.
جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۸.
امروز:
Sep 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 05 شهریور 1393 ساعت 03:18

بارزانی: ایران برای پیشمرگ‌های کرد سلاح فرستاد

بى بى سى:  مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق گفته است که ایران به پیشمرگ‌های کرد در نبرد با شبه‌نظامیان 'دولت اسلامی' (داعش) کمک تسلیحاتی کرده است. به گزارش رویترز آقای بارزانی در نشست خبری مشترک با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در اربیل گفت: "ما درخواست کمک کردیم و ایران جزو اولین کشورهایی بود که برای ما سلاح فرستاد."سایت خبری رووداو، نزدیک به حزب دموکرات کردستان هم از آقای بارزانی نقل کرده است که "تحویل تسلیحات ایران توان نظامی نیروهای کرد را افزایش داده است."
آقای ظریف در این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی درباره دامنه همکاری ایران با نیروهای کرد تایید کرد که ایران هم با دولت عراق و هم با دولت اقلیم کردستان "در حوزه‌های مختلف همکاری نظامی" داشته است.او گفت: "خوشحالیم که به تعهداتمان عمل کردیم درحالی که غربی‌ها به تعهداتی که داده بودند عمل نکردند."
وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوال دیگر نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی درباره حضور نیروهای مسلح کرد ایرانی در منطقه گفت: "ما یک نیروی مسلح داریم و آن هم نیرویی است که تحت امر جمهوری اسلامی است. اگر گروه دیگری باشد تروریستی است که ما آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم.""ما یک نیروی مسلح داریم و آن هم نیرویی است که تحت امر جمهوری اسلامی است. اگر گروه دیگری باشد تروریستی است که ما آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم."
ظریف در پاسخ به خبرنگار بی‌بی‌سی درباره حضور نیروهای مسلح کرد ایرانی در نبرد با داعش
آقای ظریف بار دیگر تاکید کرد که ایران در عراق نیروی نظامی ندارد، ولی آماده کمک به عراق و کردستان است.محمدجواد ظریف از روز یکشنبه، دوم شهریور (۲۴ اوت) سفر خود به عراق را آغاز کرد و بعد از دیدار با مقام‌های سیاسی و چهره‌های مذهبی در بغداد و نجف راهی کردستان عراق شد.آقای ظریف بعد از دیدار با رئیس اقلیم کردستان اعلام کرد که ایران از تمامیت ارضی عراق و "از هر توافقی بین کردستان عراق و دولت بغداد" حمایت می‌کند.
در حالی که تنش‌های سیاسی و فرقه‌ای در بغداد مانع از تشکیل دولت توسط حیدر عبادی، نخست‌وزیر جدید شده، در شمال عراق نیروهای داعش همچنان در حال نبرد با پیشمرگ‌های کرد و نیروهای عراقی هستند.وزیر کشور ایران پیشتر از کمک به نیروهای نظامی کردستان عراق در نبرد علیه داعش خبر داده بود.عبدالرضا رحمانی فضلی روز دوشنبه ۳ شهریور گفت: "اخیرا که داعش به کردستان عراق حمله کرد، مسئولان کردستان درخواست کمک از ایران داشتند و جمهوری اسلامی علاوه بر ارائه مشاوره، نیروهای آنان را ساماندهی کرد."

دويچه له: بارزانی دریافت کمک‌های تسلیحاتی ایران را تایید کرد
وزیر خارجه ایران و رئیس اقلیم کردستان عراق در نشستی مطبوعاتی در اربیل از علاقه مشترک خود برای مبارزه با تروریست‌های "دولت اسلامی" سخن گفتند. بارزانی گفت که ایران به کردهای شمال عراق کمک تسلیحاتی کرده است.به گفته مسعود بارزانی، رئیس اقلیم خودگردان کردستان عراق، ایران اسلحه و مهمات به پیشمرگه‌های کرد عراق رسانده است تا با شبه‌نظامیان تروریست "دولت اسلامی" مبارزه کنند. بارزانی روز سه‌شنبه (۴ شهریور / ۲۶ اوت) در نشست مطبوعاتی مشترک با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در اربیل گفت: «ما درخواست اسلحه کردیم و ایران اولین کشوری بود که برای ما اسلحه فرستاد.»
به گزارش خبرگزاری کردی "روداو"، بارزانی تصریح کرد که ارسال اسلحه توانایی رزمی واحدهای کرد را بالا برده و از این رو بسیار مهم است.محمد جواد ظریف نیز در این نشست مطبوعاتی بار دیگر گزارش‌هایی که می‌گویند ایران سرباز به عراق فرستاده را نادرست خواند. او گفت که ایران به گونه‌ای دیگر به عراق کمک می‌کند.ظریف روز یکشنبه گذشته (۲ شهریور / ۲۴ اوت) نیز در بغداد گزارش‌های مبنی بر حضور سربازان ایرانی در صحنه نبرد با شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" در عراق را تکذیب کرده بود.شبکه عربی "الجزیره" گزارش داده بود که ۱۵۰۰ سرباز ایرانی در کنار واحدهای رزمی اقلیم کردستان عراق علیه شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" می‌جنگند.خبرگزاری آلمان به نقل از "روداو" گزارش داد که وزیر امور خارجه ایران در نشست مطبوعاتی اربیل گفت که ایران خواستار وحدت و امنیت در عراق است و برای برقراری امنیت در عراق همانند برقراری امنیت در خاک خود اهمیت بسیار قائل است.
ظریف نیروهای "دولت اسلامی" را تهدیدی نه تنها برای کشورهای همسایه عراق بلکه برای همه جهان خواند.روز سه‌شنبه همچنین مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در تهران با اشاره به وضعیت بحرانی شهر آمرلی در شمال عراق که در محاصره گروه تروریستی "دولت اسلامی" قرار دارد، اعلام کرد که ایران از دولت و مردم عراق قاطعانه حمایت می‌کند و آماده برای کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم عراق است.
محمد جواد ظریف پیش از ظهر سه‌شنبه وارد اربیل شد و مورد استقبال نیچروان (نوشیروان) بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، قرار گرفت. وی سپس با مسعود بارزانی دیدار و گفت‌وگو کرد.وزیر امور خارجه ایران قرار است سپس عازم سلیمانیه شود و در آنجا با جلال طالبانی، رئیس جمهور سابق عراق گفتگو کند.تا کنون پنداشته می‌شد که ایران از کردهای شمال عراق در مبارزه با "دولت اسلامی" حمایت می‌کند، اما این گمان به طور رسمی تایید نشده بود.آلمان نیز درصدد ارسال تسلیحات برای پیشمرگه‌های کرد است که در شمال عراق علیه اسلام‌گرایان تروریست "دولت اسلامی" مبارزه می‌کنند. اما تاکنون هنوز روشن نیست چه تسلیحاتی از موجودی انبار ارتش آلمان برای کردها ارسال خواهد شد.
شبه‌نظامیان "دولت اسلامی" گروهی سنی‌مذهب و تروریستی منشعب از شبکه القاعده هستند که نخست با نام "دولت اسلامی عراق و شام" (داعش) مناطقی در سوریه و شمال عراق را تحت کنترل گرفتند و سپس با اعلام "خلافت" نام خود را به "دولت اسلامی" تغییر دادند.
اسلام‌گرایان افراطی "دولت اسلامی" در مناطق زیر کنترل خود، حکومت مخوف بی‌مانندی را بر پایه برداشت خود از "شریعت اسلام" تشکیل داده‌اند. شلاق، قطع اعضای بدن، سنگسار و اعدام فوری، از احکامی هستند که دادگاه‌های شرع این حکومت برای مجازات مردان و زنان صادر می‌کنند."دولت اسلامی" دگراندیشان را بیرحمانه سرکوب می‌کند. تقریبا همه مسیحیان از موصل گریخته‌اند چون تهدید شده ‌بودند اگر به کیش اسلام نگروند، کشته خواهند شد.
واهمه‌های سیاستمداران دولت عراق
تسلیح نیروهای کرد به طور مستقیم موضوعی بحث‌برانگیز در میان سیاستمداران عراق است. برخی سیاستمداران عراق بر این ظن‌اند که رهبران کرد مایلند که بخش شمالی این کشور به طور کامل از دولت مرکزی عراق جدا شود.همچنین برخی سیاستمداران عراق کمک تسلیحاتی ایران به کردها را به عنوان پیش‌درآمدی بر افزایش نقش ایران در کشمکش‌های درونی عراق تعبیر می‌کنند.
در این میان یک دادگاه در آمریکا موضع کردهای عراق را در دعوایی که با دولت مرکزی این کشور بر سر صدور نفت داشتند تقویت کرده است. قضات دادگاه هوستون حکمی را که پیش از این در مورد توقیف حدود یک میلیون بشکه نفت خام کردها صادر شده بود، مردود خواندند. این بشکه‌ها هم اکنون در نفت‌کشی در ساحل تگزاس هستند.حکم دادگاه هوستون می‌تواند به این معنا باشد که پس از چند هفته دعوای حقوقی میان دولت عراق و اقلیم خودگردان کردستان سرانجام این نفت صادر خواهد شد.کردها خواستار داشتن حق صدور نفت هستند، اما دولت مرکزی عراق هر گونه صادرات نفت بدون کنترل خود را غیرقانونی می‌داند. دولت عراق می‌تواند در عرض ۱۰ روز آینده علیه حکم دادگاه هوستون اقامه دعوا کند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت