.
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 22 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 24 دی 1394 ساعت 00:53

محرومیت ۲۴ میلیون کودک از حق تحصیل در مناطق بحران‌زده

تقریبا یک کودک در میان هر ۴ کودک در جهان از حق تحصیل محروم است. وضع سودان جنوبی که بیش از نیمی از کودکان مدرسه نمی‌روند، از سایر کشورهای بحران‌زده وخیم‌تر است. بیست و چهار میلیون کودک در سن مدرسه در مناطق درگیر جنگ و بحران، از حق تحصیل محروم‌اند.
صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز چهارشنبه (۱۳ ژانویه) با اعلام این موضوع گفت که این آمار به این معناست که تقریبا یک کودک از هر چهار کودک در جهان از تحصیل باز مانده است.به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از یونیسف بیشتر این کودکان در کشورهای سودان جنوبی، سودان، افغانستان و نیجراز حق تحصیل محروم ماندند. در این میان سهم سودان جنوبی از سایر کشورها بیشتر است. پنجاه و یک درصد کودکان در این کشور مدرسه نمی‌روند.
چهل و هفت درصد کودکان در سن مدرسه در کشور نیجر، چهل و یک درصد کودکان در سودان و چهل درصد کودکان در افغانستان نیز از حق تحصیل محروم‌اند.در سودان از هر ۱۰ کودکی هم که به مدرسه می‌رود، تنها یک کودک این فرصت و امکان را پیدا می‌کند که تحصیل را تا اخذ دیپلم ادامه دهد.
در حال حاضر بیست و دو کشور عضو سازمان ملل متحد درگیر جنگ و بحران‌اند.
جو بورن، رئیس دفتر آموزش یونیسف به رویترز گفت: «وقتی کودکان به مدرسه نمی‌روند، بیشتر در معرض آزار و اذیت فیزیکی و اجبار به حضور در گروه‌های مسلح نظامی می‌شوند.»
او با تاکید بر این‌که آینده‌ی این کودکان بسیار نگران‌کننده است، اضافه کرد: «وقتی این کودکان حتا مهارت‌های ابتدایی خواندن و نوشتن را هم یاد نمی‌گیرند، شانس این‌که در آینده بتوانند در جوامع خود فرد مفیدی باشند، بسیار اندک است.»
رئیس دفتر آموزش یونیسف در حالی بر ضرورت و اهمیت آموزش کودکان در مناطق بحران‌زده تاکید می‌کند که کمترین میزان کمک‌های مالی بشردوستانه به بخش آموزش تعلق می‌گیرد.سازمان علمی، فرهنگی وتربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) در ماه ژوئن گذشته اعلام کرد که تنها ۲ درصد از کمک‌های بشردوستانه به بخش آموزش تعلق می‌گیرد. یونسکو تاکید کرده بود که سازمان ملل برای ارتقای آموزش در مناطق مختلف به منابع مالی دست‌کم ۱۰ برابر بیشتر نیاز دارد.گوردون براون، فرستاده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای حق تحصیل به همراهی یونیسف و برخی نهادهای دیگر متولی آموزش، خواستار بودجه‌‌ای چند میلیارد دلاری برای مقابله با این وضعیت در کشورهای درگیر بحران و جنگ و در مناطق آسیب‌دیده از بلایای طبیعی شدند.
دویچه وله فارسی

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت