغی را که طبق عرف کارگاه به عنوان  پاداش مدیریتی به 1200کارگر پرداخت می‌کرد، به‌طور کامل قطع  کرده‌است.
کارگران در ادامه دلیل قطع شدن پرداخت این مزایا را تصمیم مدیریت جدید کارخانه اعلام کرد و گفت: اتخاذ این تصمیم باعث نگرانی آنها شده‌است.
تجمع اعتراضی کارگران اخراجی مخابرات مقابل مجلس!
امروز26بهمن،جمعی از کارگران اخراجی مخابرات مقابل مجلس تجمع کردند.
به گزارش26بهمن ایلنا،جمعی از کارگران اخراجی شرکت مخابرات با تجمع مقابل ساختمان مجلس خواستار رسیدگی به وضعیت‌شان شدند.
گفتگوی سایت اتحاد با سه کارگر پیرامون واقعیت ادعای نرخ تورم 8 درصدی از سوی بانک مرکزی
سایت اتحاد: با نزدیک شدن به ماههای پایانی سال، نرخ تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی نیز در حال آب شدن است بطوریکه این نهاد نرخ تورم را برای دی ماه سالجاری 8 درصد اعلام کرده است. چیزی که در این میان روشن است این است که با توجه به نزدیک شدن به ماه پایانی سال و تعیین حداقل مزد، دولت با براه انداختن تبلیغات دروغین پیرامون نرخ تورم در صدد است تا با دست بردن در آن، شرایط لازم را برای تحمیل مزدی خفت بار بر طبقه کارگر ایران فراهم آورد. این در حالی است که در طول 27 سالی که از تصویب قانون کار میگذرد هیچگاه بند 2 ماده 41 قانون کار در تعیین حداقل مزد که معطوف به تامین سبد هزینه است به اجرا در نیامده و در طول این سالها از یک سو هم نرخ تورم توسط دولتها دستکاری و پایین اعلام شده است و هم به عنوان مثال، در طول 5 سال گذشته از سال 1389 تا سال 1394 همین نرخ تورم دستکاری شده نیز در تعیین حداقل مزد در نظر گرفته نشده است بطوریکه در حال حاضر حداقل مزد کارگران از نرخ تورم دستکاری شده توسط دولتهای احمدی نژاد و روحانی در طول همین 5 سال گذشته، حدود 36 درصد عقب است. جدای از همه این مسائل که به جای خود به آنها پرداخته ایم و خواهیم پرداخت ، سایت اتحاد طی گفتگوئی با سه کارگر از بخشهای مختلف ادعای نرخ تورم 8 درصدی از سوی دولت را با آنها در میان گذاشت.
خانم اشرف بنایی نماینده کارکنان بیمارستان دکتر سپیر در این رابطه به سایت اتحاد اظهار داشت:
-قدرت خرید کارگران و مزد بگیران به نسبت سالهای گذشته به شدت پایین آمده است و در واقعیت خانواده های کارگری به سختی توان خرید مایحتاج روزانه و معمولی زندگی خود را دارند، آیا معنی این امر پایین آمدن نرخ تورم است؟!!! این یک دورغ بزرگ است که دولت به مردم می گوید، این تورم خزنده است، البته ممکنه در آمارهایشان مشاهده نشود ولی در سفره های ما کارگران کاملا ملموس است.
وی در ادامه افزود: علت اینکه دولت با آمارهای جعلی سعی در نشان دادن کاهش نرخ تورم دارد این است که طبق ماده 41 قانون کار یکی ازمعیارهای تعیین حداقل دستمزد نرخ تورم است و بیان دروغین مهارتورم وپایین آوردن آن، فقط و فقط به منظور پایین نگه داشتن سطح دستمزد کارگران است و در نهایت ما کارگران باید تاوان بی کفایتی دولت را، از معیشت و سفره خویش بپردازیم.
خانم بنایی در پایان افزودند: شما یک انسان را که فقط قرار است زنده بماند در نظر بگیرید، این انسان برای بقا نیاز به خوردن حداقل دو وعده غذا در روز دارد، این آقایان قانون گذار و نمایندگان در شورای عالی کار حساب کنند ببینند که هزینه خوراک این انسان فارغ از سایر نیازهایش نظیر: مسکن، پوشاک، بهداشت، آموزش و ... ، فقط هزینه ی غذایش با قیمت های واقعی حال حاضر بازار در طول یک ماه چقدر میشود؟ و حالا آیا با دستمزدهای فعلی این انسان میتواند به حیات خود ادامه دهد؟ یک خانواده کارگری متوسط 4 نفر با همه ی نیازهایش چگونه میتواند با این دستمزد زنده بماند؟!!!
-خانم تهمینه خسروی کارگر بازنشسته ریسندگی و بافندگی کارخانه وطن اصفهان یکی دیگر از کارگرانی است که سایت اتحاد پیرامون واقعیت ادعای دولت در مورد نرخ تورم و آن چیزی که ایشان به عنوان یک بازنشسته در زندگی واقعی با آن مواجه است از وی سوال نمود. وی ابتدا در مورد مشکل درمان و بهداشت بازنشستگان  و هزینه های بالای آن اظهار داشت:
ما کارگران بازنشسته بعد از چند ده سال کار در کارخانه ها و کارگاه ها و ادارات، اکنون با امراض و ضعف های جسمانی گوناگون "عمدتا" ناشی از همان شرایط کار، دست به گریبانیم و برای پرداخت مخارج درمان با مشکلات زیادی رو برو هستیم، دریافتی ما به سختی کفاف هزینه های روزمره زندگی را میدهد و می بایست ازهمین دریافتی ویزیت های گزاف پزشکان متخصص،انواع و اقسام آزمایشات پزشکی و داروهایمان را بپردازیم، واقعا شدنی نیست و بهداشت و درمان عملا به کالای لوکسی تبدیل شده است که قدرت خرید آنرا نداریم، از طرف دیگر ما به عنوان انسان باید جوری معیشت و خورد و خوراک خود را هم با این حقوق بازنشستگی اندک تامین کنیم.
خانم خسروی در ادامه، پیرامون ادعای 8 درصدی شدن نرخ تورم گفت:
من نمیدانم این ارقام واعداد ازکجا آمده وچه میگویند. من بعنوان یک کارگربازنشسته بالا رفتن هزینه های زندگی را بر گرده خود بطور ملموسی حس میکنم. من آن را در تمام ابعاد زندگیم احساس می کنم چرا که قیمت کالاهای مصرفی روزمره ام مدام در حال افزایش است بطوریکه که در سال جاری من به سختی از پس هزینه خرید گوشت و یا مواد خوراکی ای از این دست بر می آیم و به طور خاص من در این چند ماه اخیر برای تامین مایحتاج زندگی دچار چالش های جدی بوده ام، به نظر من تورم نه تنها کاهش نداشته بلکه چندین برابر شده است.
-مصطفی اسلامی یک کارگر ساختمانی است، گرچه دستمزد او مانند صدها هزار کارگرساختمانی، تابع حداقل مزد مصوب در شورایعالی کار نیست اما در رابطه با ادعای دولت در مورد نرخ تورم و تاثیر تعیین حداقل مزد بر میزان دستمزدش در گفتگو با سایت اتحاد اظهار داشت:
میزان دستمزد دریافتی ما به صورت موازی با حداقل مزد تعیین شده در شورای عالی کار حرکت می کند، زیرا دستمزد تعیین شده تبدیل به استاندارد مزد در جامعه میشود و هر چه این میزان دستمزد کمتر باشد ما هم کمتر دریافت می کنیم.
آقای اسلامی در رابطه با سخنان دولت در مورد کاهش نرخ تورم در ماه های اخیر میگوید:
ما این کاهش تورم را نه در مسائل شغلی خود که قیمت آهن آلات و مصالح ساختمانی و ... باشد و نه در رابطه با معیشت و اقلام مصرفی زندگی خود ندیده ایم، قیمت تمام اقلام مصرفی زندگی به صورت محسوسی افزایش یافته و چندین برابر شده است. ،قیمت برنج، گوشت، لبنیات و غیره بالا رفته است و افراد و کارگرانی مثل من که شغل دائمی نداریم وخطر بیکاری دائم بالای سرماست به سختی از پس مخارج زندگی خود و حانواده مان بر می آییم و دائم در حال سرکوب کردن نیازهای خانواده هستیم با در آمدی که داریم فقط میتوانیم امورات روزمره مان را به سختی بگذرانیم، ما فرزندانمان را مسافرت و تفریح و گردش نمیبریم، استطاعتش را نداریم.
وی افزود: در این کشور طبق گفته کارشناسان اقتصادی دولت و تجربه زندگی خودمان، باید بگویم که هر کارگر حداقل باید سه میلیون و پانصد هزار تومان حقوق مستمر و بموقع بگیرد تا بتواند یک زندگی نسبتا مناسبی داشته باشد و با این دستمزدهای فعلی ما کارگران فقط زنده هستیم و زندگی نمیکنیم.
وی در پایان گفت: بنظرمن کارگران باید حساسیت بیشتری نسبت به اتفاقاتی که درسطح دولتی می افتد ومرتبط با آنان است داشته باشند، زیرا مسائلی مثل تعیین حداقل دستمزد ویا اصلاح قانون کار تاثیر مستقیم بر زندگی آنان و خانواده هایشان دارد، هر چه قدرت خرید کارگران پایین بیاید به همان میزان مصائب و مشکلات آنان بیشتر شده و سرنوشت تمام اعضا یک خانواده کارگری از کودکان تا بزرگسالان وهمینطور مناسبات و ارتباطات اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار میدهد .
نماینده کارگران بیکارشده کارخانه فولاد زاگرس:
شما به مشکلات کارگران برسید، جواب ترامپ را خودمان می‌دهیم
نماینده کارگران بیکارشده فولاد زاگرس در پاسخ به اظهارات نماینده  مجلس ازقروه و دهگلان گفت: شما به مشکلات کارگران برسید، جواب ترامپ را خودمان می‌دهیم.
به گزارش 26بهمن ایلنا، پس از انحلال کارخانه فولاد زاگرس در قروه کردستان در سال 92، چند صد کارگر این کارخانه بیکار شدند.
رایزنی‌ها و پیگیری‌های کارگران بیکار شده تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده و حتی مطالبات تعدادی از آنها پرداخت نشده است. کارخانه فولاد قروه تنها راه امرار معاش کارگران در شهر قروه کردستان بود که با تعطیلی آن کارگران بسیاری راهی شهرهای دور و نزدیک شدند تا هرجور شده بتوانند شغلی دست و پا کنند و چرخ زندگی را بچرخانند.
در این شرایط و در روزهای گذشته؛ علی محمدمرادی نماینده مجلس، نسبت به اظهارات ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان داده و گفته پاسخ ترامپ را می‌دهیم. در همین رابطه، نماینده کارگران بیکارشده کارخانه فولاد زاگرس که باوجود پیگیری‌های متعدد نتوانسته کاری برای خودش و همکارانش انجام دهد، نامه‌ای به این نماینده مجلس نوشته و از او خواسته ترامپ را واگذارد و به کارگران محروم قروه بپردازد.
بخشی ازمتن نامه از این قرار است:
شما بهتر است به‌جای تفسیر حرف‌های رئیس‌جمهور آمریکا تکلیف 300 نفر کارگر بیکار شده فولاد زاگرس و وضعیت کارخانه آن را روشن نمایید که 97 درصد سهام شرکت مذکور مربوط به سازمان‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه وزارت کار است.
گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران خودرو
روز پنجشنبه ١٤ بهمن طی ابلاغیه ای از طرف شرکت ایران خودرو روز جمعه ١٥ بهمن روز کار اعلام شد و از کارگران هر سه شیفت خواسته شد در محل کار حاضر شوند وگرنه غیبت محسوب می شود.
این اعلام که برخلاف تعهد مدیریت ایران خودرو مبنی بر روزکار اعلام نکردن تعطیلی ها بود و باعث می شد تغییر شیفت هم انجام نشود. این امر باعث شد تا فعالان کارگری شرکت ایران خودرو در برخورد با این دستور مدیریت اعلام کنند که از فردا اعتصاب غذا آغاز خواهد شد و کارگران به رستوران نخواهند رفت.
مدیریت چند ساعت بعد طی ابلاغیه جدیدی  اضافه کاری روز جمعه را به دلیل آلودگی هوا منتفی اعلام کرد.
گزارشی دیگر درباره انحلال چهار شرکت پلی اکریل،بیکاری کارگران وبی خبری سهامداران خارج نشینش از درد کارگران!
پلی اکریل به دلیل بحران مالی شدید امسال چهارشرکت خود را منحل کرد و این در حالیست که سهامداران خارج نشین آن، بی خبر از وضعیت کارگران، پای خود را از حل این بحران بیرون کشیده اند.
شرکت پلی اکریل اصفهان شامل کارخانه‌های پلی استر، اکریلیک یک، تاپس، GF، شرکت الیاف زاینده رود و یک نیروگاه است که از چهار سال پیش دچار مشکلات مالی جدی شد و اکنون شرکت پلی اکریل اصفهان تصمیم به انحلال چهار شرکت زیرمجموعه خود کرد. شرکت‌های فرعی انرژی گستران پلی اکریل،  پلی استر هشت بهشت، جهان محصول آریا و نیک آزمون آریا که همگی سهامی خاص است منحل اعلام شده است.
کارگران پلی اکریل که امسال بیش از چهار تا پنج بار به نشانه اعتراض پشت درب استانداری اصفهان تجمع کردند و در پی این گلایه‌ها جلسات متعددی پشت درهای بسته مسئولان گرفته شد اما خروجی خاصی نداشت و گره‌ای از مشکلات کارگران باز نکرده است.
مهرامروزدرهمین رابطه نوشت،شرکت پلی اکریل اصفهان چند ماه پیش در پی اعتراض کارگران اعلام کرد؛ دولت وعده اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی به آنها داده است و در آن زمان مدیر روابط عمومی پلی اکریل اصفهان بیان کرد: تخصیص این میزان اعتبار شرکت پلی اکریل را از بحران اقتصادی خارج نمی‌سازد.
محسن کمالی با بیان اینکه با بخشی از این اعتبارات، قسمتی از حقوق کارگران که از خردادماه پرداخت نشده، داده می شود و بخشی دیگر برای سر پا نگه داشتن قسمت هایی از کارخانه صرف می شود، اما این اظهار نظر وی در حالی است که تنها  ۲۰ میلیارد تومان اعتبار دولتی به آنها تخصیص یافت که تا تیرماه حقوق کارگران را تسویه و  امروز به دلیل عدم پرد اخت ۲۰ میلیارد دوم، شرکت پلی اکریل انحلال چهار شرکت اصلی خود را رسانه‌ای کرده است.
شرکت پلی اکریل که تا نیمه اول سال گذشته همچنان سرپا بود و از نیمه دوم سال گذشته تا به امسال با تغییر مدیران پی درپی، در سراشیبی جدی بحران مالی افتاد و بیش از دو هزار کارگر را خانه نشین کرد.
شرکت پلی اکریل اصفهان که در نامه‌ای کارگران خود را تشویق به دریافت بیمه بیکاری و به نوعی کارگران را از احیای دوباره این کارخانه ناامید کرده است، در حالی که کارگران این کارخانه اعلام کردند بسیاری از همکاران ما با مراجعه به تامین اجتماعی و درخواست بیمه بیکاری نیز چندین ماه است، حقوق بیمه بیکاری را با تاخیر دریافت می کنند.
روح الله ایمانی که بیش از هفت سال است، در این کارخانه شاغل است، می گوید: پدرم بازنشسته این کارخانه است و من و دو برادرم در این کارخانه شاغل بودیم که هم اکنون هر سه نفر ما خانه نشین شدیم.
۲۰ میلیارد تومانی که از سوی دولت در مرحله اول تخصیص یافت، طبق آئین نامه ۹ میلیارد تومان را برای بدهی کارگران پرداخت کردیم و تا تیرماه حقوق ها تسویه شد
وی گفت: هر بار یک نفر را مدیر عامل شرکت پلی اکریل کردند و در حدود یکسال بیش از چهار تا پنج مدیر را تغییر دادند چراکه هر دفعه یک مدیرعامل پول کارگران را حیف و میل می‌کرد.
ایمانی با اعلام اینکه من دو فرزند دارم و برادرم نیز متاهل است و عدم دریافت بیش از پنج تا شش ماه حقوق، مشکلات عدیده ای برای ما به وجود آورده است، ادامه داد: دلیل اینکه تاکنون برای بیمه بیکاری اقدام نکردیم چون امید داریم که کارخانه سرپا شود.ی
عضو هیئت اجرایی شرکت پلی اکریل اصفهان در حالی از عدم ورشکستگی این کارخانه سخن می گوید که در حال حاضر این کارخانه در تعطیلی کامل است و بیش از دو هزار کارگر بیکار هستند و از مردادماه حقوق دریافت نکردند.
کاویانی در ارتباط با اینکه تاکنون چه اقدامی در این حوزه انجام دادید، افزود: پیگیر این موضوع هستیم و به آینده امید داریم.
وی بیان داشت: ۲۰ میلیارد تومانی که از سوی دولت در مرحله اول تخصیص یافت، طبق آئین نامه ۹ میلیارد تومان را برای بدهی کارگران پرداخت کردیم و تا تیرماه حقوق ها تسویه شد و ۱۱ میلیارد تومان دیگر را برای خرید قطعات و احیای خط تولید هزینه کردیم که به دلیل اینکه در مرحله دوم هنوز ۲۰ میلیارد تومان هزینه نشده است، این خط الان متوقف است.
عضو هیئت اجرایی شرکت پلی اکریل اصفهان در پاسخ به این سوال که چرا ۲۰ میلیارد تومان که حق کارگران بود را صرف خط تولیدی کردید که هم اکنون نیز به حالت توقف مانده است، ادامه داد: این تصمیم طبق آئین نامه بود.
یکی از کارگران شرکت پلی اکریل با بیان اینکه به بورس رفتن چهار شرکتی که اکنون منحل شده است، به صورت صوری و در جهت دریافت وام بود، کرد: کارخانه پلی اکریل نزدیک به یک ماه هست که هیچ تولیدی ندارد.
وی اظهار داشت: امروز کارخانه در دست هیئت اجرایی است و هیئت اجرایی کارگران را تشویق به گرفتن بیمه بیکاری کرده در صورتی که باید این اعلام از سوی سهامداران شرکت صورت بگیرد اما عمده مشکل ما این است که سهامدار اصلی ما یک تبعه کشورهای عربی است.
به منظور نجات پلی اکریل دو تا سه نفر از هیئت اجرایی قبلی را حذف و افراد جدیدی را جایگزین کردند که تاکنون اقدام خاصی در جهت سرپا نگهداشتن کارخانه صورت ندادند.
وی با اشاره به اینکه وعده تخصیص ۴۰ میلیارد تومان محقق نشد و در واقع قرار نبوده چنین اعتباری تخصیص یابد و آن ۲۰ میلیارد تومان هم در دو بخش اعطا شد، اضافه کرد: ۱۰ میلیارد تومان از سوی بانک ملی و ۱۰ میلیارد تومان دیگر از بانک صنعت، معدن و تجارت اختصاص یافت که این هزینه را صرف خط تولیدی کردند که امروز از کار ایستاده است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا درست است که مدیران پلی اکریل به دلیل بی انضباطی مالی مدام تغییر می کردند، گفت: بله، طی دو تا سه سال اخیر بین پنج تا شش مدیر تغییر کرد که به دلیل همین مسئله، کارخانه دچار آسیب جدی شد.
وی با اشاره به اینکه به منظور نجات پلی اکریل دو تا سه نفر از هیئت اجرایی قبلی را حذف و افراد جدیدی را جایگزین کردند که تاکنون اقدام خاصی در جهت سرپا نگهداشتن کارخانه صورت ندادند، افزود: هیئت اجرایی هیچ برنامه ای برای کارگران مشخص نکرد که آیا قرار است تا چند ماه کارگران بیمه بیکاری دریافت کنند و پس از آن به کارخانه بر گردند یا اینکه حقوق مرداد ماه تا کنون آنها را با چه برنامه ای می خواهند بپردازند.
وی ادامه داد: اگر قرار است که دولت با پرداخت بیمه بیکاری، حمایت از کارگران کند حق بیمه بیکاری این تعداد کارگر را صرف راه اندازی خط تولید کند تا کارگران از آن بهره بگیرند.
وضعیت شرکت پلی اکریل اصفهان هر روز مانند یک کلاف سردرگم پیچیده می شود و این در حالی است که سهامداران خلیج نشین این شرکت با رها کردن مدیریت این مجموعه، توپ را در زمین دولت انداخته و هر روز با آغاز یک بازی جدید تنها قصد سرگم کردن کارگران معترض این شرکت را دارند. در چنین شرایطی دولت باید از اختیارات قانونی خود استفاده کرده و با الزام سهامداران به حضور در ایران و برگزاری جلسات هم اندیشی یک بار برای همیشه به مشکلات سلسله وار پلی اکریل را خاتمه دهد.
تخلف کارفرما در اخراج کارگران کارخانه روغن جهان محرز شد
 «اخراجید!» صرف این فعل‌ بسیار ساده، اما برای مخاطب عجیب دلهره‌آور است! ماجرایی که سر آغاز قصه کارگران اخراج شده از کارخانه «روغن نباتی جهان» خواهد بود. آنها می‌گویند: تعداد کارگران فعال در کارخانه کاملا تعدیل شده است. اما تراژدی روغن نباتی جهان در این نقطه به پایان نمی‌رسد، بلکه واریز نکردن حق بیمه به مدت 11 ماه، تعویق در پرداخت چند ماه حقوق و دستمزد کارگران، تحویل ندادن برگه دوم قرارداد به کارگران قراردادی که از‌سوی کارفرمای این شرکت رخ داده عرق سردی بر چهره چهره کارگران نشانده است.
 کارگرانی که اسیر برخی سوء مدیریت‌ها در بخش خصوصی و نبود نظارت شده‌اند. ضعف مدیریتی که حالا پس از گذشت مدت‌ها به تأیید معاون سیاسی امنیتی استاندار نیز رسیده است.
 اکنون پس از وقوع چند اتفاقات تلخ برای کارگران «شرکت روغن نباتی جهان»، آنها برای سومین بار در یک ماه اخیر مقابل استانداری تجمع کرده‌اند. تا شاید صدای خود را به گوش مسئولان برسانند. اما به قول خودشان یا صدایی شنیده نمی‌شود یا صدایی بر نمی‌آید!
شهروند25بهمن نوشت،با تمام این تفاصیل کمیسیون رسیدگی به پرونده «شرکت روغن‌نباتی جهان» با تعطیلی و اخراج کارگران مخالفت کرده است.
همین چند روز پیش یکی از کارگران اخراجی با پلاکارد بزرگی در دست که با جمله «فریاد‌رسی نیست!» توجه رهگذران را به خود جلب می‌کند.
یکی از کارگر اخراجی به نمایندگی از همکاران خود از مشکلات می‌گوید: «روغن نباتی جهان» پیش از این‌ها دولتی بود  با 560 نیرو فعالیت می‌کرد و تولیدی برابر با 400 تن روغن خوراکی در روز داشت. اما متأسفانه حدود 4 سال قبل و در آخرین روزهای دولت پیشین این کارخانه را در عرض 2 روز و با برگزاری مزایده‌ای به بخش خصوصی واگذار کردند. از همان ابتدای حضور روز به روز تولیدات کاهش داده شد و در پس این ماجرا کارگران نیز اخراج شدند. به طوری که در سال‌های اخیر نیروها به حداقل نفرات و تولید به 50 تا 100 تن در روز رسیده است. این موضوع ادامه پیدا کرد تا جایی که ابتدای امسال وضعیت بدتر شد و کل پرسنل اخراج شدند. اکنون نیز تنها 30 نفر به عنوان نگهبان در کارخانه مانده‌اند. در خصوص این ماجراها نیز مدیران شرکت هیچ توضیحی نمی‌دهند.
این کارگر جوان و اخراجی توضیح می‌دهد: آنچه محرز است این است که شرکت روغن نباتی جهان قبل از اخراج کارگران خود، برگه دوم قرارداد را تحویل کارگران قراردادی نداده است. همچنین 3 ماه است حقوق و دستمزد ما را واریز نمی‌کند، آن ماه‌هایی هم که حقوقمان را واریز کرده  فیش حقوقی به ما نداده است. همچنین مدیران به اجبار کارخانه را تعطیل می‌کنند و آن را به حساب مرخصی کارگر می‌گذارند و از دستمزدش کم می‌کنند.
کارگر جوان بعد از گفتن این سخن و فشاری که این روزها بر اثر اخراج از محل کار و بیکاری به او وارد شده کمی صدایش بلندتر می‌شود و دیگر کارگران را به سمت ما می‌کشد تا دورمان حلقه بزنند. همهمه بالا می‌گیرد. هرکدام حرفی برای گفتند دارند.
مرد میانسال دیگری می‌گوید: 3 روز است که در این سرما مقابل استانداری تجمع کردیم اما هیچ کسی حتی حالمان را هم نپرسید. ما نیز خانواده داریم! به شب‌ عید نزدیک می‌شویم اما این عید برای ما سیاه است!
او ادامه می‌دهد:  مسئولان باید درک کنند که اخراج‌های این شرکت 200 خانواده را به هم ریخته است. اردیبهشت ماه بود که مسئولان استانداری قرار گذاشتند کارگروهی تشکیل دهند و پس از بازرسی از اوضاع کارخانه به مشکلات ما بپردازند، پس چه شد قول‌هایی که داده بودند؟!
پس از تماس‌ها و پیگیری‌های پی‌درپی «مجید قره باقی» مدیرعامل شرکت روغن نباتی جهان صریحا اعلام کرد: به هیچ وجه حاضر به مصاحبه نخواهد بود.  او «علی نایبی» مسئول حقوقی شرکت را برای پاسخ به سوالات معرفی کرد. در این زمینه پس از تماس با مسئول حقوقی شرکت روغن نباتی جهان، نایبی مهم‌ترین دلیل مشکلات موجود کارخانه را برخاسته از کمبود روغن پالم و مواد اولیه عنوان می‌کند، که پس از خصوصی‌سازی و تشدید تحریم‌ها این مشکل دوچندان شده و دلیل کاهش روز به روز تولیدات کارخانه نیز همین موضوع است که موجب تعدیل نیروها شده است.
نایبی در ادامه توضیحات خود می‌افزاید: کارخانه‌ای که تولیداتش به یک چهارم ظرفیت رسیده و 2 میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی و 6 میلیارد تومان نیز به دارایی بدهی دارد، چگونه می‌تواند سرپا بماند. با این همه مشکل اصلی شرکت روغن نباتی جهان تأمین نقدینگی آن است.
 «دلایل شرکت برای اخراج کارگران خود موجه نیست. تخلفات آنها محرز شده است.» به جرأت می‌توان گفت این جمله   بخشی از صحبت‌های مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان است. جمله‌ای که نشان می‌دهد هرچه زودتر باید کارگران اخراجی از شرکت روغن نباتی جهان به محل کار خود بازگردانده شوند.
در این خصوص، «احمد غریوی» چنین توضیح می‌دهد: دلایل مدیریت شرکت این بود که آنان صرفا نظر بر نگهداری 35 نفر کارگر دارند. از این رو باقی کارگران را به عنوان اخراج از کار و استفاده از بیمه بیکاری به اداره کار معرفی کرده بودند. همچنین در نامه‌ای که به ما دادند، دلیل این کار از سوی کارفرما نبود مواد اولیه مطرح شده است. پس از آن نامه و اخراج کارگران، این موضوع را در کارگروه‌های استان مطرح کردیم تا این‌که پس از بررسی‌‌ها، دلیل کارفرما برای اخراج کارگران غیرموجه و غیر قابل قبول شناخته شد. چراکه بنا بر گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت واحدهای بسیاری در سطح کشور با این شرایط فعالیت می‌کنند و مشکلی برای تأمین مواد اولیه ندارند و به تولیدات خود نیز ادامه می‌دهند. در نهایت با استناد به این موارد، اخراج کارگران روغن نباتی جهان غیرقانونی شناخته و قرار شد بازگشت به کار کارگران پیگیری‌ شود.
 غریوی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به مهم‌ترین تخلفاتی که از سوی شرکت محرز شده است، می‌گوید: طبق گزارش‌هایی که به ما رسید،کارگران این کارخانه 3 ماه حقوق عقب افتاده دارند. در ضمن طبق این گزارش تأیید شده که از تیر ماه سال گذشته حق بیمه کارگران روغن نباتی جهان نیز واریز نشده است. از این رو تلاش ما بر این است که کارفرما برای بازگشایی کارخانه و شاغل کردن کارگران در این واحد اقدام کند.
وی ادامه داد: کمیسیون رسیدگی به پرونده شرکت «روغن‌نباتی جهان» نیز مخالفت خود را بر تعطیلی اعلام کرده است؛ طبیعتا چنانچه کارگری نیز ادعای دیگری داشته یا حق و حقوقی دریافت نکرده باشد، می‌تواند با مراجعه به هیأت حل اختلاف در اداره کار شهرستان زنجان مطالبات خود را پیگیری کند. ما نیز به همکاران خود در شهرستان زنجان تأکید کرده‌ایم  حتما برای رسیدگی و صدور سریع رأی طبق ضوابط و مقررات قانونی اقدام کنند.
 مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی در خصوص تحویل ندادن برگه دوم قرارداد به کارگران قراردادی نیز اظهار می‌کند: این موضوع یکی از وظایف قانونی کارفرمایان در قبال  کارگران قراردادی است و تبصره 10 قانون کار نیز بر آن تأکید دارد. با این حال از نظر حقوقی اگر کارفرما برگه دوم قرارداد را تحویل ندهد یا این‌که اصلا قراردادی بین آنها وجود نداشته باشد، طبیعتا آن کارگر دائمی محسوب می‌شود. مسئله‌ای که اتفاقا به سود کارگران است.
یکی از مهم‌ترین اقداماتی که از سوی شرکت روغن نباتی جهان رخ داد، واریز نکردن 11 ماه از حق بیمه کارگران مشغول در این شرکت است. حال سوالی پیش می‌آید که آیا بازرسی‌ها از سوی اداره کل تأمین اجتماعی برای کنترل این بیمه‌ها صورت نمی‌گرفته و اگر بازرسی می‌شده، چگونه این شرکت چنین تخلف بزرگی را انجام داده است؟
 در این زمینه «ایرج علیاری» مدیر کل تأمین اجتماعی استان تنها پاسخی که داشت، این بود: کارگاه‌‌های بالای 50 نفر مورد بازرسی قرار نمی‌گیرند، بلکه زمانی به مشکلات این کارگاه‌ها رسیدگی می‌شود که شکایتی از سوی کارگر در اداره کار و امور اجتماعی صورت گیرد تا پس از صدور رأی و اجرای احکام بتوانیم دیرکرد بیمه آنان را از کارفرما مطالبه کنیم.
با این‌که رئیس سازمان تأمین اجتماعی استان چاره کار را در گرو شکایت کارگران بیمه نشده می‌داند، اما نظر کارگران بر این است که اگر شکایتی صورت بگیرد، دیگر هیچ روزنه امیدی برای بازگشت به کار آنها وجود نخواهد داشت.
مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی می‌گوید: این مدتی که کارگران شاغل بودند جزو سابقه کار محسوب می‌شود و کارفرما موظف است حق بیمه آنان را واریز کند. اگر این مبلغ واریز نشود باید از طریق سازمان تأمین اجتماعی پیگیری شود یا این‌که کارگران با مراجعه به اداره کار برای الزام کارفرمای خود در خصوص پرداخت نکردن حق بیمه مراجعه کنند. با این حال در هر2 صورت، مدتی که ارتباط کاری بین کارفرما و کارگر وجود داشته جزو سابقه کاری کارگر محسوب می‌شود و از این بابت نیز نگرانی نیست.
غریوی درباره کارگران اخراجی که نگران شکایات بیمه‌ای خود هستند، چنین پاسخ می‌دهد: شرایط برای کارگران دائمی و قراردادی متفاوت است. اگر کارگری دائمی باشد و کارفرما او را اخراج کند، مطمئنا این عمل کارفرما غیرقانونی خواهد بود و کارگر دوباره به محل کارش بازگشت داده می‌شود. اما متأسفانه در مورد کارگران قراردادی پس از اتمام قرارداد کارفرما می‌تواند به هر دلیلی قرارداد کارگر را تمدید نکند. در این زمینه ابزار قانونی در دست نداریم.
بیکاری بیش ازهزارکارگر طی 2سال گذشته بدنبال تعطیلی 230 واحد مرغداری در خوزستان!
مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی مرکزی استان خوزستان از تعطیلی بیش از 230 واحد مرغ داری فعال در استان خوزستان وبیکاری بیش از هزارکارگر طی ۲سال گذشته خبر داد.
به گزارش26بهمن ایلنا،علی مراد محمدی در این باره گفت: از مجموع  2 هزارو 300 واحد مرغداری در استان خوزستان، حدود 230 واحد از ابتدای سال 94 تا هم اکنون تعطیل شده‌اند.
وی با بیان اینکه این موضوع باعث بیکاری بیش از هزار کارگر فصلی و دائمی شاغل در مرغ‌داریها در استان خوزستان شده است در ادامه افزود: این کارگران بعد از بیکارشدن برای تامین معاش خانواده‌هایشان به شغل‌هایی نظیر دستفروشی روی آورده‌اند.
محمدی با تاکید بر اینکه مرغ‌داریهای باقیمانده  نیز با مشکلات زیادی با حداقل نیروی کار فعالیت دارند؛ اظهار داشت: درطول این سال‌ها به تبع  ایجاد مشکلاتی نظیر پایین آمدن قیمت مرغ از حد تعیین شده منجر به تعطیلی اغلب این واحد‌ها شده است.
مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی مرکزی استان خوزستان افزود: درحال حاضر مرغ به قیمت 4 تا  4 هزار و 300 تومان آنهم بصورت کشته از مرغ‌داریها خریداری می‌شود این درصورتی است که قیمت تمام شده هر کیلو مرغ حدود 4 هزارو 800 تومان است.
به گفته وی؛ مهم‌ترین دلایل پدید آمدن شرایط فعلی ورود دلالان ونبود تعادل در قیمت مرغ و همچنین افزایش سرسام‌آور قیمت گاز طی چند سال گذشته بوده است که به مرورکارفرمایان را واردار به تعطیلی واحد‌های  مرغ‌داری خود کرده است.
او در خاتمه گفت: یکی دیگر از دلایل تعطیلی  واحدهای مرغ‌داری عدم حمایت دولت از خسارت‌هایی  است که مرغ‌داران را دچار ضرر وزیان می‌کند.
51 کارگر قرار دادی شرکت پترو صنعت دنیز اخراج شدند/تاخیر سه ماهه در پرداخت حقوق 250 کارگر
51 کارگر قرار دادی شرکت پترو صنعت دنیز پیمانکار پروژه طرح توسعه فولاد سازی خراسان ، از ابتدای بهمن ماه جاری از کار بیکار شدند.گفته می شود این شرکت پرداخت مطالبات 250 کارگر خود را دست کم سه ماه به تاخیر انداخته است.
به گزارش26بهمن ایلنا ،این کارگران که از طریق شرکت پیمانکاری« پترو صنعت دنیز »در  تکمیل پروژه طرح توسعه فولاد  خراسان در شهرستان نیشابور شاغل بودند هنوز بابت دست کم سه ماه مزد پرداخت نشده طلبکارند.
آنها بایادآوری اینکه پس از  تکمیل  بخشی از پروژه  فولاد خراسان پیمانکار حاضر به بستن قرارداد جدید نشده است، می‌گویند: تا پیش از این به اتفاق 250کارگر در این کارگاه مشغول کار بودیم تا اینکه ابتدای بهمن ماه جاری  با تکمیل بخشی از این  پروژه به دلیل علام عدم نیاز از سوی کارفرما اخراج شدیم.
آن‌ها در عین حال از احتمال افزایش این تعدیل‌ها ابراز نگرانی کرده و گفتند: با تکمیل تدریجی  پروژه  طرح توسعه فولاد  خراسان این تعدیل ها افزایش پیدا خواهد کرد.
به گفته کارگران این شرکت پیمانکاری ، با وجود اخراج شمار قابل توجهی از  همکارانمان،  اما هنوزبی‌نظمی‌ در پرداخت حقوق همچنان در این واحد  عمرانی ادامه دارد.
عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه کارگران شهرداری گناوه!
چهار ماه است که حقوق کارگران خدماتی شهداری بندر گناوه به تعویق افتاده و از فروردین تاکنون هم حق بیمه برای این کارگران پرداخت نشده است که از ترس اخراج شدن لب تر نمی کنند و می گویند از پیمانکار مربوطه می ترسیم.
به گزارش منابع خبری محلی،یکی از کارگران خدمات شهری شهرداری گناوه که بیشتر اوقات تا زانو زیر لجن می رود، گفت: من در خانه بیمار هستم پول ندارم بیمارستان بروم، بیمه ای هم برایم پرداخت نشده و  خبری از حقوق شهرداری هم نیست.
وی اضافه کرد: بخدا پول توی خانه نداریم عید نزدیک می شود بچه ها لباس می خواهند؛ مغازه ها از ما پول می خواهند.
برای کسی اهمیت ندارد که از فروردین تا حالا حق بیمه این افراد پرداخت نشده یا حقوق عقب افتاده ای  که وارد پنجمین ماه شده است.
جناب شهردار شما اگر حقوق خودتان نه چندماه، فقط چند روز عقب بیافتد چکار می کنید؟
کارگری که بیشتر اوقات تا زانو زیر لجن در حال خدمت است و پس از چهار ماه، هیچ حقوقی نگرفته چگونه باید خرج خانواده خود را در این آشفته بازار و وضعیت تورم و گرانی بدهد؟ چطور باید جلوی خانواده خود سربلند باشد؟
برای کارمندان دیگر نهادها و سازمان ها دولتی و خصوصی قبل از واریز حقوق، بیمه آنها پرداخت می شود، آیا این ظلم نیست که هر چهار ماه حقوقشان را یک بار بدهند و از حق بیمه هم خبری نباشد؟!!
گزارشی درباره کارگران اخراجی فضای سبز شهرداری ایلام!
جمعی از کارگران اخراجی تحت قرارداد شرکت فضای سبز شهرداری ایلام در حالی اخراج شده اند که 9 ماه از حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند.
به گزارش منابع خبری محلی،یکی از این کارگران گفت: از آذر ماه امسال تعداد زیادی از کارگران تحت قرارداد فضای سبز شهرداری ایلام از کار بیکار شدند.
وی اظهار کرد: از ابتدای فروردین ماه امسال تا آذر ماه هیچگونه حقوق و مزایایی بابت کارکرد ماهانه کارگران از سوی شرکت طرف قرارداد فضای سبز شهرداری پرداخت نشده است.
این کارگر اخراجی افزود: این در حالیست که وقتی نیرویی یا کارگری از یک مجموعه یا سازمان و ارگان دولتی از کار بیکار میشود، بایستی تمام حقوق و مزایای آن افراد بطور کامل پرداخت شد.
وی ادامه داد: کارگران اخراج شده این شرکت علیرغم مراجعات فراوان به شهرداری تاکنون نتیجه ای دریافت نکرده و خواستار پیگیری مطالبات به حق خود از مسئولان ذیربط هستند.
"سلطانی"، مسئول روابط عمومی شهرداری ایلام در این باره گفت: شهرداری پروژه های شهری را طبق قرارداد به شرکت هایی مانند فضای سبز و خدمات شهری واگذار کرده است که این شرکت ها مسئول پرداخت حقوق کارگران خود هستند و شهرداری در قبال کارگران هیچ تعهدی ندارد.
وی اظهار کرد: که طبق قرارداد فیمابین شهرداری و شرکت های مذکور، شرکت ها باید توان پرداخت حقوق کارگران خود را تا سه ماه داشته باشد و پس از آن با بودجه ای که شهرداری در اختیار شرکت قرار می دهد حقوق کارگران را پرداخت کنند.
سلطانی عنوان کرد: شهرداری تا کنون به شرکتهای تحت قرارداد بابت پروژه ها بودجه پرداخت کرده است اما ازسوی شرکت کوتاهی صورت گرفته و حقوقی به کارگران تابع خود پرداخت نکرده است.
مسئول روابط عمومی شهرداری ایلام با اشاره به تعداد 72 نفر کارگری که از شرکت فضای سبز تحت قرارداد شهرداری حقوق دریافت نکرده اند، ادامه داد: شهرداری با شرکتهای تحت قرارداد به مشکل برخورد کرده است و درصدد لغو قرارداد آنها طی ماه آتی است.
وی عنوان کرد: این کارگران قبلا ساماندهی نشده اند و با ورود شهردار جدید در قالب شرکت هایی بکارگیری شده اند تا به آنها خدمت صورت بگیرد.
سلطانی بیان کرد: تاکنون مقداری بودجه به شهرداری پرداخت شده است اما شرکت در پرداخت حقوق کوتاهی کرده است و تا آخر ماه مابقی بودجه به شرکت پرداخت می شود که شرکت حقوق کارگران را پرداخت کند.
هتل سازی «تامین اجتماعی» در فارس/ آیا اتاق‌ هاي این هتل در اختیار کارگران قرار می‌گیرد؟
یکی از پرونده‌هایی که این‌روز‌ها منتظر حکم دادگاه است، پرونده مبهم خصوصی‌ سازی مجموعه هتل‌های «هما» است.
به گزارش منابع خبری محلی ، مدیرکل تامین اجتماعی استان فارس اخیرا گفته است: «مجموعه هتل همای 2 شیراز در سال 96 کلنگ می خورد». عبدالکریم نباتی که در یک نشست خبری در اداره‌کل تأمین اجتماعی جدیدترین اقدامات این سازمان را برای خبرنگاران تشریح می کرده همچنین گفته، هلدینگ تأمین اجتماعی 100 هتل و 100 کسب‌وکار است و این سیاست را دنبال خواهیم کرد.
این وعده مدیرکل تامین اجتماعی در حالی مطرح می شود که یکی از پرونده‌هایی که این‌روز‌ها منتظر حکم دادگاه است، پرونده مبهم خصوصی‌ سازی مجموعه هتل‌های «هما» است. هتل همای شیراز به همراه 4 هتل دیگر در سال 91، بابت رد دیون دولت به تامین اجتماعی واگذار شد اما مدتی بعد مشخص شد تخلفاتی در این واگذاری رخ داده است.
این که مجموعه شماره 2 این هتل چه زمانی ساخته می شود معلوم نیست اما آیا کلید اتاق‌ هاي این هتل ها برای تفریح و استراحت و زدودن خستگی از جسم و روح مخاطبان اصلی تامین اجتماعی یعنی کارگران، بیمه شدگان، مستمری بگیران و خانواده‌ هاي آنها نیز داده خواهد شد؟!
گرچه ساخت این هتل برای مدیران سازمان مهم تلقی می شود اما بی تردید برای کارکنان رده پائین شاغل در بخش‌ هاي بیمه ای و درمانی تامین اجتماعی و کارگران، بیمه شدگان و مستمری بگیران آن که وضعیت اقتصادی و معیشتی بدی را تجربه مي‌ کنند، خبر چندان با اهمیتی تلقی نمي‌ شود.
به راستی چه زمانی بیمارستان شماره 2 تامین اجتماعی در شیراز ساخته می شود و در مدار خدمات رسانی به بیمه شدگان قرار می گیرد؟
تجمع جمعی از دهیاران کشور مقابل مجلس!
امروز (سه شنبه 26بهمن ماه) جمعی از دهیاران کشور مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند وخواستار توجه به دهیاری‌های کشور و امنیت شغلی دهیاران شدند.
به گزارش26بهمن خبرگزاری مجلس،دهیاران بر توجه به تغییر وضعیت شغلی دهیاران، مشکلات بیمه این قشر و اصلاح قوانین مربوط به دهیاری‌های در کشور تاکید دارند.
تجمع تعدادی از کسبه ساختمان پلاسکو مقابل شورای شهر تهران
 اعتراض‌کنندگان: مسئولان به تعهدات خود عمل نکردند
امروز26بهمن،تعدادی از کسبه ساختمان پلاسکو و ساختمان‌های اطراف در اعتراض به اجرا نشدن تعهدات در مقابل شورای شهر تهران تجمع کرده و خواستار دیدار با رئیس شورای شهر شدند.
به گزارش 26بهمن آنا، هم‌اکنون برخی از کسبه پلاسکو و کسبه‌ای که در اطراف پاساژ پلاسکو فعالیت می‌کردند و مغازه‌های آنها با حکم دادستانی تخریب شده است، مقابل شورای شهر تهران تجمع کردند و خواهان ملاقات با مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران هستند.
یکی از آنها که با صدای بلند فریاد می‌زد خطاب به مامورانی که سعی در آرام کردن او داشتند، گفت: مغازه من در آنجا اجاره بود. تمام اموالم دود شد و به هوا رفت. اگر به حرف‌هایم توجه نکنند خودم را مقابل شورای شهر، دار می‌زنم.
یکی دیگر از اعتراض‌کنندگان با بیان اینکه مغازه‌اش در ضلع شرقی پاساژ پلاسکو واقع شده بود، اضافه کرد: دادستانی تهران با توجه به قول مساعدی که شهردار تهران برای پرداخت خسارت مغازه‌های ما داده بود، دستور تخریب مغازه‌هایمان را داد اما هنوز به وعده و وعیدها عمل نشده است.
اعتراض‌کنندگان که از پرداخت نشدن بیمه بیکاری‌شان معترض بودند، نسبت به عملی نشدن تعهدات دولت و شهرداری تهران شکایت داشتند.
یکی از اعتراض‌کنندگان که صاحب یکی از واحدهای تجاری پلاسکو بود، گفت: تمام اموالم به آتش کشیده شد، اما هیچ‌کس اقدام مناسبی انجام نمی‌دهد و هیچ‌کدام از مسئولان پاسخگوی ما نیستند. ما همه زندگی خود را در حادثه پلاسکو از دست داده‌ایم. زندگی‌مان دود شد و به هوا رفت، اما کسی پاسخگوی ما نیست. تمام وعده‌هایی که به ما دادند پوچ بود.
وی افزود:دادستان تهران در توضیح علت اجازه برای تخریب مغازه‌های‌مان گفت زمانی اجازه تخریب دادم که شهردار تهران مدعی شد تمام خسارت شما را می پردازد.بر همین اساس برای گرفتن خسارت،نامه‌ای از دادستانی گرفتیم اما دفتر دار شهردار منطقه ۱۲ نامه را از ما قبول نکرد و خود شهردار منطقه هم حاضر به ملاقات با ما نشد. هم‌اکنون طلبکاران از ما شکایت کردند و به زودی حکم جلب ما را می‌گیرند.
اعتراضات درشادگان بدنبال کشته شدن جوانی به دست نیروی انتظامی!
جمعه شب گذشته نیروی انتظامی پس از تعقیب و گریز دو موتور سوار در محدود بازار خرمای شادگان اقدام به تیراندازی می‌کند و حسن ابوغبیش که “در حال خرید در بازار” بوده در جریان تیراندازی کشته و دو راکب موتورسوار مجروح می‌شوند. کشته شدن این جوان موجب اعتراض شهروندان شادگان می‌شود.
برپایه گزارشات منتشره،افضل میرزایی فر، رئیس دادگستری شادگان در این باره گفت: “در پی گزارشات مردمی به پلیس مبنی برخرید و فروش مواد مخدر در کوی مذکور، بر اثر درگیری ماموران با عوامل خرید و فروش موادمخدر، شخص ثالثی کشته شد.”
براساس همین گزارشات،درپی کشته شدن این جوان اعتراض هایی درگرفت و معترضان به مراکزی تعرض کردند.
شادگان در فاصله ۹۷ کیلومتری اهواز واقع است و بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.
ادامه تجمع اعتراضی اهالی  اهوازبرای دومین روزمتوالی!
جمعی از مردم اهواز  در پی بحران اخیر ریزگردها، قطعی متناوب آب و برق و انتقال آب کارون برای دومین روز متوالی مقابل درب استانداری تجمع کرده اند.
به گزارش26بهمن ایسنا، معترضان که از ساعت ۱۶ امروز با تجمع مقابل استانداری با سردادن شعارهایی نارضایتی خود را به وضع موجود اعلام می‌کنند و خواستار پاسخگویی مسئولان و رفع مشکلات استان هستند.
«کارون بااصالت، تسلیت تسلیت» و ... از مضامین پلاکاردهایی است که معترضان با خود حمل می‌کنند.
«کارون آب نداره، اهواز صاحب نداره»، «اهواز خاموش شده، کارون فراموش شده»، «خوزستان نفت داره، مردم بدبخت داره»، «اهواز شهر ماست، هوای پاک حق ماست» از شعارهایی است که معترضان سر می‌دهند؛ همچنین تجمع کنندگان در شعارهای خود بر حضور استاندار اصرار دارند.
همچنین مشاهدات حاکی از انسداد مسیرهای منتهی به استانداری است.
مردم نطنز در اعتراض به عملکرد معادن مقابل وزارت صنعت و معدن تجمع کردند
پیش ازظهرامروز26بهمن،جمعی از اهالی شهر طرقرود و روستاهای اوره، کمجان و کشه  که در جوار معادن سنگ واقع شده و از بابت فعالیت های بدون ضابطه و خارج از قانون معدن داران شهرستان نطنز به شدت متضرر شده اند در تجمعی اعتراض آمیز در مقابل وزارت صنعت معدن و تجارت گرد هم آمدند.
به گزارش منابع خبری محلی،جمعی از مردم مناطق یاد شده و فعالان محیط زیست نسبت به تخریب باغات، آلودگی آب چشمه ها، تخریب کوهستان و تعدی معادن به منطقه حفاظت شده کرکس معترض هستند.
به گفته تجمع کنندگان مقرر شد ظرف یک هفته به تقاضای مردم مبنی بر اجرای مصوبه شورایعالی معادن و تعطیلی معادن متخلف رسیدگی و نتیجه اعلام شود.
پیش از این نیز مردم نطنز در اعتراض به عملکرد معادن در مقابل فرمانداری تجمع کرده بودند و حتی پای معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور نیز به این ماجرا باز شد و ابتکار با حضور در نطنز از نزدیک در جریان مشکلات و معضلات موجود قرار گرفت.
جمعی از مردم روستای کمجان و شهر طرقرود نطنز در اعتراض به عملکرد معادن در روز های ۲۲ مهر ماه و یازدهم آبان در مقابل فرمانداری تجمع کرده بودند.
4حادثه کاری درکارخانه قندارومیه طی3ماه گذشته!
کارخانه تولید قند ارومیه مدت هاست که به دلیل مشکلات فنی خسارت های جانی و مالی می دهد و هر چند وقت یکبار سلامتی کارگرانش را به خطر می اندازد.
بنا به گزارشات منتشره،چندی پیش یکی از کارگران این کارخانه که در شیفت شب مشغول به کار بود هنگام انجام کار با دستگاه برش چغندر قند پایش وارد دستگاه شده و از زانو از چند جا قطع می شود و استخوانش میان دستگاه گیر کرده و می شکند.
اگرچه کارخانه هزینه درمان را پس از مدتی می دهد اما از دست رفتن یک قسمت از بدن، آن هم برای کارگری که از همین توان بدنی اش کسب روزی می کرده است معضل غیر قابل جبرانی است و همین باعث می شود تا این کارگر تحت چندین عمل جراحی سنگین قرار گرفته و مدت ها خانه نشین شود.
این در حالی است که مدیریت ادعا می کرد که این حادثه به دلیل رعایت نکردن مسئل ایمنی از طرف خود کارگر بوده است اما شواهد چیز دیگری را نشان می داد و پس از بررسی مشخص شد که دستگاه های موجود در کارخانه مطمئن و بدون مشکلات فنی نیستند و درصد اعظمی از وقوع حادثه به دلیل عدم سلامت کامل دستگاه بوده است.
تمام این مصائب و مشکلات در حالی است که کارگران کارخانه قند ارومیه کارگرانی فصلی هستند و در سه ماهی فصل برداشت چغندر قند هست و  کارخانه تولید قند دارد مشغول کار هستند و در همین مدت 3 ماه مشمول بیمه می شوند در واقع می توان گفت اکثر کارگران این کارخانه کارگران فصلی هستند و بعد از اتمام فصل تولید قند باید سراغ کار دیگری بروند.
با این توصیفات به خساراتی که به کارگران این کارخانه خورده است در مقابل کار فصلی آنها و حقوق کارگریشان به هیچ وجه قابل توجیه نیست و در قانون هم شرایط مساعد و مناسبی برای اینگونه کارگران فصلی در نظر گرفته نشده است.
علاوه بر قطع شدن پای کارگر مذکور، کارگر دیگری که در بخش بخاری کارخانه قند ارومیه کار می کرد در 14 دی ماه انگشت میانی اش هنگام کار با دستگاه قطع شد و او مراحل مختلفی را برای درمان پشت سر گذاشت.
البته شایان ذکر است که این حادثه چهارمین حادثه در طول 3 ماه گذشته در این کارخانه بوده است که کارگران آن را دچار مشکلات فراوان کرده است.
گفتنی است که سوء مدیریت باعث می شود تا دستگاه ها در زمان های منظم و مقرر مورد بازدید و بررسی قرار نگیرند و سیستمی به کار برده نشود تا دستگاه های فرسوده از رده خارج شوند و دستگاه و تکنولژی جدید وارد کارخانه شود.
قطع انگشتان کارگر 16 ساله در چرخ گوشت صنعتی!
صبح امروز26بهمن،در یک حادثه تلخ و دردناک،در یک کارگاه تهیه مواد غذایی واقع دربزرگراه اشرفی اصفهانی، خیابان سیمون بولیوار، چهار انگشت دست کارگر نوجوانی به طرز دلخراشی در میان چرخ گوشت صنعتی قطع شد.
به گزارش26بهمن پایگاه خبری 125، به گفته محمود کبودبند فرمانده آتش نشانان اعزامی، کارگر 16 ساله ای در یک کارگاه کوچک برای تهیه مواد غذایی با چرخ گوشت صنعتی مشغول کار بود که ناگهان دست او به درون دستگاه فرو رفت و انگشتان دستش قطع شد.
وی افزود: هنگام رسیدن آتش نشانان به محل حادثه، دست آسیب دیده این کارگر توسط دوستانش از داخل چرخ گوشت بیرون آورده شده بود.
کبودبند ادامه داد: نیروهای آتش نشانی بلافاصله پسر مصدوم را که از ناحیه دست چپ به شدت دچار خونریزی شده بود برای انتقال به مرکز درمانی تحویل امدادگران اورژانس دادند.
این فرمانده آتش نشانی با اعلام این که علت وقوع این حادثه توسط کارشناسان آتش نشانی تحت بررسی است، تصریح کرد: متاسفانه دراین حادثه چهار انگشت دست چپ این پسر 16 ساله به طور کامل قطع شد.
کشته شدن یک کارگر چاه‌کن بر اثر تخریب چاه
روزگذشته،تخریب دیواره چاه در خیابان فیاض سمنان جان یک کارگر چاه کن را گرفت.
به گزارش26بهمن ایلنا، ظهر روز گذشته حادثه‌ای در خیابان فیاض شهر سمنان به وقوع پیوست که طی آن یک کارگر چاه کن در حین حفر چاه بر اثر تخریب دیواره دچار حادثه می‌شود. در اثر این حادثه یک کارگر 40 ساله که در زیر آوار مدفون شده بود، جانش را از دست داد.
به گفته سعید اسماعیل پور (مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر سمنان)، امداد گران پس از اطلاع از حادثه بلافاصله در محل حاضر شدند وبا تلاش چند ساعته این کارگر مقنی را در عمق شش متری چاه از زیر خاک خارج کردند که متاسفانه پس از معاینات اولیه مرگ این کارگر توسط عوامل اورژانس تایید شد.
جان باختن یک کولبرمصدوم در بیمارستان پس از48ساعت!
کولبری که در ارتفاعات سردشت دچار حادثه شده بود، پس از دو روز بستری در بیمارستان جان سپرد.
به گزارش26بهمن کُردپا، روز دوشنبه بیست و پنجم بهمن‌ماه، خالد قهرمانی، کولبری که براثر سقوط از ارتفاعات در منطقه "آلان" سردشت به شدت زخمی شده بود، جان باخت.
این کولبر اهل نقده به کمک مردم روستای "بیتوش" از توابع سردشت ابتدا به بیمارستان این شهر منتقل، سپس به علت شدت صدمات وارده به یکی از بیمارستان‌های ارومیه انتقال یافته بود.
شنیده‌ها حاکی از آن است که این کولبر براثر سقوط از بلندی دچار ضربه مغزی شده بود.
جنازه وی روز گذشته در نقده به خاک سپرده شد.
بیست وششم بهمن ماه1395
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت