.
يكشنبه ۲۹ دي ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 19 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 11 تیر 1395 ساعت 21:26

شرایط یک سوم کودکان عراقی فاجعه‌آمیز است

دویچه وله فارسی: بر اساس ارزیابی سازمان ملل با گسترش جنگ و خشونت در عراق خطرات گوناگونی کودکان این کشور را تهدید می‌کند. به گزارش یونیسف یک سوم کودکان عراقی به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز فوری و مبرم دارند.

تازه‌ترین گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) درباره وضعیت کودکان عراقی روز گذشته (پنج‌شنبه، ۱۰ تیر/ ۳۰ ژوئن) زیر عنوان "بهای گزافی که کودکان می‌پردازند" منتشر شد. بنابر این گزارش هجوم اسلام‌گرایان افراطی گروه دولت اسلامی (داعش سابق) به مناطق وسیعی در شمال و غرب عراق و عملیات نظامی برای بیرون راندن آنها وضعیت "فاجعه‌باری" در این مناطق ایجاد کرده که کودکان از قربانیان اصلی آنها هستند. آسوشیتد‍‍‍پرس به نقل از این گزارش می‌نویسد، در یک سال و نیم گذشته تعداد کودکان عراقی که در معرض آسیب‌های گوناگون ناشی از جنگ هستند یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید: مصیبت انسانی در فلوجه؛ تشنگی، گرسنگی، فرار از داعش

قربانیان جنگ و خشونت

یونیسف برآورد می‌کند که در پی عملیات نظامی آزادسازی فلوجه و شدت گرفتن درگیری‌ها در اطراف موصل، شمار کودکانی که وضعیت معیشتی خانواده آنها وخیم شده به هفت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر می‌رسد. این تعداد حدود دو سوم کل کودکان عراقی را شامل می‌شوند. یونیسف، عراق را یکی از خطرناک‌ترین کشورهای جهان برای کودکان توصیف کرده و در گزارش تازه خود تاکید می‌کند که کودکان عراقی بدون این که گناهی مرتکب شده باشند گرفتار آتش جنگ و خشونت شده‌اند.

صندوق کودکان سازمان ملل هشدار می‌دهد که در حال حاضر سه میلیون و ۶۰۰ هزار کودک عراقی، یک سوم کودکان این کشور، با آسیب‌های گوناگونی نظیر تجاوز، آزار جنسی، ربوده شدن، شرکت اجباری در جبهه‌ها، مجروح شدن و مرگ روبرو هستند.

بیشتر بخوانید: شمار آوارگان داخلی در جهان به رقمی بی‌سابقه رسیده است

کودکان ربوده شده عراقی

سازمان ملل با اشاره به این که در جریان درگیری‌های نظامی در عراق بیش از یک پنجم مدرسه‌های این کشور غیرقابل استفاده شده‌اند خواستار افزایش کمی و کیفی خدمات آموزشی به کودکان محروم از فضای آموزشی شده است. گزارش تازه یونیسف حاکی است که از ابتدای سال ۲۰۱۴ تا کنون حدود یک هزار و ۵۰۰ هزار کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال عراقی ربوده شده و در بیشتر موارد یا به شکل اجباری به جبهه‌های جنگ اعزام شده‌اند یا مورد سوءاستفاده و آزار جنسی قرار می‌گیرند. خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی (ایرنا) به نقل از پیتر هاکینز، نماینده یونیسف در عراق نوشت: «ربودن کودکان از منازل، مدرسه‌ها یا خیابان‌ها امری بسیار تکان دهنده است؛ این کودکان از آغوش خانواده‌ها جدا شده و به چندش‌آورترین صورت ممکن تحت بدترین انواع شکنجه و درد و رنج‌ها و سوءاستفاده قرار می‌گیرند.»

به گفته‌ی هاکینز با شدت گرفتن درگیری‌ها بیش از ۱۰ درصد کودکان عراقی که جمعیتی فراتر از یک و نیم میلیون نفر را تشکیل می‌دهند در کشور خود آواره شده‌اند و بسیاری از آنها تجربه چند بار کوچ کردن و آوارگی را پشت سر گذاشته‌اند.

افزایش شمار آوارگان عراقی

نماینده یونیسف در عراق می‌گوید: «لازم است اقدامات فوری شامل توقف درگیری‌ها و کشتار، ربودن و شکنجه و زندان و خشونت جنسی و سربازگیری کودکان صورت گیرد. همچنین لازم است حمله به مدارس و مراکز درمانی و کارکنان آنها نیز فورا متوقف شود.»

به گزارش ایرنا صندوق کودکان سازمان ملل خواستار رساندن فوری و بی‌قید و شرط کمک‌های انسانی و رفع موانع موجود در این مسیر در مناطق مختلف عراق شده و تاکید کرده که مناطقی که تحت کنترل نیروهای دولتی قرار ندارد نیز باید مشمول این کمک‌رسانی شوند.

در عراق بر شمار آوارگان هر روز افزوده می‌شود

در عراق بر شمار آوارگان هر روز افزوده می‌شود

ارتش عراق هفته گذشته موفق شد با حمایت هوایی نیروهای آمریکایی پس از یک ماه درگیری شدید شهر فلوجه، دومین پایگاه اصلی تروریست‌های "دولت اسلامی" در عراق را آزاد کند.در روزهای پایانی درگیری‌های نظامی در فلوجه ده‌ها هزار نفر از ساکنان این شهر فراری و آواره شدند. شمار کسانی که از این شهر گریخته‌اند تا ۸۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.برنامه بعدی ارتش عراق و متحدانش آزادسازی موصل است که پیش از اشغال توسط تروریست‌های "دولت اسلامی" دومین شهر پرجمعیت عراق بود.انتظار می‌رود عملیات آزادسازی موصل شمار آوارگان عراقی را به شدت افزایش دهد. سازمان ملل ماه گذشته تعداد آوارگان عراق را ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اعلام و پیش‌بینی کرد در ماه‌های آینده ۳ میلیون نفر به این تعداد اضافه شود.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت