.
شنبه ۲ تير ۱۳۹۷.
امروز:
Jun 23 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 22 دی 1395 ساعت 00:13

این‌بار سرما جان پناهجویان را می‌گیرد

دویچه وله فارسی: با کاهش شدید دمای هوا در اروپا وضعیت پناهجویان در برخی جزایر یونان اسفناک توصیف شده‌است. سازمان پزشکان بدون مرز از شرایط بد پناهجویان در سرمای شدید صربستان گزارش می‌دهد. کاهش شدید دمای هوا در اروپا، ادامه سفر پناهجویانی را که راهی اروپای شمالی و غربی هستند با مشکل روبرو کرده است. دمای هوا در برخی از مناطق بالکان تا منهای ۳۰ درجه سانتی گراد رسیده است. کاهش شدید دما، شرایط را برای پناهجویانی که در چادر به سر می‌برند و از وسایل گرمایی بی‌بهره‌اند به شدت دشوار کرده است.

وضعیت اسکان پناهجویان در جزایر یونان هم اسفناک گزارش شده‌است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه در یونان در جزیره لسبوس ۲۵۰۰ پناهجو بدون آب گرم و وسایل گرمایشی در چادرها به سر می‌برند. یکی از کارکنان وزارت مهاجرت یونان در گفت‌گو با خبرگزاری فرانسه از "مشکلی جدی" سخن می‌گوید. به گفته او، به نظر می‌رسد که نهادهای مسئول در یونان برای محافظت از پناهجویان در برابر موج سرما اقدامات لازم را به عمل نیاورده‌اند.
به گزارش پزشکان بدون مرز تنها در اردوگاه موریا در لسبوس بیش از ۲۵۰۰ پناهجو در چادرهایی به سر می‌برند که از آنها تنها در برابر برف محافظت می‌کند. در مجموع ۱۵ هزار پناهجو در جزایر یونان سرگردانند.
سازمان پزشکان بدون مرز در گزارش خود به وضعیت پناهجویان در صربستان هم اشاره کرده است. ۷۵۰۰ پناهجو در حال حاضر در صربستان به سر می‌برند. در این کشور درجه هوا تا ۳۳ درجه منهای صفر هم رسیده است. در بلگراد برخی پناهجویان در یک اردوگاه در نزدیکی ایستگاه مرکزی راه‌آهن پناه گرفته‌اند. یک پناهجوی ۱۶‌ساله افغان به خبرگزاری فرانسه گفته است: «کسی به ما کمک نمی‌کند و من نمی‌دانم چگونه باید این شرایط را تحمل کنم.»
سازمان پزشکان بدون مرز وضعیت این پناهجویان را که در چادرها یا در ساختمان‌های خالی و متروکه به طور موقت به سر می‌برند، نگران‌کننده اعلام کرده است.
این سازمان می‌گوید تنها در بلگراد در حال حاضر دو هزار پناهجو که بیشتر آنها را پناهجویان افغان، پاکستانی، عراقی و سوریه‌ای تشکیل می‌دهند در ساختمان‌های خالی و متروکه رها شده‌اند.
کلمنت پرین، از سازمان پزشکان بدون مرز در یونان معتقد است این واقعیت که پناهجویان با وجود وعده‌های اتحادیه اروپا در این سرما هنوز در چادرها به سر می‌برند "منزجرکننده" است.
این سازمان از اتحادیه اروپا و کشورهایی که پناهجویان درآنها به سر می‌برند، خواسته است برای بهبود شرایط آنها به سرعت دست به اقدامات لازم بزنند و به تعهدات خود عمل کنند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت