.
يكشنبه ۲۹ دي ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 19 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 17 شهریور 1395 ساعت 14:46

یونیسف: ۵۰ میلیون کودک در سراسر جهان آواره‌اند

دویچه وله فارس: نیمی از پناهجویان در سراسر جهان زیر ۱۸ سال سن دارند. شمار دختران و پسران نوجوانی که به تنهایی راه مهاجرت را در پیش می‌گیرند، افزایش یافته است. گزارش جدید یونیسف نکات هشداردهنده‌ای در این باره دارد. یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد در گزارش جدید خود که روز چهارشنبه (۷ سپتامبر / ۱۷ شهریور) در نیویورک منتشر شده و عنوان "ریشه‌کن شدگان" را دارد، به شرایط کودکان آواره جهان پرداخته است. این گزارش حاکی از آن است که ۲۸ میلیون کودک در سراسر جهان به خاطر جنگ و خشونت آواره شده‌اند.

در ادامه این گزارش در باره این کودکان آواره به خاطر جنگ و خشونت آمده است که ۱۷ میلیون تن از آنها در کشور خود به دنبال پناهگاهی می‌گردند و ۱۱ میلیون نفر نیز به خارج از کشورشان پناه برده‌اند.

در همین زمینه:

یونیسف: شرایط یک سوم کودکان عراقی فاجعه‌آمیز است

یونیسف: مرگ میلیون‌ها کودک در سراسر جهان قابل پیشگیری است

یونیسف؛ کمترین نابرابری در دانمارک، بیشترین در اسرائیل

"دستان سرخ": استفاده از کودکان در جنگ ممنوع شود!

۲۲ میلیون کودک دیگر نیز پسرها و دخترهایی هستند که به خاطر فقر، افزایش جرم‌ و ‌جنایت یا دلایل دیگری چون شرایط بد اقلیمی، محل زندگی‌شان را ترک کرده و آواره شده‌اند. در گزارش یونیسف همچنین آمده است که از هر دو پناهجو در سراسر جهان یکی سن‌اش زیر ۱۸ سال است. این در حالی است که گروه سنی زیر ۱۸ سال تنها یک سوم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد. سازمان یونیسف اعلام کرده که کودکانی که به تنهایی مهاجرت کرده‌اند، به ویژه با این خطر روبرو هستند که از سوی دیگران مورد سوءاستفاده قرار گیرند.

شمار کودکانی که به تنهایی به مهاجرت می‌روند، پیوسته رو به افزایش است. در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۱۰۰ هزار جوان و نوجوان زیر ۱۸ سال از ۷۸ کشور جهان تقاضای پناهندگی کرده‌اند. این تعداد به نسبت سال ۲۰۱۴ سه برابر افزایش را نشان می‌دهد.

بیشتر کودکان پناهجو در ترکیه هستند

در گزارش یونیسف به نقل از سازمان جهانی مهاجرت (IOM) آمده است که از ابتدای سال ۲۰۱۴ تا ماه ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۵ هزار پناهجو و مهاجر یا کشته شده‌اند یا از سرنوشت‌شان هیچ اطلاعی در دست نیست و نام آنها مفقود ثبت شده‌ است.سازمان جهانی مهاجرت همچنین اعلام کرده که حدود دو سوم پناهجویان کشته‌شده در جریان مهاجرت، در دریای مدیترانه غرق شده‌اند. طبق برآورد این سازمان یک سوم پناهجویان کشته‌شده در دریای اژه کودک بوده‌اند.در گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد توضیح داده شده که در نیمه نخست سال جاری میلادی (۲۰۱۶) ۷۰ درصد کودکان پناهجو که خود را به کشورهای اروپایی رسانده‌اند، تابعیت کشورهای سوریه، افغانستان و عراق را داشته‌اند.

ده کشوری که بیشترین شمار پناهجویان را پذیرا شده‌اند، در قاره آسیا قرار دارند و به نظر می‌رسد که ترکیه بیشترین کودکان پناهجو را در میان تمام کشورهای جهان در خود جای داده باشد.

حمایت از کودکان در مقابل خشونت و استثمار

گزارش یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد، پیش از نشست سران کشورهای جهان منتشر شده که قرار است در روزهای ۱۹ و ۲۰ سپتامبر به منظور پرداختن به موضوع پناهجویی و مهاجرت در نیویورک گردهم‌آیند.یونیسف از کشورهای جهان خواسته است، به ویژه از کودکان تنهای پناهجو و مهاجر در مقابل سوء‌استفاده و استثمار حمایت کنند و در همین رابطه نیز با قاچاق انسان نیز مبارزه ورزند.این سازمان جهانی همچنین خواستار آن است که کودکان در کنار خانواده خود بمانند و در جریان مهاجرت و بررسی پرونده پناهجویی خود همواره همراه خانواده‌شان باشند. یونیسف از همه کشورهای جهان خواسته است که حقوق کودکان را در همه بخش‌ها محترم بشمارند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت