.
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷.
امروز:
Jun 18 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 19 بهمن 1395 ساعت 00:00

وکلای دولت از دادگاه خواستند حکم مهاجرتی ترامپ را دوباره برقرار کند

وکلای دولت آمریکا از برنامه منع سفر شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان دفاع کرده و از دادگاه فرجام خواسته اند دستور رئیس جمهور آمریکا را برای تامین امنیت ملی ابقا کند.
وزارت دادگستری در سندی ۱۵ صفحه ای که تسلیم دادگاه شد استدلال کرد که دستور آقای ترامپ "استفاده قانونی از اختیارات ریاست جمهوری است" نه منع مسلمانان از ورود آمریکا.
روز یکشنبه دادگاه استیناف فدرال در آمریکا با درخواست تجدیدنظر دولت برای ابقای فوری فرمان اجرایی رئیس جمهور این کشور در محدودیت سفر به آمریکا، مخالفت کرده بود.
صدور این رای به این معنی بود که محدودیت‌های اعلام شده تا زمانی که این پرونده به طور کامل در دادگاه مطرح شود به حالت تعلیق در می‌آیند.
دادگاه تجدید نظر فدرال تا دوشنبه (۶ فوریه) به کاخ سفید و مخالفان این ممنوعیت که آن را به چالش کشیده‌اند، فرصت داده بوده تا اگر دلایل بیشتری دارند به دادگاه ارایه کنند.
وکلای ایالت‌های مینه‌سوتا و واشنگتن پیشتر در این دادگاه استدلال کردند اجرای مجدد محدودیت سفر شهروندان ایران و ۶ کشور عمدتا مسلمان دیگر به آمریکا، دوباره به "هرج و مرج" منجر خواهد شد.
این وکلا در بخشی از اظهارنامه خود به بیانیه مقام‌‌های ارشد سابق امنیتی و دیپلماتهای آمریکایی اشاره کرده‌اند که در آن هشدار داده شده "این محدودیت‌ها در طولانی مدت به منافع ملی آمریکا آسیب خواهد رساند."
قرار است روز سه شنبه جلسه ای در دادگاه استیناف برای تصمیم گیری در مورد حمایت یا رد ممنوعیت شهروندان این هفت کشور برگزار شود.
روز جمعه قاضی دادگاهی فدرال در سیاتل در واکنش به شکایت واشنگتن و مینه سوتا رای به معلق کردن دستور آقای ترامپ داده بود.
به دنبال رای قاضی فدرال در سیاتل و با بی‎اثر شدن موقتی فرمان مهاجرت دونالد ترامپ اداره گمرک آمریکا نیز اعلام کرد کسانی که از هفته گذشته تحت تاثیر این فرمان امکان سفر به آمریکا را نداشتند، حال می‌توانند وارد این کشور شوند.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ۱۰ روز پیش (۲۷ ژانویه) یک فرمان اجرایی را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که براساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا را محدود می‌کرد.
این کشو‌رها شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن هستند.
آقای ترامپ سپس در سخنانی ضمن دفاع از فرمان خود با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مسلمانان را هدف قرار نداده بلکه برای مبارزه با "تروریسم" و تامین امنیت کشورش دستور را صادر کرده است.
این فرمان اجرایی به اعتراضات گسترده‌ای دامن زده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت