.
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸.
امروز:
Aug 24 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

س. اقبال

سگ‌ها دوباره خبرساز شدند، نه خودشان، بلکه کشتارشان. اعتراض شد، شهرداری تهران از خود واکنش نشان داد و مسئولیت را از سر خود واکرد. رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران چنین گفت: «بی شک به هیچ پیمانکار و مسئولی اجازه نمی‌دهیم، بر خلاف ارزش‌های انسانی و اسلامی با خلایق خدا برخورد کند و پیمانکاری که سابقه خطایی بزرگ داشت، خلع ید شد و با مسئولان و مسببان برخورد قاطع شد.»

«برخورد قاطع» در اصل با تظاهرکنندگان معترض به کشتار سگ‌ها صورت گرفت و رئیس پلیس پایتخت هم اعلام کرد فردی که اقدام به انتشار تصاویر سگ‌کشی کرده  به زودی دستگیر‌ می‌شود.

کوشش کنیم نگاهی به مسئله سگ‌های ولگرد بیندازیم، با نظر به محله مهرشهر در کرج. این بررسی مختصر مبتنی بر این نظر است که مسئله سگ‌ها جزئی از کمپلکس شهر و شهرداری است. در این جزء هم آشکارا ندانم‌کاری، سوءمدیریت و نگاه ایدئولوژیک دینی را می‌بینیم. در عین حال نباید از مسئولیت خود شهروندان هم غافل باشیم.

منظره‌ای آشنا در مهرشهر کرج

منظره‌ای آشنا در مهرشهر کرج

گله‌هایی از هزاران سگ ولگرد، مهرشهر کرج را به تصرف خود درآورده‌اند. تا آنجا که هرچند شهرها را با جمعیت شهری آن می‌شناسند ولی مهرشهر را همواره با جمعیت روبه فزونی سگ‌های ولگرد آن باید شناخت. اینک گله‌هایی پرشمار از سگ‌های ولگرد بلوار هشت کیلومتری ارم مهرشهر را در اختیار گرفته‌اند تا اقتدار بی‌چون و چرای خود را برای ساکنان محلی به نمایش بگذارند. ساکنان واحدهای مسکونی یا تجاری این بلوار محله‌ی خود را اینک با گله‌هایی از سگ‌ می‌شناسند. با این همه، در محله‌های دیگر مهرشهر هم گله‌هایی از سگ‌ گشت و گذار خود را برای عابران به نمایش می‌گذارند. ولی در محله‌های کیان‌مهر و چمن بیش از محله‌های دیگر سگ رها شده‌اند. همچنان که در محدوده‌ی باغ سیبِ بلوار ارم هم گله‌هایی از سگ‌ آزادانه به تردد اشتغال دارند.

  جدای از این در مهرشهر کرج، چند بوستان نیز وجود دارد که در فضای آن‌ها سگ‌ها حضور بلامنازع خود را برای گردشگران به نمایش می‌گذارند. البته این بدان معنا نیست که مدیران شهرداری بخواهند بوستانی ویژه را به سگ‌ها اختصاص بدهند بل‌که این سگ‌ها هستند که دانسته و آگاهانه بر حریم زیست خود در مهرشهر می‌افزایند. اما این حریم کم و بیش در تمامی محله‌های مسکونی شهر جانمایی می‌شود. تا آنجا که مدیران شهرداری در قبال این مشکل، همواره به عنوان ناظرانی منفعل، بی‌طرف و بدون اراده باقی می‌مانند. آنان منافع شخصی یا اداری خود را در جاهایی می‌جویند که به گردآوری درآمدهایی بی‌حساب و کتاب برای شهرداری بینجامد. چون تنها از راه افزایش درآمدهای نامردمی می‌توانند اهداف سوداگرانه‌ی خود را در شهرداری محقق نمایند.

مسئله سگ‌ها جزئی از کمپلکس شهر و شهرداری است. در این جزء هم آشکارا ندانم‌کاری، سوءمدیریت و نگاه ایدئولوژیک دینی را می‌بینیم. در عین حال نباید از مسئولیت خود شهروندان هم غافل باشیم.

  در ضمن، حضور سگ‌های ولگرد در محله‌های مسکونی مهرشهر از گسترش آلودگی در این محله‌ها حکایت دارد. هرچند مردم زباله‌های خود را در فان‌های شهر تلنبار می‌کنند، اما این زباله‌ها تنها روزی یک‌بار تخلیه می‌شوند. تا آنجا که فان‌ها از ظرفیت کافی برای تجمیع این همه زباله جا می‌ماند. تازه در مهرشهر هم همانند همه‌ی شهرهای ایران زباله‌های تر و خشک را با هم قاطی می‌کنند. آنوقت شیرابه‌ی زباله‌های تر خیلی راحت به فضای پیرامون فان‌ها راه می‌یابد. از سویی سگ‌های ولگرد هم وضع موجود را غنیمت می‌شمارند و به کیسه‌های زباله حمله‌ور می‌شوند. در نتیجه انواع و اقسام زباله‌ در کف خیابان رها می‌گردد تا سگ‌ها به طعمه‌ی دلخواه خود دست بیابند.

  جدای از این مردم عادی نیز غذاهای مانده و گندیده‌ی خود را دور نمی‌ریزند و به ظاهر ترجیح می‌دهند آن را در کف خیابان برای سگ‌ها باقی بگذارند. راهکارهایی از این نوع به طبع بر آلودگی خیابان‌های شهر می‌افزاید. ضمن آنکه چنین ریخت و پاشی آلودگی بصری خود را برای عابران و رهگذران بر جای می‌گذارد. به طبع همراه با خوردن غذای آلوده، بیماری و مرگ و میر سگ‌ها نیز فزونی می‌گیرد. اما مدیران شهری مهرشهر تا کنون نسبت به حل و فصل منطقی تمامی این آسیب‌ها بی‌تفاوت باقی مانده‌اند.

  بین گله‌های سگی که در فضای عمومی شهر رها شده‌اند، کم نیستند سگ‌هایی که با دست و پای شکسته به زندگانی خود ادامه می‌دهند. حتا سگ‌هایی دیده می‌شوند که سر و کله‌ی خون‌آلود خود را برای عابران به نمایش می‌گذارند. این گروه از سگ‌ها را بدون تردید عابران سواره با اتومبیل یا موتور سیکلت خود زیر گرفته‌اند. اما در ایران جمهوری اسلامی اکثر مردم نسبت به پدیده‌هایی از این نوع بی‌تفاوت باقی می‌مانند. آنان خیلی راحت اخلاق دینی حکومت را در خصوص بی‌ارزشی جان حیوان‌ها و حتا انسان‌ها پذیرفته‌اند.

  از سویی بین این گله‌های سگ، هرگز توله‌ای به چشم نمی‌آید. چون تمامی آن‌ها را شهرداری مهرشهر از قبل عقیم کرده است. مدیران شهرداری به طور طبیعی هیچ قبحی در رفتار غیر انسانی و نامردمی خود نمی‌بینند. در واقع طبیعت و محیط زیست انسان‌ها را عقیم و نازا می‌خواهند. شهرداری مهرشهر برای اجرای چنین منظوری واکسیناسیون عمومی سگ‌ها را بهانه می‌کند و با همین بهانه، عقیم‌سازی همیشگی آن‌ها را به اجرا می‌گذارد. اکنون در گوش سگ‌ها پلاک‌هایی دیده می‌شود که در واقع با همین علامت‌گذاری، عقیم‌سازی سگ‌های جدید همچنان تعقیب و دنبال می‌گردد. ولی بین شهروندان مهرشهری چنان تبلیغ می‌کنند که گویا مدیران شهرداری به واکسیناسیون سگ‌ها روی آورده‌اند. با این همه، سگ‌ها ‌همچنان در فضای زیست مردم عادی رها می‌گردند بدون آنکه کسی بتواند سلامتی یا بی‌آزاری آن‌ها را تضمین نماید.

  جدای از شهرداری، اداره‌ بهداشت هم نسبت به آسیب‌هایی از این نوع احساس مسؤولیت نمی‌کند. مدیران اداره‌ی بهداشت منطقه هم بنا به الگویی تمام عیار از مدیران ارشد جمهوری اسلامی نمی‌توانند بفهمند که  بیماری‌های واگیر و عفونی چه‌بسا از راه حضور آزادانه‌ی سگ‌های ولگرد بین مردم شیوع می‌یابد. موضوع پیش‌گیری از بیماری را در ایران چندان جدی نمی‌گیرند. کارگزاران حکومت همه به معلول‌هایی همانند بیماری و مرض می‌اندیشند در حالی که علت پیدایی آن‌ها همواره به اعتبار خود باقی می‌ماند.

زمانی پیش از این، مدیران شهرداری جمع‌آوری سگ‌ها را از فضای شهر امری لازم می‌شمردند. درنتیجه حدود هزار قلاده سگ ولگرد را از خیابان‌های شهر جمع کردند و حتا به همین منظور ایستگاه ویژه‌ای راه انداختند. اما خیلی زود دریافتند که از عهده‌ی تغذیه‌ی این همه سگ برنمی‌آیند. با این رویکرد بود که خیلی زود جمع‌آوری سگ‌های ولگرد را نادیده گرفتند. تا آنجا که اکنون خیلی راحت رهاسازی سگ‌ها را در فضای عمومی شهر امری لازم می‌بینند تا این سگ‌ها غذای روزانه‌ی خود از همان فان‌های زباله یا جوهای فاضلاب شهری به دست بیاورند.

  ناگفته نماند که کارگزاران حکومت برای رهایی خود از این مخمصه، اتلاف و کشتار سگ‌ها را بیش‌تر می‌پسندند. چنانکه هر از چند گاهی نیز به این راهکار نامردمی دل می‌سپارند. ولی مردم در شبکه‌های اجتماعی همواره بر افشای چنین رفتارهای ناپسندی اصرار می‌ورزند. به طبع همراه با افشاگری مردم، خصومت کارگزاران حکومت با کنشگران زیست محیطی و زیست شهری شدت می‌گیرد.

  از سویی دیگر، مهرشهر را شب‌ها همین سگ‌های ولگرد قُرُق می‌کنند. چون سگ‌ها تا هر جا که بگویی و بخواهی فضای عمومی شهر را در اختیار می‌گیرند. انگار حکومت نظامی اعلام کرده‌اند. سگ‌ها در فضایی شبانه، اقتدار بی‌چون چرای خود را برای انسان‌ها به نمایش می‌گذارند. چنانکه در همین فضای شبانه با پارس خود هر دشمن آشکار و پنهانی را به چالش می‌گیرند. همراه با پارس عمومی سگ‌ها، شهروندان مهرشهری نیز از آرامش و خواب شبانه جا می‌مانند. گاهی نیز این پارس‌ها به چیزی همانند زوزه‌ی گرگ می‌ماند که تا سپیدی صبح ادامه می‌یابد. به هر حال مهرشهری‌ها چاره‌ای غیر از این ندارند که از خواب شبانه برای همیشه دست بکشند.

  مهرشهر تا ابتدای دهه‌ی هفتاد شهری مستقل شمرده می‌شد. ولی اکنون بخشی از شهر کرج به شمار می‌آید تا آنجا که شهرداری‌های منطقه چهار و منطقه دوازده کرج در گستره‌ای از مهرشهر جانمایی شده‌اند. نامگذاری آن هم به دوران پررونق زمین‌خواری کارگزاران “اعلا حضرت همایونی” در دهه‌ی پنجاه بازمی‌گردد. چنانکه “اعلا حضرت” خودش را “آریامهر” نامید و خواهر او خدیجه‌ی پهلوی نیز خودش را شمس پهلوی خواند. یادش رفته بود که واژه‌ شمس واژه‌‌ای عربی است. با این رویکرد اراضی حاشیه‌ی کاخ شمس در کرج، ابتدا مهردشت و سپس مهرشهر نام گرفت.

  بسیاری از باغ‌های آن دوران مهرشهر همچنان بر دل شهر باقی مانده‌اند. مالکیت اکثر باغ‌ها را هم بنیاد مستضعان یا بنیاد علوی در اختیار گرفته‌اند که همگی نسبت به سرنوشت محیط زیست مهرشهر بی‌تفاوت باقی می‌مانند. ولی سگ‌ها در حریم این باغ‌های مصادره شده هرگز نمی‌توانند به طعمه‌های مورد نظرشان دست بیابند. درنتیجه به سوی بزرگراه‌ها و خیابان‌های شهر روی می‌آورند تا به قوت و غذایی مناسب دسترسی داشته باشند.

  اگر در جایی دیگر همراه با سگ تداوم زندگی انسان‌ها را نشانه می‌گذارند در مهرشهر سگ‌های ولگرد انواع و اقسام بیماری را برای مردم به ارمغان می‌آورند. تا آنجا که ادارات دولتی نیز با سکوت و انفعال خود به رواج نامردمی چنین آسیب‌هایی یاری می‌رسانند.

خبرگزاری مهر گزارش داده که بیش از ۱۳۰ هزار و ۴۰۰ کارگر در کل کشور چند ماه است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند، یا با تاخیر چند ماهه حقوق گرفته‌اند. منبع این آمار ذکر نشده، اما معمولاً آمار دولتی ارائه شده در خصوص کارگران و واحدهای تولیدی تنها گوشه‌ای از واقعیت را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر (وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی) تا پایان خرداد سال جاری یک هزار و ۲۶۲ بنگاه مشکل‌دار در کل کشور شناسایی شده‌اند. مدیرکل حمایت از مشاغل در وزارت کار، نیز چندی پیش آماری مشابه از تعداد بنگاه‌های مشکل‌دار در کشور ارائه کرده بود.

با این وجود چندی پیش یک معاون طرح و برنامه وزارت صنعت تعداد واحدهای نیمه‌تعطیل را دو هزار واحد تولیدی اعلام کرد.

بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار عموماً به بنگاه‌هایی گفته می‌شود که با مشکلاتی در خصوص سرمایه در گردش، تعویق در پرداخت حقوق کارگران و عدم توانایی رقابت در بازار مواجه هستند.

رکود اقتصادی، کاهش ارزش ریال، کمبود سرمایه در گردش و اثرات تحریم‌ها بر تهیه مواد اولیه از جمله عواملی هستند که به ورشکستگی و توقف فعالیت بنگاه‌های تولیدی منجر شده‌اند.

خبرگزاری مهر گزارش داد که از میان مجموع بنگاه‌های مشکل‌دار، یک‌هزار و ۱۹۳ بنگاه در کل کشور حقوق کارمندان خود را چند ماه به تعویق انداخته‌اند، یا هنوز بعد از ماه‌ها پرداخت نکرده‌اند.

همچنین گفته شده که در این بنگاه‌ها ۱۳۰ هزار و ۴۱۳ نیروی کار در کل کشور بیش از یک ماه حقوق معوق دارند.

این آمار بخشی از نیروی فعال کشور را نشان می‌دهد که با وجود شرایط سخت کار و دستمزدهای پایین فعالیت می‌کنند، اما همان حقوقی را که به آنها وعده داده شده دریافت نمی‌کنند.

اگر تفکیک استانی این آمار را که در گزارش خبرگزاری مهر ارائه شده در نظر بگیریم، بیشترین تعداد کارگران با حقوق معوق در استان تهران حضور دارند. در این استان ۱۷ هزار و ۲۷۱ کارگر در تنها ۳۰ بنگاه اقتصادی حقوق خود را به موقع دریافت نکرده‌اند. آمار بالای استان تهران با توجه به جمعیت بالای آن دور از انتظار نیست.

بعد از استان تهران، استان مرکزی قرار دارد: با ۱۰ هزار و ۲۷۱ نیروی کار که در ۶۱ بنگاه اقتصادی منتظر پرداخت حقوق خود هستند.

با در نظر گرفتن سرانه جمعیت وضعیت استان مرکزی به مراتب بدتر از استان تهران است. این استان بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ کمتر از ۱,۵ میلیون نفر جمعیت دارد، در حالی که جمعیت استان تهران بیش از ده برابر این تعداد است.

استان مرکزی یکی از قطب‌های صنعتی و کارگری ایران است که کارخانه‌های بزرگ ماشین‌سازی، صنعت نفت و پتروشیمی، آلومینیوم‌سازی و … در آن قرار دارند. در سال‌های اخیر اعتراضات کارگری گسترده‌ای بر سر عدم پرداخت مطالبات، اخراج‌های دسته‌جمعی و مطالبات معوقه در این استان صورت گرفته است. تنها یک نمونه اعتراضات این استان اعتصاب مداوم کارگران کارخانه هپکو است.

بر اساس آمار اخیر، در استان ایلام نیز که با حدود نیم میلیون جمعیت کم‌جمعیت‌ترین استان کشور است سه هزار و ۱۸۵ کارگر در نزدیک به ۵۰ بنگاه تولیدی از حقوق خود محروم شده‌اند.

اعتراضات و اعتصاب‌های گسترده کارگری منحصر به استان مرکزی نبوده و سرتاسر ایران را فرا گرفته است. دستمزدهای پرداخت‌نشده، نداشتن امنیت شغلی، شرایط سخت کار، خصوصی‌سازی‌ها و حق تشکیل سازمان‌های مستقل کارگری، از جمله علت‌های اغلب اعتراضات کارگری در ایران بوده است.

عدم حمایت قانون کار از حقوق کارگران و کاهش مسئولیت کارفرمایان بر اساس این قانون سبب شده است که کارفرمایان به راحتی بتوانند کارگران را به صورت دسته‌جمعی اخراج کنند و در این باره به هیچ وجه نیازی به پاسخگویی نداشته باشند.

رکود اقتصادی در ایران نیز بخشی از واحدهای تولیدی را با مشکل ادامه فعالیت روبرو کرده و به توقف فعالیت بسیاری از پروژه‌های دولتی منجر شده است. سرمایه‌داران بخش خصوصی در مواردی نیز واحدهای تولیدی را به بهانه موارد فوق تعطیل و مکان آن را تغییر کاربری می‌دهند.

حکومت ایران با اعتصابات کارگری به شیوه‌ای امنیتی برخورد کرد، و درخواست کارگران برای پرداخت حقوق معوقه را با سرکوب، بازداشت و زندان پاسخ داد. کارگران اعتصابی نیشکر هفت‌تپه و فولاد مبارکه و بسیاری دیگر از کارگران معترض در سرتاسر کشور در سال گذشته بارها حمله نیروهای امنیتی و بازداشت را تجربه کردند. فعالان کارگری نیز به همین ترتیب شاهد پیگرد قضایی و بازداشت بوده‌اند.

https://www.radiozamaneh.com/461932

عملیات مشترک سوریه ـ روسیه در ادلب به تنش میان مسکو و آنکارا دامن زده است. رئیس‌جمهور ترکیه در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین از "نقض آتش‌بس در ادلب" انتقاد کرد. او این عملیات را خطری برای "امنیت ملی" ترکیه خوانده است.

    
Syrien Tote nach Luftschlägen bei Idlib (Getty Images/AFP/O. H. Kadour)

عملیات مشترک نیروهای سوریه ـ روسیه در شمال غربی سوریه و محاصره یک پایگاه نظارتی ترکیه در این منطقه با انتقاد رجب طیب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکیه روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، واحدهای بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه جمعه اول شهریور (۲۳ اوت) این پایگاه در شهرستان "مورک" را در محاصره کامل خود در آوردند.

این گروه مخالف بشار اسد می‌گوید، نیروهای دولتی در تصرف مورک، کفر زیتا و الطامنه با هیچ مقاومتی روبرو نشدند. بعد از محاصره پایگاه نظارتی ترکیه در مورک سربازان ترکیه و سوریه در برابر یکدیگر قرار گرفته‌اند.

تماس تلفنی اردوغان با پوتین

در پی بالا گرفتن تنش در ادلب اردوغان روز جمعه با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود تماسی تلفنی برقرار کرد. کرملین می‌گوید، دو رئیس‌جمهور در این گفت‌وگو توافق کردند، "تلاش‌های مشترک خود جهت برطرف کردن تهدید تروریستی را تقویت کنند."

اما دفتر ریاست جمهوری ترکیه می‌گوید، اردوغان در این تماس از "نقض آتش‌بس در ادلب" انتقاد کرده و گفته است، این کار راه را برای یک "بحران شدید انسانی" هموار کرده است.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز در دیدار از لبنان تأکید کرد، ارتش ترکیه هیچ کدام از پایگاه‌های نظارتی خود در سوریه را تخلیه نخواهد کرد. او گفت‌، سربازان ترکیه در آن‌جا به‌هیچ وجه "در انزوا" قرار نگرفته‌اند.

وزیر خارجه ترکیه گفت، دولت این کشور در صدد است، جلوی حمله بزرگی که قرار است علیه این آخرین پایگاه شورشیان در سوریه انجام شود را بگیرد. ترکیه بیم دارد، این عملیات باعث شود که موج جدیدی از آوارگان سوری راهی ترکیه شود.

با وجود این موقعیت سربازان ترکیه در ادلب روز به روز سخت‌تر می‌شود. روز دوشنبه یک جنگنده بمب‌افکن سوری به کاروان نظامیان ترکیه و شورشیان متحد سوری آن‌‌ها حین حرکت به سمت پایگاه‌های نظارتی مورک حمله کرد.

آنکارا از این که این حمله با وجود اطلاع روسیه از حرکت این کاروان اتفاق افتاده است، انتقاد کرد.

ارتش سوریه دوشنبه ۲۸ مرداد با کمک روسیه شهر خان شیخون را از گروه اسلام‌گرای "هیئت تحریر الشام" پس گرفت. در این حمله مناطق اطراف مورک در مرز میان استان‌های حما و ادلب به تصرف نیروهای دولتی درآمد.

شهرستان مورک در جنوب خان شیخون در مسیر اتوبان استراتژیک میان دمشق و کلان‌شهر شمالی حلب قرار دارد. این بزرگراه از استان ادلب می‌گذرد که آخرین پایگاه تحت کنترل شورشیان سوری محسوب می‌شود.

از سپتامبر سال ۲۰۱۸ در این منطقه بین شبه‌نظامیان مخالف دولت و نیروهای دولتی آتش‌بس برقرار شده اما پیمان آتش‌بس که با وساطت روسیه و ترکیه در سوچی بسته شد، هرگز کاملا به اجرا در نیامد.

از اواخر آوریل سال جاری واحدهای اسد با حمایت متحدان روسی عملیات خود علیه شورشیان را تقویت کرده‌اند.

آخرین عملیات آن‌ها در خان شیخون به تنش میان ترکیه و روسیه دامن زده است. طبق پیمان سوچی، ترکیه ۱۲ پایگاه نظارتی در ادلب و حومه برقرار کرد تا بر آتش‌‌بس نظارت کند. این پایگاه‌ها با ادامه عملیات تهاجمی سوریه ـ روسیه هر چه بیش‌‌تر در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

روسیه، ترکیه و ایران با وجود این‌که مواضع‌شان در جنگ داخلی سوریه متفاوت است از اوایل سال ۲۰۱۷ در تلاش‌اند با راه‌حل‌های دیپلماتیک از تنش‌های سوریه بکاهند. رؤسای جمهور این سه کشور می‌خواهند در نشستی در ۱۶ سپتامبر در آنکارا با یکدیگر دیدار کرده و در مورد اوضاع ادلب و روند سیاسی مربوط به آن گفت‌وگو کنند.

نوری مالکی‌ با اشاره به حملات اخیر به مواضع شبه‌‌نظامیان حشد الشعبی مورد حمایت ایران در عراق اسرائيل را تهدید کرد، اگر این حملات ادامه یابد ممکن است عراق به میدان نبردی تبدیل شود که ایران نیز در آن حضور دارد.

    
نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق

نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق

پس از آنکه مقامات آمریکا تأیید کردند که اسرائیل مسئول بمباران انبار تسلیحاتی شبه‌نظامیان حشدالشعبی در ماه گذشته بوده است، نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق اسرائیل را مورد تهدید قرار داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مالکی گفت، اگر ثابت شود که اسرائیل مسئول حملات هوایی اخیر در عراق است، این کشور با "پاسخی جدی" مواجه خواهد شد.

بنا به اعلام دفتر مالکی در روز جمعه اول شهریور (۲۳ اوت)، نخست‌وزیر پیشین عراق هشدار داده است، اگر اسرائيل به هدف گرفتن عراق ادامه دهد، این کشور "به میدان نبردی تبدیل خواهد شد که چندین کشور را به خود می‌کشاند، از جمله ایران را".

نوری مالکی هشت سال نخست‌وزیر عراق و مورد حمایت همه‌جانبه رهبری جمهوری اسلامی ایران بود و اینک نیز رئيس یک فراکسیون شیعی در مجلس این کشور است. او این سخنان را چند ساعت پس از آن اعلام داشت که مقام‌های آمریکایی بدون افشای نام‌شان مسئولیت اسرائيل در بمباران "یک انبار تسلیحاتی ایران در عراق" در ماه گذشته را تأیید کردند.

شبه‌نظامیان حشد الشعبی که ساخته و پرداخته جمهوری اسلامی و مورد حمایت مالی و تسلیحاتی رهبری ایران هستند، اخیرا آمریکا را مسئول سلسله انفجارهای هفته‌های اخیر در مقرها و انبارهای مهمات خود در سراسر خاک عراق شناخته‌اند.

ابومهدی مهندس، معاون فرمانده کل نیروهای حشد الشعبی ۳۰ مرداد گفت، آمریکا پهپادهای اسرائیلی را وارد عراق کرده و آن‌ها را علیه پایگاه‌های نظامی این گروه به کار گرفته است.

طی یک ماه گذشته در چند مقر حشد الشعبی انفجارهایی مشکوک رخ داده است. هیچ فرد یا سازمانی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.

تنها بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل طی سخنانی در کی‌یف، پایتخت اوکراین در ۲۸ مرداد با اشاره‌ای قوی فهماند که این کشور در حملات اخیر به پایگاه‌ها و انبارهای تسلیحاتی حشد الشعبی نقش داشته است.

نتانیاهو گفت که اسرائیل "کماکان در هر زمان و مکانی که نیاز باشد، دست به اقدام نظامی خواهد زد". او در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد حملات اخیر به مراکز حشد الشعبی در عراق که به اسرائیل نسبت داده می‌شود گفت: «ایران در هیچ جایی مصونیت ندارد.»

نتانیاهو با اشاره به این‌که ایران خواهان نابودی اسرائیل است هشدار داد: «ما در عراق چه لازم باشد یا نباشد فعالیت می‌کنیم و در جبهه‌های مختلفی علیه هر کشوری که خواستار از بین بردن ما باشد فعالیت خواهیم کرد.»

آسوشیتدپرس می‌نویسد، حملات اخیر به مواضع گروه حشد الشعبی در عراق نشان از افزایش قابل توجه تنش‌ها در کمپین چندین ساله اسرائیل علیه مواضع نظامی ایران در منطقه دارد.

محمدجواد ظریف پس از دیدار با امانوئل مکرون گفت این دیدار سازنده بود، ولی بر پایبندی اتحادیه اروپا به تعهداتش به عنوان شرط لازم تاکید کرد. اپوزیسیون می‌پرسد چرا در مورد حقوق بشر از ظریف سوالی نمی‌شود.

تجمع گروهی از ایرانیان در میدان حقوق بشر پاریس در اعتراض به سفر ظریف به فرانسه

بعد از ظهر روز جمعه، اول شهریور (۲۳ اوت) محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در پاریس پایتخت فرانسه دیدار و گفت‌وگو کرد. او پس از این گفت‌وگو به خبرنگاران گفت که دیدارش با مکرون سازنده و خوب بوده است. ایسنا به نقل از او نوشته است که دو کشور به یکدیگر پیشنهادهایی در مورد نحوه اجرای برجام و گام‌هایی داده‌اند که برای انجام برجام لازم است برداشته شود.

به گزارش ایسنا، سفر وزیر خارجه ایران به فرانسه در ادامه تماس‌های تلفنی است که میان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با مکرون صورت گرفته است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

وزیر خارجه ایران در پاسخ به خبرنگاران گفته است که نتایج گفت‌وگوهای امروز «بستگی به این دارد که اتحادیه اروپا چگونه بتواند به تعهدات برجامی خود و تعهداتی که بعد از خروج آمریکا از برجام داده است، عمل کند».

دیدار وزیر خارجه ایران با رئیس جمهوری فرانسه در آستانه برگزاری اجلاس سران گروه هفت کشور صنعتی موسوم به«جی ۷» انجام شد. به همین دلیل نیز مقام‌های ایران و فرانسه امیدوارند که این اجلاس فرصتی برای رایزنی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بر سر برجام باشد. دونالد ترامپ پیشاپیش در توییتر خود نوشت که به نظر او "نیت مکرون خوب است" اما او "پیام‌های گمراه‌کننده به ایران" می‌فرستد.

Nicaragua - Javad Zarif, der iranische Außenminister

هنوز مضمون پیشنهادهای مکرون به ایران اعلام نشده است. او هم‌چنین در برابر خبرنگاران در مورد آزادی کشتیرانی در خلیج فارس، از جمهوری اسلامی به عنوان "مطمئن ترین" نیرو برای "ایجاد امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز" یاد کرد. ظریف یک بار دیگر تاکید کرد که «ما کانال مذاکره با طرف‌های برجام را باز می‌گذاریم، اما تعهد برجام برای ما قابل مذاکره نیست».

تظاهرات ایرانیان مقیم پاریس علیه سفر ظریف

فرانسه از وزیر خارجه جمهوری اسلامی به شکل رسمی استقبال کرد. اما این سفر با مخالفت شدید بخشی از نیروهای اپوزیسیون ایرانی در فرانسه روبرو شد. از جمله "شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد" در بیانیه‌ای با عنوان "نه به حضور جواد ظریف در اروپا، نه به جمهوری اسلامی" به این دیدار اعتراض کرده است.

نازیلا گلستان، عضو "شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد" در مورد تظاهرات و تجمع ایرانیان بر ضد سفر ظریف به فرانسه می‌گوید که همه نیروهای سکولار و دموکرات با هم برای تجمع در میدان حقوق بشر پاریس مجوز گرفته‌اند که «محلی است که بیشتر تظاهرات‌های حقوق بشری در آنجا برگزار می‌شود؛ ولی طرفداران مجاهدین در محل دیگری و در کنار "دیوار حقوق بشر" تجمع می‌کنند».

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او در مورد طیف گروه‌های سکولار و دموکرات می‌گوید: «این گروه‌ها مختلف هستند و حتا از انجمن‌های مدنی در آنجا حضور دارند. این تجمع خیلی حزبی و جناحی نیست. هرکس و با هر باور و عقیده‌ای در این تجمع شرکت می‌کند.»

دویچه‌وله از خانم گلستان پرسید که آیا تلاش‌های دولت روحانی برای رفع تحریم‌ها به نفع مردم نیست که بیشترین فشار تحریم‌ را تحمل می‌کنند؟ و آیا باید هرگونه مذاکرات میان جمهوری اسلامی و غرب را محکوم کرد؟

خانم گلستان گفت که از نظر او غرب و ایران چه بخواهند مذاکره کنند و چه نخواهند، هر دو به ضرر مردم ایران است. او می‌گوید: «پیام ما به کشورهای دموکراتیک این است که بیایید با مردم و گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی نیز این دیالوگ را برقرار کنید.»

به اعتقاد خانم گلستان برجام و گشایش پس از آن هیچ چیزی عاید مردم ایران نکرده است. او می‌گوید: «پول‌هایی که پس از برجام آزاد شد صرف آبادی و سفره نان مردم نشد. ما ۴۰ سال است داریم جمهوری اسلامی را تجربه می‌کنیم و بیشتر دولت‌های جمهوری اسلامی نیز اصلاح‌طلب بوده‌اند.»

چرا با ایران فقط بر سر برجام گفت‌وگو می‌شود؟

او به بیانیه‌های ۱۴ نفره‌ای اشاره می‌کند که نه به جمهوری اسلامی و قانون اساسی آن گفته‌اند و خواستار برکناری آیت‌الله خامنه‌ای از مقام رهبری شده‌اند و می‌گوید: «پیام ما به رئیس جمهوری فرانسه این است که وقتی با آقای ظریف دیدار دارید فقط راجع به حل مسائل ایران و آمریکا و برجام حرف نزنید. بپرسید که چرا باید نسرین ستوده در زندان باشد. مگر رئیس جمهور فرانسه پیام ویژه برای خانم ستوده نداد؟»

نازیلا گلستان معتقد است که کشورهای دموکراتیکی که ایران با آنها گفت‌وگو دارد، باید مسائل حقوق بشر را پیش روی این حکومت بگذارد. زیرا «تاریخ ثابت کرده است که تحریم‌های اقتصادی کمر حکومت و ملت را می‌شکند، ولی راه سومی هم هست و آن این‌که بیایند مانند کاری که با آفریقای جنوبی کردند، حقوق بشر را جلو بگذارند و مقام‌های سیاسی این کشورها را تحریم کنند و آنها را وادار به عقب‌نشینی کنند.»

گروه "شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد" بیانیه‌ای نیز در رابطه با سفر محمدجواد ظریف به فرانسه منتشر کرده و در آن به مصاحبه‌‌ای از وزیر خارجه ایران در گذشته اشاره کرده که او در آن گفته بود: «ما در ایران کسی را به خاطر عقیده‌اش زندانی نمی‌کنیم.» و یا این صحبت او که مدعی شده است ایران به یمن تسلیحات نداده است. در بیانیه یاد شده آمده است: «جواد ظریف نه تنها نقض سیستماتیک حقوق شهروندان ایرانی و فعالیت‌های تنش‌زای حکومت علی خامنه ای را انکار نمی‌کند، بلکه با انحراف قوانین ضد بشری جمهوری اسلامی، سعی می‌کند تا آنها را عادی سازی کند.»

در جای دیگری از بیانیه آمده است که «رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، کنشگر مدنی و سیاسی، نمایندگان کارگری، سندیکایی و سایر اصناف را بازداشت کرده است.»

"شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد" از وزیر خارجه ایران به «وزیر خارجه حکومت تروریست‌پرور و ضد بشری» در جمهوری اسلامی یاد کرده و خطاب به کشورهای اروپایی نوشته است: حالا که او «به ساز مذاکره با دولت‌های اروپایی می‌رقصد، شما نیز نقض سیستماتیک حقوق شهروندان ایرانی را محوریت مذاکره با وزیر خارجه جمهوری اسلامی قرار دهید.»

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت